Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multi ani Alinutz! 

Buna fetelor! Multumim pt complimente fetelor! Noi cred ca avem un nou puseu...bb mananca des si ziua si noaptea. noaptea se trezea o data pana acum , iar zilele astea se trezeste noaptea din 2 in 2 ore.

In rest eu sunt mai bine , ma simt mai bine si fac mai multe activitati sa imi ocup timpul.

Cu kg cum mai stati si ce faceti pt a slabi? Eu mai scad cate un kg apoi il pun la loc...am 6 kg in plus fata de ceea ce aveam inainte de sarcina dar si atunci aveam vreo 3-4 kg in plus fata de kg care le vroiam eu..deci am 9-10 kg in plus fata de ceea ce vreau eu. E complicat ca nu am avut niciodata atat de multe kg in plus...si pozitionate asa prost:)) 

Va las ca m-am intins la vorba lunga doar despre mine...a era sa uit si eu m-am enervat zilele astea pe bb dar m-am calmat apoi...l-am plimbat ,i-am vb calm in timp ce el plangea ceea ce e dificil dar a dat rezultate s- a calmat si el o data cu mine. Si eu am patit sa planga la mine si la vecina sa taca;) Asa ca l-am dat la cine  statea cuminte , m-am gandit ca s-a saturat de fata mea:))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragelor

 

Alinutz la multi ani mamica frumoasa! Sa gfi sanatoasa draga mea, si fericita alaturi de familia ta frumoasa  [pup] . Ce bine ca printesa Celine s-a comportat bine pe avion! Ma bucur. Iar tot felul de "neaveniti' care isi dau cu parerea referitor la copilul tau, cum ca i-e foame, i-e sete, etc., ignora-i draga mea. Referitor la apa nu stiu ce sa spun. Ideea e ca daca bea bine laptic nu ii mai trebuie apa, ca lapticul de inceput e subtire si are multa apa, tocmai pentru a hidrata. Dar stiu ca in Romania se recomanda sa dai apa! Daca poti eu zic sa nu ii dai. Eu i-as oferi in continuare sanul si doar daca refuza cu vehementa sanul, si e super cald si transpira mult, etc atunci i-as da ceva apa cu lingurita. Dar daca bea normal la san, e activa, e vesela, face pipi, kk normal, nu ai de ce sa iti faci griji.

Referitor la impachetari, masaje, tratament cu vacuum (eventual electrostimulare, etc,) eu stiu ca poti sa faci, atata vreme cat nu iti pune nicio crema pe sani, ca ar putea sa ramana mirosul/gustul si nu o sa ii placa piticotului. 

 

Miha bafta multa draga mea, cu toate examenele si pregatirile. Tu esti chiar eronina in ochii mei, cate faci si in conditiile in care dormi atat de putin. Si eu ca si Andreea ma gandesc ca poate sa incerci sa ii dai un biberon de laptic de-al tau seara? Poate il bea (ca ma gandesc ca e mai usor decat de la san) si atunci doarme ceva mai mult? 

 

Eyna ma bucur sa citesc ca esti mai bine. Cu kg e poveste lunga, fiecare are ritmul propriu de a le da joi. Eu spre exemplu reusesc greu sa slabesc cu alaptarea (pentru ca as manca intr-una). Am reusit sa ma tin de un regim oarecum controlat (fara biscuitei, prajituri, paste fainoase, multe legume, fructe, si limitat cartofi, fasole, mazare, orez brun). Mananc 1-2 felii de paine integrala pe zi ca altfel sunt praf cu tranzitul. Dar mananc mult, asa ca de slabit slabesc tare putin, ca tine, mai dau 1 kg dar asa in 2-3 saptamani. Sport nu fac inca (am facut ceva abdomene inainte de a incepe serviciul dar acum nu mai apuc sa le fac nici pe astea). Sper ca dupa ce intru in ritmul serviciului, sa pot sa ma duc si la sport un pic. Si eu as vrea tot vreo 10 kg sa dau jos. Dar probabil ca dupa ce termin cu alaptatul (la 6 luni ma opresc oricum) o sa tin un regim mai strict si combinat cu sport sper sa dea rezultate.

 

Andreea ce mi-ar placea sa va vad. Dar eu vin scurt tare si in bucuresti voi fi doar vreo cateva ore (ajung joi noaptea la 1, vineri dupa amiaza plec la Braila, ma intorc in bucuresti duminica dimineata si am avion pe la 13.00). Asa ca nu imi iese sub nicio forma. Cand vin in august pentru botez cred ca e mai fezabil.

