Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello dragele mele

 

V-am citit si tare m-am intristat Miha sa "vad" prin ce treci. Nu am sfaturi sa iti dau, dar cred ca tu esti o femeie puternica. Cand vei fi pregatita vei sti cum sa iti aduci viata pe un curs de normalitate, in oricare directie vei apuca. Pana atunci concentreaza-te pe Ionut si ia de acolo energia de care ai nevoie :).

 

Alinutz, referitor la kk eu la Emma am folosit cu succes o picatura de ulei de masline pusa in biberonul de lapte (acum nu stiu daca tu ii dai si din biberon Celinutzei). O alta varianta e intai sa ii faci un pic de gimnastica (ii misti piciorusele ca si cum ar merge pe bicicleta) apoi sa ungi termometrul cu crema si sa il misti putin in fundulet. La mine amandoua variantele au functionat. Succes!

 

Anuuuuuutzule. 28 de grade. Ce bine! Of, clar am emigrat in directia gresita!  I-am spus lu' iubi ca o sa imi caut un catalan sa ma mut si io la soare.... Da a ras de mine ca cica nu imi gasesc unu' sa ma ia asa cu doua fete. Apoi s-a razgandit, ca cica suntem toate frumoase, deci avem sanse, asa ca zice sa imi caut unu' batran, bleg si bogat si sa emigram cu totii ;)

 

Lory, sa ii faci poze micii poznase da, sa o vedem si noi "marcata". Asa cu Ley, nu rateaza niciun puseu vad eu! e cel mai "ca la carte" copil din odiseea noastra zic eu. buna paella? ce pofta mi s-a facuuuuuut...

 

Asa, noi suntem bine acum. Piticuta dupa ce dimineata a facut greva a recuperat dupa amiaza, in total a papat vreo 220ml azi la cresa. Ma declar multumita pentru prima zi. In rest a impartit zambete si gangureli pe la toata lumea de se certau care sa o tina in brate cand am ajuns sa o iau. cand m-a vazut mi-a zambit larg. Am incercat sa ii dau biberonul ca se chinuiau sa o hraneasca atunci cand am ajuns eu, dar m-a refuzat vehement. acasa am pus-o la san imediat si asa s-a bucurat mititica. cu tot sufletul tragea. Dupa baie a mai mancat o tura direct de la sursa. deci eu zic ca recupereazace nu a mancat la cresa.

 

maine nu am liber spre surprinderea mea (nu e o zi libera obligatorie ci recomandata, o data la 5 ani, si la mine la firma nu e liber), dar iubi e liber si cresa e inchisa. asa ca are probe de foc maine cu fetele ;).

 

Eu am muls de 2 ori azi, cam 300 ml in total, ceea ce in conditii normale nu e suficient pentru Vera. Sa vedem cum evolueaza in continuare.

 

In rest a fost ok azi la servici, sa ma simt din nou normal, inconjurata de adulti, si sa simt ca fac ceva al meu si alceva decat ingrijit copii. evident ca mi-a fost greu si dor de piticuta mea, dar parca e ok un pic de normalitate si regularitate. Simt ca m-am intors in societate (unde adultii lucreaza, au activitati normale) si e bine.

 

Inca nu am "optimizat" impachetatul pentru servici si cresa, asa ca azi cand m-am intors aveam o gramada de bagaje: geanta de laptop, poseta, o geanta cu pompa de san si laptele muls la servici, apoi geanta de cresa a Emmei (in care e carticica ei de cresa, in care scriu doamnele ce a facut in fiecare zi, si alte chestii ale ei, haine de schimb murdare, etc), si o gentuta a Verei, cu carticica ei, laptele care a ramas, recipientul de lapte, etc. Deci eram de zici ca veneam acasa dupa o calatorie de vreo saptamana... Tre' sa imi optimizez bagajele, clar!

 

Cam asta de la noi, ma duc sa bag un biberon apoi somnic.

 

Va pup fetele, noapte buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Da ati scris nu gluma. Nici nu am apucat sa citesc tot din urma (mai am 3 pagini).

 

Carmen, Lory cum sa ma supar? Voi ati trecut deja prin "pentru prima data mama" asa ca aveti experinenta si va multumesc ca o impartasiti cu noi.

 

Iuli sa stii ca fetele au dreptate. Trebuie sa fii calma, sa ai rabdare (da, stiu ca nu mai poti, dar trebuie!), si sa vorbesti tot, tot cu sotul tau ca altfel riscati sa va inchideti fiecare in cochilia sa si nu e bine.

 

Miha sper ca sunteti bine, nu am citit ce ai patit (am trecut asa cu privirea asupra unui sfat dat de Alinutza -parca).

 

Sper ca si restul sunteti OK, trebuie musai sa "va" recuperez.

 

Noi am fost plecati la Curtea de Arges de vineri pana duminica. Sambata a plouat toata ziua, dar asta nu ne-a impiedicat sa urcam pana la Vidraru.

Puturosul s-a comportat exemplar atat dupa vaccin cat si in deplasare.

