Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Ana, mult inainte! 

 

Andreea, nu te invinovati... este o perioada grea si e firesc sa simti nevoia sa te descarci. Oboseala se acumuleaza si la fiecare nemultumire a copiluluistresul creste.

Nu te intrista ca reactiona asa, bucura-te ca macar se linistea la cinvea. Eu cand vad ca sta la altii ma bucur ca mai scap de greutate... sunt rea? :))

DUMNEZEULE! Eu trag de al meu sa faca 6 kg (ieri avea 5,980g)... iar al tau a depasit 8kg???? Si e cu o zi mai mic decat al meu :)) Ce mananci? Sanii mei sunt blegiti... beau ceaiuri pana fac pe mine, iau pastile de mi-am distrus rinichii si ficatii... mananc de m-am ingrasat ca in sarcina... si tot am parte de mancat din 40 in 40 min. Sunt stimulati pana la DUmnezeu si inapoi, dar numai noaptea mananca bine...iar noaptea cand mananca la 2 ore... se inataresc. 

 

Oana, copil incercat... ce n-as da sa scot si eu laptele ala! :)) Felicitari pentru premiu, dar cel mai mare premiu e puterea pe care ti-o da Doamne Doamne sa lupti cu greutatile. Foarte bine faci ca nu renunti, chiar daca e greu! Te felicit si iti doresc mult succes la invatat. Ai trecut de nastere, ai aratat de mult ca esti matura... deci un asa zis examen al maturitatii nu are cum sa te mai sperie! 

Pupici

 

Carmen, in noptile bune la 2 ore... ca de obicei putem bifa si jumatate de ora. Mi-am calculat ca in total intr-o zi, adunat, dorm 4 ore. IN TOTAL! 

Mititica... de fapt, mititelele! Lasa, ca trece! Se fac ele mari si scapa de chinul vaccinurilor.

 

 

 

Noi suntem ... in plop. 

Nu i-am introdus LP. Nu e cazul. Laptele e gras si ii tine. vad ca ia bine in greutate. A recuperat saptamana asta cat nu a pus luna trecuta. Adica a intrat in grafic. Conform OMS, la varsta asta ar trebui sa aiba intre 5,8 si 7 kg. El are 6, deci e bine. Scaunele nu sunt verzi, sunt galbene...si pipi face, slava Domnului, destul.

Problema e ca dupa ce ca manca tot timpul, acum am dat de altele... trage 4 min dupa care incepe sa muste... dar MUSCA de imi inroseste mamelonul. Strange parca ar avea boala pe el. Cand reusesc sa il desprind baga degetul. M-am gandit ca nu oi mai avea lapte (ca am sanii cam moi in ultima vreme, desi vad ca laptele e ft consistent...colorat complet) si am incercat sa ii dau LP. Facea la fel si cu biberonul. Musca doar, dar nu manca nimic. M-am uitat atunci in gurita lui si am observat ca deja zgarie un dintisor. DINTI la 4 luni!!! 

Normal ca asta vine cu mataiala, plans continuu, vrea doar in brate, noaptea se foieste in continuu... am ajuns sa ma rog sa mai vrea cineva sa tina copilul ca nici sa mananc nu mai am timp. Daca ma vede ca mananc (cu el in brate), imi baga degetele in gura sa ia... :))

Se aseamana crizele cu ce povestea Andreea... si pe mine ma mai lasa nervii... atunci incep sa il injur pe tac-su ca as da orice sa vina cineva sa mi-l ia din brate... dar apoi imi amintesc ca a trecut prin atatea incat ii multumesc lui Dumnezeu ca are ce sa ma termine de nervi.

Ah, si mai are o noua pasiune: isi infige mainile in parul meu la radacina, ca de regula il tin prins sus, in varful capului, in coc, sa nu ma poata trage... El nu e prost, se infige la radacina si se agata de el...sa se ridice la mine in cap daca ar putea. E teribil. Vrea sa ma cheleasca!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Carmen, am uitat sa raspund partii a doua din intrebare...ziua nu am nicio sansa sa dorm. In primul rand ca nu am putut niciodata, decat uneori in sarcina, si in al doilea rand fiindca asta mic nu doarme mai mult de 20 min la o repriza... decat cand e in carucior. Nu apuc sa adorm.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragelor!

