Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Seara buna dragelor

 

Am sarit vreo doua zile de scris, am avut un weekend tare plin. Sambata chestii organizatorice, cumparaturi, mancare pentru saptamana asta, etc iar seara ne-am hotarat sa mergem in vizita surpriza la soacra-mea. Duminica a fost ziua mamei aici, asa ca ne-am dus noi drept cadou la ea. Asa ca seara am facut o placinta de piersici iar duminica dimineata, dupa ce s-au sculat fetele si au mancat, am plecat. Socrii mei stau la vreo 200 km de noi, asa ca am ajuns la ei pe la 11. A fost o zi plina, evident ca s-a lasat cu lacrimi din partea soacra-mii, ne-am plimbat prin port, Emma a alergat toata ziua, ne-am jucat fotbal in curte, Vera a mancat de la sursa, a dormit de a rupt carutul si seara am plecat de la ei pe la 7.30, am ajuns acasa la 9.30 cand am dus fetele direct in pat. (ele dormisera in masina tot drumul...a fost tare dragut sa mergem in masina in liniste, ca de obicei Emma vorbeste non stop in masina). Per ansamblu o zi tare reusita. 

 

Azi am revenit la servici si la ritmul militaresc si organizat al zielor mele de lucru. Nici nu stiu cand trece ziua fetelor, va rog sa ma credeti. Alerg de la una la alta, de la intalniri la muls, apoi la cresa, apoi acasa....Dar e frumos si imi place. Azi Ver a mancat tare rau la cresa, doar 45ml toata ziua (mancase dimineata la 6.15 de la mine) si eu am si intarziat la cresa din motive de trafic, asa ca abia pe la 6.40 am ajuns acasa. Cand am pus-o evident imediat la san, a mancat tot ce a prins, si apoi la 7.30 dupa baita iar a mancat vreo 100 ml din biberon. 

 

Andreea eu nu mai sterilizez biberoanele, pompa, etc. Sterilizare am facut doar in prima luna. De atunci le spal bine, de fiecare data cu peria dupa fiecare utilizare, si cam o data pe zi / max o data la doua zile in masina de spalat vase. Aici ca si in Franta recomandarea e sa nu sterilizezi prea mult timp biberoane, suzete, etc. Si oricum, la cresa nu le mai sterilizeaza, doar le spala asa ca nu ar avea sens sa le sterilizez eu acum, cand ea e oricum la cresa trei zile pe saptamana, deci e oricum expusa la o gramada de microbi. La servici conform legislatiei compania trebuie sa aibe un loc in care sa poti sa te mulgi (camera separata care sa se poata incuia).

 

Avem o asemenea camera si acolo ma duc. Spal asa cum am spus tot dupa fiecare utilizare. Laptele il tin la frigider, am o geanta din aia frigorifica pentru pe drum, uite din asta. Asa cum am spus ma mulg de doua ori (o data dimineata pe la 10-11, depinde si cum am intalniri programate) si o data dupa amiaza (14-15), de fiecare data cam 30 min. 

 

Vai ce bine ca va intalniti fetelor. Vreau si euuuuuu. Dar noi nu suntem inca in Ro atunci.

 

Miha am vazut pozele de la botez, tare frumosi mai sunteti!

 

Ade ce a mai crescut Theo si ce frumusel e! Sa mai scrii mamica draga!

 

Helen sunteti tare dragalase amandoua.

 

Lory ce frumos povestesti tu acolo de musafiri si de weekendul vostru. Asa deci cu Ley, atleta o faci! Ce precoc tineretul asta domn'ne! Clar, vorba Anei,  o sa bat si eu gaina sa faca si fiica-mea ceva! Ea doar rade, canta (chiraie si striga) si mai nou trage paturica de pe picioare in scaunul de masina si o baga in gura.  Au fost buni micii? E uite ca eu mici aici nu am facut, desi evident daca citesc imi lasa gura apa....

