Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 998
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ana, e mult mai greu pe strada decat pe eliptica. Eu duc pe eliptica maxim 10 km fara pauza la nivelul cel mai de jos. Pe strada nu stiu sa iti spun ca si distanta dar cred ca de vreo 5 ori mai putin. Pe banda la sala fac cam 3,5 km. De alergat afara nu reusesc atat.

 

Eu am iesit in seara aceasta la ora 9. Am alergat 7 minute, mers 4 la deal, alergat 3 minute la deal, mers 3 minute si dupa aceea alergat 3 minute vale/deal si am ajuns acasa. Imi busea inima in piept. Dar mi se pare acceptabil traseul si ca distanta si ca dificultate. Sunt alei pietonale luminate. Traversez strada de 2 ori si o data autostrada pe deasupra. Partea buna e ca vin atat de lihnita si transpirata ca musai trebuie sa merg la dus si nu-mi mai arde deloc de mancare. Daca asa scap de rontaielile de seara apai e un mare pas inainte aceste 20 de minute.

 

La sala nu stiu daca mai merg. Azi am aflat ca nu va mai cotiza si firma la abonamente la sala. E criza in floare. De la 1 o sa vad ce fac cel mai probabil in functie de ce clase au acum. Oricum marti-joi sunt ocupata cu fetele si activitatile lor. Nu prea mai am timp de strecurat sala in program. Asa un alergat seara jumatate de ora pare mai simplu ca logistica. Mai ales daca fetele mici dorm atunci ies pe usa si imi vad de treaba mea.

 

Xio, nu stiu daca poze e cel mai indicat. Poate mai repede dimensiuni. Ei daca as avea pe mana mea aparatul acela care iti spune body composition ar fi si mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulcetica, nu poti sa te lasi de toate, mai trebuie sa mananci si tu ceva, nu?

 

Parca ti-am mai zis, dar ia mai studiaza odata https://www.drmcdougall.com/health/education/free-mcdougall-program/

 

Bravo ca te tii de alergat! In timp da precis rezultate!

 

Xio, e o idee buna asta cu pozele, sa stii! Motivant. Merg si dimensiuni sau body composition.

 

Otilia, cam asta e si motivul pt care alerg eu. Ies din casa si gata, deja fac sport. Nu mai pierd vremea cu condus, schimbat etc etc. Cand descrii traseul parca simt si eu cum ma doare pieptul de mor la deal:))) Daca nu mai mergi deloc la sala, poate incerci sa strecori ceva Pilates la domiciliu sau cate 20-30 min de exercitii de tonifiere cu propriul corp.

 

Fii-mea va merge la gimnastica ritmica de 2 ori pe saptamana cate 1.5 ore intr-un alt oras la vreo 7 km. Ma gandesc sa gasesc un stadion pe acolo si sa folosesc productiv 1 ora, ca decat sa fac atatea drumuri, mai bine alerg si fac inca ceva sport in timpul asta. Alternativa ar fi sa mergem amandoi, eu si sotul (mai greu dpdv muncitoresc) si sa jucam un tenis in perioada aia...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns saptamana asta numai la fizio si cum tre' sa merg de doua ori pe saptamana imi mananca timpul de sala. Asa ca sala ramane pt weekend doar. 

 

In timpul saptamanii raman cu mersul pe jos si speranta ca la un moment dat o sa imi creasca muschi pe picioare sa nu ma mai doara genunchii:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna, tu alergi sau la ce te referi cu km-ul? Incearca programul pe care l-am pus eu mai demult: http://running.about.com/od/getstartedwithrunning/ht/getstarted.htm

 

Mie mi se pare fezabil… Eu am introdus o saptamana in plus dupa sapt 2, ca mi s-a parut ca trece cam abrupt de la 5+2 la 3+4.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi Caro, dar eu alerg pe eliptica, nu ma simt in stare sa ies pe strada, sa ma alerge cainii si oricum nu m-as duce singura si n-am cu cine merge

iar pana nu ma voi simti eu in stare sa alerg macar 3km, nu am de gand sa ies din casa 

asa ca am inceput cu eliptica, dupa ce voi aunge la asta la un 3-5km/20-30 min, pe care sa-i fac fara sa lesin, cine stie poate ma voi incumeta si sa ies afara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, uite aici o comparatie intre alergatul pe banda si alergatul afara. Eu ieri am nimerit o vreme faina. Nu batea vantul si cam 17°C. Dar daca e putin vant clar se simte.

 

Caro, fac si acasa cate ceva unoeri la trezire am nevoie, uneori seara abdomene, intinderi, plankuri sau daca ma simt in stare fac cateva flotari. Eu am joia o fereastra pentru sport sa zicem. Cea mare merge la gimnastica 1,5 ore, de la 6 la 7:30. Si ma gandeam sa fug la sala intre timp. Dar, ieri de exemplu s-a accidentat la ochi, si mi-a reamintit ca vrea sa stau pe acolo cu ea. Eu sa fiu in tribuna. A dat de greu cu gimnastica aceasta, are nevoie de suport asa ca o sa ii fac pe plac o perioada ca nu vreau sa renunte. Ea are mare nevoie de ora aceasta.

 

Eu nu vreau muschi la gambe. Vreau rezistenta si sa mai dau din pulpe jos. Am nevoie de cardio.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...