Marti n-am mai apucat sa intru ca m-a sunat una din finute sa merg la ea la tara (20 km de Bucuresti) sa imi culeg capsuni. Acolo era placut, desi batea un vant urat, asa ca am tot amanat intoarcerea.

Puturosul se uita mirat la pomi, catei, gaini, gaste. Radea si bombanea. Am zis ca mai mergem sa stam mai mult prin gradina.

Ieri am gemuit (gem de capsuni), am fost la ceva cumparaturi, la mama sa iau niste cioburi si la nasi sa las totul.

Azi am zi de mers la piata si maine...ehehe incepe nebunia!

 

Mi-am dat seama de unde crizele de plans: e obosit si nu poate adormi, iar cand adoarme e eveniment cand doarme 30 min. Eh, or trece si astea si or veni altele.

 

Andreea si eu ma mai enervez cand tipa si nu stiu ce sa ii fac, uneori ridic un pic volumul cand ii sasai la ureche si atunci se mai linisteste. Nu am tipat niciodata la el, dar duminica seara m-a lovit strechea sa ii rup o eticheta de la un body si s-a speriat asa de tare incat mi-au dat mie lacrimile.

 

Miha si mama s-a mirat ieri ca baleste cam mult si cam devreme, deci e posibil sa avem si noi dintisori curand. Cum ne-o fi norocul. Bifam si noi joaca-rosul sanului, pumnului, biberonului sau a suzetei. Si ii place sa ii masez gingiile cu degetul.

Cum stati cu mesteritul? Mai povesteste-ne sa mai visez si eu.

 

Oana bafta, bafta si multa, multa sanatate! E bine ca sunteti bine si ca incercati sa treceti cu usurinta peste greutati.

 

Alinutza eu zic DA invitatiei tale. Cam pe cand? Numai daca intervine ceva neprevăzut abandonez.

Voi cum mai sunteti? Pe unde va mai plimbati?

 

Lory La Multi Ani si multa sanatate! Abia astept sa citesc aventurile voastre de peste ocean.

 

Carmen zic ca suntem in grafic cu pregatirile. Azi daca iau legumele de la piata am de gand sa le si spal si sa le pun in balcon in cosulete.

Maine la cosmetica si apoi la marea cumpareala. O sa fac niste branzica-crema cu marar si ceapa verde ca am adus si asa ceva din deplasare (era calda cand am ajuns!, probabil o sa ma abonez pentru lapte cand voi incepe sa ii fac micutului branzica).

Trebuie sa iau si niste panglica sa pun la lumanare ca e cu bebelusi sculptati si nu merg puse flori. O sa imbrac un pic coada in panglica si ii fac o funda. Asta ca nasica nu se prea pricepe.

Ce frumos ca va vedeti. La mine au fost numai bisericute si nu tin legatura decat cu o singura colega, dar cum ea s-a mutat in alt oras ne auzim doar la telefon. Cu colegii de facultate la fel. Mereu am tanjit si eu dupa asa revederi.

 

Voi restul ce mai faceti? Ce mai fac puisorii vostri?

 

Mereu am uitat sa va intreb: unde sa ne petrecem si noi vacanta? Vrem o zona in care sa avem si ce vedea, dar sa putem bantui cu bebelusii (merge si finutul) pe jos nu doar cu masina.

 

Eu o sa va rog sa ma scuzati daca nu mai apuc pana marti sa mai dau vreun semn.

Multa sanatate, v-am pupacit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fete dragi, 

 

Parca incepem sa ne revenim. Nu ma mai stresez cu mesele lui. Mananca atunci cand ii e foame. Si vad ca a inceput sa pape mai bine. Cateva minute la fiecare san sau doar la un san, depinde. Dar la cat de plini sunt sanii in catwva minute se satura. Mananca mai putin si mai des ziua. Noaptea e foarte bine, doarme mult, se trezeste o data pt masa. Uneori nu se trezeste. Doarme de pe la 21 pana pe la 06. Cred ca si somnul asta bun l-a ajutat sa creasca asa bine. Altfel, nu imi explic. Cu tot cu greva in 5 sapt a luat 1,4kg. Avea luni 8,140. Doamne ajuta. Eu nu fac nimic special pt lapte. Mananc normal, am reintrodus treptat lactatele si fructele. Lucrez acum la legumele crude.  Nu pare sa il mai doara burtica. Parturi face destul de rar. Pisu si caca face foarte bine. Nu pot decat sa ma bucur de cresterea asta spectaculoasa.

