Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Lory, Carmen multumim frumos pt complimente. Suntem foarte mandri de bb nostru pt ca ne-a implinit si completat mai bine decat ne puteam imagina. Si uneori parca ma incearca un sentiment de parere de rau ca nu m-am hotarat sa "cream" o minune in viata noastra mai devreme decat varsta de acum. Facem vara asta cate 27 de ani de fiecare.  Dar ne bucuram acum asa cum suntem  pentru ca acum suntem perfecti. 

 

Astazi a facut Sofi 3 luni. Are 6.400 gr si 61 cm ( asta cantarita si masurata de noi acasa ) . Si in spiritul sarbatoririi am facut un tort si un gratar cu familia si cam adta ziua . 

Maine mergem la starea civila sa depunem actele pt casatorie . 

 

Cam asta

 

va puuup 

post-131528-1182774_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nadia, am vazut pozele de pe drive! Sunteti frumosi toti trei! Sa fiti fericiti si veseli mereu!

La mai multe luni! Sa va aduca numai bucurii! Frumos tort ai tu acolo, mamico! 

 

 

Lory, asa are si Ioan. Intre galben si verde... si daca pun un servetel, se face galben. Dr. a zis ca nu se hraneste suficient cand ies asa... problema e ca nu ma indur sa ii pun LP ca am lapte in sani. Poate cel mult ar insemna ca ia prea mult lapte de inceput. I-am facut in fiecare zi cate un biberon pe care il dau la caine ca el nu il mananca :)).

<3 E minunata copilaria printre animale. Mereu am regretat ca eu nu am avut parte de asa ceva... dar ma bucur ca macar are el parte...cat o avea. :))

Am vazut pozele si video... <3 micuta e adorabila, asta nu e o noutate...dar m-am indragostit de vocea ta! <3 ai o voce atat de calda!!! [pup]

Asa se lupta si Ionut sa mearga de-a buselea... dar a ta e mai perseverenta. Al meu se enerveaza si incepe sa tipe. Ea, saraca, este eroina... nu zice nimic. Al meu se screme continuu :)). E clar, Ley o sa plece repede! Iubiiitaaa

Sunteti o familie tare frumoasa! <3

Doamne ajuta sa ai un zbor usor si fara incidente!!!!

 

Carmen, wow, cat a crescut Vera! Pare atat de mare!! Si ce verde crud aveti in jur! <3 Superb!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

V-am citit pe repede inainte si tot asa va scriu.

Sambata am avut o zi infernala. A plans continuu de la 12 la 20 de imi venea sa ma arunc de la balcon si apoi sa il arunc si el dupa mine. Nu i-am intrat in voie cu absolut nimic. Nici plimbare, nici brate, nici jos, nici san, nici biberon, nici...pfiuuu nici nu mai stiu ce nu am incercat.

Apoi seara a dormit de la 9 la 7.50, iar duminica a fost un copil exemplar.

Ieri o zi obisnuita, dar a adormit pe la 20.30 si, desi l-am tot zgandarit sa se trezeasca, a dormit pana in dimineata asta la 8. Asa ca am sarit baia. O sa incerc sa o mut mai devreme ca poate asa va dormi de acum incolo.

Fug ca s-a trezit, sper sa mai reusesc azi sa scriu cate ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soparlica, asa ceva am patit eu cu el ieri! Imi venea sa mor..si m-am mai nimerit si complet singura acasa... nici sa mananc nu am apucat. Nu a vrut sa manance... am ajuns sa ii dau cu lingurita, ca numai asa lua. Nu am avut norocul cu somnul noaptea... eu inca bifez trezitul din 2 in 2 ore... :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Lory, la multi ani, sa fii sanatoasa si fericita alaturi de fetele tale grozave!! Ce frumoase sunteti!! De fapt, sunteti tare frumosi toti 4! Sper ca ati avut zbor lin si ca o sa va si distrati ca fetele, nu te tii numai de munca! Have fun! :*

 

Carmen, ce frumoasa se tot face Vera, ce ochi are! Si ce tati cool aveti! <3 Mereu e pace la voi, sunteti minunati! Distractie placuta in ro, sigur se descurca tati cumva! Da, Luca s-a nascut in Ro, e bucurestean :), avea 1 an jumate cand am plecat.

 

Alinutza, calatorie frumoasa si voua!

 

Nadia, ceee familie frumoasa sunteti!! Cum ai tinut ascunsa minunatia de fata pana acum? ce gurita frumoasa are Sofia! Si ce frumos creste! [il]

 

Soparlica, multam de raspuns, am sa las si eu buricutul liber. Imi pare rau de zilele cu bebei nemultumiti, iti doresc rabdare multa!  Miha, si tie la fel!

