Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 998
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

:) eu FACEAM inainte de sarcina 6-10 km in functie de chef, acum... :( nici nu mai zic...

Dar incerc sa alerg la timp... adica sa scot din ce in ce mai bine/km

Ritmul in care am ramas slaba desi mancam toata ziua dulciuri era de 22 min /10 ture... si ma apropiam de 21 de min...  

 

O sa reușesc ca mi place tare muly ssaalerg... era o nebunie pe stadion cand dadeau drumul la aspersoarw si alergam desculta pe iarba...... [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca din 2 zile fac 20 ca tot ma duc la sala "de maine" si ma gandesc sa revin si eu macar cu o poveste de genul am fost la sala ieri....adevarul e ca nu am mai fost de 3 luni  :) dar ma duc sambata jur 

Vai de capul meu, Dulce! 15 ture??? Bravo! Ce pantofi de alergat ti-ai luat?

 

Eu am facut azi prima tura din sapt 4: 3 min mers, 4 min alergat, se repeta de 4 ori. N-am facut exact cum trebuia pe la ultima tura, dar sunt tare multumita. Am progresat mult fata de cum eram acum 3 sapt si mi se parea greu sa alerg 1 min in continuu...

 

N-am ajuns la stadion, pt ca mi-e mult mai usor sa alerg din clipa in care ies pe poarta. Pana la stadion trebuia sa merg 15 min cu masina, sa parchez intr-o parcare care e cateodata plina etc. Pierd multa vreme. Insa tot vreau sa ajung acolo la un moment dat.

 

Ce bine ar fi daca n-as mai manca dulciuri! In ultima saptamana am mancat in fiecare zi dulciuri. Ieri am mancat crema de zahar ars, spre exemplu… Azi Bounty. Hm, sunt intr-o perioada ciudata din punctul asta de vedere.

 

Marina, au cam trecut alea 2 zile...

 

Aqai, 35 de grade in Canada in septembrie???

 

Anna, sunt grele perioadele astea de acomodare. Cred ca-ti va fi f greu fara sotul tau cateva seri pe saptamana! Nu se poate fara sa ramana la Buc?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No bine [:-)))]

Sa te vad cum raportezi duminica!

 

Eu azi n-am iesit la alergat, ca n-am avut timp. Cred ca, din pacate, sapt asta ies doar 2 sesiuni de alergat… Maine dimineata ma duc la Pilates, sambata dimineata iar la alergat, sambata si duminica inot in ocean;) Vorba vine inot, ca ma balacesc si inot, dar e asa de bine!!! Are efect de drenaj limfatic de fiecare data!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Dulcetica! Sa te tina cat mai mult cheful de alergat.

 

M-ati molipsit si pe mine. Am descoperit ca am cronomtru pe telefon. Am facut cu fimea 3 ture cu 4 minute mers 3 alergat. La a doua tura de mers am trecut pe acasa ca era fata lesinata dupa apa. Dupa 3 ture de mers si alergat ea a renuntat. Eu aveam nevoie la toaleta dar dupa aceea am mai bagat 2 ture de alergat dar au fost cu pauza mai mare.

Am alergat cam 17 minute.

Si n-am facut nici o febra musculara desi am gafait nasol si pulsul sus.

Am intuit bine cam pe unde sunt ca rezistenta.

Acum e vreme perfecta pentru alergat si eu ma oftic la maxim ca sunt extrem de ocupata si nu apuc sa ies. Acum noaptea ma eliberez dar nu imi vine sa ies la alergat la lumina neoanelor. Nici nu-i recomandata activitatea fizica atat de tarziu ca nu ma mai ia somnul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

cred ca din 2 zile fac 20 ca tot ma duc la sala "de maine" si ma gandesc sa revin si eu macar cu o poveste de genul am fost la sala ieri....adevarul e ca nu am mai fost de 3 luni :) dar ma duc sambata jur

 

Cred ca si atitudinea conteaza mult... ma refer la cea pozitiva... pana la urma nu e nicio tragedie ca incepi sport mai târziu,  poate e si organismul obosit si isi incarca baterilile acum :)

 

Si apropo de atitudine pozitiva :))) maica-mea facea ntr-un timp.... "gimnastica mentala".. adica statea in pat si isi imagina ca face abdomene...SIIIIII incerca sa ma convinga si pe mine ca chiar a slabit de la asta :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Ieri 14 ture stadion ,dar azi e zi de terasa cu prietenii,unde sper sa beau doar o cafea si o apa. In ultima vreme imi luam coca cola zero ,dar cred ca pe mine timpenia asta ma ingrasa, Azi poate fac niste pilates acasa ,inainte de a pleca.

