Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Buna dragelor,

Fuseram si noi la vaccin. Unde a urlat ca din gura de sarpe si eu am dat nitica apa la soricei (adica mai multa) ca nu suport eu intepatul, dar el. Si am mai fost nevoita sa-l si tin. Brrrrrr!

Avem de pus supozitoare cu paracetamol in fundulet diseara si maine dimineata (unul cand am ajuns acasa), sa nu iesim afara azi (hmmm si vrea sa iasa soarele) si sa punem comprese cu apa rece (deja ne-am schimbat de n body-uri ca se uda pe langa scutec, iar eu de vreo 3 tricouri). Si cam atat.

Nu stiu ce am avut azi ca tare pe dinafara am fost. Am plecat fara un ban in buzunar (trebuie sa achit 10 lei vaccinarea), am uitat si carnetul de vaccinuri (pur si simplu nici prin cap nu mi-a trecut ca trebuie sa-l iau, abia acolo vazand alte mamici mi-a picat fata), mi-a agatat un tupeist oglinda pe stanga (tot el cu gura mare dupa ce ca nu a asteptat in coloana, sper ca nu a rupt-o!). Acum m-am baricadat in casa si sper sa nu mai fac si alta perla.

 

Eyna finutul meu (9.5 luni) a primit osccilo saptamana trecuta pentru o raceala. I-a dat dimineata si seara timp de 3 zile. Dizolva granulele in apa si i-a dat astfel zeama cu lingurita.

 

Miha suflet drag ce chinuita ai mai fost si tu. Eu cu mama am botezat o fetita care la 9 luni avea doar 3 kg si era hranita cu un colt de carpa inmuiat in apa cu zahar.

Nu ti-e mila de el sa il intepi? Decat sa sufere atat mai bine vechiul vostru program. Parerea mea.

Parul cade si la mine, dar nu mai mult decat in trecut. Sange pe nas nu. Ceva teste de sange poate esti anemica ai facut? Si fuguta la laptic proaspat de capra ca e tare bun si sanatos. Mamaaaa ce m-as mai mufa la o capra cum faceam in copilarie!

 

Carmen chiar ma intrebam daca luni va fi ziua z sau nu. Trag aer in piept si ma mai relaxez nitelus pana pe 8 iunie. Apoi...putin la scarbiciu, putin concediu...

 

Andreea noi nu avem salteluta inclinata, pur si simplu se foieste si migreaza. Pe latura ce nu are protectie am pus niste rulouri textile sa nu mai dea cu capul in gratii, dar cu mainile tot da.

 

Profit ca doarme (inca!) Puturosul si ma pun pe pregatit o pizza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fete,

 

Pfoai, in sfarsit simt si eu scaun sub posterior. :) 

 

Eyna sa va fie cu folos botezul! Sanatate lui bebe! Antibiotic e mult prea pripit pt un banal rosu in gat. Poti sa-i dai granulele homeopate, eu nu sunt adepta lor, adica mie mi se par placebo pur dar pt unii oameni functioneaza, mai ales ca preventie. Si incearca sa-i tii umiditate buna in camera, eventual ceva cald pe piept, aspirat nasucul bine, ca sa nu se umple de mucozitati si ar trebui sa treaca de la sine. Astia micii au o capacitate de regenerare uimitoare! Asteptam poze, mai ales ca ne-ai spus de rochita asortata la sunci :)) si eu nu te cred!

 

Alinutz hai ca daca nu a facut febra in primele 24 de ore, sunt slabe sanse sa mai faca; se poate dar sunt rare cazurile. Si oricum, febra (desi stiu ca e un bau-bau pt parinti) e un semn ca organismul se "ia la tranta" cu virusii si uite asa se fortifica. Sa ne mai pui pozici, mai ales din plimbarile voastre frumoase!

