Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Înapoi in România pentru un an -- o idee buna sau rea?


Recommended Posts

Poate face cineva un silit ca subiectul cu Pașapoartele si insultele si înțepăturile derivate din el nu are treaba cu subiectul meu. Eu am intrat si ieșit cu copiii din țara de nenumărate ori deci nu am nevoie de sfaturi aici... 

 

Buflea -- eu si cu tine am mai discutat in contradictoriu despre parenting acum mulți ani. Eu eram pentru attachment parenting si tu erai cu timp out si dus copilul înapoi in pat sa invete sa doarmă singur. Eu in continuare am alte păreri despre creșterea copiilor. Cred ca timpul liber pe care sa si-l gestioneze singur, sa se joace neorganizat, este un asset foarte important. Învață sa își cunoască limitele, sa își manage timpul, sa rezolve conflicte, sa se autodistreze. In afara de asta, familia este foarte importantă pentru mine, vreau sa le ofer copiilor mult timp împreuna, sa facă activități împreuna -- sa mergem cu bicicletele in parc, sa construim un Fort, sa vopsim oua de paste, sa vizitam un muzeu, doar noi, familia noastră... Aici sunt foarte mulți străini care cred in aceleași principii ca noi, nu stiu cum e in US, nici in România, dar aici sunt străini de prin toată lumea care nu își supra încărca copiii. 

 

Nu, viața cu 4 copii nu e neaparat hectica. In București, o sa ii am pe ai mei care sa m-a ajute cu dusul la școala si la activități. Si in afara de asta, distantele sunt mult mai mici, in Tineretului unde stau ai mei pot găsi cu siguranța si balet si gimnastica si înot si tenis la distanța de mers pe jos. 

 

Si despre integrarea in viața locală, nu se pune problema. Alta cultura, alte obiceiuri, alte credințe, alta limba, alta viața...

 

poate ca John nu se va simți bine la școala. Poate va fi bullied, deși cred ca mai degrabă va fi cool (așa e la început, iar un an școlar e puțin timp, cred ca va tine coolnessul), însă dacă nu se va adapta, i-l vom scoate si va reveni la homeschool -- no big deal. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu stricati subiectul, va rog, pentru mine e foarte interesant sa citesc despre viata de exat si despre voata in China, chiar nu stiu cum este decat ce am mai citit prin National Geographic.

 

Balet, inot si tenis exista in cartierul Tineretului, nu stiu de gimnastica.

 

Insa nu stiu cum se vor adapta copiii la frigul care e aici iarna. Cum e clima acolo?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am pierdut in argumente ...

 

Cand spui ca e bine acolo - aveti o familie mare si traiti dintr-un salariu net superior decat ati face-o in alte tari ... aveti cluburi, activitati, petreceri, ajutor in casa ...etc

 

Cand spui ca e rau, pentru ca e scump si nu te/va puteti integra in societatea aia din motive de mentalitate (pe care nu doriti sa o schimbati).

 

Sunt si eu curioasa cum va fi impactul cu Romania, al tau, al copiilor ...

 

Sa nu uiti sa ne scrii ...cred ca va fi un jurnal foarte citit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia, tu vrei sa mergi, e din ce in ce mai clar mai ales in mesajele din urma in care aperi optiunea de a merge in fata argumentelor contra. Eu zic sa-ti urmezi chemarea si sa mergeti. Sa ai asteptari moderate - nu neaparat pentru ca e vorba de Romania ci in orice situatie de genul asta, mai bine sa ai o experienta peste asteptari decat una sub asteptari.

Cu siguranta vor fi si aspecte care nu se vor desfasura asa cum iti imaginezi tu, si momente dificile, mai ales legate de departarea de sotul tau (si pentru tine, si pentru copii), dar, dupa parerea mea, probabilitatea e mare sa va dea cu plus.

 

Eu as face asa ceva, doar ca as prefera alte locatii Romaniei, insa aici nu e vorba de mine, iar din tot ce ai povestit tu, pentru voi e logica alegerea cu Romania.

 

Sigur ca ideal ar fi sa mergeti toti, inclusiv sotul, dar realitatea optiunilor pe care le avem in viata nu se pupa mereu cu idealul, asa ca lucram cu ce avem.

 

Parerea mea este ca vor fi ok copiii si ca, desi si lor le va fi greu in anumite momente si din anumite puncte de vedere, va fi si pentru ei per total o experienta pozitiva, cel mai probabil. Cred ca sansele sunt mai mari sa nu fie o experienta traumatizanta decat sa fie, cred ca vor invata multe lucruri, nu neaparat academice, cred ca, pentru cei doi copii mai mari, chiar este suficient timp sa lege niste relatii potential pe viata, nu vor uita experienta asta si chiar e posibil sa le schimbe viata. Tocmai din cauza schimbarii de sistem si limba, as avea asteptari f mici spre zero de la ei dpdv academic (performanta scolara reflectata in note) - dar cred ca asta era si planul tau oricum. Ei probabil vor performa ok oricum, dar poate nu pe toate planurile si nu de la inceput, si lipsa de presiune ii va ajuta f mult.

 

Succes si bucurati-va de aceasta experienta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, e si bine, e si rau, ca in orice loc din lume si in orice situatie de viata, sunt avantaje si dezavantaje. Si treci prin perioade cand te bucuri mai mult de avantaje si esti intr-un calm echilibru si stabilitate, si prin altele cand te zgandare mai mult dezavantajele si te arde nitelus un dor de duca si de schimbare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am pierdut in argumente ...

