Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Hristos s-a Inaltat si La Multi Ani! sarbatoritilor de astazi.

 

Gata-gata sa va ratez si azi ca totul e ca un galop zilele astea. Tot caut una-alta pentru botez (cadou nasi, decoratiuni etc.). Lucruri care mi s-au nazarit acum. In plus ne-am luat aer conditionat si ieri au venit sa il monteze. Praf, mizerie...si uite asa vrand-nevrand am bagat o curatenie generala cu pedele, geamuri...stiti voi.

 

Helen Imi pare rau ca nu ati scapat de bacterie. Ati schimbat tratamentul? Ai aflat de unde a luat-o?

 

Eyna da, daca ai mesteri la o bomba nu te-ar baga nimeni in seama. Eh, astia sunt oamenii.

Cum mai sunteti?

 

Carmen nu cunosteam astfel de momente emotionant-hazlii pentru ca fratele a crescut cu lapte praf de la 3 saptamani. Sunt deliciosi!

Se vede treaba ca micuta Vera se acomodeaza bine la cresa. Cate ore sta ea acolo de primeste doar 2 mese?

 

Alinutza sa aveti o calatorie placuta si un concediu reusit!

 

Kytana ce poza frumoasa! Ma bucur ca si la voi incep sa se aseze lucrurile.

Trebuie sa gasiti voi chiriasi? La noi nu se practica. Si mie mi se elibereaza garsoniera de la 1 iulie si va trebui sa caut pe altcineva. Va fi destul de greu deoarece incep vacantele si concediile.

Plimbareala placuta sa aveti cu masinica!

 

Andreea o perioada uratica la voi. Iti doresc sa scapati repede de ea si sa va linistiti.

 

La noi nimic nou. Acelasi program. Vocifereaza din ce in ce mai des si mai tare. Aseara, desi adormise pe umarul meu, s-a trezit cand l-am pus in patut si avea chef de vorba. Pana nu l-am ridicat nu i-a tacut gurita.

V-am pupacit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, imi cer scuze pentru lipsa... am avut o perioada mai incarcata.

Recuperez:

 

Nadia, iubesc locul asta... nu doar ca stau la curte...dar terasa din camera mea are vedere la Vf Cozia si Olt... am apa si dealuri in stanga, deluri in dreapta, munte in fata. E o zona extraordinar de frumoasa... 

 

Carmen, multumesc de sugestii. Super utile linkurile. Ma apuc zilele astea!!

 

Alynutza, iti multumesc din inima pentru aprecieri! Din pacate talentul meu e mult sufocat de oboseala sarcinii... asta mi-e meseria si, oarecum, vocatia. Dar m-am pierdut, oricum. Sunt trista ca nu mai am curaj sa scriu liber... si nu prea mai scriu. Si ce scriu... e fad. 

[pup]

 

Ana, multumesc de sugestii!! Asa este, sunt superbe florile! Sa stii ca ma gandesc sa extind sa iau cand o creste o casuta cu trambulina.

Am vazut la dedeman.

Fac 23 foarte curand. 

 

Lory, da... cred ca a trecut de puseu dar nu prea mai ia in greutate. Am ajuns la concluzia ca desi iau o gramadata de porcarii scumpe pt lapte (More Milk Plus si Galactogil, ceaiuri si de toate)... incep sa nu mai fac fata. Mi-am calcat pe inima si i-am introdus un biberon de formula/zi.

Are bube pe corp... urate. Maine merg sa il intep si trec iar pe la dr. sa vad ce e cu dermatita asta de contact.

Fetele tale sunt niste minuni! Felicitari!

Cam asa fac eu cu ai mei... ne sunam/dam mesaje desi suntem in camere vecine.

 

Soparlica, cred ca am scris pe drive la contact numele meu de pe facebook. Te astept cu mare drag!!!

 

Asa pateste si Ionut, ramane cu mainile sub el si se enerveaza. 

Dragul de Alex, sunt convinsa ca e un scump!

 

Andreea, ma bucur ca e mai bine soacra si ai mai scapat de probleme...

 

Iuli, sa o stapaniti sanatosi! Passatul e o masina foarte buna. Am unul diesel 1.9 si scot consum 3,5/4,0/5,0. Desi acum i l-am lasat tatei si am trecut la un opel benzinar, inca regret performantele passatului. Si 120k nu e asa mult. Masinile mele, toate, se apropie de 200 si tot merg foarte bine. Aveti timp sa il schimbati mai tarziu suficient! Inca o data, felicitari!

Ce poza frumoasa!

 

 

Noi bifam bubite ca niste cosuri... pe zonele de frecare, stat in cucu gol prin curte, + cadou de 4 luni i-am luat premergator! :))) Are muzica pe el... opa gangnam style... cand aude da din cap. E teribil de amuzant.