 

Noi suntem bine, am implinit ieri 3 luni, n-avem coordonate noi, dar avem niste muci :).

 

Va pupacim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete dragi,

 

La multi ani, Lorycic! Frumosi, sanatosi, veseli si colorati! Sa fie multi, multi si asa cum iti doresti! Sper ca ati ajuns cu bine. Esti foarte curajoasa! Eu nu cred ca m-as fi bagat la asa plecare cu bebe. Bravo, te admir.

 

Eu am restante mari,sper sa ajung curand pe drive sa vad si eu minunile, ca tare imi place ce am citit pe aici.

 

Noi cu bune si mai putin bune, nicio zi nu seamana cu alta. Am trecut prin greve, proteste, revolte, momente de liniste. In fine, bb trece foarte usor de la o stare la alta. Eu sunt putin dezamagita de mine, sper sa imi revin si sa imi revizuiesc atitudinea. Am avut niste zile cu urlete cumplite, nimic nu ii intra in voie, urla de tremura, dar nicio lacrima. In doua zile mi s-a intamplat sa strig la el :(((, am cedat nervos. Si n-am nicio scuza, mi-am refulat frustrarile pe el. Frustrarea de a nu fi capabila sa comunic cu propriul copil, de a nu fi in stare sa il linistesc. Si s-a intamplat de 2 ori intr-o  saptamana. Si el m-a pedepsit crunt. Urla fara oprire daca vroiam sa il iau in brate sau sa-l pun la san. In vreme ce la alte persoane se mai linistea. M-am simtit mizerabil, crunt, mi-a sangerat sufletul. Si cu toate astea, episodul s-a repetat dupa 2 zile.

Ma rog la Dumnezeu sa imi lumineze mintea si sa nu mai fac asemenea greseli fata de puiul asta pe care mi l-am dorit enorm si pt care cu siguranta nu sunt cea mai buna mama. Sper sa reusesc sa schimb lucrurile.

 

Ieri am fost la pediatru. In ciuda grevei a crescut minunat in luna a patra. 1,4kg in plus, in total putin peste 8kg si 5cm in plus, adica are acum 68cm. 

 

Sanii sunt plini, dau pe afara la propriu, bebe se enerveaza ca e fluxul prea mare, se ineaca si uite asa se duce naibii masa , ca nu mai vrea. Incerc sa ma calmez si sa il las sa manance doar cand vrea si cat vrea. Ma mai mulg cand si cand. Greu.

 

In zilele linistite este minunat. Gangureste mult, povesteste si mai mult, rade stirb, se stramba, scoate limba, se impinge sa se ridice, migreaza in pat si cate si mai cate.

 

Mai venim cand mai putem.

Drum bun spre Romania. Daca aranjati de vreo intalnire in bucuresti, ma bag si eu :)

 

Va pup.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici !

Avem 4.200 g si 60 cm,papam cu tetina speciala singure per total 24 h cam 600 ml.

Am fost iar la Cluj si mi s-a dat un fortifiant de pus in laptele meu,ma pompez in continuare,scot cam 200-300 ml din 4 in 4 h.Ce bine era sa fi papat la san,dar fac tot posibilul sa-i dau lapticul meu, am si rana la mana de la pompa.Joi am festivitatea de sfarsit de a 12- a,termin cu premiul 3 :D.Sunt in maraton continuu Mara-invatat.Doamne ajuta sa fim bine toti sa ne putem bucura de puii nostri ! Va pup si va doresc multa sanatate !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, fata frumoasa, si buna, si desteapta, te imbratisez! Bravo Mamarutei ca papa singurica si tie ca nu renunti si ii dai lapticul tau! Dumnezeu sa va ajute si sa va reveniti repejor! Multumim ca intri sa ne scrii despre voi, te asteptam mai des! Spor la invatat si bafta la BAC!  [pup]  [pup]  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor, 

 

