Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Înapoi in România pentru un an -- o idee buna sau rea?


Recommended Posts

Freedelia, eu am mai spus si pe la inceputul subiectului(sau am avut ed gand:) , nu mai  caut) nu cred sincer ca va fi vreo problema cu cei trei miic si waldorf e foarte buna ca idee insa trebuie sa ai foarte mare grija cu cel mare. La el pot aparea probleme si pierderi de ritm fata de cum este obisnuit . Iar Sfintii Trei Ierarhi s-ar putea sa nu fie chiar cea mai potrivita optiune dar ve-ti vedea voi acolo. Il poti reloca la o alta particulara daca vezi ca isi pierde entuziasmul. Succes.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

A zburat săptămana, Jodie s-a simțit minunat. Azi a mersi si taica-su la scoala ( ajuns la 2 noaptea din Germania) si a fost plăcut impresionat, atât de locație, cat si de oameni, dar mai ales de cat de fericita a gasit-o de fii-sa! 

 

De acum, faza următoare, sa ne mutam din casoiul in care locuim la 1-2 ore de serviciul soțului, intr-un apartament cu 3 dormitoare la maxim 10'km de serviciul lui. Ne-am propus sa ne mutam pe 15 August. Dupa aceea, ultima suta de metri pana la mutare... 

 

Ma așteaptă o vara plină -- dar abia aștept!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mămicilor -- întrebare: in Romania, copiii de 11-12 ani pot sa iasă afara singuri, fără un adult? Adică lot merge sa se joace in parc, sa se plimbe cu bicicletele, etc? Dar sa ia metroul sa meargă la scoala? Dar sa meargă la un film la mall, sa mănânce înainte, apoi sa intre la film si sa meargă cineva sa ii ia dupa?

 

Aici, in China, nu am nici o teama. John (11 ani) merge cu prietenii lui afara, iau si taxiuri, si metroul, se duc la film, se duc sa mănânce, este safe. Chiar si Jodie (9 ani) iese prin cartier uneori cu sora ei de 5 ani -- sa cumpere o înghețată, sa se joace la locul de joaca din complexul unde locuim. 

 

In Romania cum e? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fix in aceasta faza suntem noi acum (11 ani) ... cu iesitul in parculet cu colegii... Nu stiu cum e in Bucuresti, la noi e ok pt ca parculetul e aproape, cunoastem toate vanzatoarele din magazinele de pe langa si se mai nimereste si cate o mamica cu ei (asta e momentul meu zen, cand stau de fapt linsitita). Acum sunt telefoane, pun ei poze pe whatsapp, deci e mult mai ok decat pe vremea noastra :-)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti depinde mult de zona. Baiatul meu are 13 ani. Merge singur cu transportul in comun insa nu foarte des (scoala e aproape, la antrenamente/engleza) il ducem noi cu masina. Iese cu prietenii in cartier la pizza sau Ping-Pong, afara la joaca in cartier. In parc mergem impreuna in weekend, la mall la film il lasam cu prietenii insa nu l-am lasat singur, de obicei ii ducem noi. In cartier se duce sa-si ia inghetata sau il mai trimitem rareori dupa paine sau un pachet de unt.

Recunosc ca eu sunt putin mai exagerata, sunt stresata maxim cand e copilul plecat singur si stau cu grija. Mai ales ca pare mai mare decat varsta lui reala (are 1,80) si am auzit de tot felul de povesti cu golani care cauta scandal... Altfel e destul de responsabil si tine cont de stresul meu, ma anunta pe whattsup daca intarzie putin sau schimba programul (ex. nu se mai duce la Ping-Pong ci la fotbal).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...