Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Incerc sa il obisnuiesc cu patutul dar nu ii place deloc. Cum se trezeste incepe sa tipe. Nu ii place. Nu are loc sa se foiasca. Se loveste de plasa.

Am uitat ce voiam sa va zic. Sunt groaznic de obosita. El doarme ziua, pe langa noi pe unde apuca. Eu nu pot inchide un ochi ziua. E teribil. Am ajuns sa dorm 30 min. 

Azi am avut licenta... aratam ca o muratura. Noroc cu machiajul natural :)). Cascam ca o nesimtita continuu si auzeam in gol ce se spunea, dormeam cu capul in brate. Totusi am luat singurul 10 din tot anul. Acum gata. Am scapat. De acum ma pot concentra pe altele.

Teoretic ar trebui sa merg cu el la Buc la control saptamana viitoare dar nu cred ca sunt in stare. Nutz s-a intarcat de biberon si prefera sa moara de foame decat sa se atinga de biberoane/suzete. E teribil. Vrea numai piept...si a inceput sa ceara intr-un mod foarte amuzant si... evident!

 

Gata, nu mai stiu. Sunt moarta de foame. Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

miha imi pare rau ca e Ioan asa de agitat. eu i-am luat patut de lemn si ma vede, nu i-am pus aparatoare in fata si e la 1 m de pat sa il pot lua repede. L-am  pus in patut mereu dar e un copil cuminte.

Eu iti sugerasem sa te asezi in pat cum fac eu dar totusi trebuie sa simta si sotul ca nu doarme singur [batcap]

Si eu ma simt obosita seara desi Gabriel nu e atat de solicitant, mai are cate o zi/noapte proasta.

Acum nici nu imi mai aduc aminte ce vroiam sa va mai zic ...o sa revin maine cu forte proaspete [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici , 

 

Noi suntem bine , gangurim , ne rostogolim pe toate partile , radem , stam in fundulet (nu ft bine ) nici nu le fortez , au timp . De azi am inceput diversificarea , maine implinim 6 luni . Incep sa ma descurc si singura cu toti 3 , greu , obositor dar nu imposibil  [soricel]

Andrei imi raceste cam des , rosu in gat cu febra foarte mare 40-41 , noroc ca fetele nu au luat , am avut 2 episoade  [batcap] . Sunt intarcate de la 5 luni , pana acolo  am putut duce  [smulgpar]

Pe 8 august plecam in concediu doar cu voinicul , fetele raman cu soacra-mea . deja astept o saptamana de liniste , doar cu un copil  [pk]  [pk]  [pk]

 

Va pup cu drag !!!!  [flo2]

 

post-125181-0-59552100-1437229515_thumb.jpg

post-125181-0-51564700-1437229610_thumb.jpg

post-125181-0-26133300-1437229631_thumb.jpg

post-125181-0-25595500-1437229664_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Alinutza mi-am adus aminte ca ma intrebai de exercitii cu bb, nu fac acum ceva special cu el astept sa mai creasca. De fapt cam tot ce am invatat  e pt atunci cand e mai mare.

Acum m-am apucat sa citesc o carte cu ce pot face cu el acum  si am incercat ce imi propuneau dar nu prea imi reuseste [:)]  Ii spun poezii ,povesti si cantecele si descoperim partile corpului. Cam atat.

La noi e caldura mare, ne-am mutat intr-o camera de la parter ca e mai racoroasa pana trece caldura.

Cam liniste pe aici....fetele? toate in vacanta?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, 

 

Sper ca ati avut un weekend placut.

 

Alinutz ma bucur ca si-a revenit Celinutz. Draga mea, referitor la slabit, e greu, stiu, te cred si am si eu aceeasi problema! O sa slabesti dupa ce termini cu alaptatul, sa stii. Si incearca sa mananci cat mai sanatos, daca renunti la dulcuri, fainoase si limitezi fructele (max 2/zi) o sa se vada, dar incet incet. Te imbratisez draga mea! 

 

Eyna, e asa de mic acum...prea multe nu puteti face draga mea. Joaca-te cu el, vorbeste cu el, arata-i una alta, ofera-i jucarioare, joaca-te cucu-bau (folosindu-te de maini sau de o esarfa), cam astea sunt activitatile de varsta asta.