 

Miha bravo ca a trecut cu bine vaccinul, vrei mai des, huh? :))) Alergii si sangerari nu am si inca nu-mi cade parul, dar cred ca va veni si asta; la marmotel la 4 luni am avut cadere masiva, apoi a devenit stralucitor si puternic. E ceva normal, asa ca nu te ingrijora! Ah si sa stii ca majoritatea baleeesc si pot avea si gingii inflamate, din cauza ca acum li se formeaza mugurasii dintilor in gingie si doar foarte putini chiar au dinti la 3 lunite; deci poate e asta si iepurasul vine mai tarziu. :) Eu acum am vazut filmuletul cu el, este absolut delicios!

Iar cu cei care-si dau cu parerea...off, nu stiu de ce in Ro incaaa se tot perpetueaza chestia asta, e tare impamantenita. Parerea mea este ca pana la 6 luni nu exista rasfat, pur si simplu nu exista si pare ca si cercetatorii (nu aia britanici:)) ma sustin. Parerea mea este ca, cu cat raspunsul parintilor este mai prompt si mai consistent, cu atat mai sigur pe el si independent va fi copilul. Asa ca tu fa cum simti ca e mai bine pentru Ioan si pentru tine!

 

Soparliciu eu nu-s gigi contra (decat cateodata :))) ) si nu mi se pare wow, prea devreme 4 luni; este repede dar nu e prea repede. Insa, daca-mi permiti, iti spun cate una-alta, poate te ajuta putin (as putea sa-mi dau doctoratul in diversificare, atat m-am documentat acum ~7 ani, am vb cu medici, bla). Diversificarea, in principiu, se face cand bebe reuseste sa stea binisor/bine in fund. Apoi, treaba asta cu inceput cu sucuri si supe chioare e pur romaneasca, e expirata si chiar nu-i ajuta cu nimic pe bebelusi. Diversificarea inseamna ca ei invata sa manance mancare solida, ca lichide stiu sa inghita deja. Deci scopul e sa invete sa deschida gurita la lingurita, sa invete sa mestece si sa inghita "lucruri" cu texturi diferite si da, cu gusturi diferite. Supa de morcov nu are nimic nutritiv si in plus, constipa. Mie personal imi place foarte tare metoda americana, de a incepe cu cereale de orez (nu altfel, pt ca au gluten si asta chiar trebuie evitat in primele luni, e un silent killer real). Cerealele de orez in sine nici nu au gust dar sunt imbogatite cu diverse vitamine si se fac cu lapte,care le e cunoscut bebelusilor deci le e usor sa le accepte. Pt ca si-asa e munca multa, sa invete cu lingurita (majoritatea vor impinge cu limbuta la inceput dar nu musai pt ca nu le place ci pt ca nu stiu cum se mananca altfel), sa invete gusturi si texturi noi. Pana la 1 an oricum laptele este de baza. In fine, la marmotel am inceput cu legume, respectand regula cu o leguma la 3 zile, ca sa urmaresc posibilele alergii; cand am introdus legumele de baza, am inceput sa fac combinatii din ele. Apoi au urmat fructele, branzica facuta in casa (cu pastile de calciu lactic); carnita; galbenusul de ou; peste, ficatul. Dupa 1 an albusul de ou, mierea chiar dupa 2 ani, la fel fructele de mare. Am evitat sa-i dau fructele cu seminte (berries) daca era piure facut de mine dar la borcanel i-am dat, pt ca ei au aceasta tehnica de a indeparta semintele alea, care-s factorul alergen. 

Acum nu stiu cu ce voi incepe, daca legume sau cereale de orez, inca ma mai gandesc. Piticotu meu pare sa fie unul mancacios, vom vedea la timpul potrivit. Marmotel si acum (nu stiu daca e o intamplare sau nu) prefera legumele in locul fructelor dar ce nu i-a placut de la inceput nici acum nu mananca (stupidul pastarnac, fraiera eu ca m-am luat dupa "cum se face" si copilu tot il scuipa 2 zile, dupa care am renuntat, totusi).