 

Noi suntem bine, Verutul nu a avut efecte dupa vaccin. Tuseste un picut dar habar nu am daca e efectul vaccinului sau al cresei. Azi am program de preluat urina, la control la doctor cu Emma (pentru monitorizarea lunara a tensiunii arteriale), ceva gradinarit (de fapt curatat in gradina ca ne-au napadit tot felul de balarii), si cam asta. Ieri am fost la sedinta cu parintii la cresa si a fost tare dragut ca ne-au aratat poze si filmulete pe care le-au facut copiilor cu tot felul de activitati. In ultima luna au avut tema "doctor" si au tot  invatat ce tine dr in geanta, ce inseamna sa fi racit, sa ai varsat de vant si alte alea. Asa ca Emma se joaca de-a doctorul intr-una cu toate animalutele.

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea :)).. uneori si eu ma consolez la fel... si multumesc lui Dumnezeu ca l-am facut la varsta asta cand organismul are adrenalina suficienta :))... nu pierd noptile in cluburi, ca majoritatea celor de varsta mea, le pierd cu Nutzu :)). Sper ca urmatorul sa nu fie la fel ca ajung la nebuni :)).

 

Alynutza, nu se trezeste de foame... se trezeste ca il doare ceva, ca vrea consolare, ca se sperie, ca ii e cald, ca vrea in sa il strang in brate...ca daca i-ar fi foame de fiecare data, ar manca mai mult odata... Are momente cand mananca o masa...dar si momente cand trage de doua ori si adoarme fericit. Se zice ca in timp creierul transmite semnale pentru un somn mai lung...si asta dovedeste dezvoltarea armonioasa a lui. Eu nu am pretentii avand in vedere ca la nici o saptamana de viata el a avut de suportat o anestezie generala de aproape 10 ore...si apoi, o saptamana/doua mai tarziu, inca una de 4 ore. Plus cate RMN-uri, tomografe CT-uri a facut copilul asta pana la varsta de o luna... inteleg perfect agitatia lui. Multumesc lui Dumnezeu sa fie sanatos si bine! Nu am pretentii.

Inca o data iti urez si eu multi ani fericiti si plini de tot ce e mai bun!

 

Eyna, eu de la 53 kg am ajuns la 76 in sarcina, am iesit din spital cu 60, am ajuns la 57...si acum am iar 60. Da manaaaanc, de fiecare data cand prind, si orice prind.

 

Carmen, nu bea lapte praf...decat daca e mort de foame....si nu prea ajunge sa fie asa, avand in vedere ca de la ora 17 incepe mancatul din jumatate in jumatate de ora... uneori si din 20 min. Oricum, nu e mancarea vina.

Ce dulce e Emma! Poate se gandeste la o cariera de veterinar! <3 Frumos..

 

 

 

Eu sunt foarte fericita. In ciuda faptului ca am fost zombie de dimineata.. am reusit sa trec peste primul hop cu 10 felicitat... am ajuns repede la copil, unde am primit cea mai emotionanta nota din viata mea: imbratisarea copilului meu, care se vedea ca ma astepta nerabdator. Am inteles acum ca sunt cea mai norocoasa persoana din lume. Sunt binecuvantata cu un copil minunat. 

Pentru ca il pup non stop, am impresia ca incearca sa imi imite gestul. E foarte fericit cand in pup si ma mangaie pe fata si cand ma prinde ma umple de balute. Cele mai dulci balute... printre zambete nepretuite.

 

Azi a avut scaun la fiecare papa. Dar scaun galben curat, normal, putin lichid dar ok. Sunt fericita ca am scapat de puseu, lactatia mea s-a instalat IN SFARSIT normal, fara pastile, ceaiuri sau altceva. Nu mai am sanii tari, dar laptele e mult mai gras si mai consistent...si vine mult mai bine. Exact cum citesc ca ar trebui sa se intample. Nu mai simt mereu cand coboara, dar daca scapa sanul vad ca il stropeste..ceea ce ma incurajeaza sa cred ca se hraneste bine. Scaunele, scutecele ude si gramele de pe cantar spun acelasi lucru.

 

I-am cumparat primele lui carti. Cadou de ziua copilului. de-abia astept sa incep sa ii citesc povestile si sa exersez jocurile.

 

In rest... nimic.

 

Va imbratisez cu mult drag!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, ma bucur mult sa citesc vestile bune de la tine :) In şfarsit!! Doamne ajuta! 

Carmen, imi pare rau ca nu reusesti de data asta, te asteptam in august :)

 

Noi suntem singurei in noaptea asta. Tati e plecat cu treaba. Bebe a dormit tare agitat, iar la masa asta am avut de toate: caca, reflux, sughit care inca n-a trecut desi a inceput de mai biñe de jumătate de ora,  agitație multa si ceva strigate. Cred ca simte ca nu-i tati. Sper sa ne culcam curând. 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetele, 

 

Miha ma bucur tare ca ți -a revenit lăpticul și așa este, ai un bébé spécial care are nevoie de multa dragoste și atenție. 

