Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Eyna, nu inteleg de ce nu poti iesi cu bebe? Nu poti cu caruciorul? ti-ar face bine sa iesi la plimbare, si tie si lui cred eu. Si te-ar mai relaxa, te-ar tine si departe de mancare si mancatul pe fond nervos (pe care l-am experimentat si eu pe pielea mea la ambele sarcini eu m-am ingrasat in primele doua-trei luni dupa nastere). La Emma a fost mai mult, acu' la Vera m-am oprit pe la 2 luni si acum tin regim de vreo 4 saptamani.

 

Fetele, am uitat evident sa scriu tot ce voiam sa spun... baba batrana, asta sunt :)

 

Asa, Lory, am uitat sa iti spun la multi ani pentru pitica frumoasa! La multe lunite si multi ani fericiti, sa fie sanatoasa si sa va bucure inca muuuuuuulti muuuuuulti ani de acum incolo.

 

Soparlici, super tare ca Alex se intoarce si isi ia singur ce ii trebuie! Baiat mare ce mai.

 

Noi la capitolul progrese nu ne laudam cu mare lucru, e activa toata, urmareste cu privirea tot ce se intampla, rade de cate ori ii intra cineva in campul vizual si si-a descoperit vocea. Asa ca trage niste vocalize pe aici de toata frumusetea, de radem cu lacrimi. Striga, chiuie, ca o ciocarlie e mititca. Emma intreba de fiecare data cand scoate vera un sunet nou "Ce e asta?".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele,

 

Am citit tot dar iar sunt pe fuga..macar de-as slabi de la atata alergatura dar nop, nu se misca acul ala de la 55kg nici batut. Mnoh.

 

Soparliciu ce frumosi sunteti! Imi place de voi, plimbareti, zambareti si cu un bebe delicios! Ah sigur ca se poate sa fie puseu, nu e musai sa inceapa fix la nr de saptamani; la fel cum unii au puseul mai tarziu; la unii dureaza 2 zile, la altii 2 sapt. Totul e relativ cu bebelusii astia dulci, noi trebuie doar sa ne adaptam!

La job, ehh, treaba complicata. Am o asistenta din ambasada, care sta cu ea cand eu tre sa ma fatai dar pana acu ne-am descurcat, pt ca nu am reinceput ci am mers eu benevol, cand au fost situatii care aveau nevoie de lead asumat. In feb 2016 incep oficial si atunci vedem daca baby sitter or creche. In State peste 3 sapt, o sa fie interesant...trebuie s-o las cu cineva, cat sunt la conferinte dar inca nu stiu cu cine...

Da, daca ai nevoie de 4-5 ore, poate reusesti sa-l iei cu tine peste vara si abia din toamna/iarna (se va misca mult, e imposibil sa-i mai tii pe la job) sa apelezi la bunici/cresa.

 

Miha or sa treaca toate, catinel! Toti au momentele lor de glorie! Spala-l cu dusul, cum zice Soparlicu sau pe bucati, la chiuveta.

 

Carmenusu ce placere sa te citesc! Ma bucur ca Verut e asa adaptabila, draga de ea! Sunteti foarte puternici toti 4! Ce tare esti cu stocul de lapte, uite asa ajungeti la 4 luni minim, cu exclusiv lm. Emma e fericita ca o are acolo pe Vera? Dieta cum merge?

 

Eyna, puiule, mancatul asta este si pt ca te-ai baricadat in casa! De ce nu iesi cu bebe la plimbare? Va face bine amandurora! Tipatul ala din somn este cel mai adesea pt ca viseaza/se sperie. Trece dar stiu ca e frustrant ca nu-i poti ajuta sa iasa din starea aia mai repede. Hai, fa-ti curaj si ia-ti frumosul la plimbare!

 

Pfff, tot mult scriu...cu o mana.

Noi suntem ok. Astazi marmotel a avut sports day. Avem alerta de ploaie, asa ca i-au bagat in sala de baschet a scolii gazda. Ea isi pregatise runershii cei mai potriviti pt afara, asa ca pe parchetul ala a patinat de numa si nu a castigat proba de viteza. Ce ofticaaare, pfoaaai! :) A castigat proba de alergat in hoola hoop si au iesit pe 2 la proba de hug running. Si a castigat si premiul de popularitate. Acasa ne-au adus prietenii nostri iar piticot a stat pe scaunul din fata pt prima data. Se uita mirata ca de ce-s eu  in spate:). Oricum, la ce vacarm era acolo, a rezistat bine, a dormit, a socializat.

