Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Ana, Lory, multumesc  [flo2]

 

Am avut niste emotii fantastice pentru ziua de sambata. M-am temut ca va fi o zi mult prea lunga pentru bebelin. Am plecat la 10:30 de acasa si ne-am intors la miezul noptii. Dar a fost ok, mai mult decat ok.

La cununia civila a fost tare cumintel. Inainte si in timpul cununiei a dormit cumintel in scoicuta lui. Dupa, la sampanie si fursecuri s-a trezit si a stat cumintel cat a facut poze. A mai oracait nitel pe ici pe colo, dar nah, ii era si lui cald. 25 de grade, iar el imbracat in costum de lord  [bib] . Am avut emotii si pt cum o sa alaptez caci rochita a fost cam neprietenoasa; fara fermoare, nasturi si alte deschideri. Dar m-am descurcat. M-am bagat in masina in spate un geamurile au tenta vernil, am agatat niste prosoape, jos rochita pe jumatate si i-am dat printului sa pape   [:-)))]

Pampersul l-am schimbat tot pe bancheta din spate. Mai greu a fost cu costumasul lui, dar cum, cum, ne-am descurcat. Odata ajunsi la restaurant a fost mult mai simplu, caci ne-au dat acces intr-un birou unde era si o canapea, asa ca...lux  [:)]

La biserica, pana la momentul scufundarii (da, l-au scufundat, de 3 ori), bebelino a fost tare linistit desi nu a dormit deloc. Am facut poze in curtea bisericii inainte de slujba, iar la slujba a fost cel mai cumintel dintre toti pruncii care s-au botezat (4 baieti si 2 fetite). A stat linistit la nasica in brate si a tras la aghioase de ni se facuse rusine ca ar putea sa il auda si ceilalti  [batcap]

Dupa scufundare a cam plans micutul si o tot cauta pe nasica de tzatzica  [:-)))]  Pai nah, copilul stie ca dupa baita vine intotdeauna tzitzileala. Ntz, ca de data asta n-a fost asa. Nasica n-avea ce isi dorea el [bib]

Voi stiti cumva care este motivul pentru care pe unii copii i-a scufundat in cristelnita, in vreme ce altora le-a pus doar putina apa pe cap? Asa s-a intamplat la slujba noastra sambata. Stef a fost primul botezat, l-au scufundat de 3 ori. Si cred ca doar pe inca un copil l-a scufundat, iar la restul doar le-a pus apa pe capsor. N-am prins ideea.

La petrecere, bebelino a dormit aproape tot timpul in carucior. L-am trezit cand au venit ursitoarele. A fost cumintel foc si se uita cu mare interes la zanele bune si la vrajitor. Apoi iar la nani. L-am mai trezit cand a intrat torul; dar la fel de cumintel. Era foarte atent la artificiile de pe tort. 

Am fost tare bucuroasa si mandra de printul meu [il]

Va las o pozica cu candy barul

post-131001-0-43130100-1430136462_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alynutzel, multumesc. Daca m-as fi dus singurica la cumparaturi nu mi-as fi luat rochita asta, caci mulat mi s-a parut cam prea mult pt mine. Dar m-am dus cu mama si nasica, ele au insistat sa o cumpar. Si bine am facut, caci mai mult persoane au apreciat-o, iar eu m-am simtit foarte comod in ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, CASA DE PIATRA, sa fiti fericiti 100 de ani! Intr-adevar, silueta e de invidiat!!!! Te felicit! Eu nu imi mai permit nimic mulat...caci burta pica :(. Au facut foarte bine mama si nasica atunci cand au insistat!! Te felicit!

 

Am citit tot ce ati scris dar sunt putin pe fuga. Am fost toata ziua cu bebe prin oras si a fost foarte cumine. Un scaun de dimineata si unul la pranz. Se pare ca efectul de ieri a fost de la Smecta care a mai curatat din ce era pe intestine. Azi a fost ok.

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helloooooo dragelor,

 

 

Pleaca omu' doua zile si voi va puneti pe scris! Ma bucur :)

 

Sa o iau in ordine, Andreea, casa de piatra! Sa fiti sanatosi si fericiti pentru ca frumosi sunteti deja :). Esti superba, intr-adevar iar candy-barul arata delicios! Ce frumos a fost la voi la botez si petrecere. Iar Stef vezi ca stie cand sa se comporte exemplar? Stie el ca in lume nu e de tipat, le pastreaza pentru acasa  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . Ma bucur mult draga mea ca totul a mers bine si ca v-ati simtit bine si asteptam poze si cu micul crestin.