 

Gabitzule frumoase sunt fetele! Bravo draga mea, si succes mult cu diversificarea. Te cred ca vacanta doar cu Andreiu pare parfum... sa vezi relaxare pe tine. Te imbratisez si iti doresc o vacanta de vis draga mea!

 

Miha puiule eu nu inteleg! Cum sa doarma 4 minute! Sau sa se scoale din 10 in 10 min! Mie mi se pare ca nu doarme atunci! Se intampla asta si cand il iei cu tine in pat? Tot asa doarme? Si in timpul zilei cat doarme? Nu stiu ce sa te sfatuiesc. Eu personal as incerca sa dorm cu el in pat, langa mine (mai ales daca spui ca vrea in brate, e clar ca te vrea aproape si langa el). Dar e clar ca trebuie sa dormiti! Felicitari multe pentru licenta! BRAVO! ma bucur mult pentru tine!

 

Referitor la vacanta cu bebe, Delia si eu sunt de acord cu sfaturile Alinutzei si Sorpalicii! Mergi fara niciun fel de probleme! Incearca sa nu iesiti cand e caldura cea mare! In rest, bebe e adaptabil si flexibil! Si oriunde ii e mai bine cu tine decat fara tine sa stii! 

 

Soparliciule, te pup draga mea! Pe tine si pe intorcaciosul mic! Tu ne mai pui niste poze, ceva? Cu lapticul merge okish, multumesc de intrebare. Inca suntem 100% pe laptele meu. Dar pentru cele 3 zile de cresa, ii dau ce mulg eu la servici in 3 zile plus ce mug in fiecare seara inainte de a ma culca (Vera papa pe la 7-7.30 seara si apoi dimineata cand se scoala. Eu mulg pe la 10.30-11 in fiecare seara). La cresa ii dau in general in jur de 400 ml (doua mese de 190-200 ml). 

 

Noi suntem bine! Am incercat sa facem de toate in weekendul asta, asa ca am fost mai mult pe drumuri! E vreme frumoasa asa ca stam mult pe afara! Am mutat-o pe Emma in patul de domnisoara, e incantata toata! Ii place mult, si spre surprinderea noastra nu vine la noi in dormitor, se joaca la ea in pat sau in camera, dar ne asteapta sau ne striga  ("Mama, sunt gata cu somnul!"). Asa ca si Vera s-a mutat din cosulet in patut! 

Aaaa, si de azi, asa dintr-o data, se intoarce pe toate partile, de pe spate pe burtica si inapoi! Dupa ce pana acum ramanea intr-una cu manuta sub ea! Azi am fost dimineata la cumnati, am asezat-o pe o paturica si ma jucam cu nepotii si la un moment dat spune cumnata-mea "Ia uite ce bine se intoarce Vera". Si eu socata, se intoarce, cum asa. Si apoi am vazut, ca ea se rostogolea prin toata sufrageria. Aaaa, si cand e in scaunul de masina, se forteaza si tot incearca sa se ridice, sa stea in fundulet! 

 

In rest vorbeste de toate, si mai nou ma mangaie, ma trage de nas, de obraji, de urechi, mor de dragul ei! Azi mi-a luat un pachet de servetele din mana si a fost un protest general cand am incercat sa ii iau pachetul de servetele!

 

Gata, ma duc la culcare! Va pup!

 

PS - Andreea, casa de piatra draga mea! Sa fiti fericiti multi multi ani de acum incolo, sa va bucurati de familia voastra frumoasa, de copilasul fostru superb! Sper ca ati avut o nunta de vis, asa cum meritati oameni frumosi si cu suflet mare :)! Asteptam poze!

 

Lori, sa creasca mare, frumoasa si sanatoasa crestina! Sper ca a fost frumos, ca v-ati simtit bine, asteptam impresii si poze!

 

Gata, acu' chiar ca ma duc. Mai trec eu sa va citesc si sa va spin una alta despre noi

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!