La baby gym i-a placut de numa, ca na, poate sa stea in fund si picioare, cum ii place ei. Instructorii erau cam uimiti de cum de ridica ea singura, mi-au zis si ei ca e prea devreme, de parca eu nu stiu. Ramane sa ne luptam corp la corp cu balaurul devremeridicator :)))

 

Cam asta de pe plaiuri ude irlandeze. Merg sa mananc si eu ceva pe ziua de azi, ca-s lihnita. Apoi musafiri.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 am citit putin ce ati mai scris si ma bucur ca sunt toate bune la fiecare. 

 

Noi azi am facut vaccinul d doua luni desi avem doua luni jumate azi , l-am gasit greu. Deocamdata nu avem reactii adverse. Sofia e linistita a papat foarte bine. Am si cantarit-o azi la dr si avem 5. 800 kg . 

 

Problema noastra cu scaunul tot nu s-a rezolvat , adica de trei saptamani nu mai face singura kk ci doar ajutata cu supozitor la 2, 3 zile. Nu stiu ce sa mai fac , am baut si ceai de prune uscate , am mancat si prunele asa fara ceai , ii dau protectis si bonisan in fiecare zi ( asa mia rec dr) , nimic. I-am facut eco abdominala totul e ok. Nustiu de ce e asa, ori asimileaza ea mult laptele , ori nustiu . Sfaturi ceva??????  Starea generala este foarte buna , nu plange , doarme bine , n-are byrtica tare . Se screme doar cate un pic si scoate doar gaze. Off ... 

 

Va pup si sa fiti bine in continuare . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit! Eu cu Gabriel ies la aer in curte , am curte mare si o gradina cu pomi infloriti...e bine pentru bb dar pentru mine nu prea , am  intrat intr-o rutina care ma oboseste. 

O sa mai astept sa creasca bb un pic sa il pot pune in scaun in masina ca sa pot pleca singura cu el... In fine trece timpul asa repede...saptamana viitoare o sa faca 3 luni bebelu!;)

Wekeend minunat sa aveti!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello mamicute harnicute !

 

Revin la raportel ca deja imi era rusine  [flo2] ! Va citesc ziiiiiilnic dar parca tot nu am timp sa scriu.

 

Despre noi, noi suntem bine. Theo creste binisor. Nu are atatea kg ca bebelusii din odisee dar e sanatos si merge constant. Avem 5 kg :). Eu, din pacate si de aiurita, am pierdut laptele. Nu stiu cum si de ce. Banuiesc ca din cauza stresului mi-a scazut lactatia. Pe bebe l-am tot pus la san si inca insist dar nu am ce. Abia strang 30 ml. Asa ca suntem pe formula caci nu vreau sa nu ia in greutate avand in vedere ca a fost tare micut la nastere. L-am alaptat exclusiv o perioada si sper ca il va ajuta. Sper si la factorul genetic sa il ajute caci eu si tata stam bine de tot cu imunitatea chiar daca nici unul din noi nu am fost alaptati. Mai incerc sa stimulez dar cat produc ii ajunge pe o masea.

 

Noi am ales si data de botez cand vom face si nunta. Stiu ca unele va intrebati la un moment dat de date. Noi vom petrece in 11 iulie caci atunci am gasit sala. Cu maaaaaare noroc !

 

In rest, bebe creste, vorbeste fara oprire, chiar si cand mananca [soricel], tipa de zor, rade cu pofta, chitcaie si ne amuza copios  [:-)))] . Rade cand se vede in oglinda si cand ii cant, canta cu mine  [bib] . Doarme noaptea de la 12 pana la 7 de dimineata fara exceptie, pe timp de zi, avem zile in care dormim si altele in care stam si vizionam. Toata ziulica stam afara in curte si ne jucam.

 

Vaccinul inca il asteptam caci nu era venit. Ne-am iritat usor la gat dar avem o wonder crema cu doar 16 lei ce face minuni ! In schimb, avem un canal lacrimal infundat. Asa ca ne stergem cu servetele pe baza de plante si asteptam sa se desfunde. Nu vrea inca sa il duc la desfundat caci am tot auzit povesti horror. a, si am facut si conjunctivita acum. Dar ne tratam si de aia.

 

Noi colici nu am avut deloc  [pk] , caca face zilnic cam1-2/ zi, ca un om mare. Avem si baby swimmer cum am vazut la Alinus si serios ca il fac atlet ca mi-a facut vreo 4 ture cu el in cada mare. Sa nu zic ca a dormit 2 zile fara oprire dupa asta  [:-)))]  [batcap] .