Partea proasta e ca ma pregatesc sa incep diversificarea fiindca nu mai fac fata. Ar manca mereu si cand vede ca mancam cioflaie parca ar avea guma in gura. Plus... laptele meu incepe sa nu mai fie suficient orice as face.

 

LA MULTI ANI Constantini si Elene!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit online [:)]

Ieri a fost foarte cald si toata ziua mi-am petrecut-o pe afara cu bb. Eu am cate o zi buna apoi 2-3 rele...tot incerc sa imi revin.

Nu cred ca am spus pana acum dar am terminat Psihologia , lucrez cu copii cu dizabilitati si consiliez parintii lor ...

teoretic stiu ca nu e ok cum sunt dar practic nu pot aplica pe mine tot ceea ce stiu.  Eu sunt sanatoasa , la fel si bb si nu am nici un fel de probleme in familie. Teoretic am tot ce si-ar dori orice om normal . Practic eu sunt vesnic nemultumita si nu ma mai bucura aproape nimic.  

Dar nu renunt trebuie sa gasesc o solutie si pt mine;)

Va las ca in timp ce tastez ma tot gandesc ce sa fac de mancare ca evident nu imi mai place nimic:)) si mi-a venit ideea sa fac o supa crema de morcov.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eyna - ce meserie nobila! Dar stii cum se zice, fiecare psiholog are nevoie de propriul psiholog! Nu deznadajdui. E bine sa fii autocritic si pretentios, asa atragi lucruri de calitate!

Da, mi-am dat seama ca prin gluma mea cu diversificarea am lasat sa se inteleaga gresit. Realitatea e ca pana la 6 luni ii voi da completare de LP.

Am fost azi cu el la puf (recoltari analize, lunarele) si am ajuns sa ma cert cu asistentele. Mi-l chinuie iar. In fine. Apoi m-am dus cu el la medic pentru a vedea ce facem cu bubitele si a ne hotari asupra alimentatiei. Dr a zis ca e foarte bine ca 4 luni i-am putut da lapticul meu, dar avand in vedere scaunele verzi, greutatea scazuta si muncile pe care le duce sa traga laptele (plus ca am interdictie sa mai iau medicamente de lactatie intrucat mi-am dat peste cap rinichii si ficatii. Analizele mi-au iesit foarte rele, am transaminazele extrem de crescute si ... alte probleme pe acolo :))). Dr mi-a recomandat sa ii dau doar LP dar nu fac prostia asta. Eu i-am introdus benevol un biberon/zi de lp, ca la restul fac fata. Eu nici cu chinuri nu pot da mai mult de 700ml/zi - 750ml/ml, iar el mananca totusi in jur de 800-900ml.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Miha e de vis ce peisaj frumos descrii tu acolo. Cred ca as sta cu bebe toata ziua cocotati pe dealuri.

Si eu zic sa mergi asa o vreme, iar daca nu da roade sa treci exclusiv pe lapte praf.

Doamne asistentele astea parca au apa nu sange in vene. Uite d-asta nu imi place nici mie sa dau pe la medici.

Hmmm, ceva mai "natural" ai încercat? De bere zic. Eu am tot primit bere de la cei ce au venit in vizita. Cica ajuta productia. Nu pot sa zic ca nu am mai baut cate un pic, dar nu am contorizat productia dupa.

 

Eyna nu poti da o fuga la piata poate te inspiri cumva? Nici eu nu aveam habar si in piata am vazut ardei si am luat sa fac umpluti.

E bine sa vrem mai mult, dar in asa fel incat sa nu cadem in vreo extrema. Poate 2-3 zile de relaxare departe de rutina de acasa v-ar prinde bine.

Pupacesc bebe frumos!

 

Eu pe post de perna in momentul asta. De cand n-a mai dormit la mine pe burta nici nu mai stiu cum e, dar s-a molesit tot pe mine, ma tine strans de tricou si mi-a fost drag sa il las asa.

 

Weekend placut sa aveti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, aparent e puseul de 4 luni. M-am speriat degeaba. Desi de obicei lua 1.2-1.3kg/luna, acum a luat 870g, ceea ce nu e chiar rau. Am vazut ca se tzitzuleste mai mult... mananca mereu pana nu mai poate, dar vad ca inca am lapte in sani. Asa ca incerc sa nu ii dau nici macar o masa LP, decat daca vad iar scaune verzi. Azi a avut 3 scaune, toate galbene, normale... eh.

Soparlica, am incercat in spital cu fetele. A functionat, cred... dar acasa nu a mai mers. Pot sa stau si in cap, sanii mei nu au loc fizic prea mare :)).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor

 

Mihule scump, 870 gr nu e deloc putin. E normal ca ritmul de crestere sa nu se mentina la fel; in primele luni bebe ia mai mult in greutate, apoi mai putin. Sincer e normal! Ai incredere in tine si o sa reusesti, sunt sigura. Si sa stii ca nu are nicio legatura cantitatea de lapte cu dimensiunea sanilor. 

