Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele mele,

 

Anush daca te abtii de la scris, pun numai plecatori :))). Eu nu eram asa chitibusara dar de cand lucrez pour les americaines:), stresez pe toata lumea. Asa ca nu ma baga in seama, MAI ALES ca ce spui tu este mereu super documentat si foarte adevarat. Si-n plus, e forum de discutii, fiecare isi expune parerile/cunostintele si asa se creaza baza pt o comunicare adecvata, nu? Deci pls pls pls, scrie de tooooate pt toti!!!! [pup]

Ai dreptate cu manutele in gura, la marmot asa era, la bomba asta, sunt dintii. A vazut-o gp-ul cand am fost eu cu mononucleoza mea facuta la batranete [afro]  si s-a minunat cat de inflamata e gingia...pe incisivii laterali superiori. O sa fie un vampir.

Am vazut Irenusul, sunt indragostita de ea! Este atat de gogosica si scumpa si facatoare de mutrite, de numa! Iar voi parca tot intr-o vacanta traiti, mereu la terasa, mereu relaxati, imbratisati! Familia zen!!! [pup]

 

Parisiencele welcome back! Cum a fost in Ro? Ce minuni mai face Celinut?

 

Miha oleeeeee, ce-mi place sa citesc ce-ai scris! Pot sa zic i told you so? pls pls, pot? :))) Glumesc. Ma bucur ca Ioanul ii arata mamicii lui ca el face tot, inca multe chiar precoce dar cand vrea el, nu cand citeste mami pe forum :))) Bravo Ioan!!! [pup]

Sa purtati cu placere slingul, fericiti si plimbaciosi. Cum mai stai cu amenajatul gradinii?

 

Eyna cand vine vremea, poate ne dai si noua idei de joaca organizata cu piticii!

 

Sa va povestesc prin ce-am trecut....n-as fi vrut dar poate foloseste cuiva...

 

Ieri se trezeste piticot (dormea in carut, pe terasa) pt ca era ora de masa. Pus la san...ma miram eu ca nu simt furnicaturi si sanii sunt moi dar am zis ca na, cine stie. Si trage biata si trage, incepe sa planga, trage iar...o mut la celalalt san la fel, se arunca pe el disperata si nimic. Apas si eu, nici o picatura. Vine iubi, incercam amandoi sa scoatem macar un strop, ni-mic, goooooi. Nici macat o picatura. Iau repede 2 pastile de more milk, dupa cele 20 min de pauza beau o cana de ceai, apoi bere fara alc...nimic...o ora jumate ne-am chinuit, copilul era flamand si urla deja de se facuse albastra. Buna vointa avea, biata, tragea din san cu toata forta si nimic.

Asa ca iubi a fugit la farmacie, luat aptamil 1 si i-am facut 210ml....i-a respirat, biata, asa de flamanda era. Sa mai zic ca eu eram leguma? Cat de cerebrala sunt in general, acum eram panicata + ea nu a baut niciodata lapte praf praf, doar aptamil gata preparat in spital si o data acasa. Slava cerului nu a patit nimic.

A adormit la 6 dupa-amiaza, era epuizata mititica. S-a foit la 2 noaptea, s-a mufat singura si am simtit gadilatul, semn ca laptele se reinstalase. Nu s-a mai miscat de langa san, a dormit cu nasul in el....

Ma intrebam ce as fi facut daca pateam grozavia asta in avion....

Am sunat toti medicii cunoscuti, toti ne-au zis ca da, se poate intampla; mi-am amintit ca si o colega de la prima odisee a patit-o, culmea medic si ea.

Cumplit a fost, mai inutila ca ieri, nu m-am simtit de muuuuuulta vreme.

 

Cam asa de pe la noi. Acum ma intorc la "certat" cu Emirates, ca au schimbat dimensiunile pt bagajul de mana, ori rucsacul nostru cu treburi foto, nu se incadreaza nicicum. Numai camera si teleobiectiv si deja fortez...mnoh, am si eu probleme :))

 

Va pup pe toate. Sa fiti bine! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Ce imi place sa va citesc! Dar fara cearta si paruieli va rog.

