Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Iuli e bun, da! Cel mai adesea aici este 2,99 euro/pachetul dar sunt si multe oferte cand e 2 euro. Deci bun, zic si eu sunt f incantata de ele, le recomand.

Ursuletul apare in vreo 2 poze, in drive:)

 

Pumnii stransi cu puseul, trece asta, vine ala de 4 luni si tot asa. Pana la gagalicea nr 3 (pink) o sa fii super rodata!:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helen, e perfect normal sa mai tresare, mai ales pana là 3 luni . Tu nu tresari niciodată în somn ? Ca eu mereu . 

 

Iuli, succes cu semnatul ! Arăți foarte bine , chiar se văd rezultatele ! Faptul ca nu poți sa ții pipilica e semn ca perineul nu s -a refăcut și mie mi -a zis kinésithérapeuta ca nu e bine sa faci sport gen sala, alergat pana nu se reface ca se strica mai rău. 

 

Șopârlica, e OK scaunul din descriere . Plânsul de după baie zic eu ca e de somn sau foame sau amândouă. là noi cel puțin așa e. 

 

Miha, bine ca nu e altceva ! eu nu i -am dat niciodată căciulă în casa, nici după baie, nici când era mica mica și văd ca e bine , nu a avut nimic pana acum. În casa iarna am avut max 22  grade ca erau disperați ăstia sa nu fie prea cald pentru bebe și noi tremuram là 19 dar am ascultat medicii . 0cred ca i -a prins bine totuși . 

 

Andréeà , felicitări pentru evoluție și sper sa treacă repede perioada asta . Noi o avem deja de vreo 2,3 săptămâni, ziua nu pot sa o alăptez bine decât în somn. în rest ia doua guri și gata. 

tu Cum îl convingi sa pape ? 

Revin 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele,

 

Iuli ce bine ca ai scris! Iar vestile pe  ni le dai sunt si ele tare bune :). Ce ma bucur pentru tine si pentru voi!Bravo si pentru ce bine creste Efremior! Si ce bine se vad rezultatele sportului! Frumos, ce imi mai place de tine asa pozitiva si constructiva :). Mi-a fost dor de tine sa stii. Cand ni-l mai arati si noua pe Efrem?

 

Alinutz, ti-au spus si fetele! Bravo pentru atitudine si pentru increderea in tine pe care ai capatat-o! Celine creste si asta e important. 

 

Helen si Vera tresare in somn, si stiu ca si Emma tresarea, nu mi-am facut niciodata griji, Tresaririle la noi sunt scurte, ridica manutele, trage aer in piept (ca si cum ar fi speriata) si apoi lasa manutele in jos. Nu prea vad cum sa confunzi "infantile spasm" cu crizele de colici ca la crizele de colici se chircesc, isi ridica genunchii si ii aduc spre burtica si altele. Dar daca tie ti se pare ca e ceva in neregula, tu iti cunosti cel mai bine copilul, cauta o parere avizata atunci.

 

Andreea, tin punmii sa nu faca greva Stef. Si Vera mai facea din astea (acum vreo 3 saptamani, o luna), cand o puneam la san se arcuia, se intorcea, se enerva, maraia cu sanul in gura. De obicei eu dupa vreo cateva minute de "protest" o luam de la san, si o puneam din nou peste vreo ora (jumatate de ora, poate uneori) cand manca fara probleme. Nu a durat mult, doar vreo cateva zile la noi. Nu am dat mare importanta faptului, m-am gandit ca poate nu ii era suficient de foame si d'aia era pusa pe 'scandal'.

 

Miha, e bine ca ai scoica. Nu iti face griji ca e curbata, e normal sa fie asa. Si se spune ca daca nu sta mai mult de 2 h odata in scoica, nu e o nicio problema. Eu una pe Emma am lasat-o si mai mult de 2 h (cand am mers in prima vacanta, avea 7 luni si am mers in Franta cu masina, am mers si 4 ore fara oprire atunci). Acu' eu nu zic sa faci ca mine, zic doar ca nu trebuie sa iti faci griji referitoare la pozitia lui bebe, gandeste-te ca la in burtica numa' curbat a stat. Iar varianta de landou pe bancheta din spate nu e sigura. 

 

Soparlici si la noi la fel kk, mustar subtire subtire cu bobite sau fara. In ultimul timp 2-3 pe zi. Eu am intrebat de fiecare data la dr si mi-a spus ca nu e diaree, e normal. Ca la diaree tre sa fie apa aproape. O sa te descurci cu soacra draga mea. Dar se muta la voi, sau o sa fie acolo doar cat esti tu la servici? Cum faceti?

 

Lory, am vazut pozele. Cum sta Ley mandra pe steagul american! Frumos ursuletul. Si ce il mai trage de urechi si il baga in gura, delicioasa e pitica asta a voastra. Bine, nici cu marmotica nu mi-e rusine, ca si ea e fumoasa tare. Si ce bine ca o pazeste Ley sa doarma. Superba poza. Vad ca tu te descurci cu sistemul ala de purtare al bebelusului. La mine Emma l-a refuzat complet, la Ver nu am incercat inca, dar poate incerc (daca nu uit). Probelma e ca nu stiu niciodata cum sa o imbrac cand o bag in hamurile alea. Si cum sa ma imbrac pe mine. Succes draga mea cu pregatirile. Cand pleci in State? A iesit pasaportul? Te duci doar tu cu ea sau faceti o iesire in familie? 

