Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Carmen... Doamne! Bine ca a trecut cu bine. Poate s-a format o sensibilitate din cauza laptelui HA. Mie imi zicea medicul pediatru cand eram in spital sa incerc sa il cocolesc cat mai putin si sa nu ii dau nimic din ce nu stiu sigur ca are nevoie fiindca risc sa ii dereglez organismul (asta fiindca i-am zis ca atunci cand voi merge acasa, daca va fi nevoie, voi completa cu NAN HA ...si mi-a zis sa nu fac asta in niciun caz). Pe de alta parte... poate fi si vreo simpla reactie la laptele pe care l-au dat acolo (vechi, tinut in conditii neprielnice...desi, avand in vedere ca nu e Romania... ma indoiesc ca ar fi cazul). Sau poate doar e cum eram eu... orice beam pateam asta...si cum atunci nu exista lapte HA, am mancat de la cateva saptamani piureuri si supe :). Acum sunt neintarcata... beau si 2l de lapte odata :)). 

Oricum, sa dea Dumnezeu sa nu se mai repete niciodata episodul si sa fie totul bine. Sa fi fost un moment mai neprielnic.

 

Soparlica, recunosc reactiile. Eu zic ca e puseu. A trecut si Ioan la 4 luni prin asta... si acum mai are momente...dar isi revine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele,

 

V-am mai scris de cateva ori pana acum, dar de fiecare data am primit eroare si am pierdut mesajele. Ma intreb, adminii nu au remarcat ca e o problema cu site-ul? Nu de alta, dar e frustrant si tot repetandu-se iti cam vine s-o lasi balta.

 

In fine, ma bucur sa citesc ca sunteti bine. Tinem pumnii pentru Ver si Alex sa fie bine.

 

Noi suntem ok, cu agitatii pt nunta. Inca n-am terminat de distribuit invitatii, desi ar mai fi o luna pana la eveniment.

 

Dl. Stefanut e bine, papa, doarme, rade si povesteste mult. Nu este asa de avansat ca bulgarasii vostri, dar nu-l fortez, il las in ritmul lui. In niciun caz nu face pasi, sta in fund sau se rostogoleste la foc automat, cum fac bebeii vostri. Dar e ok, nu-l fortez. Pun si pe seama faptului ca e mai rotofei si mai greu cu gimnastica. Are 8600 si 70 cm. Maine mergem la vaccin. Si...incredibil, saptamana viitoare face 5 luni. Doamne, nu stiu cand a zburat timpul. Dar este absolut adorabil, ne-a topit pe toti. Mai ales ca acum este mereu vesel si cu chef de joaca. Plange doar de foame sau de oboseala.

Eu oficial am revenit la serviciu din 29 mai cand mi-au expirat cele 126 de zile concediu de maternitate. Merg la birou 1-2 ori/ sapt pentru 2-3 ore, rastimp in care bebe sta cu bunicii in Cismigiu si vine sus in birou doar sa il schimb si sa-i dau sa pape. Este in continuare alaptat exclusiv si asa vreau sa ramana pana la 6 luni. Laptic am, iar el este fericit. Pana la 1 august o sa alternez zile de medical cu concediu de odihna si cateva zile de lucru pe luna, la program foarte scurt, de acomodare.

 

Sper sa nu pierd si acest mesaj.

Va pup. Mai vin cand pot (si cand ma lasa site-ul sa postez).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, multumesc pt cuvintele frumoase. Miha, aici recomandarea e ca daca bebe primeste din camd in cand cate o masa de lp si in rest lm, sa se dea Lp hipoalergen in primele 3 luni. De aia a prumit Vera de cateva ori cand a fost nevoie, HA. Ieri le-am spus celor de la cresa sa ii dea "standard" in ideea ca are deja 4 luni si ticmai sa nu o cocolisesc, pentru ca nu dadea niciun semn ca ar avea alergie la lapte de vaca.  In fine, nu se pune oeoblema se lape vechi sau mai stiu eu ce conditii. E o alergie la lapte de vaca si asta inseamna ca trebuie sa incerc sa ii dau cat mai mult lm, sa incep diversificarea dupa 6 luni, cat mai aproape de 7 luni, si sa ii dau lapte praf (cand e nevoie) special. Incepem cu Nutrilon Pepti si vedem cum reactioneaza.
andreea ce bine ca ai scris. Succes mult cu adaptarea la job si cu pregatitile de nunta.
soparliciule, si tie succes cu "pururosu" si ziua lui "off".
 
va pup ca am terminat mulsu' ma intorc ls lucru

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici de bulgarasi, va scriu pe acest topic pentru ca nu am gasit altceva sa fie asa  activ si sa fie mai apropiat de bulgarasul meu care este nascut in martie.Sper sa ma primiti sau daca ma puteti ajuta macar cu raspunsul la aceasta intrebare.

Bebele meu de cateva zile refuza sa mai manance, (mentionez ca il alaptez) adica manaca foarte putin si este destul de scancit.Nu stiu ce are ca alte semne nu da.Voi ati patit asa ceva?