 

Multumesc de complimente! Eu nu fac nimic sa slabesc, ba din contra, mananc ca nebuna orice, oricat, oricand. Mai ales dulciuri. Si intr-adevar am slabit cele 8 kg pe care le-am luat in sarcina + inca 3. Pun asta pe seama alaptatului (ei, uite inca un avantaj [bib] ).

 

Noi bifam balitul la greu si...scuipatul. Da, da, ca oamenii mari, cu bolta!

Gingiutele nu par a fi inflamate, iar programul este cel clasic ca si cand eu nu as fi lipsit de acasa (exceptie faptul ca primeste laptele la biberon si nu din san). In plus, daca luni a facut greva pana a primit lapte praf, marti, miercuri si azi (pana la ora asta) a lesinat tot ce am lasat (3 portii) + lapte praf.

Cu lapticul e asa si asa. Adica nu scot mai mult de 120 ml din ambii la 3-4 ore dupa ce a mancat el (cand sunt la munca), dar el pare ca se satura cand il pun.

 

In schimb, cand ajung acasa tot dupa tac-su' ii fug ochii, eu fiind numai sursa de hrana.

 

Ma amuza ca mai nou se cerata cu aparatul de aer conditionat si face un taraboi... Am zis ca o sa-i leg jucariile de el sa se converseze macar cu ele.

 

Va las cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fete, eu glumeam cu cenzuratul, ca si asa scriu prea putin si rar fata de cat mi-as dori! Vad ca nu mi-a iesit prea bine gluma, n-am invatat nimic de la socrella :), ca asa mi-a zis ea o data, citez: "eu mereu am fost spirituala" :))))) (e un mare personaj aforistic soacra mea!).

Ce mai patanie cu lapticul, Lory, cred si eu ca ti-a picat groaznic, bine ca v-ati revenit! :* Pupam si coltzoasa mica, ce iute e ea in toate, iubita!

 

Miha, asa sa te bucuri mereu de Ionut, minunea noastra ! :* Iar el sa te mai puna asa la punct, ca vad ca nu-ti strica :))))) Sa o saluti pe Iuli inapoi si din partea noastra, ne e tare dor de ea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup dragelor. Nu imi iese sa va scriu cat de mult as vrea. Va citesc cand sunt la muls si va raspund la toate, am o gramada de conversatii cu voi in gand.... Acum sunt la intalnirea mea cu toti din lume dar e cu workshopuri si am terminat mai devreme.

 

eu inca sunt cu sanii moi. Iese ceva cand apas dar mulg mult mai putin decat pana acum 3 zile. Si laptele are o alta consistenta. E gros si greu. Iar piti de trei zile primeste in fiecare zi cate un biberon de lp ca nu are suficient. Vreau sa comand more milk si in weekend sa o pun intr-una la san, sa vedem cum evolueaza trebile.

 

in rest, si la noi bale la greu dar inca nu par a da dintii. Nu se intoarce dar apuca, se taraste de la un capat la altul al patului pe spate si rade zgomotos.

 

hai ca s-a terminat pauza, vin maine. Pana atunci va pup mult prietene dragi si frumoase

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor  [pup]

 

Miha si mie mi se intampla cu telefonul sa dispara mesajul. De aceea nu prea imi place sa il folosesc, e ok pentru citit dar pentru trimis mesaje mie nu imi place. Folosesc sugestia Alinutzei, daca dispare ma intorc inapoi cu back, select all, copy si paste. Si am salvat cateva mesaje asa. Referitor la Ioan, ma bucur ca le face pe toate ca la carte si mai bine, sa te linistesti si tu draga mea. Spor la invatat in continuare  [pup]

 

Eyna ce bine ca sunteti bine. Ce progrese a mai facut Gabitzu mic? Ai dreptate, ne-am imputinat aici pe forum. Eu ma bucur ca la Emma nu am fost nici macar atatea, dupa ce s-au nascut toti bebeii nu a mai fost nimic. Unele fete au mers pe facebo eu nu sunt prea prietena cu facebookul...

