Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

apa retinuta nu e numai din sare, cred ca oricum o sa retii si din lichidele pe care le bei, din mancare dar oricum limitarea sarii ajuta . Stii celebrele panseuri la 20 de ani lingeam borcanul cu sare si nu retineam un gram de apa , acum numai sa ma uit la ea si o retin :). Valabil si pentru zahar.

Cheia e aceiasi moderatie si constanta ca si in sport. 

Cred ca ce ne e tuturor clar de cand bantuim si schimbam opinii pe subiectul asta e ca nu exista o solutie rapida care sa tina pe termen lung. Cu o dieta echilibarata si  sport constant retentia de apa e mult diminuata.

 

Raportul meu de sport e nasol, dar am o infecctie recurenta a unui polip pe uretra. sau asa a fost diagnosticul acum cativa ani. De atunci fac tampenia asta o data pe an, dar niciodata nu am mai apucat sa o fac intr-un mediu civilizat sa vad ce pot face. Si dupa ce trece nu e nici un semn asa ca de cate ori ma duc la control imi zice dra sa revin cand cu problema. Asa ca fie imi iau un bilet spre romania ceea ce nu am chef , fie ii bag antibiotic si ma autotratez ca la medic aici nu calc cu siguranta.

Partea proasta e ca abia stau si nici efort nu am energie sa fac. Poate incerc o yoga ceva usor diseara sa nu fac pauza. Si bineinteles am si o stare febrila care imi da o senzatie de somn cumplita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 998
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu stiu la altii, dar la mine am observat ca retin apa daca mananc mai sarat sau mai multi carbs. Asta se poate controla. Dar eu retin apa si la ciclu si ovulatie. Asta nu se poate controla, dar se poate diminua ceva daca fac sport in mod constant.

 

Nu cred ca este cazul sa nu mai mananci sare deloc! Ajuta sa ai masura in toate. Extremismele se razbuna in cele din urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, eu zic sa stai cuminte sa dai organismului linistea necesara recuperarii. E f naspa ce zici tu acolo:(

 

Eu azi m-am trezit cu o cruuunta durere de spate (lombar) asa ca in loc de exercitiile de picioare planificate, am facut jumatate de ora de Pilates de la 21 day fix. A picat la fix.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, cum ti-e? mai bine azi?

 

Anna, congrats ca ai trecut cu bine peste concediu;)

 

Xio, inca in Italia?

 

Mocanita, eu n-am fost inca in Sardinia, am auzit insa ca e fantastic!

 

Dulcetica, ce sport ai facut azi?

 

Azi zi de proteine. Am mancat prea mult la pranz (ciorba de conopida dreasa cu ou+iaurt si omleta cu ciuperci) si nu e bine. Azi mai mananc doar un iaurt si basta. Ma seaca Rina asta ca mananc mult mai multa proteina animala decat inainte...

 

Azi am facut upper fix de la 21 day fix, ca sa pot face maine clasa de fund-picioare la sala. Cam aiurea, ca am facut si ieri Pilates ala si nu era neaparat cazul de inca niste abdomene, dar  a fost ok oricum. Ma cam doare o incheietura de la mana, nu stiu de ce, asa ca flotari mai slabut. Si chiar am nevoie sa le exersez, ca nu mai rezist nici vorba la ele. Era o perioada cand puteam sa fac multe si corect, acum insa nu prea mai pot:(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare  fetelor, e liniste pe aici, eu am o saptamana ingozitoare, am un go-live si am muncit cate 16h/zi saptamana asta si mai am

 

dar vestea buna e ca sunt in scadere, azi aceam 58.8 (desi nu gasesc un loc drept sa pun cantarul ala si se tot misca)

si mi-am luat cantar cu analysis si am asa

- grasime 15.6

- muschi = 40.5

- bmi = 21

stau bine nu?

 

daca mai dau 1kg jos sunt multumita, nici nu vreau mai mult

dar treb sa ma apuc si de putin sport, ca mai am 2 sapt si  iar plec in concediu si iar ma lupt cu +1kg

 

am facut cateva poze dimineata, le pun pe share imediat (104,106,109)

acum ma vad si eu mai trebuie la picioare si la burtica

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am terminat tot ce aveam de scris, in sfarsit o sa am timp si pentru mine! ma gandesc deja la meniul pe urmatoarele zile, sa dau jos ce am pus in ultimele 3 saptamani - salata, multa salata! 

 

M-am trezit foarte umflata la ochi azi, pentru ca ieri am mancat 2 chifle - ca tot vorbeati mai sus: eu ma umflu de la carbohidrati, nu de la sare. Foarte frustrant, azi trebuie sa fiu atenta la ce mananc si sa-mi fac un ceai sa ma desumflu.

 

Anyway, termin cafeaua si ma duc la sala! Doamne ce bine e sa ai timp de sala!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma umflu de la caldura, numai vara.Mainile si picioarele, niciodata la fata, cred ca nici nu e retentie de apa cat circulatie venoasa proasta. Si sunt si hipoyensiva rau, de felul meu, asa incat daca sunt peste 28-29 grade lesin cu mare usurinta...nici nu se mai pune problema de efort.

 

In alta ordine de idei mi a trecut umarul ,in proportie de 80-90 %.Ar cam fi cazul sa incep sa ma misc si eu, zic . [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma umflu vara, de la caldura, dar credeam ca e pentru ca nu transpire ca oameniii normali.

 

Am fost azi la yoga... n-as zice ca mi-a placut, mi s-a parut greu (n-am mobilitate, nu pot, de exemplu, sa ma aplec si sa pun palmele pe jos), si, recunosc, plictisitor. Dar n-am prins alta clasa si n-aveam chef singura.

M-am cantarit, am pus 3kg in ultimele saptamani, sunt inapoi la 58 :((

 

Marina, cum te mai simti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...