 

Andreea eu urăsc sa fiu singura acasă noaptea așa ca te înțeleg și cred ca Stef tot de aia e agitat. sper ca noaptea asta sa recuperați somnicul. 

 

Noi suntem în parculet la bloc, aștept sa se trezească buburuza sa pape și sa o culc là loc. Am făcut o plimbare lunga in parc, mă simt cam obosita ca zilele astea am mers mult pe jos. E clar, mi -am ieșit din forma!  

Am rezolvat cu pașaportul ei, sa vedeți ce serioasa sta là poze oficiale.   [:-)))]

În rest ne bucuram de vacanta, prieteni, familie. 

 

Cam liniște pe aici.....

 

Lory ce o face?  Cum o fi decurs zborul?  

 

Va pup cu drag!  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! 

Liniste pe aici...petreceti in weekendul prelungit? Noi nu am planificat nimic, vrem sa ne relaxam in famile...stam si noi impreuna toata ziua. 

Am sanii plini de lapte zici ca mi-am dublat productia....si cred ca stiu explicatia! Ieri nu mai aveam apa plata si de lene nu m-am dus sa imi iau , asa ca am baut apa minerala...dupa cateva ore incepusem sa am sanii plini desi bb manca. S-a si inecat saracul ca curgeau ca la robinet:) Abia azi am analizat de la ce mi s-a marit productia si nu am mai baut! 

O zi minunata sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare de la noi dragelor

 

Miha, felicitari pentru zece! si ma bucur mult de vestile bune, sa o tineti tot asa. 

 

Andreea, cum fu prima noapte fara tati? Ai profitat si ai dormit cu Stef in pat ;). Stiu ca e greu, nici mie nu imi place dar m-am obisnuit!

 

Alinutz cum ai sarbatorit schimbarea prefixului? 

 

Eyna ce frumos, un weekend prelungit in trei. Sunt cele mai frumoase momente, profitati de ele! Si da, am mai auzit ca apa minerala poate creste productia de lapte, la mine nu a functionat (eu am incercat acu vreo 2 saptamani cu apa minerala, bere fara alcool, etc, pentru ca incercam sa fac provizii pentru cat sunt plecata in Romania).

 

Noi suntem bine, am avut un weekend linistit, ieri program administrativ, cumparaturi, etc, si dupa amiaza joaca, azi mai mult joaca si relaxare. Vera a descoperit ca poate apuca bine si poate trage, asa ca apuca orice prinde (jucarii, paturele, parul meu sau al sora-sii', etc) si traaageeee de nu ne vedem. Emma se supara si ii explica Verei ca e parul ei! Dar nu tipa, asa calm si sfatos ca o sora mai mare.

 

A, si raportez o mare realizare, Ver nu riposteaza la sistemul de purtare  (pe Emma nu  puteam pune in el nici cu forta, verei ii place). Am incercat vineri, am vazut ca ii place, am mers si sambata un pic (nu mult, dar asa e tare usor sa iesim cu ea si sa nu mai luam si caruciorul, mai ales daca mergem cu masina.)

 

Va pup si va doresc o saptamana frumoasa.

 

PS si eu ma intreb cum o fi decurs zborul irlandezelor noastre. si cum s-o fi adaptar Leysor la fus orar si alte alea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

Am trecut cu bine botezul. Nu a schitat nimic. Se uita cu ochii maaaari la preot si a fost putin nedumerit ca nu a durat mai mult baia. L-a lasat masca pe preot cand a deschis gura mare, mare pentru impartasanie.

Petrecerea a durat 3 zile si 3 nopti ca in povesti. Am inceput de vineri seara si am terminat aseara. 

Am fost mai multi decat ma asteptam, dar pregatirile au fost arhi-suficiente.

Acum asteptam pozele si filmarea.

 

Alinutza La Multi Ani cu sanatate!

Eu pot veni sa ne vedem oricand cu doua doleante: nu joi dimineata ca merg sa imi iau medicalul si sa alegem musai un parc umbrit. Ce ziceai de nr? Acum sunt in parc, dar sper sa intru pe laptop sa ti-l las prin pm.

 

Miha felicitari! Tu chiar esti o luptatoare.

La Calimanesti si imprejurimi am fost. Ne gandeam si noi la Cazane, dar inca suntem nehotarati. Oare bebe cum va reactiona la o plimbare cu vaporasul?

 

Carmen ce veselie la voi. Eu de azi incerc numai biberon intre 9 si 4 ca si cum as fi la serviciu. Ca acus e luni.

 

Eyna la mine dupa-amiaza parca nu mai curge nicio picatura. Bebe se enerveaza si plange si bag un biberon de lapte praf (max 90 ml) desi nu as vrea.

 

Kytana la voi ce mai e nou? Ati gasit chiriasi? Dar masina, ati probat-o?

 

Oana cum a fost festivitatea de absolvire?

 

Ma pun in miscare ca a inceput foiala.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...