Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu am un somn fff usor. N-am reusit niciodata sa dorm cu nimeni in pat, pana la sotul meu. Inca facem misto ca de aia m-am maritat cu el:))))

 

Da, am facut si eu la ture de alaptat la fii-mea nr 1 de mi-a venit cu spume! Insa am constatat ca si ea dormea mai bine singura in camera ei, nu numai eu fara ea...

 

Sincer, eu cred ca e chestiune de fermitate, perseverenta, cum vreti sa-i spuneti.

 

Aqai, da, e inca nisip in aer. Nu bate vantul, ca daca ar bate l-ar imprastia… In general nu ma deranjeaza, doar il mai simt la ochi ca port lentile. Insa, mi se pare f nesanatos sa-l trag cu "sete' in piept...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 998
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

sistemul nostru de dormit era asa: Alex pe margine, el e foarte foarte fierbinte si nu suporta sa fie atins deci ii trebuie spatiu. Tudor in schimb trebuie sa se inghesuie in cineva, altfel nu doarme. deci eu eram buffer intre ei, sa am grija sa aiba alex spatiul lui si tudor sa aiba sacul lui de box (da, se si rasucea si invartea si doarme cu genunchii aia mici ascutiti si ososi in orice pozitie de ne invinetea) si apoi pe marginea cealalta tac-su.

 

pe cand tudor avea 5 jumate si alex 4 am zis this is enough. ne si mutaseram in casa noua, fiecare avea camera lui...

 

am inceput cu saltele pe jos in una din camere. amandoi copiii. apoi cand ne-au venit paturile au avut bunk beds si asta a fost fantastic.

 

dar tot atunci am implementat sistemul cu audio books in loc de racit gura cu orele pt poveste, urmat de muzica pt adormit.

 

dupa cateva luni i-am mutat pe fiecare in camera lui ca se ocupau mai mult cu cearta si/ sau chicotelile. camerele lor sunt lipite una de alta si puneam in usi ipad sau pe ce mergeau povesti/ muzica.

 

am avut mare noroc ca amandoi sunt avizi de carti audio si le-a placut tare muzica.

 

asa am ajuns si eu sa dorm omeneste

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu dupa 8 luni de fermitate si perseverenta in care insistam sa alaptez pe dl t din 2 in doua ore cum se trezea si apoi sa-l pun in patul lui - proces soldat mereu cu esec cumplit pe toate planurile, cum il puneam jos cum urla si eu nu mai puteam adormi oricum - 

 

am ajuns atat de sleep deprived incat am instituit biberonul si plangand de epuizare am predat schimbul de noapte dlui sot.

 

caruia i-a luat o noapte sa se prinda ca exista o versiune in care dormim cu totii: hranit copil si apoi pus pe pieptul lui si dormea de rupea intre mese, ceea ce nu facea niciodata cu sistemul meu. asa am ramas cu tudor in pat.

 

alex a fost alta poveste. vomita incredibil, cum il asezai in patut sau oriunde intins, vomita. si fiindca eram cumplit de speriata (l-am gasit mai inecat in prima saptamana) am trecut la dormit in fund cu el pe piept asa incat sa stea dept - vomita mult mai putin plus simteam instant si nu era pericol sa se inece.

 

asta a durat cam pana avea 8 luni....

 

asa ca am luat un pat incredibil de mare si incapeam cu totii :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa va trantesc una acum ce-mi va aduce rosii in cap urgent, eu stiu ca adultii care ca si copii au dormit cu parintii in pat pana la varste maricele au ulterior probleme in dezvoltarea si mentinerea relatiilor. Cu cat varsta e mai mare, cu atat problemele mai grave.

 

Evident, eu nu sunt psiholog, asa ca…. sa revenim la sport. Mi-a venit pe email anunt ca pe amazon sunt vip sales cu Asics la 55 EUR! Ma tot gandesc, ma tot gandesc:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oooof, nasol Aqai… la noi n-a fost asa greu.

Dar, fara sa fi facut vreun demers in sensul asta, stiu deja ca trebuie sa fim consecventi ca altfel nu obtinem nimic. Cu dormitul zic. Paturi supraetajate o sa aiba si ei, sper sa le placa idea.

 

Eu va multumesc mult  tuturor pt amintirile astea de pe cand erau copiii mai micuti.

 

Caro dar mie nu-mi plac Asics mah, cum ma simt in ei zic.  Eu sunt fan Nike si modelul asta ultimul, Air Max 2015 ma imbolnaveste. dar sunt 150 pounds, OMG :)

 

AStia din poza sunt RAVNITII

eu am acum modelul nmike free 5.0 , ma simt extraordinar in ei cand alerg.

N1241A0C9-K12@10.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...