 

Soparlici, am vazut pozele. sunteti tare frumosi, fericiti si tineri. Iar Alex e asa de dulce si expresiv. Se uita atent atent, e dragalas foc. Sa va traiasca si sa va bucurati de el muuuuulti muuuuulti ani. Cum e la servici? 

 

Am vazut poze cu parizianca mica si bucuresteanul dragalas. Ce frumos dorm ei unul langa altul. Deliciosi. Super dragalasa Celine cum doarme ea pe o parte. Alintuz cum s-a readaptat Celine acasa?

 

Anutzule drag, ce frumos creste galusca mica. Ma-am uitat si eu azi iar pe la poze pe blog, e minunata. Iar tati e topit, are si de ce ;).

 

Lory draga mea, prin ce ai mai trecut si tu cu lapticul. Bine ca si-a revenit. Fata draga, Ley e rapida in toate. O sa ii fuga preotului din brate la botez. Ce faceti, planificati vacanta in tari calde? Pe unde pe unde? Si cand? Tu cand ne mai pui niste pozici? Cand e gata filmuletul marmotzelei sefe? Ca evident ca vreau sa il vad.

 

Fetelor eu in sfarsit ma linistesc un pic. Vin dupa doua saptamani infernale in care am lucrat in fiecare zi, si am fost si plecata intai in Romania trei zile apoi aici in Olanda la o intalnire - team building doua zile. Asa ca ma bucur ca azi sunt acasa si sunt libera, sa ma bucur de fetele mele. E si tare frumos, vara si vreo 27 grade anunta, asa ca o sa stam mai mult pe afara. 

Veru mic creste, nu prea mai incape in cosulet, asa ca probabil in urmatoarea perioada o sa o mutam in patut. Trebuie s ajungem sa il luam da la soacra-mea, asa ca vedem noi cand ne iese. Trebuie sa ii fac o curatenie in dulap iar, ca sunt iarasi hainute care nu ii mai vin. E tare activa si alerta, ne urmareste pe toti cu privirea, e fascinata de sora-sa' si e in etapa aia in care baga tot in gura, dar tot tot, si pe mine ma trage de par ca sa si-l bage in gurita. In continuare nu plange deloc si fetele alea la cresa sunt topite dupa ea. Cu lapticul ne chinuim un pic, pentru ca laptele praf nu ii place, asa ca il papa dar ma cearta de nu ma vad! Sper sa vina azi more milk. Pentru ca la muls pe zi de la 400 ml am ajuns la 180-200. Si nu inteleg de ce pentru ca in Romania am muls mult si fara nicio problema. De fapt dupa ce am ajuns acasa (de duminica) a inceput sa scada productia. Tare as vrea sa mai tina inca vreo luna, sa am si in vacanta, apoi sunt ok.

 

In weekendul asta vreau sa incerc sa ii dau un pic de cereale, sa vedem cum reactioneaza.

 

Cam astea de la noi. Avem program de stat afara, tre sa fac un pic de curatenie, sa fac si ceva cumparaturi, si in rest relaxare totala.

 

Va pup si trec mai incolo sa va citesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele cochete si frumoase va pupacesc tare ca sa ma iertati ca v-am parasit asa putin!

 

Suntem bine, mulțumim,  Celine se adaptează foarte ușor peste tot, i-a placut in casuta din România, mai ales ca e innebunita după oglinzi si acolo avem la șifonier usile cu oglinda , langa pat asa ca se trezea dimineață fericita și se uitain ele  si vorbea de toate si noi mai dormeam putin pana începea sa ne certe. ;))) 

Este foarte matinala, in ro se trezea la 7,aici la 6. Si la 9 seara face scandal daca nu o culc. Pe noi ne cam termina trezitul asta la ora 6 mai ales ca eu ma mai trezesc noaptea de vreo 3 ori. 