Eu zic ca trebuie sa citesti si sa fii foarte atenta la semnele pe care ti le transmite copilul tau! El este indicatorul cel mai bun si pentru el tu vrei sa fie cel mai bine. Chestiile astea cu si ala a mancat si n-are nimic sau asa am crescut si noi, sunt falimentare din start. Eu iti tin pumnii si sunt nu convinsa ci foarte convinsa ca vei gasi exact calea cea mai buna pentru Alex! (daca am intins coarda, scuze, nu m-am vrut lupu moralist, s-a vrut doar o parerea din experienta si cunostintele mele)

 

Carmenus invartecus spor la treburi, sa le faci pe toate si sa-ti ramana si timp de odihna. :) Ce dulce trebuie sa fie Ver, ea oricum are o mocuta incredibil de frumoasa. Pff, deja la birou? Of, te cred si eu ca nu-ti vine sa crezi, trece timpul si da, e prea repede dar ce sa facem...Ah da, a venit cantarul dar nu am avut vreme sa o sui pe el si sa fac urmarirea, cateva zile. Voi incepe de maine, ca va avea 12 sapt si o sa fac o sapt...intre timp va veni si nurse acasa, pt controlul de 3 luni si voi vedea ce greutati arata ambele cantare si ma voi ghida; mai mult de cat mananca (pt ca intuiesc) sunt curioasa cati cm are, mi se pare ca s-a lungit f mult. Pentru Emma mai aveti monitorizare? Era pentru 6 sapt sau 6 luni? Parca...

 

Andreut ma bucur ca Steful e baiat mare si cuminte! Numai asa sa fie, dragul de el! Abia astept pozele, ca deja voi si candy bar-ul m-ati impresionat maxim.

 

Noi ok. Ne-a venit azi noapte tati acasa, asa ca mi-a venit inima la loc. 

 

Din seria ce vraji au mai facut Lory &comp:

 

- ieri am intepat si noi bulanele, la primul tocmai radea si n-a realizat, la al 2lea a zis un nei nei timp de vreo 5 secunde dupa care gata. pana acum e ok, fara efecte. speram sa fie ok si pe mai departe.

 

- acu 2 zile mi-a nascut o fata, nu din echipa mea dar in fine, greu de explicat. sotul in irak, parintii in state, ea singura cuc. asa ca eu si partenerul meu (de la job) am fost sa o ducem la spital, sa o scoatem, i-am gatit, am reusit sa-i fac o conferinta video surpriza, cu sotul ei. numai pe drumuri am fost, cu 1 sau 2 copii dupa mine dar sunt bucuroasa ca am putut ajuta. si am realizat ce trece timpul, cand l-am tinut pe bb in brate, care desi e un mic urias (4.600) tot new born e si parca a fost asa demuuult cand si a mea era moale si fragila ca el...ehe...

 

- am fost in mall, am inceput cumparaturile pt vacante/botez/bla si Ley s-a gandit sa faca o bomba de kk, pana la ceafa. nu aveam si sosete de schimb, asa ca a fost sexi marioara, cu talpile goale :)

 

- eram la job, Ley in scoica. am pus scoica pe jos, e un fel de pervaz langa biroul meu...cat ma dezbracam. nu stiu de ce i-am desfacut hamurile, ca nu fac asta. am vazut-o cu coada ochiului si am prins-o din zbor...facuse abdomene si se ridicase in fund si cadea in fata, ar fi plonjat fix in cap. deci atentie maxima, gagici, ca gata cu bebelusii nostri statici!

 

- am retrimis astazi actele pt pasaportul piticei si regret ca nu am aplicat eu pt ea; fiind cetatean american, n-as fi avut probleme dar deh. sa speram ca se misca repede, e musai sa zbor in Virginia, la final de mai si cu pitica dupa mine.

 

Cam asta de la noi. Scriu la imensitatea asta de mesaj de o ora dar ma tot intrerup, ca stau cu iubi pe terasa la barfe si deh.

 

Alinus cum a fost la botez? Gabitu la voi? Fetele????

 

Puuupici si zile frumoase sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am nevoie de voi ca simt ca innebunesc...

 

Totul a inceput aseara cand Luca a vomat din senin fix cand puneam in pat la nani. S-a speriat grav (pana acum a mai vomat o sg data) si abia l-am calmat. Apoi mi-a luat 2h sa il culc pe efrem care s-a trezit la 45' toata noaptea. 