 

Voi pune si eu poze pe drive sa ne vedeti  [biz] .

 

Eu tin sa spun ca avem ceeeeeeei mai deliciosi copii din galaxie!!!!

 

Lory, fetele tale cu tot cu tine sunteti niste superbe ! Am zis ! Si nici mamicuta Carmen nu e mai prejos. 

Ale voastre 2 perechi de comori sunt rupte din povesti  [il]  [il]  [il]

Soparlica, cand povestesti de Alex, parca il vad pe Theo. Cam ce spui tu ca face Alex, il regasesc si pe bebe meu. Nu degeaba s-au nascut in aceeasi zi.

Miha, tu cu Ioan sunteti niste eroi. Ioan creste bine si frumos si va fi un umar de nadejde pentru tine. Sigur se vor linisti apele si pentru voi !

Iuli, imi pare asa rau sa vad cum te chinui insa nu pot sa te sfatuiesc nimic in plus fata de ce ti-au spus fetele. Ma gandesc la tine si sper ca undeva din univers sa primesti aceste vibes pozitive !

Alinutza, Celine e o bebica superba. Ia spune, ai ginere deja ales?  [soricel]

Adwyna, tu ai o scumpete acolo. Vezi cum au trecut toate si va puneti pe picioare? 

Eyna, si eu am depresia asta dar sigur va trece. Hai, curaj ca te sustin si eu !

Gabi, tu ai niste bucalate superbe ! Andreiu va trece peste perioada aceasta. Sigur l-a afectat si pe el perioada cu colicii surioarelor. Va fi bine  [flo2]

Ana, gogosica scumpa, eu cum o vad? Ca tare as vrea sa va vad bulanasele? Tare faini sunteti si voi  [flo2]

Nadia, eu chiar citisem despre problema asta la o mamica. Nu mai stiu care era linkulcu povestea insa ideea era ca mamica avusese problemele de care povestesti tu. Au ajuns inclusiv la interventii insa s-a dovedit, dupa ce a discutat cu un medic timisorean ca LAPTELE MATERN SE POATE ASIMILA TOT. Sper sa fiti si voi bine si sa treaca perioada dificila. Bravo pentru greutatea micutei :).

 

Sper din suflet ca nu am sarit vrea mamica si daca e, sa imi fie cu iertare caci am minte de baba  [flo2]  !

 

Va pup tare  [biz] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața, 

 

Iar am lipsit mult, iertați -ne dragi mămici ! 

 

Adelina niciodată nu e prea devreme, nu ?  [:)]  nu avem încă ginere pentru Celine, îl așteptăm pe  Theo sa se facă băiat mare . Din câte văd face progrese, nu sta degeaba. i -ai arătat pozele și de -aia se grăbește ?  [:)] oricum te așteptăm mereu cu drag ! 

 

Miha, e bine ca ai făcut analiza și e o cu kk , acum ești mai liniștită. știi ce am mai încercat eu là baie ? Céline e o fricoasa, așa ca o mai întorc invers în cădită, sa fie spațiul mai mic și sa simtă ea ceva là piciorușe când se panichează. încearcă și tu! dacă ai cada ia -l cu tine în cada  și spală -l cu dusul eventual . 

 

 

Nadia , nu cred ca e cazul sa te îngrijorezi, se reglează ea. eu zic sa nu îi mai pui supozitor,nici termometru,mai bine plimb -o pe alei pietruite, masaj là burtica, gimnastica cu piciorușele și de ce nu ,O picătura de ulei de măsline în lăptic. Am

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața,

Iar am lipsit mult, iertați -ne dragi mămici !

 

Adelina niciodată nu e prea devreme, nu ? [:)] nu avem încă ginere pentru Celine, îl așteptăm pe Theo sa se facă băiat mare . Din câte văd face progrese, nu sta degeaba. i -ai arătat pozele și de -aia se grăbește ? [:)] oricum te așteptăm mereu cu drag !

 

Miha, e bine ca ai făcut analiza și e o cu kk , acum ești mai liniștită. știi ce am mai încercat eu là baie ? Céline e o fricoasa, așa ca o mai întorc invers în cădită, sa fie spațiul mai mic și sa simtă ea ceva là piciorușe când se panichează. încearcă și tu! dacă ai cada ia -l cu tine în cada și spală -l cu dusul eventual . Nadia , nu cred ca e cazul sa te îngrijorezi, se reglează ea. eu zic sa nu îi mai pui supozitor,nici termometru,mai bine plimb -o pe alei pietruite, masaj là burtica, gimnastica cu piciorușele și de ce nu ,O picătura de ulei de măsline în lăptic. Am a0avut și noi 4 zile în care nu a făcut ,apoi și -a revenit  . Dacă nu plânge, nu se screme, nu o doare burtica, eu zic ca nu e grav. 

