Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Hello!!

 

Lory, da' de ce sa ne paruim, mama draga? Acum imi e si un pic frica sa te intreb cu ce-am gresit, eu am pus link la articolul ala ca si argument pentru AMANARAEA diversificarii, reactie la cele 5 lingurite de piure de cartofi administrate lui Ionut. Am zis sa incerc si o explicatie, sa nu fac ca soacra-mea, care, intr-o zi de Sta Marie, trecand noi pe langa o biserica, imi zice "a, e deschis, du-te si tu si baga-te cu copilul pe sub masa!" :)))))) Iar cand am intrebat de ce, cica "ASA E BINE!" :))))).

In alta ordine de idei, la multe lunite Bombei UV! :))) Parca aud motoreta, cred ca e mortaaalaaa!!! Si succesuri Marmotelei! :*

Luca are mai nou preocupari cultural artistice, nu numai Lego si Minecraft, cum credeau unii: la scoala, clasa lui e clasa dragonilor (els dracs) si au invatat de curand despre Casa Batllo a lui Gaudi, care cica e inspirata de un "drac" de asta, eu habar n-aveam, dar le-a pus profa o "imaginatie" din asta (https://vimeo.com/81086090), cum zice el, si o tine langa sa nu mai mergem in port si la McDonald's :o, cand mergem la Barcelona, ci sa mergem sa vedem Casa Batllo! Asa ca vom merge cat de curand, ca "trebuie"!!! :))))

 

Gabita, ai niste copiii minunati!!! Bucalatele mici sunt delicioaseee!!! [il]  [il]

 

Miha, felicitari pentru sefie (de promotie)!! Esti grozava! [pup]  Despre Ionut, ma ia ameteala la ce voci ai pe langa tine, cred ca toti te vad tinerica si simt nevoia sa te sfatuiasca (inclusiv eu :))), dar mai rau te debusoleaza. Ai incredere in tine si in instinctele tale si relaxeaza-te, nu trebuie sa fii nici geniu, nici Marry Poppins, sa cresti un copil, e puiul tau si tu stii cel mai bine ce are nevoie (daca il asculti pe el, fireste), natura a echipat si mama, si copilul (pe bunici, matusi, vecine, nu neaparat)!

 

Soparlica, Alinutza, ce frumos, sa va fie de bine intalnirea! Sa ne aratati poze!

 

Eyna, te relaxezi, te relaxezi, bravo! :) In curand iti cedez titulatura de "mama zenului"! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Simplyana chiar ca sunt zen. Mai nou gabriel se intoarce pe o parte si eu ma dau langa el fata in fata si vorbim, radem si adoarme!:) Ce activitati interesante face Luca...eu abia astept sa creasca bb sa lucrez cu el ca pana acum am lucrat doar cu copiii altora:))

Sa stii ca multe persoane spun exact ca soacra ta : asa e bine sau asa trebuie dar fara o explicatie logica sa stiu de ce fac lucrul respectiv. Mie mai nou mi-au spus ca nu e bine sa suga degetul ..cand am intrebat de ce ? Raspuns: ca nu e bine:))) si mie mi se pare urat daca ar deveni o obisnuinta dar de ce sa nu fie bine?:)

Eu de azi dimineata ma tot gandesc ce sa imi fac sa mananc ca nu imi mai place nimic...Adica in weekend am avut ardei umpluti facuti de soacra mea si tot nu m-au atras desi erau preferatii mei...eu si ciudateniile mele:)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Miha felicitari din inima, le meriti cu prisosinta! Sa stii ca nu sunt restul prodigiosi si nici Ioanul (imi place sa-i zic pe numele complet, imi aminteste de bunul meu prieten grec, Ioni) mai domol ci pur si simplu sunt diferiti! Minunati cu totii, in unicitatea si perfectiunea lor! Si...am convingerea, ca la prima intalnire, nu se vor lauda cu varsta primului rostogolit :)

Ah, eu am inceput sa beau apa minerala la inceputul sarcinii, din cauza greturilor si asa beau de atunci, exclusiv apa minerala. Colici nu a avut, lapte este fix cat ii trebuie, zic ca e ok.

