Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu ieri nimic in materie de sport dar vreau sa merg azi-miercuri-joi la clasele de grup, azi am 1K si miercuri si joi niste ore noi din grila de toamna HIIT si PHA (Peripheral Heart Action) . Sunt curioasa...

 

Ziki , mie nu-mi suna bine dieta asta de 1000 calorii.  nici programul de workout care nu contine cardio ci doar exercitii cu greutati. Care da, sunt extraordinare, dar combinate dupa parerea mea cu zile de cardio in cazul cel mai fercicit, in care ai timp de sport in fiecare zi.  In locul tau  eu m-as limita la cardio si dieta pana as ajunge la greutatea dorita si apoi as incorpora si weight lifting. 

Stii care-i chestia? 45-50 min de cardio consuma 350-400 calorii iar ridicatul de greutati la nivelul la care ridicam noi - gantere de 2-3 kg, putin peste 200 calorii.

Nu stiu, asa as face eu daca as fi in locul tau. De ce nu folosesti myfitnesspal pentru 1-2 saptamani? e gratis, iti bagi acolo datele, targetul si iti calculeaza el daily goal-ul :)

Gasesti absolut orice aliment/mancare/combinatie gatita sau cumparata. baza de date e imensa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 998
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mocanita, multumesc mult de sfaturi!  [flo2]

Imi sunt foarte utile, sincer. Pe de o parte pentru ca habar nu am ce fac, sunt nitel in pom, si pe de alta parte pentru ca mie imi trebuie un program ca sa ma pot tine de ceva. Ma cunosc, la mine nu merge ceva improvizat ci din contra, foarte patratos....

MyfitnessPal am, si il folosesc, doar ca imi modificasem minimum de calorii de la 1200 de la 1000. Deci o sa ma intorc la 1200, in cazul asta, ca atat imi calculase si MFP.

 

Cat despre exercitii, va trebui inseamna sa ma re-programez si cu asta. Taman ce ma bucuram ca sunt structurate si puse pe zile, cum imi place mie... Asa e, cardio nu e printre ele, totul e static si cu greutati, majoritatea.

 

Boon, atunci ma duc sa ma consult nitel cu mine insami, si revin... curand  [:)]

 

Multumesc frumos de sfaturi, inca o data! Le iau in calcul.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca mi-am facut si eu cont. Mai trebuie sa ma tin si sa bag acolo datele dupa fiecare masa. Cu gramajul este mai greu. Daca-s buchete sau un numar de produse este bine dar cand a fost sa trec o cantitate de branza crema am stat putin pe ganduri. Partea buna este ca in lista am gasit fix branza care o consum eu de obicei. Culmea am gasit si ceva mancare cu numele cantinei de anul trecut.

Mie mi-a iesit un necesar de 1330 de cal cand am bagat greutatea si inaltimea mea. Aparatul acela care mi-a prezis compoztia corpului meu mi-a dat un BMR de 1276. In concluzie sunt compatibile cifrele ca BMR e cat am nevoie fara sa fac sport sau vreo activitate.Nu stiu ziki cum vrei tu doar 1200 la inaltimea si greutatea ta.

Se pare ca la carbohidrati am deficit mare. Eu consum in general 3 wasa pe zi care-s aproximativ 14 carbs. Azi am mai avut 3 prune si acum o jumatate de bucata de carrot cake de casa dar facuta fara zahar. Cu rosie, conopida, etc, am adunat 60 carbs si tinta sunt 160. La proteine stau bine ca am avut un snitel de peste.

Hm, interesant.

Ce ziceti, vreti sa punem tabelele zilnice? sau il transformam prea mult in subiect cu mancare? Eu de mult am zis ca ar trebui sa facem un subiect coumn ca merg mana in mana dietele si sportul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca ar fi bine sa vorbim si de hrana. Nu se poate abdomen extraplat fara atentie la mancare!

 

Eu azi n-am alergat ca sunt la ovulatie si am niste dureri nashpa si sunt umflata rau. Dureri de CM n-am, dar de ovulatie da. Din plin si ascutite. Noroc ca dureaza putin.

 

Am inceput de ieri asa zisa elimination diet. Mananc in principal orez fiert, cartofi dulci copti si dovleac copt, anumite legume fierte/la abur si anumite fructe fierte/coapte. Ieri insa am mancat o banana, azi la fel si azi am mancat si un compot de pere. Mi-e bine, nu mi-e foame, ma simt mai bine cu balonarea. Sa vedem ce si cum urmeaza. Teoretic ar trebui dupa o saptamana sa introduc treptat alte alimente, practic nu ma vad un an de acum inainte introducand cu rabdare si incet cate ceva ca sa vad ce-mi face rau… Din pacate, ca asa ar trebui sa fac!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa racesc... totusi sper sa ajung azi la sala sa dau la pedale macar o ora. Ieri n-am reusit, eram cam lesinata (acum inteleg de ce) mi-a fost frig in pat (iarasi ceva ciudat pentru mine).

Si moarta-coapta trebuie sa vad azi o clienta la 6, sper sa ma simt mai bine pana atunci. Bag vitamin C si strepsils. Diseara baie firbinte si paracetamol.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JG, sanatate!

Vai ce puturoasa m-am facut! Sport prea putin si de azi ,asa cum citeam pe aici sau undeva, imi fac un program si-l respect 100%. Cind e cald ies din casa si alerg ,dar daca tuna si fulgera  ori sala  ori ceva acasa,dar nu mai sar sportul.

Mincatul categoric face diferenta atunci cind e de dat jos,deci  trebuie stimulata si tinerea/respectarea unei diete. Pentru cele mai multe dintre voi, trebuie doar putina atentie ,insa la mine ,care pun 1 kg daca maninc aiurea un weekend, trebuie limitare si dieta serioasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu reusesc sa modific setarile din myfitnesspal.  Ma refer la cum sunt calculate procentele pe categorii. Din ce observ dupa ieri si azi, tinand monti mananc peste limite la grasime, proteine si fibre iar sub limita la carbohidrati. Daca bag o gustarea cu nuci e criminala ca aport caloric si  grasimi.

Si uitandu-main ce am scris ieri nu consider ca am sarit calul la carne si lactate. De aceea pun sub semnul intrebarii procentele lor.

Meniu.pdf

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...