 

Eyna, ce dulce e Gabriel :). Fata draga eu nu stiu ce sfaturi sa iti dau! Incearca sa gasesti bucuria in lucruri mici, in zambetul ingerasului de baietel pe care il aveti, ia lucrurile incet si iti doresc din tot sufletul sa reusesti sa te bucuri de tot ceea ce ti se intampla! E o perioada atat de frumoasa!  Si incearca sa scrii aici mai des. Fetele aici sunt tare calde, o sa te ajute comunicarea cu ele.

 

Soparlici asa deci, te bucuri cand esti pe post de perna pentru Alexutul. Bravo fata draga. Referitor la cat sta Ver la cresa, sunt in total cam 10 h (de la 7.30 pana pe la 5-5.30, s-a intamplat sa o iau si la 6.20 ). Mananca dimineata la san la 6.30 (aproximativ), apoi mananca o data pe la 11-11.30 si mai mananca o data pe la 4. Cand ajung cu ea acasa o pun imediat la san, si mai mananca o tura inainte de culcare (adica pe la 7-7.30 seara) si inca un biberon plin la 10. 

 

Noi azi am fost la gradina zoologica, a fost prima data pentru Emma, tare frumos a fost. S-a bucurat de toate animalele, cel mai mult i-a placut la girafa, la elefant si in acvariul-tunel ca e inebunita dupa pesti!. Cand am plecat a adormit instantaneu in masina. Ver a dormit de a rupt caruciorul, a refuzat sa pape lapte praf din biberon asa ca pana la urma am scos titi si am servit-o intr-un colt in restaurant! Tare bucuroasa a fost! Acu' problema mea e ca peste 2 saptamani plec in romania si sigur nu pot sa ii last lapte de-al meu pentru 4 zile.... Sa vedem atunci ce facem!? Probabil ca o sa faca greva foamei initial, dar eu sper ca apoi o sa si manance.

 

Restul fetelor ce faceti? Hai dati un semn :).

 

Va pup dragele mele, un weekend placut va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața fete dragi,

 

Iertați -ne lipsa dar am fost prinsa cu plecarea în România. vroiam sa va întreb care sunteți în buc vreți sa ne vedem ????

 

Miha, și eu zic ca nu e deloc puțin 870 ! Céline a luat 730 luna trecuta. Dacă sunt alte probleme medicale sa oprești alăptarea dacă nu nu are psens. Și cu tristețea te înțeleg draga mea dar ești tânără și ai toată viața înainte așa ca , zâmbește ! :)

 

Eyna, pe încercate Îți spun ca ruperea rutinei din când în când cu o plimbare mai departe de casa face minuni. nu ai unde sa găsești o prietena de cărucior ? Sa plimbați copiii ? Și sa mai schimbați o vorba ? Și dé ce nu , poate niște magneziu ajuta !

 

Carmen, de ce nu lași lăptic congelat pentru micuța ? Frumos là zoo as merge și eu cu curioasa mda sa o văd Cum se benocleaza pe acolo. :))) ma bucur tare ca s -à m'aobișnuit fetita cu biberonul și papa mai bine. Ce are alăptatul cu restaurantul ? Da -i fetei tzi tzi și lasă -i pe curioși în pace

 

. Of, tare greu cu o mâna ! Noi bine, acum suntem în parc, doarme iubita în ham și stau mai culcata pe spate sa nu stea greutatea pd funduletul ei și tare greu mai scriu :) Cum o pun în ham și ies afară adoarme imediat dar încerc sa nu o țin prea mult în el. De là greva suptului am trecut là tzitzileala non stop mai ales noaptea. Am sânii franjuri. noaptea nu pot sa o fac sa prindă corect sânul ca e culcata și de multe ori adoarme cu el în gura și mai suge din câte puțin. În rest curioasa tare, îi zicem broscuța țestoasă ca sta cu gatul ăla subțirel așa întins și îi cad obrăjorii în jos, tare amuzanta e ! jos nu mai vrea deloc , doar plimbată vrea . și se suie cu picioarele pe mine ca Leya , draga de ea. într -o dimineață s -a trezit là 7 jum ca de obicei, s -a târât pe spate pana a ajuns cu picioarele là mine și da -i cu picioarele în mine sa mă trezesc sa o bag în seama. râdea iubi de ea .

 

Am emoții ca nu știu Cum o sa reacționeze în avion, sper sa nu plângă.

 

Cam așa de là noi, mai intram @ pupicei là toată lumea

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Alinutz ce frumos povestesti tu de voi acolo :). Testoasa mica, mi-o si inchipui. 

 

Referitor la laptic congelat, eu ii las cat pot, dar nu o sa am de unde sa ii las pentru 4 zile, ca nu produc asa de mult sa fac stocuri. In principal produc cat mananca ea, eventual inca un biberon dar asta nu intotdeauna... 

 

 

Fug ca ma striga...revin 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...