 

Soparliciu hai ca o sa fie bine cu lapticul; poate e si de la caldura, poate urmeaza puseu si trebuie crescuta cantitatea...eu zic ca reusiti, ambitioasa cum esti! Si daaaa, pozeee de la intalnirea pariziano-bucuresteana :) dar si doar cu artistul Alex!

 

Eyna hehe, bravooo pentru zen!!! Ce frumos stati voi fata in fata! Felicitari lui Gabriel pt intoarcere! Ah, cu degetelul, nu e bine :))). Glumesc, ideea e ca la piticii care folosesc degetul pe post de suzeta, e f probabil sa apara modificari la nivelul dintilor iar la cei f pasionati, subtierea degetului, infectii.

 

Anutz drag, incep cu plecatorul:  [iartama]  [iartama]  [iartama] . Te rog sa ma scuzi, chiar nu am vrut sa te supar! Paruiala era intre ghilimele si nu se referea la noi doua ci in general (sunt de prea multi ani pe forum si mereu au fost discutii pe subiectele astea, de aia ziceam). Eu nu vreau sa supar nici o fata dar mai ales pe tine si pe Carmen, pe care va simt super apropiate de modul meu de a gandi/actiona!

Tu ai facut un lucru perfect si zic eu ca Miha si toate fetele, au inteles! Stiu si eu ca in Ro e un trend asa, incepand cu familia si continuand cu prietenii, cunoscutii, bla, de a considera proaspata mamica, usor retardata asa. Si daca mamica riposteaza, cu informatii bine documentate, apare, invariabil, replica aia cu:eu am crescut 1,2, tzashpe copii si toti sunt bine! Si e in van sa le explici, e o lupta care nici nu merita inceputa! Asa ca da, eu te sustin pana in pinzele albe, ai dreptate!!!(cand am comentat de blog, ma refeream la modul in care e scris si la cateva info pe care eu le stiu altfel).

DAR (stiu stiu, nu asa se incepe o  fraza :)) da, ai dreptate: diversificarea se duce cat mai aproape de 6 luni si facuta incet si cu multa relaxare si flexibilitate; si respectand principiile obligatorii: fara sare, fara zahar, fara "suculet de fructe si ceiuc" (ma deranjeaza tare diminutivele astea doua, nush de ce :)), fara gluten, carne la inceput, fara albus, fara miere, cu grija la fructele alergene, etc.

 

Ma ierti? Pls!

 

Luca este mi-nu-nat!!! Mare fana a lui sunt! [loveyou]  Si daaaa, sa mergeti!!! Marmot e pasionata de Antoni Gaudi iar Casa Batllo e o experienta magica, mai ales pt cei mici! Ma bucur tare pt dragonul nostru drag!

 

Gabita ai 3 copii superbi!!! Micuta cu par mai mult seamana cu tine si cea cu par mai putin, cu Andreiul. Oricum semanati toti 4 intre voi. Sa aveti concediu frumos in Grecia si sa te intorci cu forte proaspete la gogosele!

 

ps. ce rau imi pare ca nu mai scrie Diella, sa ne spuna si ea despre viata cu cele doua minunatii, sa ne spuna daca Sofia e in continuare galagia, daca le-a trecut refluxul, daca ea si tati de printese au reusit sa stea la un vin, seara, fara sa adoarma!

 

Onuta bafta la bac, desi sunt convinsa ca nu-ti mai stau tie in cale niste examene! Si pupici Marutei, sa ne-o arati si noua cand ai tu vreme!

 

Fetele???? Absenteeeee.... [jongleur]

 

Noi ok. Marmot ieri a filmat pt youtube, "phantom of the opera" , ca incheiere a anului de balet; vom avea linkul peste 3 sapt! Pitica asa cum o stiti, o zvarluga! Incepe sa-si descopere picioarele, se trage de sosete si apoi se uita mirata ceva gen moaaa, mai am niste maini si aici  [:D] . Sapt trecuta cand am venit, Marmotul avea ceva in gat, gen pustule cu puroi...au tinut-o o zi, ca ea asa e, se imbolnaveste de maxim 2 ori/an si ii trece imediat...cred ca-i facuta din ceva aliaj de otel si titaniu.  [:D]  Eu...am luat-o de la ea si azi noapte ma sugrumam, ca sa pot inghiti saliva...am gatul umflat, rosu, cu pete albe, o placere! Am luat un paracetamol si aia e, astazi "mananc" lichide, cu ocazia asta poate mai slabesc [:D]

 

Va pup acus! Merg sa scot haine de vara, sa le sortez, sa le aleg, kk maca.