 

Cateva progrese si la noi. Nu se mai trezeste noaptea din cauza intorsului, dar dimineata (6-7) tot pe burta se trezeste. Macar putem si noi sa ne odihnim ca nu stiu cum reusim dar tot dupa miezul noptii ne punem la somn, in situatia in care Alex adoarme cel tarziu la 10.30.

 

Zice "ma-ma" sau "mam" cand este suparat tare si isi suge degetul hoteste ascunzandu-l cu suzeta.

 

Papa binisor piureut de morcov cu nectarina.

 

Carmen, sper sa reusesc sa pun cateva poze de la mot, nici eu nu le-am vazut pe toate. Ca sa nu mai zic ca filmuletul de la botez zace pe un stick de vreo luna.

 

Mihule FELICITARI! Acum chiar nu mai ai motiv sa nu te ocupi putin si de tine.

Si Alex doarme ziua 10-20 minute si mai rar cate 30 min sau o ora. In masina doarme insa si cate 3 ore.

Iar noaptea chiar nu ma mai plang.

 

Gabitule ce frumoase sunt minunile tale! Sa va dea Dumnezeu sanatate si rabdare. Si concediu placut sa aveti (te asteptam sa ne povestesti!).

 

Eyna nu, eu nu sunt INCA in concediu (va anunt cand plec), dar nu apuc sa intru mereu sa va scriu/citesc. Am inca obsesia ca trebuie sa fac toate treburile acasa (pe socrela am zorit-o si ca mi-a udat florile - bine s-a intamplat ca n-am vazut ca sunt ude si, noapte fiind, le-am udat iar si a doua zis balteau in apa).

 

Va las, o zi usoara sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetelor, 

 

Carmenush ce m-am bucurat cand am intrat și am văzut ca ai scris ca știu eu ca tu ne povestești mult și frumos și am și eu ce sa citesc ca e liniște tare aici. ...

Felicitări Verei pentru întoarceri, e fetiță perfectionista ,  a zis ca ori le face bine ori deloc.  [il] Si felicitări Emmei pentru noul statul,  patul nou si atitudine. E dulce rau cum va cheamă ea!  

 Referitor la slăbit, am înlocuit pâinea alba cu completa și mănânc putina,  pastele le-am luat integrale și dulciuri cat de rar pot. M-am hotărât sa merg là sala, aștept sa ia mama concediu sa stea cu Céline. 

Ideea e ca eu as vrea sa alăptez cât mai mult deci dacă slăbesc după ce termin s-ar putea sa mai rămân așa ceva vreme și chiar nu vreau!  

 

Eyna atunci așteptăm să ne zici când or creste bebeii . Si eu ii cant toata ziulica, vorbesc cu ea, am început sa îi arat părțile corpului, îi arat Cum sa sufle nasul acum ca e răcită  ( se uita là mine mirata dar sper sa priceapa ea pana là urma :))) ) 

Ahhh,  si de mult oi zic pe silabe ma-ma, ta-ta, pa-pa. E foarte atenta și amuzanta ca încearcă și ea apoi sa zică  [:-)))]

 

Lori felicitări pentru botez Leyei!  [pup]  Sper ca ai avut petrecere frumoasa și te așteptăm să ne povestești. 

 

Andreea, felicitări și vouă și CASA DE PIATRA! Sa fiți fericiți alături de Sref si cine știe și de alți copilași!   [pup]

 

Miha, Felicitări pentru licență Draga mea, nu știu ce sa zic nici eu legat de somnul agitat al lui Ioan decat ca asa nu poți continua.... din catw imi amintesc dormi cu el în pat, nu,? Deci nu de-aia se trezește.  Poate găsești pe cineva avizat sa Îți spuna o părere.  Pupici si incearca totusi sa dormi ziua, atât cat reușești,  10,15 , 30 min.  Contează!  

 

 

Noi inca ne luptam cu nasul înfundat, când credeam ca i-a trecut ne-am trezit iar ca nu poate respira noaptea așa ca am reluat aspirarile,de data asta cu batista bebelușului si e mai bine. doar dim si seara o aspir, în rest pun ser.  Oricum nu mai urla așa tare cu bb cum face la pompa de gura. 