 

Va pup dragele mele si imi cer scuze ca nu apuc sa va scriu fiecareia in parte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Evident sunt baba si uit... cadoul meu de ziua mamei a fost o vaza pictata de Emma la cresa. Si un parfum de la tati ;). Si acum ca sa explic mai bine, vaza e un borcanel de mancare pentru copii pictat intr-un stil sa il numim "modernist" (miscare haotica a pensulei pe oriunde se poate) in culori de primavara: verde praz, galben, portocaliu (cred ca nu i-au dat negru ca altfel facea tot negru, acasa cand "picteaza" face totul negru si apoi se plange ca nu se mai vede nimic). Am pus in vaza papadii pe are mi le-a cules ea de afara si panselute (pe care le-a "cules"/rupt tot ea din gradina noastra) si arata tare bine. I-am facut poze dar nu le-am descarcat inca din telefon :).

 

Va pup iar, ca tre sa ma mulg de seara si sa fug la somn

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Carmenusu, happy mother's day! Ce cadouri frumoaseee si ce frumos va petreceti timpul!!! Mi-a placut tare imaginea voastra in masina, pe inserat, cu fetele dormind linistite in spate!  [il] Si nu bate gaina, ca e pretioasa, just the way she is! [il]

 

Miha sa va fie cu folos botezul! Ioan este un dulce si un scump si are ochisorii ca doua margele! Iar tu esti foarte tanara si frumoasa! Pumnii stransi la facut acrobatii in baie.:))

 

Soparlicu ulei de masline incalzit la abur, tamponezi bine bine scalpul, pui un fes si lasi o ora. De preferat sa faci asta inainte de baita. Apoi cu o perie il periezi in toate sensurile. Ar trebui sa scapati.(marmotel le-a avut, on and off, pana spre 2 ani..)

 

Helen sanatate multa scumpei! Ce fetita frumoasa si eleganta si ce mamica tanara si finuta!

 

Alinutzu bravo, ce frumos suna parcul vostru in nocturna! Cand mai mergi la cantarit?

 

Andreutu eu chiar sper sa nu faca Stef greva suptului, ca e tare nasola si lasatoare far' de energie pt mamica. Astazi cum sunteti?

 

Sterilizat noi nu prea. Spalam la masina biberoanele si suzetele cand ne amintim, pt ca oricum nu le vrea.

 

Ia sa strig eu catalogul, ca asa nu se mai poate.:) Si vedeti ca-s f buna la tras cu arma :)). Asadar, in ordinea numerelor de pe tricou:

Diella mai spune-ne despre primele bulgarase, cum sunteti cu refluxul/colicii; cum se impaca ele intre ele; ce fac diferit, ce fac asemanator, etc.; Gabita asteptam aceleasi detalii si de la tine + cum te descurci tu cu 3 copilasi under 3y; Claudia cum mai este pitica si cum esti tu, stiu ca ati avut ceva hopuri!; Alinus ce mai face supermanul, ce mai vorbeste, aveti dintisor?, cum merg afacerile?; Eleina cum e bulgarasul tau? cum il cheama, cum v-ati adaptat, mai crosetezi hainute?; Flory voi cum va descurcati? Cum ii  merge piticutei, sora noastra de zi de nastere; Iuli cum sunteti??? cum respira Efrem? cum mai e Luca?; Nico ce face cel de-al 4lea muschetar? cum l-au primit copiii, cum e viata voastra? Deni cum e Mihaiul cu somnul? dar tu cu dieta?; Onuta toate gandurile noastre bune se indreapta catre tine si Mara, sa fiti bine!

 

Nementionatele au scapat de absenta nemotivata dar ochiul vigilent ramane. [soricel]

 

Noi suntem bine. Astazi a venit consultanta la check-up de 3 luni. Are 5800kg si 63 cm. A uimit-o si pe ea cum se ridica si cum se rasuceste. A verificat si cum sta pe burta, daca se taraste, daca urmareste cu privirea un obiect, daca zambeste. Foarte multumita a fost. 