Andreutza draga mea,  [pup] multi multi! Incearca sa te mentii calma si pe pozitii! Stiu ca e greu, si cand vezi ca nimic nu functioneaza e tare dificil, pe de alta parte bebe are nevoie de tine calma, si calda, asa cum esti de obicei. Incearca sa nu iti faci griji pentru toanele lui cu papa, ia atat de bine in greutate si creste atat de bine incat e absolut normal sa mai aibe si etape in care sa nu vrea sa manance. Poate asta este modalitatea lui de a se regla! Daca intr-o zi mananaca mai putin nu e nicio problema, deja e suficient de mare ca organismul lui sa faca fata. Nu iti face atatea procese de constiinta si sa nu te mai aud cu "nu sunt o mama suficient de buna pentru el". Eu nu te cunosc personal dar imi pari o femeie puternica si desteapta, trebuie sa stii ca tu esti cea mai buna mama pentru el, pentru ca esti mama lui! Care l-a crescut pana la 8 kg (btw, creste Stef chiar ca "fat frumos").  La etapele astea de plans continuu si de neconsolat, daca il iei si vezi ca face mai rau, poti sa incerci sa il lasi un pic (nu stiu, poate ai dacut-o deja). Se spune ca uneori bebelusii au nevoia de a plange, de a isi exterioriza trairile. Daca nu are niciun alt discomfort (nu ii este frig/cald, nu ii este foame, nu il doare ceva gen burtica, etc) atunci il poti lasa un pic in patut sa planga). In timpul asta incearca fie sa il mangai incet pe capusor, si ii vorbesti foarte incet si cald, sa ii spui ca il intelegi, etc, sau il lasi pur si simplu singurel. Am prietena care a avut asemenea experiente cu baietelul ei, la ei functionau ambele variante, fie il lasa vreo 5 min, plangea pana ii treceau nervii, apoi era bebe linistit. Succes draga mea, te imbratisez si iti doresc mult calm.

 

Oana, ce bine ca ai scris! Felicitari pentru Mare, pentru progresels pe care le face ! Si tie  felicitari pentru premiu, si bafta la bac! O sa fie bine, sunt convinsa! 

 

Anutz, da' voi de unde ati "capatat" mucii draga mea? I-a dus Luca cu el? Am intrat si am mai vazut pozele. Ce frumoasa e gogosica! Salopeta de blugi e superba! Ii sta tare bine in albastru, dar si in roz! Sa vezi ce cool se face si tati vostru peste vreo 2 ani....Sa stii ca la noi la "salon" se fac nu doar unghii dar si par! Ne piaptana pe toti de nu ne vedem: mai nou vrea sa o pieptene si pe sora-sa cea mica, sau sa ii puna fundite, cordelute, etc. Si lu' tati ii pune dar nu am voie sa ii fac poze atunci

 

Miha inca va sculati la 2 h? Tu mai reusesti sa dormi in timpul zilei sau cum faci? Referitor la dat papa cu lingurita nu stiu ce sa spun. Eu nu i-as da! Nu de alta dar se obisnuieste asa si apoi sa vezi ce alergi dupa el cu lingurita. Eu am avut problema asta cu Emma mai marisoara (pe la 1 an jumate cam asa) cand nu voia sa bea nimic, nicun fel de lichid. Si i-am dat cu lingurita si a baut. A tinut-o vreo 2 luni asa, nu voia decat cu lingurita. Si sa ii dau 500 ml de apa cu lingurita dureaza nene nu gluma. Cum mai sunteti?

 

Soparlicule asa deci la voi, o zi buna una ba! Bine ca doarme. Si eu zic sa incerci sa ii schimbi baia mai devreme daca poti. Ma gandesc ca avand in vedere ca Alex doarme putin in timpul zilei,  are nevoie de mai mult somnic noaptea, d'aia se culca mai devreme. Cum stati cu pregatirile de botez?

 

Noi bine, eu am lucrat azi de la 6 pana pe la 1, apoi am fost la biroul de consultatii pentru Vera (control si vaccin). Buburuza a crescut relativ putin in ultima luna zic eu (530 gr in 4 saptamani) dar relaxatii astia spun ca e bine, ca e normal, e pe curba de crestere si nu am de ce sa imi fac griji. Ne-a facut vaccin, a plans evident piticuta. Am fost si cu Emma si evident ca si Emma a inceput sa planga pentru ca plangea sora-sa'... Urmatorul control il avem in august. Am discutat despre diversificare, ca de la 4 luni pot incepe sa ii dau legume (sa se obisnuiasca un pic cu gustul, nu ca mese care sa inlocuiasca laptele). Mi-a recomandat sa ii dau legume la max 1 ora dupa masa (ca sa nu ii fie inca foame, sa facem doar "exercitii"). Varianta recomandata: 3 zile la rand aceeeasi leguma, apoi inca o leguma 3 zile si tot asa 2 saptamani (5 legume). Abia apoi zic ei sa introduc fructe, (dupa masa de dimineata) si legumele raman ca masa de "seara" - adica pe la 4 dupa amiaza. Mai vad, ma mai gandesc. Oricum cel mai devreme peste vreo 2.5 saptamani incep, probabil 3. 

 

Cam asta de la noi! Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am uitat acum cat a luat Emma in greutate de la 3 la 4 luni, si vad ca e fix la fel. La Emma controlul a fost atunci dupa 5 saptamani si a luat in greutate 660 gr (deci Vera cu 530 gr in 4 saptamani e la fel). Asa pare ca e modelul la fetele mele.

 

Ma duc sa fac un risotto (ala al lui Jamie cu spanac si branza de capra) sa vedem daca va fi interesata si fiica-mea aia mare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...