Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

salutare si la mine a fost o saptamana criminala si un wk si mai criminal. Wk doar culinar vorbind ca am tot chefuit-o. Asa ca am sarit amidoanele si cabohidratii si le-am inlocuit ieri cu vitamine si azi proteine.

Sport constant, ieri fost la sala , pedalat pe intervale 45 de min si dupa ai fandari, genofleziuni cu greutati si stepper pana nu mi-am mai simtit picioarele. azi sunt chitita pe brate, in functie de timp fie tony  din p90x sau upper fix din 21 days.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 998
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Andaghe, punctul unu si doi tb sa vezi un medic musai . Mai ales ca te tine zona eu nu m-as baga sa fac abdomene cu greutati. Sunt suficiente abdomene grele facute cu greutatea corpului , plank-urile sunt super eficiente, daca nu ai fost campioana de fitness inainte si nu stii pe de rost efectul exercitiilor nu te baga.

Despre bicicleta cum a zis Caro. Ia-o incet, alterneaza mers cu alergat (1 min alergat la inceput). Secretul e sa faci zilnic si sa cresti constant fie durata , fie viteza si rezistenta o sa vina 

 

Buna! Am si eu cateva intrebari, poate ma ajutati :

- la cat timp dupa cezariană e safe sa fac abdomene grele (eu am aproape 6 luni de la...) si voiam sa fac cu greutati

- e normal sa simt ca ma "tine" zona respectiva cand alerg

- e normal sa mi se taie suflul foarte repede, adica sa insisit sa imi intru in fforma sau sa ma controlez la plamani? Ma refer la alergat

 :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai doctorul mi -a zis 6 luni sa nu fac abdomene, dar asta e recomandarea standard. De la 3 luni m-am dus la sala si nu am facut abdomene dar am facut ex. Cu greutati gen genuflexiuni, fandari, impins piept, la care oricum intra secundar si abdomenul. 

Daca alerg incet e ok, daca bag putina viteza, iarasi intra abs si incep sa simt zona. 

Treaba e ca eu am făcut mereu sport, am alergat cand eram gravida pana la 5 luni,  apoi nordic walking,  de muultu ani am avut reglata respiratia, dar acum dupa 3 minute efectiv mi se taie aerul. Stiam ca si plamanii aaufost putin stresati in sarcina, impinsi in laterale, dar nu am idee daca e din cauza asta,?

 

Am ibtrebat si pe la sala, antrenori si alti sportivi, dar nimeni nu stie sa mi zica daca pot sa incep antrenamentele pe care le faceam inainte sau sa o iau usor, si cat ttimp sa o iau usorul asta, ca tot usor usor e ca si cum nu as face nimic, muschii mei aproape s-au topit :((

 

Adica orice sport sau revenire presupube putin efort, daca faci antrenament si nu simti nimic e cam degeaba, dar daca simt, la ce intensitate ( a durerii sau a presiunii musculare) sa ma opresc, asta nu imi dau seama deloc. ...

 

Sper ca am fost cat de cat coerenta :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu poate sa-ti spuna baga tare cu greutati la 6 luni cezariana mai ales cand te jeneaza. Am fi inconstienti cu totii. 

Pe de alta parte rezultatele se vad nu numai din lucrat dur ci si din lucrat constant. De fapt exista zeci de teorii care spun ca 30 min training pe zi, variat Cu dieta face minuni. Si pe incercatelea asa e.

mai alaptezi? 

Banda nu o sa te ajute dramatic- opinia mea dar capeti rezistenta si obisnuintza de a te misca din nou si dupa aia o sa poti face mai usor ex cu greutati.

nu dispera ca ai cea mai buna scuza din lume:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nimeni nu poate sa-ti spuna baga tare cu greutati la 6 luni cezariana mai ales cand te jeneaza. Am fi inconstienti cu totii. Pe de alta parte rezultatele se vad nu numai din lucrat dur ci si din lucrat constant. De fapt exista zeci de teorii care spun ca 30 min training pe zi, variat Cu dieta face minuni. Si pe incercatelea asa e. mai alaptezi? Banda nu o sa te ajute dramatic- opinia mea dar capeti rezistenta si obisnuintza de a te misca din nou si dupa aia o sa poti face mai usor ex cu greutati. nu dispera ca ai cea mai buna scuza din lume:)

 

:) atunci sa ma concentrez pe frecventa,  banuiam si eu ca asa ar trebui, dar speram sa pot face  2 luni intensiv si.... :D

Nu mai alăptez :(

Mulțumesc mult pentru raspuns !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, back si eu din concediu , fericita castigatoare a 2 kg .. Yupiiiii, am dat iama in pizza/paste/inghetata/tiramisu ca nicaieri altundeva, si am fost in multe locuri in Italia..Dar ca-n Sardinia parca pe nicaieri mancarea. Super si-n rest, peisaje, apa smarald, orasele pietruite, frumos. Copii mofturosi si permanent in brate/carca dar am rezistat eroic :). Parca as mai vrea o data acolo...

 

Vreau la cele 2 ore de sala marti si joi si in rest sa alerg ca se cere :)..

 

Anda, bine ai venit ! Si eu zic sa o iei usor si sa fii consecventa. Dar, te inteleg, si eu m-am aruncat la ce-i mai greu la scurt timp dupa nasteri,   stiu cum e, dar e adevarat n-am resimtit nicio jena altfel m-as fi temperat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mocanita, welcome back! Alea 2 Kg se duc repejor, cred ca e preponderent apa acumulata de la calatorie/exces de carbs. Eu cam asa patesc.

 

Cumva se duce/reduce depozitul astra de apa daca nu mai mananc nimic sarat? De fapt as vrea sa stiu daca se poate sa nu se mai faca deloc...?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...