 

Ana draga mea am ras cu lacrimi la vorba ta tu "naroada". Eu vin de la Braila de fel si la noi acolo e cunoscuta vorba dar nu o mai auzisem de taaaaaare mult. Mi s-a facut dor de acasa. Daca ti-a trebuit floare....na acu' suferi. Poza cu Irene e delicioasa, e minunata cum rade cu gura pana la urechi si cum i se alungesc ochii... Tu ce pui in lapte fata draga de crese fi-ta' asa? (Pe mine sa stii ca ma intreaba prietenii ce pun in lapte de doarme asa ;).).

 

Alinutz, ma bucur ca sunteti bine si v-ati relaxat iar Celine era de asteptat sa se comporte exemplar in vizita, doar e o "doamna".  E bine ca v-ati simtit bine. Sunt tare frumoase momentele in doi dupa ce a venit bebe nu, parca se simt complet altfel. Nu stiu, eu dupa nasterea Emmei am simtit o complicitate cu iubi de fiecare data cand eram singurei, complet altfel decat inainte de Emma.

 

Soparlica, m-am uitat la poze. Vai de mine ce frumoase sunt. Ce a crescut Alex. Iar tu esti minunata, stralucesti pur si simplu. Iar poza in care ne arata degetul e superba. Am ras si acolo de nu ma mai opream.

 

Miha, sa dea Dumnezeu sa fie bine si sa nu fie diaree la Ioan.Ma bucur ca va e bine in plimbari.

 

Lory draga mea, asa deci, ai ramas singurica acasa. Astea sunt alea 3 zile de care vorbeai? Cum e? Ai promovat marmotica la grad de ajutor principal? Ce bine ca Leya doarme si ea toata noaptea! Tu cand ne mai pui poze ca mi-e dor sa vad cum creste bubulina? Aaaa, chiar, a venit cantarul? Ai facut proba, cat mananca? Cat are Leya acum (greutate zic)?

 

Sa va spun despre noi acum...toate bune. M-am apucat sa va scriu ca sunt singura acasa, buni a plecat cu Vera si cu tati la plimbare, bunu doarme pe canapea (el zice ca se uita la tv dar eu am oprit de mult tv-ul si el motaie in continuare), si Emma doarme sus la ea in camera. E o zi superba, frigut (10 grade) dar nu bate pic de vant si e un soareeee de nu poti tine ochii deschisi. Azi e zi libera aici ca e ziua regelui, zi nationala. 

 

Vera a dormit perfect in patut, fara nicio problema. Toata lumea e uimita de cat si cum doarme, de faptul ca nu plange si de cum se comporta Emma, ca nu are urma de gelozie. Au venit evident o gramada de vecine si prietene de-ale soacra-mii in vizita (asa intamplator cica "vaaaaai, dar nici nu stiam ca sunteti aici", de unde, ele curioase sa o vada pe Vera) si tot se mirau toate de comportamentul fetelor mele. Emma dragalasa le servea pe toate cu "ceai" si "tarte", evident fake, ca si-a luat niste accesorii de bucatarie cu ea de acasa, printre care si serviciul de ceai si prajituri. Deci cum va spuneam vera a dormit extrem de bine (mai bine decat acasa chiar, ca ieri noapte a dormit de la 7.30 la 8.30, cand m-am dus sa o scol, cu un biberon la 10.30 si azi noapte de la 7 la 6, tot cu un biberon pe la 10.30 si apoi iar pana la 11).

 

Vera da sa se intoarca, se enerveaza ca nu reuseste, si incepe sa dea din picioare nervoasa. In rest o urmareste cu privirea pe sora-sa, pe peste tot, si daca sora-sa se duce pe langa ea, Ver o apuca de rochita, bluzita, etc. Moment in care Emma incearca sa isi recupereze materialul din degetele sora-sii si striga "rochia mea!". 

