Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

FETELOR, URGENT... sunt putin panicata...

Azi bebe a stat numai afara, fiind extrem de cald, pe balansoar, la umbra merilor. Cand l-am dus in casa...ar fi macat continuu, dar daca ii dadeam sanul protesta. A tipat de zor...pana la urma a mancat. In timp ce manca a facut un caca exploziv, dar de consistenta normala pt san... care i-a ajuns instant pana la GAT! Pe moment s-a enervat dar a durat cateva secunde... apoi molfaia sanul in continuare. Asa am stat cu el atarnat pana am pregatit cadita sa il spal... nu voia sa ii dea drumul. L-am spalat cu chinuri (nu mai zic ca am murdarit toate hainele de pe mine, cuvertura de pe pat si trei prosoape)... si apoi m-am uitat la el ca a varsat apa cu urme de "branzica". Ii era foame in continuare. Apoi iar a varsat. Pana am bagat o masina la spalat iar a inceput disperarea... l-am pus la san, a adormit. Intrebarea mea: Ce sa fi fost asta? Ce am constatat e ca isi tine tot mai agresiv pumnii in gura si face balute abundente care ii curg continuu. Il sterg de ma plictisesc eu. E extrem de balos. Gingiile sunt tari dar albe, nu rosi. 

Mentionez ca nu are febra. Temp. axilara 36,3, rectala 36,9.

 

Si a doua treaba: de saptamana trecuta de la vaccin nu ma mai inteleg cu el la baie. nu stiu daca are legatura sau nu dar coincid momentele. Inainte iubea baia...ar fi stat continuu. Era o placere pentru noi sa il imbaiem. Acum sta bine merci la gimnastica si masaj. La 10 secunde dupa ce il pun in cadita, cand se dezmeticeste, urla de parca l-ar musca ceva. Am incercat sa schimb cadita. Am cumparat alta. Am incercat sa il spal in bideu, in cada mare... nimic nu merge. Sa aiba legatura cu vaccinul?? Vi s-a intamplat ca bebe brusc sa nu mai vrea baie? Il pot spala linistita in chiuveta la fundulet in continuare. Nu are probleme. In schimb nu suporta sa fie lasat jos din brate la baie. E oare rasfat? Daca il tin in brate nu cred ca e bai, dar nu vreau sa il invat ca pana si baie sa ii fac la mine in brate, ca o iau razna.

Asadar, HELP!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fete,

 

Miha la prima problema nu prea inteleg ce te nelinisteste. Probabil era foarte obosit si de aia "refuza" sanul, apoi pt ca a mancat mult si agitat, a varsat. Caca exploziv se intampla si din cauza exploziei, ajunge peste tot. De balit balesc toti, unii mai agresiv, am mai zis, li se formeaza mugurasii dintilor in gingie si ii deranjeaza. Unora le ies dintii la 3-4 luni si ei pot avea manifestari mai agresive. De fapt ce te-a speriat?

La problema cu baia...la vaccin l-ai tinut in brate, tu? Poate asociaza pozitia aia de semi-sezand cu baia. Sau poate e doar o faza(exista refuzul baii deodata dar la copii mai mari). Incearca sa-i pui un prosopel pe burtica, sa se simta in siguranta. Sau tine-l pe antebrat, cu burtica, si spala-l asa o vreme.Nu stiu ce sa zic altceva.

 

Andreut o sa mai revin asupra problemelor, acu pe fuga: da, am folosit si folosesc crema 50. La pitica momentan doar pe fata, aici aerul e mult mai "subtire" si te parlesti cu o rapiditate...Grija mare si la hidratare cand este asa cald, incercati sa-i puneti la san la ceva timp.

Despre diversificare aveam un intreg document, nu stiu daca-l mai am in laptop, caut. La repezeala dar bune, uite 3 linkuri: 

 
 
 

Eu imi propun cam asa sa incep: cu cereale de orez, aici se gasesc unele instant, presupun ca si pe la voi, care se amesteca cu lapte. cind ajunge sa stie sa inghita asta, bag o leguma - la mine lista e cam asa in ordine: yams(cartof dulce), dovlecel, morcov, mazare, telina, fasole verde, avocado, cartof. observi ca introduc alternativ una galbena la culoare apoi una verde, asta pt varietate.Apoi urmeaza fructele, pe care nu le-am dat seara, din cauza ca au zahar si pot agita copilul. Dupa ce sunt introduse si fructele am introdus carnea, galbenusul, am inceput sa fac combinatii de legume cu carne sau cu galbenus, apoi branzica si iaurtul, apoi ficatel, peste, etc. Mai discutam noi, oricum.

 

Anus ce dulceee poate sa fie gogoselu' in rochita, cu bulanele la soare! Si tati super mandru! Iubi stie sa faca paella de la amicul nostru spaniol, care are restaurant in Tenerife.

 

Eyna nunu ceai. Nici apa nu au nevoie, mai ales cei alaptati, laptele de inceput e mai subtire, tocmai pt a hidrata.

