Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce parere aveti de acest prenume?


Recommended Posts

Noi ne-am propus sa alegem un nume cu E la a doua fata. Si nu ne placea nici Elisabeta nici Elisaveta, asa ca am ales prescurtarea adica Elisa care se potriveste si cu numele de familie flamand.

Si cu numele mijlociei am nimerit-o cel mai bine. Cea mare e Ana si mai mereu i-l scriu Anna iar cea mica i-l scriu norvegienii Julia ca sa-l pronunte Iulia.

 

Eu ti-as sugera sa vezi si statistic ce au ales alti parinti. Acum la moda este Elsa clar.

 

Edit: Am vazut acum ultimul mesaj. Nora a fost primul nume in top si in Norvegia in 2014. Tocmai ce am revazut statisticile aici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Otilia, bine zici cu Elsa. Pe junioara mea o cheama Ailsa, un nume scotian, si s-a nascut cu vreo 4 luni inainte sa "iasa" Frozen. Si bineinteles ca toata lumea ne ia cu Queen Elsa si "Let It Go" [:-)))] [:-)))]

 

Cat despre Elizabeth, toate Elizabeth/Elisabeth pe care le cunosc isi spun Lizzie sau Liz. Numele e frumos, dar cam old-fashioned, mai nou am inteles ca "merge" ca al doilea nume, de obicei pus dupa vreo mama sau bunica din familie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dark, si eu am vrut sa te intreb daca Ailsa vise trage de la desen [batcap] [batcap]

 

Hehe, nici gand - si clar ca "no way", am nascut inainte sa "iasa" filmul [:)] . Ailsa e un nume scotian traditional care ne-a placut foarte mult si care se potrivea si cu numele romanesc ales, si cu numele de familie, si "in spiritul nostru" in general. In plus, pe surorile sotului le cheama Iona si Isla (Iona si Islay sunt si numele a doua insule din Hebride) si, cum nu departe de Glasgow e o insulita pe nume Ailsa Craig, am decis ca vom merge tot pe aceeasi linie [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, nici gand - si clar ca "no way", am nascut inainte sa "iasa" filmul [:)] . Ailsa e un nume scotian traditional care ne-a placut foarte mult si care se potrivea si cu numele romanesc ales, si cu numele de familie, si "in spiritul nostru" in general. In plus, pe surorile sotului le cheama Iona si Isla (Iona si Islay sunt si numele a doua insule din Hebride) si, cum nu departe de Glasgow e o insulita pe nume Ailsa Craig, am decis ca vom merge tot pe aceeasi linie [:)]

Corect, ca era sa fim colege de sept 2013!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...