 

Mai vin eu. Pupici!

 

ps. Carmen ai venit? I miss you!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Trecu repede ziua de munca. Nici nu am stiut ce m-a lovit! Am muls pe la 12 si hop s-a si facut 3. N-am mai stat sa pompez, in 25 minute am fost acasa. Mi-a dat sefa de lucru de cum am ajuns, am avut de umblat si cu niste hartii pe la director...parca a fost mai obositor decat cu bebe.

Baietii s-au descurcat exemplar, bebe nu a vrut lapte de la san si a mancat numai lapte praf. L-am mufat imediat ce am ajuns, a supt de trei ori si s-a pus pe vorba. A reluat masa mai tarziu. Acum dorm amandoi pe canapea (pruncu' cu cracii in mufa lu' tac-su').

 

Cu lapticul e bine in prezent, sper sa fi fost ceva de moment.

 

Ma duc sa ma apuc de facut mancare si sa intind niste rufe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna sa va fie inima fete dragi si frumoase!

mi-a fost dor de voi. Scriu greu cu o mana, cu cealalta tin pompa asa ca merge incet si cu greseli.

 

Am ajyns ieri seara si sunt obosita tau ca am facut un maraton amsterdam-bucuresti-braila-bucuresti-amsterdam. Am dormit 3 nopti in 3 locuri diferite, am vazut 3 copii si un bebelus, 23 de fosti colegi si 7 profesori dragi, si cam asta. M-am topit de dorul buburuzelor mele mici si cand m-am intors i-am dat peste cap surpriza lu' iubi care ma astepta in aeroport. Dar cum eu nu stiam m-am dus repede repede la tren. Am reusit sa ma urc in tren in 10 min de la aterizare, va dati seama ce performanta, si cam l-am sunat sa ii spun ca sunt in tren nu ii venea sa creada.. Pana la urma l-am surprins eu pe el.

 

Reintalnirea cu colegii a fost tare emotionanta. Parca nu au trecut atatia ani. Am ras mult de tot, am plans pe cei care nu mai sunt, am ascultat cu drag pe cei ce ne-au invatat in scoala, am fost socata sa ii gasesc niste batranei simpatici pe unii dintre ei. Per ansamblu m-am simtit minunat.

 

V-am citit in pauza de muls de azi dimineata.

 

miha, bravo mamico, felicitari.

 

anutzule, bine ca e acum gogosica bine. Oooooof ce greu.

 

gabi frumoase papuselele, felicitari.

 

eyna, imi pare bine sa te citesc linistita.

 

soparlici sa traiasca micul crestin! Si success la job :)!

 

alo parisu', ati ajuns acasa? Cum v-a fost? Ve face printesa?

 

Andreea, voi ce faceti? Parca nu te-am citit. Pup si sper ca esti ok.

 

loryyyy, ce mi-a fost dor de tine! De povestile tale frumoase si sfaturile tale :). Pupa marmota balerina de la mine. Iar de sportiva care are deja 4 luni (la multi aaaaani!) ce sa mai spun. E o bombonica si ma bucur mult sa citesc despre progresele ei si despre cum va lumineaza, completeaza si umple viata. Te imbratisez fata draga!

 

gata, fug la lucru, revin cu povesti pe seara ca am terminat de muls!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, :)) Multumesc, ai mare dreptate!

 

Lory, bine zici!! :))

:))) Normal ca am inteles... si cam asa e, cam toata lumea se considera experta in cresterea copilului altuia :)). 

 

Abia astept sa iti vad micuta in actiune!

Vrei sa slabesti? De ce?? :))

 

Soparlica, nu te intreb cand iei si o pauza... ca vad ca programul e bine definit...

 

Carmen, BINE AI VENIT!

:))) Simpatica aventura la aterizare! :)))

Spor la treaba!! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, sa incepem cu partea a doua:

 

:). Doamne, eu chiar nu inteleg cum trec zilele.