Am vorbit si despre diversificare, mi-a lasat si ditai documentul. Ideea e sa se inceapa intre 17 si 26 sapt si mai apoi, desigur, e alegerea parintilor. Stiam deja cu nu suc, nu sare/zahar, nu supa chioara, nu cereale sau altceva in biberon, bla.

Recunosc ca ma oftic ca nu vom beneficia de fructele si legumele bio, de la ai mei...aproape ca ma bate un gand :)) Ah si mi-a zis ca in Ro ii pot da apa cu lingurita, pt ca nu e obisnuita cu caldura si se poate deshidrata rapid; sigur, punand-o si f des la san.

 

Cam asta de pe la noi. Barcelonezele, pe unde se mai plimba bulanasele voastre?

 

Pupi la fete! I'm watching you!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow, Carmen! ce frumos descrii! si ce tare ca aveti camerA speciala de muls la lucru. e  ceva nou.

lory, frumos mai creste pustoaica. e cam cat ioan al meu, doar ca el are 3luni jumate. 5600g  ca lungimeA nu i.o masor decat de ziua lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragutele mele, 

 

Nu am vrut sa vin cu vesti pana nu aveam ceva de spus care sa fie contructiv si sa fiu si eu un pic cu capul pe umeri.

 

Asadar:

 

- maine semnam contractul pt un apt gen casuta cu gradina. Este un pic cam scump dar in oras astea sunt preturile, nu aveam de unde alege. Am incercat sa ne mutam in Bonn si sa faca dl Pinguin naveta insa am dat de o agentie care ne-a refuzat din start. Ne-au trimis chiar si actele acasa cu scrisoare cum ca s-ar fi dat apartamentul desi apartamentul nu este dat. Ne-a intristat ca nu ne-au acordat nicio sansa, nu au vrut sa ne primeasca documentele toate si ne-a tratat mai rau ca pe niste paria.

- dl Pinguin a primit o marire de salariu la care nu se astepta. 

- de la 01.09 cand va intra Luca la gradi voi lucra la compania unde lucreaza el. Pana atunci, ii ajut pro-bono de acasa, primesc training si invat cu ce se mananca criptarea. 

- E. e mai bine de cand doarme in patutul inclinat, ziua nu adoarme in patutul lui dar asta este. Zambeste mult, gangureste, are 6050g si 63 cm la 2 luni si 3 sapt. Vaccinul i l-am amanat pt ca este un pic infundat.

- L. e asa si asa. Astazi am fost iarasi la pediatru, am primit trimitere la ORL (din nou) si peste o sapt mergem sa ne zica la ce psihiatru/consilier sa mergem cu el. A inceput si el sa mai lege cuvinte/propozitii si ... sa doarma dupa-amiaza. Insa asta inseamna ca ma chinui seara si 1.5h sa il adorm, not fun! 

 

Mi-e dor sa va citesc (am mai facut-o dar pe sarite) si sa contribui cu ceva constructiv. Dl Pinguin a promis ca de cum ne mutam (01.07) vom avea program normal cu trezit de dimineata si seara sa fie si el cand ii culcam pe pitaci. 

 

Revin (sper) mai spre seara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieeei, super vesti, Iuli!!! [pup]  Da, te asteptam aici sa contribui nene, zilnic :)). Ma bucur mai ales pentru ca va mutati, scapati de nebunii aia. Baietii cresc, lucrurile intra pe un fagas normal si "colturile" se netezesc! Sa ne mai pui poze cu blondutii tai!

 

Monica Geller de la Valcea, precum porumbelul? ;))) iti face declaratii de dragoste, mai, ca intre 2 porumbei!