 

Lori, campioana vrea Marmotica ta, da ? Felicitări pentru reușite și pentru premii ! Nu mă mira nimic là ea, e un copil reușit !  [flo2]  presimt ca și piticot va fi là fel . Cu așa mămică, cred și eu ! :*  

 

Carmenus, mulțumim ca Îți faci timp sa ne scrii chiar dacă ai început munca ! E o dulce Ver  dar știi și tu nu mai e nevoie sa Îți spun . tu și cu Lori faceți echipa buna de fete perfecte !  

Zic ca mănâncă puțin Celine pentru ca spre exemplu de là 5 jumătate pana là 11 nu à mai păpat decât câteva guri de lapte, în rest refuza, iar acum doarme. probabil mănâncă bine noaptea .. 

 

Eyna  și eu mănânc de plictiseala când stau în casa. Încearcă sa faci ceva activități cu bebe în gradina, plantează ceva, fa -ți un program zilnic și încearcă totuși sa evadezi un pic! 

 

Nici nu mai știu ce am mai citit ,sigur am uitat pe cineva, așa ca îmi cer scuze în avans !  [flo2]

 

Voi ce credeți ? Cum ia mai bine bebe în greutate dacă mănâncă mai des și câte puțin sau mai rar și mai mult , eu încerc sa îi dau mai des dar am impresia mereu ca mănâncă puțin . Am cântărit-o Là mine în brațe și îmi arata 5.200 îmbrăcată, adică înseamnă ca nu a luat nici 100  grame într -o săptămână. marți merg là pediatru și o cântăresc, sa vedem Cum o fi . Este și un copil foarte activ, când e treaza nu sta locului o secunda! Probabil sunt eu prea stresată ca ea chiar nu se comporta ca un copil flamand ! 

 

Revin ,p-a trezit !

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici.

 

Nadia, nu stiu ce sa zic. In cazul nostru protectisul l-a strans la burtica. Ajunsese sa faca la 36 de ore. Am renuntat si la el si la infacol. Si cand nu i-am mai dat absolut nimic in afara de vigantol, si-a revenit copilul. N-am mai avut nicio problema. 

 

Adelina, ne bucuran sa te citim din nou. Felicitari pentru cele 2 evenimente. Noi vom avea nunta pe 18 iulie :) Si lui Stef ii place balaceala. A inceput sa bata apa inclusiv la baita in cadita, nu doar in cada mare cand e cu baby swimmer-ul.

 

Eyna, e frumos si bine sa ai curte. Stef de exemplu, doarme in curte cu orele. Din pacate, doar in weekend, in rest suntem la bloc. Asa ca m-am cam hotarat ca e timpul sa ne mutam la o casuta. Incepem sa cautam. Vedem, poate reusim sa luam ceva. Terenul e foarte scump. Eu zic ca trebuie sa iesi mai des, macar cate jumatate de ora, pana la magazin. O data, de doua ori pe saptamana. Eu ma relaxez fantastic cand ies cate o ora la magazinul mare pt bebelusi.

 

Miha, bine ca e ok analiza. Doamne ajuta.

 

Carmen, ma bucur de vestile bune. Cum reusesti sa te mulgi la birou? Cum faci cu sterilizarea pompei, recipientelor? Te cari cu sterilizatorul dupa tine. Ma tot gandesc cum o sa fac si eu di  vara, cand o sa ma intorc la birou.

 

Lorycic, felicitari lui Marmotel. Este o luptatoare, ca si mami. Ley este minunata, si voi la fel.

 

Alinutzel, eu merg pe cerere. Cand vrea si cat vrea, nu il fortez. De obicei cam vrea :) Ziua mai des. Noaptea nu se mai trezeste mai devreme de 5, culcat in jur de 21-22. Nu il trezesc, il las pe el sa spuna cand ii e foame.

 

Visez ca intr-o zi din vara ce vine sa ne vedem cat mai multe mamici. Poate reusim o sincronizare cand veniti in tara. Tare mult mi-ar placea sa stam la taclale si la tzitzileala :).

 

Noi ieri am stat la curte, bb a dormit fantastic. Azi are chef de tzitzilit. Recupereaza. In fiecare zi ma minunez mai tare de el si de ce a invatat sa faca. Sunt indragostita pana peste cap :)))))

 

Va pupam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...