Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2015 - cap. 1


Recommended Posts

Neata, eu nu am mai scris pt ca am vazut ca nu mai intra nimeni. Mi se pare cam devreme sa abandonam forumul, dar fiecare face cum crede. Si eu stau cu fata in brate si scriu, deci se poate.

 

Noi mancam f des, uneori la mai putin de 2 ore, asa ca nu pot sa masor.  Noaptea are 2 maxim 3 mese de supt. Ziua e mai nasol ca papa des si apoi mai da afara.

 

Noi ne-am constipat in sensul ca nu face kk decat ajutata. Nu mai are efect nici Protectis. De ieri ia si Debridat, sa vedem. Azi i-am pus supozitor pt ca se chinuia f tare in special dimineata sa faca kk si nu putea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu credeam ca numai eu trag cu ochiul la fetele din februarie :-D

Probabil ca ne luam cu rutina (mai mult sau mai putin) zilnica si trece timpul.

 

Olimp, nu stiua daca se pune ca puiu meu papa mixt, dar lp e de baza. Peste zi papa cam la3 ore, iar noaptea de 2 ori. In total cam 5-6 mese pe zi a cate 120 ml lp deci aprox  600-720 plus ce ia de la san si cate o data mai cere inca 30 ml.

Mai este si el agitat peste noapte si mai mult dimineata dupa masa care este la ora 5-6.

 

Roby, incearca sa pui o compresa rece pe locul vaccinului.

A fos gratuit vaccinul? Ca boua pediatra ne-a facut o schema extinsa si totul contra cost(inclusiv cel obligatoriu) si s-a ajuns la o suma de 800 lei :-/

 

Bubu asa papa de obicei la 2 ore sau are un puseu de crestere? Oricum am inteles ca bebeii alaptati la san papa mai des.

 

 

Pe puiu meu il ia de obicei greu somnul peste zi, sta treaz si cate 2 ore. Daca pun si ora in care papa, cand ba motaie ba e treaz, ajungem la 3. Si acum trezit de pe la 10 a adormit acum 5 minute, adica aproape ora 13, in conditiile in care la 14 ar trebui sa pape iar...

 

 

A, si sub nici o forma nu doarme afara! :-(

 

Voi cum va "distrati" bebicii cand sunt treji?

Noi i-am luat un leganut cu muzica, dar nu prea ii place. Nu ii place pozitia din el (cu fundutul mai jos) si implicit nici in scoicuta. Asa ca incerc sa umplu"golul" si puiu sa stea cat mai drept.

 

Si trebuie sa facem o sesiune de cumparaturi. La multe body uri cu maneca scurta am renuntat, la salopetute si unii pantaloni, dar mai avem. Ce ne trebuie sunt body uri si bluzite cu maneca scurta.

 

In rest ne zambeste, lui tati si mie, cu mine chiar da sa rada si scoate niste sunete de ma topeste.

 

Voi ati inceput sa ii puneti pe pui sa stea pe burtica? Eu am incercat o data si ainceput sa planga, de altfel si  can trebuie tinut sa dea aerul afara nu-i prea place. 

Am concluzionat ca nu-i place sa stea ghemuit sau sa fie limitat in miscare.

 

La diversificare v-ati gandit? 4 sau 6 luni?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bubu imi pare rau ca va confruntati cu kk si constipatie ...si trebuie ajutata , si al meu se cam frichineste ce-i drept cam 30 de minute inainte de a face dar macar face zilnic fara ajutor , de obicei dupa ce suge isi da drumul..

 

cu suptul cam la 3 ore ziua si cateodata si mai des la 2 ore , noaptea 3-4 ore deci cam 2 mese pe noapte , inca nu are ore relativ fixe dar e binisor ca nu se trezeste intre mese si papa prin somn deci adoarme la loc destul de repede , de accea si evit sa-l schimb peste noapte sa nu-l trezesc de-a binelea , daca e urgenta nu am ce face..cel mai tare ma supara cand il schimb si dupa ce-l streg se pisuleste tot inclusiv pe haine [batcap] [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar] ...

 

mie imi vine tare cu volum laptele si-l ineaca de cateva zile urla cand il alpatez , trebuie sa-l iau prin invaluire semiadormit sa accepte sa suga , este asa de frustrant cand urla la san iti spui 100 de ganduri..plus pitica toata ziua roieste si urla pe langa mine , si-l agita si pe pitic asa ca mai nou cand suge o scot pe galusaca afara din camera

 

nu stiu cat suge sta cam 5-7 minute la san cand papa la o masa , banuiesc ca suficient daca doarme 3-4  ore linistit..

 

ai mei copii se saboteaza reciproc la somn ziua , cand doarme fata chitcaie piticul si viceversa..macar noaptea se pun de acord....

 

hainite noi avem din toate categoriile , am ramase de la fetita , mai completz cu cate una albastra sau alta culoare sa nu-l imbrac doar in roz..

 

diversificare de la 6 luni , pana atunci doar san , nu va grabiti fetelor , oricum nu dorm mai bine noaptea daca incepeti diversificarea , lasati ca apartul digestiv sa se aseze cum trebuie sa fie pregatit pt mancarica usoara de la inceput ...nu de alta dar daca ii dati prea repede nu digera mancarea . nu trage nutrientii si doar dureri si balonare..

