Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Mie mi-ar fi frica sa beau apa minerala... stiu ca ii da gaze si dureri... nu? A avut vreun efect advers?

Nu stiu ce o fi... lapte era destul...ca daca nici 200ml nu ii ajung (ca atat a luat), ce ii ajunge? Are stomacul mic si daca mananca mult vomita. reactiile sunt de la gingii...

 

Hellen, sa-ti traiasca micuta! Bravo ei! Fi-miu e intarziat. Nu face multe din lucrurile astea cum ar trebui...dar dauu vina pe orele de anestezie generala... si pe intarzierea data de spital.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miha bb nu a avut nici o problema ca beau apa minerala. Eu am lapte destul a fost o intamplare sa beau apa minerala dar totusi e bine de stiut ce sa fac daca vreau mai mult lapte:)

Cat despre bebelus...fiecare are ritmul lui de crestere. Al meu tipa tare si ii place cum se aude si tipa iar:)) , rade in hohote, se taraste prin pat dar nu se intoarce de tot pe burta, isi tine capul destul de bine si in fiecare zi mai face cate ceva nou. Eu ma bucur de fiecare realizare si nu am analizat prea mult ce ar trebui sa faca..

Miha si Helen va doresc succes la examene si sanatate la bebelusi! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor. Intradevar,fiecare bebe are ritmul lui de crestere,dar nu puteam sa nu impartasesc cu voi "exercitiile" noastre zilnice :D

 

 

Andreea,eu in locul tau nu m-as ingrijora de cum papa Stef. Atata timp cat are o greutate f buna. Singurul lucru important e sa nu se deshidrateze,dar eu totusi cred ca bebe tau e expert intr-ale suptului si isi ia cat ii trebuie mult mai repede de cat te-a obisnuit pana acum. Ideea e sa nu-l fortezi,dar cred ca stii si tu asta,banuiesc ca ai citit deja tot despre greva suptului.Si Isabel mai are zile,cand orice e mai interesant decat tzitzi...

 

 

Miha,si eu sunt mai tot timpul obosita,desi Isabel doarme bine. Noaptea se mai trezeste de vreo doua ori,dar e ok. Numai ca eu sunt obosita si as dormi tot timpul. Incearca sa dormi si tu macar 3 ore legate ziua,nu te poate ajuta nimeni sa stea cu micutul Ioan?Nu trebuie sa te simti vinovata,e spre binele vostru. La urma urmei,Ioan are nevoie de o mamica odihnita  cu mintea limpede :)

 

 

Carmen,ce solicitata esti tu cu doua printese pe langa tine,pupa-le mama :*

 

 

Lory,mie mi-e frica sa calatoresc cu avionul,dar sa fiu si cu pruncu dupa mine,vai,vai :))Esti de admirat :)

 

 

Soparlica,si a mea face ochi mari cand vede pe cineva mancand,dar nu i-am dat sa pape si ea. Prefer sa evit situatiile de genul,dar se mai nimereste cate un picat de pe luna sa manance in fata ei. Si atunci o iau imediat de acolo.

 

 

 

Alinutza,La multi ani sanatosi si fericiti!!!(scuze de intarziere :*)

 

 

Iuli?Oana?

 

 

Va pup

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helen, am incercat sa fac treaba asta azi... fiindca ma simteam beata, eram ametita...si mi se contracta uterul continuu ca si cand mai aveam ceva in burtica. Si nu am putut dormi decat 40 minute. Am bioritmul dat peste cap. Nu mai pot dormi continuu... 

Ptiu ce dulce e!

Sunteti doua frumoase!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Fuseram ieri la medic si ne cantara cucii p-acolo. Am stat de la 10.30 la 13 ca deh, gravidele si bebelusii stau la rand nu au prioritate, dar va jur ca acolo unde este afisata prioritatea pentru astfel de cazuri profit la maxim de ea.

Puturosul s-a lungit. A crescut 7 cm in 5 saptamani, dar nu a luat decat 500 g. Doctora a zis ca arata foarte bine, dar (si acum incep si eu ca tine Miha!) pe langa cele peste 8 ale lui Stef, este un pisoi.

 

Eyna nu te mai invinovati. Ati facut totul asa cum ati simtit si, asa cum ai spus si tu, acum ai timp sa ii acorzi micutului toata atentia ta.

Eu am baut Borsec, Bucovina nu imi place, o percep ca pe cea de la chiuveta.

 

Helen la strand? Ce frumos! Ma bucur ca pe langa atatea greutati poti sa ridici fruntea si sa mergi inainte. Sa fiti voi sanatoase, sa va bucurati una de alta ca asta este important.

Ehehe, Puturosul meu are un elefantel pe care il smotoceste cu placere.

 

Miha bafta maine la examen! Poate e obosit si din cauza asta nu poate adormi si se manifesta astfel. Eu mai nou il pun jos, ii dau suzeta (el o arunca, eu iar i-o dau) si il mangai pe burtica pana se linisteste si adoarme. Alteori ia suzeta si se intoarce cu spatele, se freaca la ochi si nas si adoarme.

 

Eu tot varza sunt la capitolul lapte. Ieri abia am scos 80 ml din ambii sani dupa 4 ore de pauza. Dimineata abia am stors 120 din stangul si putin din dreptul ce nu a mai mancat el.