 

Vera s-a comportat bine fara mine, nu a plans, a papat laptic de al meu, pana la urma am reusit sa ii las suficient. Duminica ramasesera doar 375 ml, i-a mancat pe aia, a refuzat vehement lp si cand am ajuns eu acasa, pe la 5.30-6 seara, intai nu a vrut sa manance, desi ultima masa o avusese la 11.30. Dar nu si nu! M-a certat, a tipat, m-a batutu cu pumnisorii. Am luat-o in brate, i-am explicat ca o iubesc, ca am fost plecata dar m-am intors, ca intotdeauna o sa ma intorc la ea, si o vedeam cum se relaxa usor usor. Pana la urma si-a pus capusorul pe mine, si mai suspina usor, era destul de calma. Asa ca i-am oferit din nou sanul (trecuse cam o ora asa) si l-a luat linistita. Apoi a mancat normal, dimineata, acum seara, fara probleme. Dar pe mine m-a emotionat tare reactia ei mititica. 

 

Eu sunt obosita rau dupa aceste trei zile, zici ca sunt dupa alta lume, asa ca incerc sa ma culc devreme si sa recuperez un pic. 

 

Azi am avut surpriza sa mulg foarte putin lapte, desi in Romania am muls bine, o gramada fara niciun fel de probleme. Insa azi am reusit sa mulg 180 cc, care e cam jumatate din cat mulg normal.

 

Mi-am facut un ceai sa beau mult lihchid, o bere cu 0% sa speram ca o sa functioneze. Ca parca nu as vrea sa termin inca. 

 

Am o saptamana crunta, maine sunt auditata, apoi avem intalnire cu toti colegii de la acelasi departament din lume, si asta dureaza doua zile. Asa ca iar o sa fiu plecata miercuri si joi. Asa ca deja astept weekendul.  

 

ma bag sigur la discutia despre diversificare, doar sa trec de zilele astea. Lory suprinzator sau nu, evident ca stiu de Annabel Kramel, am si cartea ei in pdf, o incarc pe drive daca vreti. 

 

Va pup fetele ca sunt obosita rau si ma doare rau gatul, ca am vorbit o gramada in astea trei zile care au trecut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit!

Am incarcat cateva poze de la botez si am reusit sa trag cu un ochi pe la pozele voastre. Mai, dar cred ca imi trebuie o cada ca la cat balesc mi-e sa nu inund institutul. Multumim lui Dumnezeu ca avem niste copilasi SUPERBI!

Am lasat si datele de contact si am pus si poza cu micuta Celine, singura pe care o am.

 

In rest...la munca, nimic nou. V-am pupacit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor

 

n-am mai reusit sa intru zilele trecute ca am fost cu pregatirile de nunta si botez , care leam facut duminica . A fost superb, minunat , magnific,fabulos. Ce mai asa cum am visat. 

Sofia a dormit de cum am ajuns la biserica , pe toata durata slujbei  , s-a trezit cand a pus-o nasa pe masa sa o dezbrace pt botezare, si n-a scos un sunet , chiar le zambea tuturor , abia dupa a treia scufundare in cristelnita a chitait un minut si apoi la imbracare gata iarasi toata un zambet. A zis si preotul ca asa cuminte n-a mai intalnit de mult. Apoi la restaurant tot asa a dormit de a rupt carutul :)) de doua ori a vrut doar sa pape , in rest somn de voie , na deranjat-o nici muzica nici chiuelile nimic. Toata lumea voia sa o ia in brate , so iubeasca, de unde dormea dusa. Si s-au rezumat la privit:) spre incantarea noastra eu si sotul meu ca nu trebuia dupa ce se o lasau sa stam cu ea so ptlumbam sa doarma. Si astfel ne-am putut bucyra de petrecere foarte mult. 

Si cununia eeligioasa a fost super . Aveam niste emotii la inceput , dar apoi mi-au trecut si ne-am simtit minunat.

 

suntem foarte mandri de ceea ce am facut noi doi cu puterile noastre  si de faptul ca a iesit frumos si toata lumea sa simtit minunat. 

 

O sa incarc si poze cand le primesc. 

 

Pana atunci las una aici. 

 

Va puuuuuup 

 

post-131528-152793_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...