 

Ce sa va spun, aici alintare maxima, si pentru ele dar si pentru noi, ca socrii mei incearca sa aiba grija de toate, se joaca cu Emma, o alearga prin gradina, ii acorda o gramada de atentie, sunt foarte focusati pe noi de asemenea, sa ne relaxam, asa ca e super bine de incarcat bateriile. Ieri seara am facut o baie luuuuunga (au o cada cu hidromasaj din care nu imi venea sa mai ies) si mi-am aplicat toate cremele posibile, nu mi-am mai permis luxul sa ma relaxez asa de tare mult timp.

 

O sa pun niste poze dar trebuie sa le descarc intai, ca sunt in telefon, sa vad cat de repede ma misc.

 

Va pup dragele mele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca bine ca nu te -ai dus singura! Era și păcat sa nu arăți lumii ce bine arăți chiar și cu bebe mic , Andreiutz draga ! Chiar nu știu Cum ați reușit unele dintre voi sa rămâneți așa în forma.  Felicitări !

 

Carmen, ce ma bucur ca te -ai relaxat asa bine !când citeam de baie cu masaj, creme și toate cele deja mă imaginam là un spa...ce vis.  . . Aici e și foarte scump oricum. 

Pai tu chiar ai fete exemplare, normal ca se mira oamenii ! :* 

în ce privește complicitatea în 2,așa e, s-au schimbat lucrurile dar în bine. era frumos și înainte dar parcă are mai mult farmec acum când știi ca te așteaptă bebe acasă. 

 

Miha, e bine ca s-à reglat bébé cu scaunele .e greu când e pediatrul departe sau ocupat Cum e al meu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața, 

 

Ne -am trezit și noi pe là 7 după o noapte relativ buna, dar un pic agitata. Bebelușii vostri se foiesc în somn ? C. doarme buștean de là 6,7 seara pana là 1,cu o masa là 9,10 și apoi nu mai doarme așa bine, se tot foieste ,învârtește. Dacă o iau în brațe se liniștește imediat . Am zis ca o culc direct là 9,sa văd Cum fac ca s-a obișnuit sa adoarmă là 6sau là 7seara. când doarme ziua puțin noaptea nici nu se mișcă. Cum o pui așa o găsești Dar mi -e mila de ea sa o văd obosita.

 

Azi avem vaccinul de 2 luni, sunt cam stresata ca là primul a fost cam agitata vreo 2zile după .și am înțeles că fac și febra în iegeneral acum. 

 

Va pup dragelor!

 Mai vin. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, al meu se foieste, imi mai arunca si o palma peste ochi :))) (dorm cu el langa mine in pat...ca si eu si el suntem singuri, ne tinem de urat :)))... de fapt din cauza foielii am ajuns sa il iau langa mine.

 

La noi e ca naiba :))... i s-a imflamat o gingie. Singurul lucru pe care nu l-as fi vrut acum erau dintii. Incep sa imi explic de ce sta cu pumnul in gura permanent.. nu apuca jucariile, nu se joaca, dar ii dau dintii. Sper din suflet sa fie doar o pacaleala. Nu vreau sa aiba dinti prosti ca ai mei :( 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, va pupam cu drag. Mihaiul nostru a "implinit" frumoasa

greutate de 6300 g, azi am facut si vaccinul de doua luni, a fost un cumintel, doar putin a plans mititelul. Partea grea vine maine, cand trebuie sa vaccinez capra mare pentru ca s-a schimbat schema de vaccinari si cel de la 7 ani s-a mutat la 5. O sa fie circ, presimt. Incep de azi sa o pregatesc dar 90% sunt sigura ca o sa vorbesc precum televizorul, ca ea nu o sa inteleaga decat "injectie". 

Pe aici a plouat putin dar e caldut si bine, poate totusi vine primavara si la noi. 

 

PS : mamaaa, Andreea, ce silueta !!!!!! Minunata ai fost ! Casa de piatra si sa va traiasca puiul crestinat :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună 

Gata vaccinul, a plâns micuța ca a avut doar un pansament cu anestezic și i-a făcut în ambele picioare și nu am știut ca mai cumpăram unul dar ce sa îi faci ?data viitoare știu .îmi venea sa o strâng de gat pe pediatra ca nu mi -a zis  .

A luat doar 735 de grame luna asta ,cam puțin dar a crescut 5cm. oricum era bine pe grafic așa ca nu mă îngrijorez prea tare. 

là voi Cum a fost ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...