Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Înapoi in România pentru un an -- o idee buna sau rea?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Totusi eu nu cred ca pentru o sedere temporara,are neaparat nevoie de documente romanesti(chestia devine si mai anevoioasa daca copii nu au deja certificate de nastere romanesti).

 

Important este sa te inregistrezi la sectorul d epolitie de care apartii cu locuinta(sau ma rog o sa te indrume cineva unde ,la care sector in bucuresti),ca esti cetatean strain si locuiesti mai ult de 3 luni pe teritoriul Romaniei.

 

Banuiesc ca i se va da viza de sedere pentru o anumita perioada,depinde de tipul de cetatenie de o detine ea si copiii.

 

La sectia d epolitie este cabinet special pentru cetateni straini ce locuiesc pe teritoriul Romaniei.Locuiesc,nu tranziteaza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia,

 

Noi traim viata de expat dinainte sa avem copii, diferenta insa este ca noi stam trei -maxim patru ani in aceeasi tara. Parerea mea este ca dupa 12 ani statutul de expat incepe sa devina un pic blurry chiar daca te bucuri de aceleasi avantaje si nu intentionezi sa te stabilesti in acea tara. Farmecul noilor inceputuri se cam duce si (mai ales daca nu lucrezi) intervine o oarecare plictiseala. Cred ca ai nevoie de un nou inceput (tot ca expat). Nu ati explorat optiunea ca sotul sa obtina un post similar intr-o alta tara? De curiozitate te intreb  cum de compania angajatoare nu l-a mutat in 12 ani? Toti expatii pe care ii cunosc eu ( si sunt din diverse domenii si diverse tari de origine) sunt mutati pe posturi  similare sau chiar on promotion  dupa aproximativ 3 ani. Sunt 'rotiti' ca sa ma exprim asa.

In legatura cu intorsul in tara noi avem experienta asta .Nu in Romania insa. Cam la fiecare 3-4 ani ne intoarcem 18 -24 de luni in UK. Ultima mutare inapoi in UK ( si prima cu copiii) in iulie 2013 -feb 2015 (tocmai ce am plecat,ne-am relocat in alta tara de aporximativ o luna).

La inceput si noi si copiii am fost foarte entuziasmati. Dupa 1 luna am fi dat orice sa fim inapoi. De ce ? Pai ca expat ai o viata sociala superba atat ca adult cat si copiii ( petreceri extravagante, baluri  brunch-uri , cocktailuiri , play dates,  baby clubs muuulte petreceri pentru copii si mai ales socializezi cu oameni in aceeasi situatie ca si tine) . Acasa ai parte de o viata sociala modesta ( cel putin in cazul nostru ,nu suntem mereu trimisi in aceeasi parte a Angliei). Copiii merg la scoli de stat  nu au multe in comun cu majoritatea colegilor lor ( si ai mei au numai 4 si 6 ani si au realizat singuri asta). Ca expat ai mai mult ajutor ( angajati domestici). Noi am avut bona tot interna si in UK pt ca eu lucram full time dar tot nu se compara

Dupa aproximativ 6 luni absolut totul le displacea, faceau comparatii, noi eram ocupati cu serviciul si nu mai aveam conditiile de a-i distra sub nas( piscine , teren de tenis ,club etc). Orice iesire presupunea efort si rar gaseam timpul pt a fi cu ei atat cat eram inainte.Nu stiu cum e la voi dar noi cand suntem la post terminam serviciul la ora 15.00 iar  in UK si  la 23.00. Tu am inteles ca nu lucrezi deci le vei putea dedica acelasi timp ,eu nici 50%. Restul timpului pana am plecat intrebau incontinuu 'cand plecam in alta tara?'

Toate astea pot insemna nimicuri sau chiar mofturi pentru cineva care nu e obisnuit cu stilul asta de viata. Pentru cei care cred ca sunt fite - a fi expat nu e egal cu a te muta / stabilii in alta tara. Presupune sacrificii in plus, mutari dese, schimbari multe ,traitul in 'acvariu' deci 'in return' ai  pretentii si asteptari infinit mai mari .

Parerea mea sincera este ca nu vei putea sta un an,  mai ales in Romania . Din motivele de mai sus si din altele legate strict de RO,birocratie si mentaliati romanesti.

Dar in loc sa iti propui un an de ce nu limitezi la o lua 'at a time'. Adica plecati pe o luna si daca e ok prelungiti inca o luna si tot asa iar cand/daca va plictisiti oricand va puteti intoarce.

 

Despre costuri. Voi (sotul) nu primiti sporuri (allowances) in functie de membri familiei la post?  Eu am plecat odata cu serviciul 9 luni in timp ce sotul era la post si a pierdut numai pt mine 20.k pe noua luni plus 40% din banii pt zboruri. Zburam f des sa imi vad familia si a tb sa imi platesc o parte din zboruri. Din UK in S-E Asia un zbor si la economy este scump mai ales daca  zbori si de 2 ori pe luna.Copiii au ramas cu el. Daca ii luam cu mine pierdea ff mult ( nu de aceea nu I-am luat- eu am lucrat deci am pierdut pe o parte dar am castigat mai mult pe alta).

Allowances pt o persoana singura nu sunt mult (salariu de baza bineinteles ca ramane la fel). Nu stiu ce lucreaza sotul tau dar nu pot sa cred ca pt sotie + patru copii la post primeste la fel ca pt doar el singur. E posibil sa vb de ff multi bani pierduti incomparabil cu ce vei da pe scoli si alte cheltuieli in RO. La noi regula e ca familia sa nu fi lipsit mai mult de 6 luni de la post ca sa nu pierzi sporurile.Eu zic sa va interesati de acest aspect.