 

Carmenus cum s-a descurcat iubi?

 

Gata ca mi-a expirat timpul. Iaca si a mea mi-a improscat niste lapte. Asta e, pana nu li se maturizeaza cardia (sfincterul dintre stomac si esofag) se intampla. Or sa stea ei in fundulet si atunci se reduc mult toaate astea.

 

Pupici la fete

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fete dragi ! 

Noi suntem binisor , au 5600 si 5800 gr , cm , nu stiu :) 

numai plang , am scapat de colici , dorm de pe la 11 si se trezesc de 2x pe noapte , deci 4 treziri :)))

Am avut botezul , au fost tare cumintele . 

Iuli , si eu am o bomba de copil , vreau sa merg cu el la o evaluare , exact ce spui si tu de Luca . Urla , tipa , nimic nu il capteaza , nu vorbeste ,doar pe limba lui , mai dar NIMIC nu este interesant pt el . Ale mele s-au invatat cu zgomot . In continuare mergem pe alimentatie mixta , altfel cedez cu capul . O sa pun si eu cateva poze de dimineata . 

Va pup pe toate ! Timpul din pacate la mine este FOARTE limitat :(((((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, la no.1 cred ca e vorba de ceva gaz captiv la Ioan in burtica, mai ales ca a facut si caca atomic. Irene, cand pateste, se agita toata, trage de tzatza, se trage de urechi, ar manca si n-ar manca, ar dormi si n-ar dormi, iese din ea zer si branza :) (ala e laptic semi-digerat) si nu se linisteste pana nu ragaie (de regula de 3 ori, ultima fiind urmata de o gura buna de branzica) sau nu da o rafala de praturi. Sau si una, si alta.

 

La no.2 eu zic sigur ca nu e rasfat, nu exista rasfat la sugari, exista, in cel mai rau caz, obiceiuri, mai comode sau mai putin comode pt parinti, dar care satisfac intotdeauna nevoi. Ma gandesc ca tu folosesti suport de bebe la baita, altfel nu imi imaginez cum ai putea lua mana de pe el, si aici nu stiu sa te sfatuiesc, fiindca eu la amandoi ai mei am avut cadita simpla si i-am sustinut cu mana pana cand s-au putut sustine singuri pe fundulet. Deci cam la mine in brate. Si le place baia maxim. Poate Ioan se teme sa-ti dea drumul in urma traumei de la vaccin, cum a zis Lory, poate ii aminteste ceva de momentul ala. Sau poate nu ii convine temperatura, sau momentul, ca o fi prea obosit...Afli tu pana la urma. Dar nu ii mai refuza copilului nevoi de teama rasfatului, ca nu exista asa ceva.

Pupam, sa treaca panica!

 

Andreea, uite Lory ce organizata e, ascult-o pe ea, ca eu numai dupa ureche umblu! Principiile sunt aceleasi, se incepe cu alimente usor de digerat, se introduc pe rand, cate unul nou la 3 zile, ce poate fi amestecat cu cate alte 2-3 "vechi", se incepe cu vegetale (legume, fructe), apoi proteina animala (galbenus, carne, branza calcica, peste). Eu vreau autodiversificare, adica ii pun in fata copilului bucati potrivite de alimente, fierte sau nu, si il las sa isi faca de cap cu ele, pazindu-l sa nu se inece, dar am zis ca ii voi arata, totusi, cu niste piureuri, la inceput, ce se face cu mancarea. Insa mai vedem, poate e pofticioasa asta mica si intram direct in paine (painea i-o dau tarziu, probabil incepem cu avocado, dovleac, cartof dulce, banana).

 

Gabita, ce bine ca ai scris!!! Ne bucuram ca sunt bine printesele, le pupam si pe ele, si pe mamica obosita! Si pe fratiorul galagios! :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa ma gandeam si eu cu ceaiul dar daca am vazut ca si dr pediatru crede ca ar trebui sa ii dau...cum spuneam anormalul e normal! 

Miha caca exploziv face si bb al meu si cateodata cand mananca prea mult/repede vomita lapte semidigerat. Cat despre faptul ca nu vrea san , la mine se intampla cand e obosit. Dar se intampla din cand in cand si nu mi-am facut probleme.

Nu mai stiu cine ma intreba de nume...se numeste Alexandru Gabriel dar eu tot bebe si diverse alinturi folosesc .

Cred ca o sa imi caut alt dr pt bb ca la neonatolog nu mai pot merge mult si dr la care e inscris dupa cum se vede are pareri cu care nu sunt de acord.

Gaby ma bucur ca sunteti bine si cat despre cel mare e posibil sa se simta neglijat si vrea atentie . am tot intalnit comportament asemanator cu ce descrii la mai multi prieteni care au 2 copii mici.

O zi frumoasa si linistita alaturi de bulgarasi sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, mamici,

 

Lory, Ana, multumesc. Incep sa iau notite ;)

 

Miha, nu e niciun motiv de ingrijorare. Vad exact ca si fetele. 