 

Fetele, referitor la "camera de muls" poate nu m-am exprimat bine, dar nu va inchipuiti ca e o camera speciala cu canapele si reviste de parenting. Ma pot mulge in cabinetul medical sau intr-o toaleta unde e un scaun, o chiuveta si priza, si ambele camere se pot inchide pe dinauntru. Ideea e ca aici conform legii angajatorul trebuie sa puna la dispozitia mamelor o "camera de muls" care sa ofere intimitate (posibilitatea de a se inchide pe dinauntru). 

 

Noi suntem relativ bine. Vera e in "greva foamei" la cresa, refuza biberonul cu indarjire. Luni a papat 45 ml toata ziua la cresa (a recuperat acasa dar oricum intre 6.20 dimineata si 6.30 seara a mancat doar 45 ml lapte), iar ieri 20 ml intre 6.20 dimineata si 4 dupa amiaza (ca m-au sunat de la cresa si m-am dus sa o iau ca sa o pot hrani). Ideea e ca ea e prietenoasa, rade, e activa, doarme bine, dar nu mi se pare normal sa manance asa de rau la cresa. Oricum si acasa refuza cu indarjire biberonul ma trage de bluza de nu mai pot. De ce mi-e frica nu am scapat.... Asa ca de azi ii dau doar biberon peste zi, san doar dimineata la sculare si seara la culcare. Azi eu am lucrat de acasa. Refuza biberonul, si ne chinuim. Azi am aplicat o metoda prin care initial ii stimulez instinctul de sugere (ii dau suzeta), apoi scot suzeta si ii dau biberonul. Dar si asa, a functionat abia dupa 2-3 incercari, ca initial refuza vehement, se enerva, luam o pauza de vreo 10 min si tot asa. Dar cand incepe sa bea, nu se mai opreste, a baut si 180 ml. 

 

La noi maine e liber asa ca voi incerca sa aplic metoda asta constant pana duminica inclusiv, poate functioneaza si o sa functioneze si la cresa. 

 

Vera azi a apucat prima data o jucarioara si se uita la ea! Uraaaaa, facem si noi progrese.

 

De ieri am o noua femeie care ma ajuta la curatenie, a venit ieri prima data si sunt multumita, sper sa tina ca altfel nu reusesc sa le fac pe toate, clar.

 

O sa intru mai des zilele astea de vacanta, ca nu plecam nicaieri, doar asa pe aici, plimbari, ferma animalelor, chestii din astea.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alynutza daca vorbesti de greva suptului,si la noi si-a facut aparitia.A durat cam 1 zi jum. Ii dadeam zeama de orez si ceai de menta cu seringa si s-a obisnuit domnisoara sa apas eu si sa-i curga ei in gura :P Si nu a mai vrut la tzitzi.Am inceput sa-i dau sanul semiadormita noaptea sau ziua imediat cum se trezea si daca era treaza o plimbam prin casa in brate,cu sanii la vedere, si cand vroia se atasa ea singura. Am crezut ca o sa ne tina mai mult greva,dar a trecut. Mai are ea momente cand sta la san,ia 2 guri si intoarce capul,se uita pe pereti,la tv,la cei din jurul ei. Dar am inteles ca a venit momentul cand devine si ea curioasa de lumea care o inconjoara,de voci,de sunete si asa ii este distrata atentia. Si inca ceva,eu nu mai pot sa o alaptez in brate,pt ca tot se smuceste. Doar la orizontala ne descurcam. 

 

In legatura cu tresaririle,o sa vorbesc cu medicul de familie sa vad ce zice si el. Stiu ca bebelusii tresar,dar cum face ea nu am vazut la nimeni din preajma mea. Pana si niste cunostinte care au vazut-o facand asa,au zis ca nu e chiar bine. Acuma ce sa mai zic...Eu sper sa fie bine si sa nu fie nimic grav. Va pup

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, voi culcați bebelușii pe burtica ? Sau se o parte ? Eu o mai culc pe burtica, mai ales ziua pentru ca doarme mai liniștita și mai bine. Oricum déjà își muta ușor capul de pe o parte pe alta. ce părere aveți ? Voi Cum îi culcați ??? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand adoarme tresare si isi ridica manutele in sus ca si cum ar vrea sa te imbratiseze,da putin din cap si se uita incruntat. Se linisteste,nu trec 20 de sec si face iarasi. Asta se intampla de vreo 5-7 ori. Apoi adoarme. Am incercat sa stau langa ea,am pupat-o incontinuu si am mangaiat-o si tot tresare. Dar asta nu se intampla tot timpul. Mi-a tresarit si in brate. Tin minte ca si cand eram gravida,dormeam si daca se auzea un zgomot mai intens,tresaream si atunci tresarea si ea in burtica. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...