 

Piticoatei i-a zis consultanta "little canary", ca triluieste fix ca un canar.:)

 

Eu sunt rupta, gata. Am mutat mobila din toata casa, am schimbat tot. De obicei faceam asta dupa concedii, asa se manifesta la mine depresia post vacanta :)). Stia iubi ca de 3-4 ori/an isi gaseste casa diferita complet. Acum a zis ca nu-s zdravana, sa ridic si trag/imping alea, uitand ca totusi am avut cateva operatii in ultimul an jumate, ultima acu 3 luni :D ...mnoh, acu am depresie din lipsa de vacanta :))

 

Gata, fug la teme de marmot! (azi au avut safety day, au fost imbracati ca luminile semaforului, era o nebunie de culori in curtea scolii xxx)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetelor, 

 

Iuli, ce bine ca ne -ai scris și ca sunteți mai bine ! 

Ai văzut ce bine i-à prins desele reprize de supt lui Efrem?  Felicitări pentru cele 6 kg! là orl mergeți pentru testul de auz ? Sau ? Felicitări și pentru mărirea de salariu ! Numai vesti bune ! :) 

 

Lori chiar ești pusă pe rupt oase draga mea ? ți -e dor de coasta rupta care va sa zică, nu ? 

Felicitări și vouă pentru kg și cm, sunteți mari ce sa mai ! 

 

Carmen și là noi a fost ziua mamei duminica .  Ce week-end frumos ați avut ! Bravo ca va plimbați și profitați ! 

 

Azi Celine a fost cumințica , a dormit 4 ore là prânz plus încă vreo 2  reprize de câte 1 ora . Am  întârziat 2 ore là pediatru ça mi -era mila sa o trezesc ca mereu o trezesc când plec ba là Kineto ba mai știu eu pe unde așa ca am profitat ca oricum așteptăm cu orele și ca a întârziat și el azi și ne -am dus mai târziu . 

are 5.400  , nu a mai comentat nimic, a zis ca e bine și m -a întrebat de 3 ori dacă îi dau DO

AR sân. a mai zis el ca laptele de mama e nesigur ca acum ai dar peste 15 zile pot sa rămân fără și ca atunci trebuie sa îi dau formula. 

a fost iritat ca l -am întrebat de écho là șold ca dacă era ceva îmi spunea el și ca el crede ca citesc prea mult pe internet ca i-am zis ca am început sa îi dau un sân de 2 ori ca sa îl golească și treaba cu laptele de început și de sfârșit . De fapt cred ca îl enerva ca știu prea multe și nu poate sa mă convingă cu laptele praf. 

Oricum nu îmi place deloc de el, e expéditiv, nu poți sa discuți cu el dar e singurul din zona noastra și e forte aproape de mine, 5 min. 

Ah, si ça trebuie sa îi dau deja là 4 ore, Cum adică îi dau și là 2 ore ? bine ca nu i -am zis ca îi dau și là 1 ora Jum . 

important  e ca Celine ia bine în greutate așa Cum știu eu sa o hrănesc și ca e sănătoasă, nu a avut nici o prproblema pana acum , deci sa mă scutească dl  Dr ca tot mama știe ce -i mai bine ppentru puiul ei. 

 

Acum doarme deja .

În seara ăsta era în brațe là tati și când m -am dus sa o iau sa o culc s -a întins spre mine, am rămas uimita . Ce repede cresc și ce receptivi sunt , incredibil ! 

 

Va pup dragelor, noapte buna ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Astazi bebe este domnul smiorcaila;)) o da din ras in plans si nu stiu care e supararea...l-am schimbat, i-am dat sa manance l-am plimbat\jucat si nimic nu il multumeste. Acum a adormit putin si am intrat si eu sa va citesc. 

Am o noua problema mi-au aparut cosuri pe fata si matreata in cap , cate un cos mai aveam dar matreata nu am avut niciodata . Stiu ca sunt schimbari hormonale dar am matreata de se vede. Voi aveti problema asta?  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...