Otilia,sa stii ca eu dorm mai bine ,dar parca ma doare ficatul de atit efort.

Hai,Marina! ( slaba rau ,de asta n-o pasioneaza)

Caro ,dupa balaceala nu te ia o sfirseala si o foame cumplita? Tu dulciuri? M-am lasat n-am mai mincat demult ,dar maninc fructe,gen prune ,struguri ,nectarine ,care-s mai dulci decit un tort.

Anda,deci cit a slabit ,ca as putea medita si eu?!

Pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna! Ieri 14 ture stadion ,dar azi e zi de terasa cu prietenii,unde sper sa beau doar o cafea si o apa. In ultima vreme imi luam coca cola zero ,dar cred ca pe mine timpenia asta ma ingrasa, Azi poate fac niste pilates acasa ,inainte de a pleca. Otilia,sa stii ca eu dorm mai bine ,dar parca ma doare ficatul de atit efort. Hai,Marina! ( slaba rau ,de asta n-o pasioneaza) Caro ,dupa balaceala nu te ia o sfirseala si o foame cumplita? Tu dulciuri? M-am lasat n-am mai mincat demult ,dar maninc fructe,gen prune ,struguri ,nectarine ,care-s mai dulci decit un tort. Anda,deci cit a slabit ,ca as putea medita si eu?! Pup!

 

Hmm situatia mea nu echiar concludenta...

La 26 de ani ma ingrasasem vreo 4 kg fata de cat aveam de obicei... poate chiar 5....ca luam anticonceptionale...., adoca aveam vreo 58..

Bun, am început alergatul, inițial cu.... o tura de stadion, apoi am crescu treptat ... cam intr-un an am ajuns la 10-15... slabisem la 53

Anii au trecut, si la 30 de ani alergam 10 km si aveam 55 de kg, dar cred ca erau masa....mancam muulte porcarii, niciodata nu m-am abținut de la ceva ce mi-a fost pofta, bere, mac, prăjituri. .... nu frecvent dar cand mi era pofta.... ajunsesem aa ma duc la alergat mancand si sa plec mancand baton mars.... adica nimic nu ae mai depunea

Dupa 30 de ani am mai luat totusi 1-2 kg , poate retenție de apa ca am obaervat la pantofi :(

La 34 am nascut, si de anul trecut din sept. Am facut miscare f rar, dar am totusi 60 kg acum....

 

Eu am tras urmatoarele concluzii de lllaalergatulasta : 

La inceput ttebuie sa iti cresti rezistenta - alergi incet si cat mai mult, slabesti ceva dar nu dramatic

Apoi cresti viteza- slabesti mai mult si muschii incep sa se contureze

Vrei sa slabesti mai mult- alergi cel putin 10 ture dar la timp...incerci sa faci pe o latura viteza ta maxima. .... muschii formati vor consuma și in zilele in care nu te duci

Vrei sa mentii- alergi constant 10 ture, fara ruperi de ritm, dar susținut- max 26 min. , ideal 25

 

Am prieteni care alearga constant si mananca jumatate de tort dintr-o data.... nu se depune nic, stai linistita :)

 

Tu cam cat vrei sa dai jos?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, dimineata devreme nu poti sa alergi? Sau iesiti f devreme din casa, acum ca au inceput fetele scoala.. 

 

Asta cu gimnastica mentala mi se pare bestial [:-)))] , insa cred ca daca esti cu adevarat concentrat, poti slabi. Pana la urma creierul comanda tot, nu? Totusi, Dulcetica, eu zic sa continui sa alergi in loc sa te gandesti la asta [soricel] .

 

Anda, ma incurajezi. Cam asa ma gandesc si eu. Acum ma tarasc sa-mi cresc rezistenta, apoi imi propun sa cresc viteza si apoi sa fac sprinturi. Eu am facut atletism in copilarie si stiu ca acolo e punctul meu forte. Si consuma. Deocamdata sunt ruginita si cam prea grea pt sprint. Si Mosul mi-a promis ca daca ma tin de alergat, imi aduce de Craciun niste super pantofi de alergat! Noroc ca aici se poate alerga tot anul fara probleme.

 

Eu nu stiu ce naiba am cu dulciurile… Azi am mancat ciocolata, de ex. Am innebunit. Trebuie sa fac un detox de zahar, e clar. De luni incep, ca sambata/duminica sarbatorim cate ceva si umblam toata ziua la ocean/munte/restaurante/gelateria etc. 

 

Azi am fost la Pilates si acum ma doare spatele [fri] . Of of, mai mai! Maine dimineata merg la alergat, apoi am o sesiune de spalat pereti. Multi si verzi [clo] . Cred ca voi consuma muuulte calorii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...