Va multumesc mult!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Delia si bine ai venit. Referitor la refuzul sanului, sunt cateva fete care s-au confruntat cu "greva suptului". In principal nu prea ai ce sa ii faci, decat sa ii oferi sanul de fiecare data, pana la urma il va lua ca o sa ii fie foame. Eu stiu ca e normal, cu cat bebe creste incepe sa fie interest de tot ce se intampla in jur, si atunci nu mai papa asa de bine. Eu personal nu m-am confruntat cu asta, dar sunt ceva fete pe aici care au avut problema aceasta. E important sa te mulgi ca altfel se diminueaza productia de lapte si din cate stiu mai functioneaza si hranitul cand bebe e ceva mai adormit.

 

Uite si aici un link bun https://alapteaza.wordpress.com/tag/greva-suptului/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit AgapieDelia! 

Si eu alaptez exclusiv si mi s-a intamplat sa fie marait sa nu manance dar si-a revenit repede. Daca nu are nimic altceva ar trebui sa astepti putin sa vezi daca isi revine.

Carmen e bine ca si-a revenit repede! Acum sunteti bine?

Eu i-am dat lp cand am fost plecata pt o zi si nu facusem rezerve dar il vomita pe tot, acum am la congelator rezerve pt urgente.

Andreea spor la pegatiri si rabdare ca ultimele saptamani sunt cele mai stresante. Ai un bb voinic, al meu are 6,7kg la 4 luni. 

Noi suntem singuri acasa, mi- a plecat sotul in delegatie pt 10 zile...astazi e a doua zi singuri:) 

Noi suntem bine , gabriel cuminte, mancacios.

Miha ai terminat examenele? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roby, nu am vazut sa ne mai dea niciun fel de semn... 

 

Andreea, m-am tot gandit la tine... mai e o luna, asa-i? 

Vaaai, cat e de mare baiatul!

E bine ca ai laptic si ca se satura...si mai ales, ca vrea sa il manance! Al meu deja mesteca orice. Nu mai vrea sa suga...

 

Carmen, off... imi pare rau. Partea buna e ca exista toate aceste alternative. Sa dea Doamne Doamne sa fie totul bine si sa nu se mai repete in veci reactiile acestea! [pup]

 

AgapieDelia, bine ai venit! Eu cred ca e puseul! La 3 si la 4 luni al meu a trecut prin niste faze urate rau de tot cu mancatul si cu oracaiala... daca nu sunt alte semne, asta trebuie sa fie! [pup]

 

Eyna, va faceti de cap acum, 10 zile! ;) :))

Da. Oficial am terminat sesiunea, mai am doar un examen restant pe care l-am ratat cand eram cu pustiul in spital. In 26...apoi licenta...si gata cu navetele mele la Pitesti. 

 

 

Noua ne-a zis pediatrul sa ne apucam de diversificare ca bebe da absolut toate semnele ca e pregatit: mesteca orice, nu se satura din lapte, are momente cand nu vrea sa suga, ar manca mereu, refuza biberonul cu LP completare... in greutate a luat foarte bine (6.600g, avand in vedere ca la o luna avea 2.600 - cand am iesit din spital). Zice ca nu mai sunt motive sa astept (pediatru de la clinica privata din Cluj). Am zis ca il mai las pana luni cand face 5 luni... chiar daca toata lumea in jurul meu zice sa nu mai astept. Nu se intampla nimic daca ma mai oracaie cateva zile...ca oricum sse incepe incet, incet, treptat...deci tot nu scap complet de oracaiala.

 

In rest e vesel, zambaret, foarte activ, sta deja in fundulet.. (aici iar eu prapastioasa nu am curaj sa il pun, dar maica-mea dupa 3 copii e mult mai putin rezervata). Se ridica foarte repede in fundulet si ii place sa stea asa... la fel si in premergator. Ii place sa se uite la babytv (am gasit solutia de a mai scapa cate putin de el...sa apuc si eu sa mananc)...dar, din pacate, acum ca a venit si caldura... trezirile peste noapte sunt tot mai dese.

 

In fine.

Va pupam! 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Miha

 

Ce imi place sa te citesc optimista, nici nu iti dai seama. Ma bucur de progresele lui Ioan, el e "luptatorul nostru", al odiseei noastre spun. Si intr-adevar, face tare multe. Piticut mic si frumos. Te-ai hotarat cum incepi diversificarea? Cu ce? Sa ne mai pui poze cu el pe drive, da?

 

Eyna, succes astea 10 zile :). E bine ca Gabriel e cuminte, sper sa o tina tot asa ca sa ii simtiti lipsa lui tati doar afectiv.

 

Noi bine, Veru si-a revenit complet. Am luat lapticul pepti dar nu i-am dat inca. Parca parca incepe sa imi revina laptele, hidratarea serioasa si pusul Verei la san des + muls cat se poate de des au ajutat. Sper sa ne tina.

 

Azi am avut zi de "acasa", am lucrat ceva, si acum e frumos afara asa ca stau pe terasa si am zis sa va scriu inainte de a incepe programul de seara. Am mai incarcat niste poze pe drive :). 

 

Lory tu ce mai faci draga mea hai mai scrie ca mi-e dor de tine.

Alinutzu, ati hotarat cum faceti cu Spania? 

Iuliiiiiiiii, hai si tu cu un rand ceva. 

Nici de Alina nu mai stim nimic nu? Ea nu a intrat tare de mult! Ade la fel. Haideti fetele, mai dati un semn si pe aici!

 

Pup fetele ca s-a sculat "fomila"  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...