Mananca des (cam la 1-2 ore) si nu mai mult de 90-120 ml, dar daca nici atat nu am sa-i dau ce sa fac?

Eu banui doua cauze: duminica noaptea mi-a amortit bratul drept din umar. Inca il simt amortit, iar uneori nu il pot folosi. Scaderea productiei s-a instalat o data cu asta.

A doua cauza ar fi ca luni am fost la plimbare si am poftit la doua chestii (nu va spun ce sa nu va fac probleme). Nu mi-am luat si am poftit apoi la altceva ce chiar am mancat.

Am baut iar 4 L de apa, putina bere, am mancat ceapa...nimic nu da roade.

Azi ma duc sa cumpar chimion ca nu mai am sa imi fac si ceai. Alte suplimente (medicamente) nu vreau.

 

Ieri i-am dat putina banana si a savurat-o pe nerasuflate. A primit tot cat o boaba de mazare. Eu din 15 iunie voi incepe sa ii dau cereale de orez (va avea 17 saptamani). Seamana cu tac-su' care dupa jumatate de ora de la masa intreaba ce mai e de mancare ca lui ii e foame. Si daca l-ati vedea ati zice ca mananca doar miercurea si vinerea si ca si atunci tine post negru.

 

Va las ca s-a trezit si vrea sa se joace.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor!

 

Nu am ma intrat de multicel [:I] , dar suntem bine si noi. Sambata noaptea Irenuca a fost internata la Urgente (pt analize au tinut-o toata noaptea) cu febra, voma si pete pe corp, avea ceva virus, nu stim exact care, dar a trecut cum a venit. Cu ocazia asta am aflat si eu ce greutate are, 6,700kg la 3 luni si o saptamana. E bine, a crescut ca la carte, cu 1,100kg pe luna in primul trimestru. Inca nu se rostogoleste, dar isi tine capul bine-bine, il misca sus-jos, stanga-dreapta cu moaca de veverita, cand o iau de sub brate nu pune fundul jos, ci direct in picioare, adica ea sta ori pe spate, ori in picioare, intinde picioarele si la mine in brate, ma lupt cu ea sa mai stea broscuta. Si apuca. Apuca bine. Cand ii tin o jucarie in fata, cam la 15-20cm de fata ei, face o mutra de milioane, se concentreaza toata, cu ochii putin crucis :))), da putin din maini lateral, apoi le baga in gura, le flutura iarasi si....cu concentratie maxima, duce mainile inceeeet la jucarie :)))). Dar le duce bine, nu da pe langa :)))). Doarme ca valiza, mananca dupa chef (nu am masurat niciodata, nici cantitatea, nici timpul dintre mese, nimic, ca nici nu stiu daca a avut vreun puseu, eu n-am simtit) si are momente tot mai dese de studiu, ieri a stat aproape 2 ore in patut cu ochii pe pereti si pe jucariile de langa ea, fara sa ma solicite deloc. A lins ce a apucat, s-a mai odihnit, a mai rontait, a si vorbit...Si a inceput sa rada cu zgomot! Ea e tare zambitoare, iar mie si lui tac'so ne zambeste incretind si nasul, e delicioasa, dar cand rade cu zgomot e mierea de pe lume! :))))

 

Lory, bine v-ati intors acasa, sper ca a trecut mastita si sunteti bine cu totii! Ce scumpa e Marmotel, ce faina si afectuoasa e, draga de ea! Noi botezul il facem pe 30 aug, in Ro, o sa-i rupa Galushky pe nasi! :)

 

Miha, sa nu mai faci, sa nu mai supradozezi laptele copilului, scrie pe toate cutiile cu lapte praf (si ei ar avea tot interesul sa se consume cat mai multa pulbere), ii solicita prea mult rinichii. Nu stiu nimic despre medicul tau de familie, dar..... :(

Ca sa te odihnesti, incearca sa dormi cu Ionut in pat, va dormi si el mai mult si mai bine, vei dormi si tu, ca la prima foiala, hop! cu tzatza in gura, nici nu va veti mai trezi pt masa la un moment dat, nici tu, nici el. Trebuie sa te odihnesti mai mult, mamico!

Iar legat de poftele copilului...bebelusii nu poftesc, nu au cum, cand ei nu au gustat vreodata alimentele respective! Ei sunt curiosi si ii imita pe adulti, atata tot, plescaim noi, plescaie si ei! :))) Uite un articol foarte bun despre inceperea diversificarii (unde explica si ce e aia "open gut"- motivul principal pentru amanarea ei): http://blogulmeumediocru.blogspot.ro/2011/09/argumente-pentru-o-diversificarea.html#axzz3c2EImCPS

Acum eu am casunat cu sfaturi pe tine :)))), nu te speria, sunt pentru toata lumea, chestii utile oricui. [pup]

 

Helen, ce frumoase sunteti! :* Pe Deedee dragonul il morfolim si noi!

 

Soparlica, felicitari micului crestin! [pup]

 

Eyna, bravo, bucura-te de minunea mica, cresc ataaaat de repedeeeee!! [pup]

 

Gata, a uitat baba pe cine mai avea de sfatuit :P.

 

Pupam!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...