 

aaaa... nici la al meu nu-i place pe burta , urla ca din gura de sarpe zici ca-l pun pe gratar  , dupa 3 luni cand incep sa se intoarca singuri vor sta mai mult si , si atunci cand obosesc plang caci nu stiu inca se se intoarca inapoi [:-)))]

 

cu dormitul..al meu cat stau afara doarme dus , nu apuc sa ies din scara blocului ca deja baga cornul in perna cum se zice...asa ca un somn de zi facem cam de 3 ore in carucior cat stau cu pitica pe afara , apoi mai doarme asa iepureste cum apuca de sora-sa acasa , dar sta tot mai mult treaz...

 

al meu nu e tare zambaret asa usor in coltul gurii daca zambeste , eram obijnuita cu fetita care era o veselie continua , el e serios..dar se uita dupa noi si rade la carusel care se invarte deasupra capului la patut

 

cum il distrez cu , caruselul , am paturica de activitati , se uita dupa zapacita de sora-sa si se cere in brate sa vada..sta ca un viezure si se misca capul ca si la cateii de la luneta masinii [:-)))]

 

noi botezul il facem in toamna , am fost la control la gine si totul e ok..si mi-a venit si ciclul [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi tocmai am trecut de puseu, maine facem 6 saptamani. Ilinca e mai micuta, asa ca de acum de abia cu zambete, inca nu sta pe salteluta, la carusel... In leagan sta putin, dar ii vorbesc, o legan... Mai mult in brate...

 

nu stiu cat mananca, acum e alaptata exclusiv si mananca destul de des... Azi am iesit afara, o ora am stat, dar a venit foamea peste ea si ne-a auzit tot blocul :))) cand ne-am intors acasa... Are o voce pisicuta mea!!

 

Cu cel mare... Nu am timp sa stau, olimp cum zici si tu, asa mi-o agita cand mananca, asa ca il alung din camera. Si se supara :( dar in rest atat o pupa si zice ca-i draguta, ma chinui sa il tin departe ca el aduce virusii acasa, eu si taica-su ii tot schimbam intre noi si sper sa nu ii dea si piticei... Tati e bolnav, in diferite forme , de o luna, Andrei de vreo doua si acum am si eu o durere in gat groaznica si parca m-a batut cineva, asa ma simt. Si ilinca a avut muci acum vreo doua saptamani...

 

noi ne-am distrat rau si cu colicii, inca nu au trecut, dar e mai bine. Luam debridat, nimic nu isi facea efectul si plangea saraca de ziceai ca o taie cineva :( doarme mai mult pe mine oricum.... Si nu prea vrea la altii...vom ramane singuri de saptamana viitoare, vedem cum ma descurc cu ea vesnic de gat :)

 

Incerc sa dau telefoane si pt botez... Usor usor toate...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcris, dupa ce a facut vaccinul i-am pus comprese reci toata ziua. 

 

Eu cred caa voi incepe la 4 luni sa-i dau suc de morcovi, mai vedem pana atunci. 

Au inceput sa ne ramana bady, salopete, bluze, caciulite mici. Are 54 cm de la 47 si 4430 de la 2590. Ne place sa stam la bulane goale, e jale cand iesim afara cu imbracatul si mai ales cand ii pun caciulita. 

I-am luat un carusel de patut care si lumini, proiecteaza diverse figurine pe tavan, azi a adormit pe melodia de la carusel. Se mai intampla cateodat sa adoarma singur in patut.

Mai nou bagam mainile in gura, le suge, se mai si ineaca cu ele. Ai vostri le baga in gura? 

 

Va mai povestesc in alta zi, acum ma duc sa fac bagaje, maine plec la socri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem la somnul de frumusete acum, dar in general ne confruntam cu puseul de 6 saptamani, suge de zici ca il alearga cineva. Papa si din ora in ora, azinoapte a fost mai linistit si a vrut la 2 ore. 

 

Pe mine ma topeste instant cand zambeste si rade la mine. E atat de dulce... [:)]. In timpul in care e treaz ma joc cu el, vorbim, cantam si ne amuzam teribil cand scoatem

limba unul la altul. Carusel pana la 3 luni nu ii pun ca am inteles ca il solicita prea mult acum asa micut si il oboseste. Il mai fac atent cu cate o jucarie dar nu prea il intereseaza. 

 

Pe burtica il tin doar cand sta sau doarme pe mine. Se catara ca o maimutica si se enerveaza cand ajunge la gat ca nu mai are unde sa urce :)))). Inca ii place sa stea ghemuit, sa vedem cat il mai tine. 

 

Eu ii dau espumisan, mai mult cand imi aduc aminte, vad ca de vreo 2 zile nu ilmai doare asa rau burtica. Pe mine in schimb ma chinuie o durere de masea, tare imi e sa nu fie vreuna de minte :(. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

olimp, asa des suge poate si din cauza mea, cum plange la mine in brate o pun la san. Gresesc eu cumva? Nu stiu cum sa-i spatiez mesele pt ca varsa tot ce a papat in plus...

 

La diversificare nu m-am gandit, probabil pe la 5 luni jumate voi incepe cu sucurile, asa am procedat si la baiat.

 

Anna doarme pe burta cam de cand a venit acasa, o ajuta la colici si pt dezvoltarea neurologica si nici nu se ineaca daca regurgiteaza.

 

Noi am inceput sa radem si de 2 zile mai si gangureste ca si cum ar vrea sa vorbeasca. Pacat ca sta o perioada limitata cuminte dupa care se plictiseste si plange...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...