Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Luati suplimente de vitamine?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu ma gandeam, legat de subiectul acesta, pe ce populatie/alimentatie/conditii de mediu/conditii economice /varsta s-a stabilit "norma" de vitamine pe care trebuie sa le avem in corp?! Se reactualizeaza si datele astea oare? Ca degeaba imi fac analize sa zic, daca ma simt rau, dar iese ca  sunt in normele lor, dar poate organismul meu are nevoie de anumite suplimente pe care nu mi le recomanda.... ca daca sunt "in norme".....

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, nu e bine sa iei vitamine dupa ureche.

 

Orice substanta de care organismul nu are nevoie si i se da, devine exces si suprasolicitare pt organism.

 

Eu nu am lipsa de calciu, fier sau magneziu, dar s-ar putea de vit D. O sa-mi rog medicul de familie sa-mi dea o analiza pt asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei. Eu acum pe sarcina iau doar vitaminele Elevit si vitamina C in fiecare zi cate una. Inainte nu luam decat vitamina C si faceam cure toamna si primavara cu injecti cu complexul de B-uri si vitamina C dupa care calciu, magneziu si la sfarsit echinacea cate 20 de zile cu 10 zile pauza, repetate 3 luni (doar echinacea repetata). Si in rest ceaiuri si fructe noni uscate sau goji. Pentru mine e perfect cu programul asta. M-am pus pe picioare f bine si f repede dupa o cadere foarte mare a organismului si in acest timp cu un regim mult prea drastic din cate nu aveam ce vitamine sa extrag. Si analizele au iesit foarte bune in ciuda regimului si a problemelor dinainte. Sunt de parere ca natura si tot ce e natural face minuni si e cel mai bun pentru corpul omenesc :d

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

americanii astia! macar ei au o cutie cu zilele saptamanii nu o punga .

 

eu am in casa b12, luat din farmacie, mai iau cate una cand ma lasa nervii [:)]

 

dar beau aproape in fiecare dimineata suc de sfecla, mar, lamaie si morcovi. si mai consum spirulina si chrollela intr-un smoothie cu alte verdeturi, fructe , lamaie si miere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, nu e bine sa iei vitamine dupa ureche.

 

Orice substanta de care organismul nu are nevoie si i se da, devine exces si suprasolicitare pt organism.

 

Eu nu am lipsa de calciu, fier sau magneziu, dar s-ar putea de vit D. O sa-mi rog medicul de familie sa-mi dea o analiza pt asta.

exista vitamine solubile si insolubile.  organismul scapa foarte usor de cele solubile daca sunt in exces, de celelalte nu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am luat si nici nu iau. In plus, nici copiilor nu le dau. Ma refer la a da vitamine fara a fi detectata o problema si fara a discuta inainte cu un medic. Atata timp cat sunt sanatosi, fac sport si mananca diversificat nu vad de ce ar trebui sa le dau pastile sau siropele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...