Ieri mi-am omorat timpul cu gatit, intins rufe, curatenie si curatat, spalat, tocat niste leustean adus de acolo.

 

Am capatat din ce in ce mai multa personalitate. Daca e tinut in brate trebuie musai ca cel ce-l tine sa stea in picioare (adica sa priveasca tot de sus), face mofturi (vrea in scoica, vrea in patut; vrea san, vrea biberon, vrea suzeta), ii place maxim sa vorbesti cu el si daca la inceput era jale cu baia acum ii place enorm (inca nu am apucat sa ii iau colacel sa-l las sa se dezlantuiasca in cada). In picioare INCA nu cere, dar roade bine mainile si baleste...

Somnicul de noapte e de 8-9 ore, dar ziua, daca nu e afara sau pe drum, nu doarme 3 ore adunate. Eu una sunt foaaarte multumita.

 

Va las acum si migrez sa calc. Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! 

Noi am facut vaccinul! A plans mititelu cu lacrimi...si astazi trebuie supravegheat sa nu faca vreo reactie. I-am pus supozitor cu paracetamol preventiv ca asa mi-a zis dr si 2 ore nu trebuie sa manance lapte...a trecut prima ora sper sa nu ii fie foame rau ca el de foame  plange neiincetat orice as face...

Ceai nu i-am dat pana acum dar totul are un inceput...

La voi cum a reactinat bb dupa vaccin?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neataa,

 

Adwyna, poate ii trimiti datele pe pm Iulicii, ca nu stiu daca are timp sa citeasca toate paginile!

 

Andreuuut cat de dulceee e boss-ul de Stef!!! Si da, as vrea sa le facem cunostinta dar si mamicile sa stea la un cico, o atentie, o maslina.:) 

 

Alinutz cum sunteti? A reusit Celinut? Ce romantic suna, sub pomi, in ploaie!xxx

 

Carmeeenusuuu ce ma bucur sa te citesc! Pfoai nene dar chiar ca ai multe bagaje! Tu si mos craciun:))) Lasa ca azi se descurca iubi, sunt sigura. Si da, te absolut inteleg, si mie imi place sa fiu printre adulti, la job, sa-mi zboare pasiunea in toate partile si adrenalina in cer!

Si-asa, un catalan bleg, batran si bogat :)))) Sunteti de coma!!!

 

Eyna sa va fie bine, post vaccin. A mea nu a facut febra dar a parut indispusa vreo 2 zile dupa, nu continuu dar avea momente cand era cranky for no reason (aparent). Mai, iar sunt gigi contra si puteti sa ma ignorati dar :) nu le mai dati preventiv medicamente, va rog. Stiu ca unii medici zic asa, eu consider ca fie nu le pasa, fie nu vor sa mai citeasca si sa se tina in trend cu lumea civilizata. Nicaieri nu se da paracetamol preventiv.

Organismul lor mic si-asa e pus sa faca fata la 5-6 virusuri, cate au vaccinurile...daca ii mai bagam si paracetamol, l-am zapacit, saracul. Ganditi-va ca sunt vaccinuri si la 4 si la 6 si la 12/13 luni, pai daca dati paracetamol de fiecare data, deja ficatul lor sufera. Daca mai si raceste intre timp, ce sa mai zic. Am vazut cazuri de copilasi umpluti de medicamente asa, la vaccin 2-3 doze, la un rosu in gat altele si la 7-8 ani faceau cura cu liv52, ca aveau ficatul praf. Acum sigur, poate exagerez, imi cer scuze daca v-am suparat, o fac doar pt binele copiilor, nu ca sa ma dau desteapta; ca e simplu sa taci daca nu-ti pasa, dar mie imi pasa de bulgarasi, chiar tare!!

Daca totusi vreti sa aruncati cu ceva dupa mine, dati cu ridichi si castraveti, mi-as face o salata :))

 

Soparliciu bun revenit! Ce plimbare frumoasa si ce Alex exemplar!!! Hai ca te mai asteptam la povesti, poate si ceva poze cu scumpul sprancenat!

 

La noi plouaaaa iar si eu trebuie sa ajung haaat in centru, printre altele, sa cumpar si umbrela de soare pt carut :))) Altfel, am inceput sa imi fac temele de scaun de masa,castronele, recipiente de stocat mancarea, bla si bla. Din iunie nu am timp nici sa respir, vom fi si plecati, asa ca o iau din vreme. Si la aproape 6 luni, o sa purcedem la purcelire in masa!:)

 

Sa aveti zi frumoooasa! Pupici

ps. iertare, inca o data, daca va supar!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lory nu e nici o suparare...nici nu stiu cum mai e bine...ca daca ma duc la alt dr  imi da altceva....am zis sa ii dau sa nu faca temperatura dar eram putin indoita de aia va intrebam...

Fetele care alaptati doar de la san ii dati ceai la bb? Ca era f mirata dr ca nu ii dau deloc...adica doar san si nimic altceva asa cum mi-a recomandat neonatoloaga cu care tin legatura.