 

Cineva intreba daca e scump in China. Si pe mie imi spuneau multi...aaa pai in Bangladesh cheltuiti nimica toata pe mancare  ,nu? Nu..e ff scump noi nu mancam ce mananca ei importam aproape tot de la scutece la branza . Aveam copiii mici si daca ramaneam fara late praf dadeam 20 de lire pe o cutie in loc de 5 cat dadeam in UK. Alcool nu se gaseste acolo fiecare pahar de vin se importa. Apa  si laptele le importam tocmai din Australia si nu cei de la magazine ci noi (printr-o firma bineinteles dar in nume propriu). Trebuia sa imi fac socoteala cata apa/lapte /scutece imi trebuie pana la comanda urmatoare. In China e mai lejer nu am avut problemele astea cand am fost in vacante acolo.Dar tot e scump.

Regula este ca absolut tot ce e importat sau consumat exclusiv de straini este f scump. Orezul era ieftin.Si inca noua ni se plateste chiria si intretinerea, zborurile ,scolile  caci altfel vb de sume colosale - expatii stau de obicei in zone scumpe iar scolile  costa enorm. Pt asta si nu numai se platesc alocatiile alea in plus fata de salarii...

 

Jenn, copiii Deliei nu cred ca au pasapoarte romanesti ( sau poate le au si pe acelea daca au avut nervi de otel sa se ocupe de ele dar nu cred ca sunt pasapoartele 'principale')

 

In fine ...m-am lungit mult ,iti doresc bafta si tine-ne la current. Chiar sunt curioasa mai ales cum va evolua limba copiilor. Din pacate ai mei nu vb aproape deloc romaneste :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parcă a spus ca au cetățenie română copii...Am inteles greșit ?

Dacă da , vor veni și își vor face certificatele de naștere românești  .

Da au nevoie de procuri ...situație nitel delicata .

Pai copiii au prin nastere cetatenie romana,mama lor fiind romanca.

 

Insa de aici pina la a intra in posesia certificatelor de nastere romanesti(daca nu  afacut-o pina copii au implinit 1 an)...e drum lung ,cu multa birocratie.

 

Nu cred ca au deja certificate romanesti...insa repet,intocmirea actelor romanesti le-ar aduce numai piedici...de la obtinerea pasapoartelor romanesti,pina la iesirea din tara...Bine si asa nu sunt scutiti de neplaceri,ca daca dau de vreun vames zelos,chiar si cu pasapoarte de alta nationalitate,le poate cere procura,exact pe principiul ca sunt cetateni romani prin nastere! [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum însă am realizat ca ei nu au Pașapoarte romanești. Iar cu cele US trebuie sa iasă din țara la 3 luni. Știu ca am stat cu soțul in România 6 luni si a mers o zi pana in Bulgaria si a reintrat cu încă 3 luni de ședere. Nu-i bai, Bulgaria e aproape...

 

Nu mai spune asta la nimeni. Unul din aspectele la care se uita ofiterii de imigratie cand controleaza pasapoarte este exact acesta . Ca cineva sa nu iasa decat pt o zi. Sunt convisa ca iti dai seama de asta.Asa doar ar face toti.

Regula este maxim 6 luni de sedere din fiecare  12 luni in tarile EU pt cetateni non EU . Le scapa celor de la frontiera cateodata   mai ales daca cineva are pasaportul plin de vize dar iti zic sincer ca nu e legal. Si o data e ca niciodata. 

In China nu ai face asta  nu? Banuiesc ca aveti  viza care se reinoieste la fiecare reinoire de contract. Nici in USA nu ai iesi o zi pana in Mexic,nu ( ca cetatean roman nerezident ma refer)?

Intrebati la ambasada Romaniei in China ce viza le pot oferii copiilor pt un an . Va fi doar o formalitate si nici nu cred ca e scumpa. Tu te-ai nacut in RO si tie se pare cel mai natural lucru sa te intorci 'acasa' cu copiii tai dar dpdv legal e complet altceva.

 

P.S Sincer ,nu ti-o zic cu rautate .

PS 2 Scoala din RO nu vor sa vada pasaportul + viza de sedere daca inscrii copiii?Ca orice scoala care inscrie copii straini ( non EU)?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai copiii au prin nastere cetatenie romana,mama lor fiind romanca. Insa de aici pina la a intra in posesia certificatelor de nastere romanesti(daca nu afacut-o pina copii au implinit 1 an)...e drum lung ,cu multa birocratie. Nu cred ca au deja certificate romanesti...insa repet,intocmirea actelor romanesti le-ar aduce numai piedici...de la obtinerea pasapoartelor romanesti,pina la iesirea din tara...Bine si asa nu sunt scutiti de neplaceri,ca daca dau de vreun vames zelos,chiar si cu pasapoarte de alta nationalitate,le poate cere procura,exact pe principiul ca sunt cetateni romani prin nastere! [:D]

Eu mă refeream strict la venirea/ieșirea lor din China .

Nu știu ce fel se da cetățenia acolo la naștere  , prin faptul ca mama e româncă sau cea a statului unde a născut ?

Ca dacă ar fii așa cred ca ar trebui doar o foaie de la consulatul roman on loc de pașaport .

Oricum trebuie întrebat neapărat la consulat ...înainte sa te pui la drum. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...