Legat de dinti, si ka noi sunt la colt. Baga absolut tot in gura si roade. S-a uirat pediatra si a zis ca este gingia un pic inflamata, dar crede ca nu vor iesi mai devreme de 5 luni. Sa vedem. As vrea sa fie cat mai tarziu.

 

Carmen, bine ca ati scapat de intepaturi. Fetele tale sunt minunate; cred ca vor fi foarte apropiate cand vor mai creste. Multumesc de incurajari si sfaturi. Am incercat cam tot, uneori functioneaza, alteori nu. Dar sunt topira dupa el. E deja baietel mare.

 

Miha, si taica-su e de fata cand ii zici vorbe de duh? :) Greu la voi, programul de noapte e foarte dificil, nu stiu cum de rezisti.

 

Soparlicule, spor la pregatiri.  Sa va iasa totul bine. Te asteptam inapoi sa ne povestesti cum a fost.

 

Oana, ma bucur pt progrese. Felicitari amandurora. Sunteti foarte puternice. Succes la examene. Te asteptam cu vestile bune.

 

Sper sa ajung in curand si pe drive sa vad puiutii si sa pun si eu niste poze. Le-am primit si noi pe cele de la cununie si botez, dar n-am apucat sa "stam" pe ele. DVD-urile subt acum pe la socrii mei. Cand le recuperam, pun si eu 2-3 pozici.

 

Pana la urma ne mai vedem zilele astea? N-am mai citit nimic pe tema asta.

 

Va pup. Aveti grija de voi si de bulgarasi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetele 

 

Ne vedem dacă vreți iubitele mele!  Sunt deja în buc, stau pana pe 8 . Îmi lăsați pe pm nr de telefon? Ca eu nu îl știu pe ăsta nou și sunt cu princesse în brațe. 

 

A fost bine cu avionul, là decolare a ras și vb cu tati, apoi m  am chinuit sa îi dau papa dar a urlat și nu a vrut după care a dormit de là 10 là 13.  Là aterizare dormea tun, doar mai tresarea când anunță pilotul câte ceva. nu a mâncat vreo 7 ore jumate în total, eram super panicata dar nu a vrut deloc. nici în somn măcar. A recuperat apoi.  

E greu cu căldura, ieri de fapt ca azi e bine dar ne obișnuim. treaba e ca transpira și eu tot încerc sa îi dau sân des dar de multe ori nu vrea .cumnata mea zice ca dr i -a zis ca după 3 luni trebuie sa îi dea apa ca e cald și sânul nu e de ajuns. Eu știu ca e de ajuns dar cine mai știe?  

Îi place maxim baia în cada cu apa multa, se uita în apa, rade și da din mânuțe și piciorușe. bineînțeles ca e cineva permanent cu ea în cada. oricum îi place mult mai mult decât în cădita ei. 

Buni des topita după ea, s-a intaltîntâlnit și cu verișoara ei de 6 luni, foarte curioasa se uita là ea. 

Ah, nu v -am zis ca am cântărit -o și măsurat -o de 3 luni și avea 5.700 si aproape 63 cm. A luat doar 600 gr dzr cică e bine ca în trim 2 incep sa ia mai puțin. când citesc de 1.4 là Stef ce sa mai zic?  Atâta timp cât e în grafic și nu là limita,  eu zic ca e bine.  

 

Miha, tare greu cu programul ăsta. ..Céline mănâncă cam de 3,4 ori pe noapte dar nu pot sa zic ca simt foarte tare ca sunt mai mult adormita. 

Probabil ca e de là gingii și suptul ăsta des  .am observat ca și C. Roade degetele mele, mă gândesc ca îi mai mănâncă și pe ei gingiutele . 

Câteodată e chiar disperata sa bage tot ce apuca în gura. 

 

Andreea, nu te mai certa, e normal sa mai cedezi! Și mie îmi vine câteodată sa tip là ea dar pana acum m -am controlat și apoi îmi vine sa plâng când mă gândesc ca uneori nu mai am răbdare Cu toate ca e un copil cuminte dar dacă as fi în locul tău nu știu ce as face. În avion când plângea și mă gândeam ca ne privesc toți oamenii aia și eu nu reușesc sa o linstesc eram toată roșie și încinsă de là atâta plimbat și legănat și mai știu eu ce. 