In fine cred ca s-au obisnuit cs toate mamicile renunta la lapte repede si dau formula. Eu cunosc doar o mamica care alapteaza exclusiv restul dau formula.

Eu as vrea sa ii dau pana la 1 an daca as avea destul lapte.

Cred ca normalul a devenit anormal ori sunt eu contra valului;))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

Carmen, Iubi e un mare intelept!! :))) (mah, care-i Iubi si care-i Honey, sunt confuza!)Bafta multa in continuare cu adaptarea Verei, mititica, cum te asteapta ea sa vii cu tzitzi! Cu intoarcerea "printre oameni" te inteleg si te aprob, eu m-am obisnuit fara, dar tare greu! Si chiar asa, ce de-a bagaje ai :o!

Lory, eu m-am gandit sa incep cu piureul de legume si apoi auto-diversificare. Ceva de genul asta am facut si la Luca, dar mai haotic, sper sa fiu mai organizata de data asta. Ori cine stie, poate imi iese invers, ca in vorba aia, ca, daca mama vede primul copil ca mananca pamant, se panicheaza toata si nu mai stie cum sa-l mai dezinfecteze, la al doilea, se intreaba daca se va deranja micutul la stomac, iar la al treilea, se intreaba daca sa-i mai pregateasca cina. Iubi al tau de unde stie sa faca paella? ca iubi al meu mereu o parleste! Pupam Marmotica pe fruntea busita si puseista mica pe...ste tot!

Miha, eu inteleg ca fiecare sta la parintii lui, nu? tu stai cu ai tai, el cu ai lui...Poate ar fi un pas in fata daca ati face un efort si ati sta singuri! Sa stii ca nu deranjezi pe nimeni daca te plangi aici, ba chiar iti multumim pentru incredere (dar fii totusi sigura ca tot ce spui e clar asumat, suntem intr-un spatiu public si nu stii cine citeste). Eu te imbratisez si sper sa vina soarele ala mai repede si la tine :))))

Andreea, Stef eu un dullllce!

Eyna, eu zic ca NU ceai/apa bebelusului alaptat exclusiv, ca de aia se cheama "exclusiv"! Cand va manca solide, atunci va bea si apa, iar ceai doar in scop medicinal, in cantitati masurabile cu lingurita si neindulcit. Eu am folosit rarisim doar ceai de musetel, cand bebe era constipat, si de menta, cand avea diaree, dar rarisim! Am avut ceva ganduri ca din aceasta cauza, ca nu I-am dat de mic, Luca nu bea niciun fel de ceai nici in zi de azi, insa nici mancare nu mananca, si de-aia I-am dat! :)
Minunat avatarul tau, nu-l observasem, cum se cheama scumpetea?

Oare, ce mai face Maruta Oanei? azi m-am gandit la ele din senin! Edit: realizez ca SNS-ul Adwinei mi-a amintit.
Adwina, I-am dat eu mesaj privat Kytanei cu datele lui Tibisor!

Noi joi mai incercam vaccinul, iar vineri eco de sold. Si ne puteti admira la semnatura bulanasele scoase la prajit azidimineata :)

Pupam!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, fetele. Stef e tot un zambet cand primeste complimente :)

 

NU ceai!! Cel putin pana la 6 luni ( eu o sa zic PAS chiar si dupa). E chior, umfla matzu' , cum se zice si pe deasupra impiedica si absorbtia fierului. DOAR lapte, nu conteaza ca e matern sau praf. Ambele tin atat de foame, cat si de sete.

 

NU medicamente preventiv la copii! Niciodata! Fugiti de medicamente ca D.... de tamaie, nu indopati copiii , daca nu e cazul. Asta cu paracetamolul "preventiv" e ca faza cu drobul de sare. Bateti-ma, omorati-ma, nu puteam sa nu-mi spun parerea, atata vreme cat imi pasa.

 

Maruta, of, e din nou cu sonda. Nu ia bine in greutate. Am vazut mesajul Oanei pe Facebook in grupul LPB.

 

Si eu am luat umbreluta pt carucior. O montam si dam bataie.

 

Stef a bifat a treia noapte fara trezire. Mananca mai des peste zi, normal, sa recupereze :)

 

Intrebare: voi aplicati bebeilor crema de protectie solara de fiecare data cand iesiti si e soare? Eu nu il expun niciodata la soare, nici lui nu-i place, normal, iar eu evit sa ajunga soarele la el. Dar parca i-as da si crema sa fie protejat in caz ca. 

 

Pupicei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici de cel putin 2 pitici,

 

Ma puteti ajuta cu un link, niste sfaturi, ceva util despre diversificare. De unde sa incepem, cu ce, cum ar fi mai bine? Metode testate de voi si recomandate sau dimpotriva testate si de evitat. Stiu ca mai este mult pana atunci, dar timpul zboara si mie imi place sa imi fac temele din vreme. Mai ales ca in iulie o sa avem nunta si va overall muulta aglomeratie.

Va multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...