Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata dupa 40 de ani. Ce asteptari(mai) aveti?


Recommended Posts

40 de ani. I-am implinit deja, asa ca... been there, done that, inca port tricoul [pk]  Dar in ceea ce ma priveste, sunt multumita de mine, de cum merg lucrurile, si am planuri mari si de-acum incolo. Acum 10-15-20 de ani mi se parea ca 40 e ceva... muuult, indepartat, asa, departe. Acum, la 40, ma vad tinerica (am copii mici, nu? deci nu pot fi decat tinerica [bib] ), mult mai sigura de mine decat eram la 25, sau chiar la 35 (sub 25.. sa nu mai vorbesc, eram tanara, credeam ca le stiu pe toate si habar nu aveam, eu si John Snow   [batcap] ) , cu sanatatea o duc bine, sunt multumita de cum arat (ma rog, vorbesc in general, mai e nevoie de imbunatatiri pe ici pe colo, doar sunt mereu "work in progress"), am un sot care ma iubeste, doi copii fantastici, fac ceva ce imi place mult si am planuri mari pentru viitor (deci ma vad schimband iar macazul peste cativa ani), si viata ma tine ocupata  - dar imi place sa fiu ocupata. Material? Pai depinde cum o iei. Ca mereu va fi cineva care va avea mai mult ca mine, sau mai putin ca mine. Avem ce ne trebuie sa traim o viata decenta, comfortabila. Hobbyuri, "distractii"? Profitam de orice zi libera, de orice iesire sa facem ceva ce ne e drag, in limita bugetului, desigur. Prieteni in jur - bifam si asta. O familie care inca e la stadiul de "inmultit", mereu cand ne numaram ne da cu plus, nu cu minus - deci e de bine si din acest punct de vedere

A, si de cand a mai crescut un pic piticuta am inceput sa mai ies din nou la concerte rock - deci ...e de bine rau [pk] [pk]

 

Per ansamblu, e cu plus in toate - iar ce mi se pare mai important, acum la 40 stiu ce sunt, cine sunt, ce pot, ce vreau, ma cunosc mult mai bine si ma pretuiesc, ma apreciez si ma iubesc mult mai mult. Iar daca mai suntem si sanatosi (si deocamdata suntem), ce mai pot sa imi doresc in plus, de fapt?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

- La 40 de ani si 2 luni am avut fetita.

- La aproape 42 de ani m-am reangajat, dupa o pauza de 4 ani.

- La 43 de ani am divortat :D

- Acum, la 44 (impliniti saptamana trecuta) am cumparat masina si iau lectii de sofat ca sa folosesc permisul totusi :)

- Intr-o luna vreau sa iau lectii de mers pe bicicleta, vreau sa-mi invat eu fetita sa mearga pe "bicicheta".

 

40 e doar un numar, de tine depinde daca te lasi descurajata au ba. Pentru mine e o revelatie : ma simt mult mai increzatoare, mai optimista, mai bine dispusa decat eram la 30. E drept ca si eliberarea dintr-o relatie abuziva a constituit un factor major de relaxare...

 

Cat despre partener...si eu voi incepe sa caut, dar primordial e modul cum se va comporta cu fetita. In rest, daca asta doresti, iesi si cauta, nu vine nimeni dupa tine acasa. Stiu ca e greu, dar...:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ce titlu intrigant ...

 

Pai, totul e relativ.

Cand vizitam cetatea Heraklion din Creta ni se aratau paturile persoanelor care locuiau acolo ... si se stie ca speranta de varsta era 30-40 de ani. Ei bine, asta era deci in antichitate.

 

In ziua de azi, 40 de ani este vechiul 20. Totul e in clocot la 40 de ani. Familie, fericire, casa, bani, iubire, speranta, vise.

Da, dupa 40 de ani esti mai intelept, mai calm, stii sa te iubesti, stii sa iubesti ceea ce te face fericit si mai ales vrei sa ramai fericit. La 40 de ani intelegi viata perfect si stii care sunt limitele viselor  - desi nu renunti la speranta.

 

Traiasca viata dupa 40 de ani! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ch_dana, tot 44 si eu, chiar ieri. Sa trăim!  [flo2]

 

da, uitasem de șofat...la 43 am reînceput si eu. Aveam carnet luat la 27, dar nu sofisme deloc. A fost deci de la zero si acum ador sa conduc :). Masina :). 

 

Deci dupa 40 la mine ai fost multe, foarte multe schimbări. Intre 25-40 au fost copiii, divorțul, recăsătorire, emigrarea, învățarea unei limbi noi. N-a fost deloc plictisitor, niciodată. Cred ca e timpul pentru relaxare :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da si eu am invat sa conduc la 40 de ani si asta mi-a schimbat viata in bine si tot dupa 40 de ani am invat sa inot. Acum invat spaniola si mi-am propus sa invat sa merg pe bicicleta curind. Dar trecerea de la 39 la 40 pentru mine a fost grea. Multa vreme mi-era rusine sa spun ca am 40 de ani, de parca facusem ceva rau. Acum, la 40+ (nu spun si citi ca iar ma rusinez [:I] )as vrea sa mai am 40. Deci hai sa ne bucuram de ce avem. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu  am aproape 34 , bine ii fac in septembrie ,  dar pe aproape . Cum ma vad la 40 , pai ma vad super implinita , o sa avem ap achitat  aproape complet ca am luat imprumutul pe 10 ani doar , o sa  fim casatoriti deja de 16 ani , sincer daca as putea sa fixez un moment in timp , as alege ca viata mea sa fie mereu cum e acum , nici mai bine , nici mai rau .Atat si nimic mai mult , eu sunt fericita , am facut ce mi-am dorit chiar si chestiile nebunesti saua alea care nu aveau nici un viitor , mi-am urmat f indeapropae planul pe  care l-am trasat  despre viata mea in adolescentza , m -am casatorit din dragoste , asta a fost una din marile mele frici , sa nu am o casnicie asa ca sa nu raamn singura , am cel mai bun preiten din lume , sotul meu , avem o familie extinsa . Eu cel putin de vre-o cativa ani , ma simt ca si cum as trai intr-un vis , si astept cu  nerabdare pensia , cand o sa avem infinit mult mai mult timp liber sa ne bucuram de  noi 2 ,si sa ne iubim si mai mult ca acum .Ma bucur ca m -am reintors la vechile hobby uri , ca am re  descoperit bucuria cititului ,ca am slabit 20 de kile , ca am pus dintii lipsa si ca  viata in genral e ,,jolly,,

 

O viata superba va doresc!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...