și se găsește un nene sa -mi zică : " îi e foame, de -aia plânge! " îmi venea sa îi răspund : " sa mori tu? !" AstA e, oameni suntem și noi!  

 

Carmencita ce drăgălașa Em Cum empatizeaza cu Ver. Bine ca ați scapat de vaccin!  Sunteți minunați cu unghii, coafat , prăjiturele și toate!  

 

Soparlica spor là pregătiri, aștept nr tău!

 

 Și Andréea là fel!  Si ciné mai e in buc si vrea sa ne vedem. Abia aștept! !! :) 

 

 As vrea sa fac ceva masaje, terapii de slăbit, aveți idee ce e permis în alăptare?  Împachetările sunt ok?  Cine știe?  Multu mult! !! 

 

Va pupacesc cu drag!  E minunat acasa in Buc!  AdotAdor apartamentul ăsta! !!! as rămâne aici dar pe baabanii din Franța.  Hahaha!  Vis zic eu.  :))) 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici dragi din/in Bucuresti,

 

Eu si Alunutzel ne organizam pentru o intalnire mamici si bulgarasi saptamana viitoare, intr-un paec frumos la racoarea unor pomi verzi. Cine se baga??

 

Carmen, tu in ce perioada vei fi in Bucuresti pentru intalnirea cu fostii colegi?

 

Haideti, fetele, sa ne vedem in parc saptamana viitoare. Ar fi tare frumos sa ne intalnim cat mai multe :)))

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soparlica, curiozitatea fata de animale o bifam din pliiin! :)) E curtea numai animale. Cel mai simpatic e catelul care stie ca pustiul ii apartine...si daca se apropie ceva de el, e teroare. Cand stam pe balansoar vine si se pune sub noi si ne pazeste. Daca plec si las copilul se pune in fata balansoarului si il urmareste. Din cand in cand ii mai intinde cate o labuta sa il mai legene :)). E comic tare. Am sa-l filmez candva.

Cat priveste mesteritul, multumesc de intrebare. Au rodit capsunile din cauciucuri si eu nu le-am vopsit. Sunt prinsa cu licenta, sesiunea, puseul de crestere, dintii, crizele de plans, etc etc. Maine am colocviul de licenta si dau o fuga la dedeman sa aleg culorile... sper sa gasesc ceva frumos.

Daca vrei zona linistita dar cu peisaje superbe si plimbari pline de candoare... recomand Calimanesti-Caciulata-Cozia. Manastiri, faleze, munti. Acum, poate fi putin plictisitor daca sunteti in cautare de actiune... Noi la vara dam o fuga la mare sa il duc pe dl sot ca nu a ajuns niciodata iar eu deja am intrat in sevraj. Aud si noaptea in somn cum ma striga marea :)). Un loc frumos iar e la Portile de Fier, la Dunare. <3

 

Andreea, imi vine sa plang cand citesc cat doarme Stef. Azinoapte Nutz mi-a facut surpriza de a se trezi de doua ori... pe ORA! La fiecare juma de ora era treaz. Simt ca lesin...si maine trebuie sa fac prezentari la facultate...sunt zombie, imi vine sa vars si ma doare capul :(. Vreau sa doarma si al meu asa..

Astept pozele!!

 

Alynutza, bine ai venit in tara!

E bine ca nu simti. Eu am un somn oribil. Ziua nu pot adormi iar noaptea odata trezita... greu mai adorm inapoi. De cand ma stiu am probleme cu adormitul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, nu știu ce sa zic cu oboseala asta . .. poate sa îi dai un biberon înainte de culcare?  Nu știu,  zic și eu ca poate doarme mai mult așa. E rău și pentru el somnul ăsta întrerupt. 

 

Pe noi ne -a trezit mitzi là 6 si ea acum doarme iar dar là noi a fugit bunătate de somn. de obicei se trezește là 7 jum dar azi s-a gândit ea sa ne ajute sa profitam ca tot e ziua mea și Cum schimb prefixul e important nene.   [:-)))]

 

Vă pup dragelor! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...