Si-a vazut verisoara care e nascuta tot pe 24 dar cu 3 luni mai mare. s-au iubit ele, mai ales verii' care sugea sosetele si ii lingea piciorușele Celinucai.  [:-)))]

Nu am făcut nimic special ca am fost mai mult ca avea iubi treaba dar am stat cu familia si ne-am simțit foarte bine. 

 

Acum ca a venit caldura ne -a lovit cheful de plecat si am vrea sa mergem in spania la o nunta si ne gândeam sa facem un mic ocol pe la mare , sa stam vreo 2 săptămâni in total.problema e ca e cam lung drumul (1300km) si nu stiu cum rezista Piticot. Ne-am gandit noi ca facem opriri dese si noaptea la hotel dar nu stiu ce sa zic . Putem sa.mergem cu avionul dar nu ne mai plimbam.mergem doar la nunta si acasă. 

 

Voi ce ma sfatuiti????? 

 

Bifam și noi rostogolitul pe toate părțile, mai nou cand sta pe o parte isi ridica gatul intr-o parte , ne cearta tare, rade cu zgomot, suge tot ce prinde si baleste la greu.

 

Va pupam cu drag si revenim! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! 

Noi am iesit la o plimbarica de seara si bb a adormit dupa ce a admirat toti pomii si frunzele la vie:))Ii place sa se uite la frunze cum se misca de la vant. De cateva seri e sacait dar am fost si eu bolnava si cred ca nu am mai avut rabdare. Gabriel are program zilnic de ras in hohote, ne cearta in fiecare seara...tipa la noi si ne explica ce vrea:))) , se trage pe o parte si gangureste cu mine pana adoarme. Mananca destul de des mai ales dimineata si seara. Pana acum vad ca s-a saturat doar cu san, saptamana trecuta avea 6,5 kg si nu stiu daca e in grafic ca nu am mai ajuns la dr sa il vada. 

Fetele care au inceput munca va tot citesc si ma gandesc ca eu nu as fi facut fata, abia acum mi-am revenit la un ritm cat de cat normal , adica vreau sa spun ca va admir ca puteti imbina munca&casa asa bine. M-am lungit cu vb...un weekend fain sa aveti ca nu stiu daca o sa mai am timp sa scriu ca de citit va tot citesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Offff! Am pierdut si eu ce am scris ca m-a gasit sa caut ceva pe net și s-a dus tot.

 

Ziceam ca am încheiat cu bine saptamana de lucru. Acum stau doua săptămâni în concediu și apoi mă întorc la lucru.

 

Eyna fruntea sus și lasa depresia deoparte ca nu e bună nici pentru tine, nici pentru bebe. Petrece cat mai mult timp cu Gabriel si uita de treburile casnice. Ocupa-te de ele doar dacă ai timp și chef.

 

Carmen, Lory si la mine s-a instalat la fel de brusc lipsa lapticului. Acum beau mai multa apa, ceai si as vrea sa iau niste Galafor. Voi ce părere aveți? More Milk mi se pare cam scump.

 

Miha esti de luat exemplu. Bravo, bravo si succes în continuare! Cat despre Ioan...este un puiut frumos, cuminte si minunat.

 

Alinutza eu zic un DA maaare calatoriei, dar așteaptă si parerile expertelor noastre ca poate eu nu gândesc tocmai bine.

 

Noi suntem bine. Alex primește cate un biberon de lapte praf cand sanii sunt lipsiti de resurse si plange ca iese mai nimic. Sunt insa multumita ca 80-90% din mese sunt compuse din lapte de la san si voi persevera în continuare sa il hrănesc astfel cat de mult voi putea.

 

Va pup!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...