 

Eyna, trebuie sa recunoastem ca foarte multi pediatri sunt cam pe din afara. Nu sunt updated cu cele mai noi studii. Iar in privinta alaptarii isi dau cu parerea grupa mare, desi sunt habarnisti. Si promoveaza la greu lp, deh, comisionul, bata-l vina. Eu consider sfaturile medicului in mod selectiv. Le combin si cu feelingul meu de mama. Daca imi dau medicamente, ma gandesc de 2 ori inainte daca sa le dau sau nu. Bine, nici n-am avut vreo problema grava.

Gabi, ma bucur sa aud ca fetele sunt bine. Au luat tare bine in greutate. Bravo, mamico. In cee ce il priveste pe Andrei si eu cred ca ar fi vorba de o revolta. Nu mai e centrul universului, ayentia si drahostea voastra sunt acum impartite. Fetele-s micute au nevoie de mai multa grija, iar el desi e fratele mare, e totusi micut si la varsta dificila. Timpul o sa le aseze pe toate. Copiii cresc incredibil de repede.

 

Alinutzel, ce face Celinuca mica? Cum e?

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fete,

 

Ana adevar graiesti cu bula de gaz prinsa in stomacel; se poate sa fi fost asta. Miha cred ca s-a gandit la insolatie si de aia era speriata?! Oricum, pt zilele f calde, fetelor, tinuti la umbra; cand sunt la verticala sa aiba o palariuta pe cap, de preferat alba; imbracati lejer, cu haine din bumbac sau in; crema cu factor solar ridicat si hidratati f bine.La ei deshidratarea poate fi foarte rapida la varsta asta.

Cu baita...incearca sa i-o faci mai devreme cu o ora, poate chiar e prea obosit; incearca asa cu prosopel pe burtica; nu lua mana de pe el nici o clipa, fa miscari usoare. Eu cred ca-si revine, cu rabdare.

Si am mai zis, cel putin pana la 6 luni, nu exista rasfat, orice ar zice oricine. Cu cat mai prompt si mai consistent este raspunsul parintilor la nevoile micutului, cu atat mai repede se va desprinde si va fi independent si safe! Asa ca nu-ti face griji din punctul asta de vedere!

 

Anush suna bine blw, si eu ma gandesc serios sa fac asta dar dupa ce o introduc in lumea piureurilor :)). Ea se ineaca des si cu lapte, pt ca e o zurlie si jumatate, asa ca na, vreau s-o vad eu cum manage-uieste inghititul de piure si apoi vine bucata. :) Oricum, desi marmot a avut un scaun de masa bestial, in care mai apoi dormea de numa, acum nu mai vreau sa iau cu picioroange.Vreau unu care se ataseaza scaunului de adult si basta. Noi suntem si din aia porcisti asa :)), pt care statul la masa nu e un must, cel mai bine simtindu-ne cand mancam pe canapea, in timp ce ne vedem unul dintre serialele preferate. Asa ca relaxare totala.

 

Andreut ce as pune eu la NU: nu sare si zahar pana la 1 an, desi ti se va spune ca bebe nu mananca pt ca nu are gust...pe care gust cu sau fara sare el nu are de unde sa-l stie, desigur! Nu inceput cu sucuri sau supa chioara; nu pus cereale in biberon, nici supa!; nu inceput mai devreme de 4 luni, de preferat 5-6; nu introdus carne inainte de 6 luni; nu albus pana la 1 an. Sigur mai sunt destule nu-uri dar acum sunt iar pe fuga.

Important, la diversificare, este sa fie mamica foarte relaxata si sa "asculte" foarte bine ceea ce-i spune bebe. Cu cat mamica merge in acord cu bebe, cu atat mai simplu devine. Si rabdare, pentru ca nu toti iubesc mancarea de la bun inceput si diversificarea poate deveni o lupta, dar e gresit.

 

Eyna da, din pacate ai dreptate cu normalul devenit ciudatenie. Se intampla in Ro, totusi, pentru ca e un refuz al informarii asa. Recunosc ca eu cand aud : lasa ca asa am crescut si noi/xulescu si nu avem nimic, ma infoi precum curcanii dar mentalitatile sunt lucrul cel mai greu de schimbat la un popor!

Tu da-i san bebelui si daca musai vrei sa-l hidratezi suplimentar, da=i cateva lingurite cu sfanta apa, ceaiul de bebelusi e dulceee de numa si nu-i ajuta cu nimic, doar umplut burta, ca sa nu mai ceara asa mult lapte (caci in trecut asta a fost scopul lui, din cauza saraciei dar se tooot perpetueaza asa..). Imi place de tine, esti puternica!

 

Gabitule ce bine ca ai mai intrat!!! Felicitari pt greutatea buburuzelor si pentru botez! Esti o mamica eroina! Pumnii stransi sa fie bine cu Andreiut!

 

Off ce se mai chinuie Oana cu Maruta ei! Ma rog sa le fie bine!

 

Fetele?

 

Gata, trebuie sa fugim la baby gym. Revin. Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...