 

Cand spui ca e bine acolo - aveti o familie mare si traiti dintr-un salariu net superior decat ati face-o in alte tari ... aveti cluburi, activitati, petreceri, ajutor in casa ...etc

 

Cand spui ca e rau, pentru ca e scump si nu te/va puteti integra in societatea aia din motive de mentalitate (pe care nu doriti sa o schimbati).

 

Sunt si eu curioasa cum va fi impactul cu Romania, al tau, al copiilor ...

 

Sa nu uiti sa ne scrii ...cred ca va fi un jurnal foarte citit.

 

E bine acolo dar crede ca ii va  fi si mai bine in Ro. Presupunand ca nu va avea ajutor in casa dar vor fi parintii ei sa o ajute cu copii. Si  ajungand la parintii ei cred ca si ei isi doresc sa fie alaturi de nepoti. Acum cand sunt in putere pot avea cateva luni impreuna, amintiri pretioase si pentru copii si pentru bunici.

Iar financiar nu pierde deloc, ba chiar pune bani deoparte.

Eu n-am inteles daca face homeschooling in sistemul chinez sau care?

Cert e ca el face scoala acasa, prietenii se tot duc, in complex sunt copii mici, in casa urmatorii doi copii in ordinea varstei sunt fete. Mda, cred ca i s-ar parea o provocare scoala in Ro. Si oricat de gifted este el tot e important sa relationeze cu copii de varsta lui.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc de split!

 

Buflea -- dacă as avea o bagheta magica, acum, după 12 ani de expatriere, am face sa am o casa si doua mașini in Texas si in job bun pt Coleman la 5 minute de casa si m-as muta mâine in State. Si as trai viața tihnita pe care mi-o doresc pentru ca am obosit de cea atât de plină de aici. 

 

Dar nu am o bagheta magica si in realitate, familia mea trăiește la un nivel mult mai bun aici decat ne-am permite in Texas. Am mai spus, dacă vreo companie o sa ii ofere vreodată soțului meu un job in care sa își permită sa ne țină pe toți la un nivel de trai bun, vom pleca imediat. Momentan nu a apărut aceasta opțiune. 

 

Viata aici este intr-adevăr frumoasa pentru un timp, dar după atâția ani eu nu o mai gust si copiii deja S-au saturat de prieteni care vin si pleacă. Vor mereu sa facă ceva dar ii văd nesatisfacuti. Prea multe petreceri si evenimente. Vara, in România, stam ore in șir in parc si nu se plictisesc. Mergem la mănăstiri in Moldova, se joaca acolo la pârâu, construiesc baraje, arunca cu pietre, culeg flori si trece ziua zburând. Si petrec timp de calitate împreuna, ei, frății. 

 

Da, de când am deschis subiectul asta si scriind la el am ajuns la concluzia ca îmi doresc sa merg. Nu văd absolut nici un motiv împotriva. Văd o grămada de motive pro. Probabil vom decide pana la sfârșitul lunii.

 

Pentru homeschool folosea diverse părți din curriculumuluri americane. Iar John, pentru extra challenge, face matematica chinezeasca care este mult mai grea fata de cea americană (nu stiu cum se compara cu cea românească). Amândoi copiii fac chineza intensiv -- este limba lor straina, se face si in State la multe scoli acum. Am sa găsesc si in România un student chinez sa facă cu ei de 2 ori pe săptămana ca sa nu piardă ce stiu. 

 

Cu frigul, da, e o problema. Si aici e frig in ultimii ani si este un frig umed care îți intra in oase, însă nu mai puțin de câteva grade si in majoritatea timpului peste zero grade (2-3-7). Dar se simte frig din cauza umezelii. Am fost iarna trecută in România pentrurima data de când avem copii. A fost greu, cu îmbrăcat dezbrăcat, însă tot le plăcea afara. Iarna asta vor fi toți cu 2 ani mai mari, cred ca va fi mai ușor. 

 

Si pentru cine a întrebat -- da, am scris si pe forumul 3 ursi de mult, pana S-a închis. Si m-as bucura sa m-a întâlnesc in parc cu oricine are plăcerea sa ne cunoască :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia, iti doresc sa gasesti ceea ce cauti in Romania! Si cred ca o sa gasesti, pentru ca intr-un fel va fi o vacanta prelungita, si pentru ca asa o sa modelezi tu experienta.

Ce aud eu de la prietenii mei cu copii care traiesc in Bucuresti nu e f diferit de alergatura care te oboseste pe tine in Shanghai, si aceeasi alergatura ai regasi-o si in Texas, cel putin in mediul urban. Teoretic (ca practic eu n-am reusit, dar nici nu am incercat) ai putea sa-ti construiesti o viata mai tihnita si in China, si in SUA, si in Romania, facand activ niste alegeri diferite pentru familia ta. Dar pe undeva sunt de acord cu Buflea, tihna copilariei noastre s-ar putea sa fie o iluzie pentru copiii nostri.

Insa pentru un an sabatic cred ca ai sanse sa o reconstruiesti in Romania. Bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic, am avut ocazia sa petrec o saptamana in Shanghai anul trecut si mi-a placut enorm de mult orasul, mult mai mult decat m-am asteptat, ma gandeam ca, daca n-ar fi fost problema poluarii (si a nshpelor dialecte si a identitatii fff localizate) mi s-ar fi parut orasul ideal in care sa locuiesti, o imbinare reusita de America, Europa, Romania si desigur Asia. Mi-au placut parcurile nenumarate si oamenii care se bucurau de ele, strazile late si umbroase, mancarea, de la mancarea de la tarabe pe strada la miezul noptii pana la cele mai sofisticate restaurante, muzeele, pietele de antichitati, m-au fascinat cladirile ultra-moderne pe de o parte si oameni barbierindu-se si desfasurand fel si fel de alte activitati casnice in strada. Impresie de turist de-o saptamana :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...