Azi noapte am pus o ceapa data pe răzătoare là capul ei și a dormit foarte bine,  nu s-a trezit nici sa mănânce decât là 6 și am culcat -o la 11 aseara ca dormise mult ziua. Dar sincer abia asteptam sa o arunc. Si acum mi se pare ca miroase în camera a ceapa .

 

Am descoperit ca îi plac caisele mult, îi pun la gurita, gusta și când o iau țipă sa îi mai dau.  La mar se strâmbă dar tot vrea și là morcovi e curioasa ca e portocaliu dar nu zice nimic. 

 

E la fel de curioasa,  cand o tin in brațe ma împinge sa se dea pe spate sa vadă mai bine.  Intr-o seara cand incerca iubi sa curete nasucul ea supărată, îi trage un picior după care se uita sa vadă ce se întâmplă, dacă a funcționat sau nu tehnica ei.  Din păcate, nu. Tot am chinuit-o... 

 

Ne prinde si ea de fata si ne mangaie cum sstie ea, se uita asa atenta la fata ta minute in șir si apoi vine cu gurita sa te iubească .Te topești de tot. ... [:)]

Acum doarme cu tzi tzi in gura și eu stau amortita langa ea pana s-o hotărî sa ma lase sa plec. 

 

Cam atat de la noi! 

 

Haideti dragi mămici ca avem o gramada de subiecte de discuție, sa nu lasam aceste pagini goale, e păcat!  Știu ca atunci când vezi ca nimeni nu prea mai scrie ești tentat sa nu scrii nici tu dar e suficient sa scriem 2,3 si apoi vor intra și celelalte fete dacă avem activitate!   [:)]

 

Va îmbrățișez cu drag pe toate! 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Long time no see!

 

Helen, eu sunt pro-proces de paternitate. in opinia mea, este dreptul copilului.

 

Andreea, felicitari si casa de piatra!

 

Felicitari si Leyei pentru botez! Si pentru progresele uimitoare, cum sta ea in fundulet! Si pentru dulceata si frumusetea si implinirea pe care o aduce familiei ei minunate!

 

Carmen, sa va fie de bine concediul, sunteti minunati! Dar FOARTE frumosi! Si felicitari fetelor pentru rocada de paturi! Si Verei pentru intors si misunat! :*

 

Alinutza, ce frumos povestesti, sa ma indragostesc eu de Celinuca ta! Bine ca se simte mai bine, niste muci acolo nu sperie pe nimeni! :*

 

Miha, ai ceva vointa de ai rezistat/insistat o noapte intreaga de trezit din 10 in 10 min, ca sa apucati dimineata 30min de somn! Eu as fi cedat demult! Mi se pare mult mai simplu sa iau masuri de siguranta in patul mare, cum ar fi impinsul patului la perete sau lipitul patutului de patul mare acolo unde misuna Ioan, ori chiar niste scaune cu spatar langa marginea buclucasa a patului, decat asa o tortura pentru dulceata mica! :( In fine, sper ca lucrurile s-au imbunatatit deja! :* Felicitari pentru Licenta!

 

Noi suntem bine, Grasunella e si ea grozav de dulce, Luca imi spune in fiecare zi ca sunt frumoasa :) (il copiaza pe taxo), cu caldura asta e mai greu. Nu mai putem iesi din casa decat dimineata la cafea, ca seara cand se racoreste e deja intuneric. Irene a mai avut un episod cu bube sapt trecuta, dermatita ei mai veche, declansata de cosmetice (Lipikar de data asta) care I-au schimbat si mirosul pielii, mirosea a tomate, asa ca si-a mai capatat un supranume: Patlagica/Tomaquet (se citeste "tumaca"). Acum e bine.

Actele pt pasapoarte sunt depuse fara peripetii, trebuie sa asteptam cel putin pana pe 7 aug dupa ele si inca nu am cumparat biletele spre ro. Cam asta e deocamdata.

 

Pupam gasca!

 

Edit: Uitasem sa pupacesc virtual gemanutele, desi imi incepusem mesajul cu ele in gand! Gabi, ai niste minuni! Frumoase-frumoase-frumoase! Concediu placut si sanatate Andreiului! :*

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...