De dimineata am fost la control la pediatru cu Luca - avea de o luna programare - si ne-a confirmat temerile, ca trebuie sa il vada un psihiatru pt ca comportamentul lui nu este normal. 

Afara ploua cu galeata, Luca alearga si tipa, Efrem nu doarme si plange incontinuu si eu simt ca imi pierd mintile. De ce nu am si eu copilasi ca voi?! Ce au?! De ce nu doarme efrem? Luca de ce nu poate sta si el intr-un loc macar 1 minut?! 

 

Plang si nu ma pot linisti, pe dl Pinguin nu il mai pot suna la munca si nush ce sa fac... cum sa il culc pe E? Am incercat in manduca/wrapt, scoica pe balcon, in brate, la san, nu vrea... nu mai pot! Am aproape 3 ani de cand nu dorm (de cand eram insarcinata cu Luca) si am ajuns la limita/

Unde am gresit cu ei?! Unde gresesc de nu dorm?! 

 

Iertati-ma dar nu am cui spune :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei Iuli

 

Calm draga mea :). Esti agitata si Efrem simte treaba asta. Daca a mancat, pune-l in patut sa doarma. eventual da-i o suzeta. Mangaiat pe cap/frunte, daca e satul ar trebui sa adoarma. Roag-o pe mama ta sa il adoarma pentru ca eu cred ca bebe simte ca mami e nervoasa, speriata, obosita si ia si el agitatia de la tine. Poate sa ii faci o baita? La mine Vera de la apa calda adoarme imediat. Cat de tare ploua? Nu ai husa de ploaie la carucior? Eventual cu husa poate poate iesi mama ta cu Efrem afara sa il adoarma. 

 

 

Apoi eu iti recomand sa iti faci un ceai si sa stai un pic doar cu Luca, sa vorbesti cu el, sa faci cu el activitatea lui favorita, sa ii acorzi 20 de min de atentie completa, cu mult calm ar trebui sa functioneze. 

 

Nu te mai gandi asa ca unde ai gresit....copiii nu sunt la fel, fiecare se comporta altfel. Succes draga mea, ma gandesc la tine.

 

Mai scriu mai tarziu, acu' fug sa o iau pe Emma de la cresa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen... Luca nu are o activitate favorita, el nu sta locului, orice as face eu, as putea sa ma pun si in cap. Iar Efrem nu doarme singur, in afara de san sau scoica afara el nu adoarme. In landou plange si nu adoarme, ca am incercat sa il pun, iar la scoica nu am aparatoare.

Iar Efrem nu e asa de ieri de azi, in afara de scoica nu adoarme, iar noaptea il tin la san pana adoarme profund (chiar si o ora) ca sa il pot pune in patut... oricat de satul ar fi, daca il pun jos - se trezeste. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuli dar nu merge sa pui husa de la landou peste scoica? o prinzi cumva, trebuie sa mearga, mai ales ca scoica e mai mica. Si sa iasa mama ta cu el, sa-l adoarma. Terasa/balcon aveti? Ca ar merge scos si acolo, shashait si leganat cu scoica.

Lapticul tau din biberon il accepta? ma gandesc ca ar fi putut sa-l hraneasca mama ta seara, sa incerce sa-l adoarma, si asa nu te-ar mai simti el super mega agitata.

Tu ai putea sta cu Luca in timpul asta, nu stiu ce sa faceti, sa jucati prinsa cu un balon/minge de burete sau ceva asa mai "agitat", daca zici ca la activitati mai domoale nu sta.

 

NU ai gresit nicaieri! Ai intrat intr-un cerc vicios doar! Incearca sa-l lasi pe Efrem cu mama ta, gandeste-te ca la el inca e timp sa fie invatat cu alte persoane, sa fie invatat sa adoarma singur sau sa fie adormit fara san. Probabil e surescitat de zgomotele produs de Luca si de agitatia pe care o resimte in jur si de acolo incapacitatea de a se linisti.

 

Incearca asa, lasa-l pe Efrem cu mama ta pt ceva timp, asa te mai echilibrezi si tu!

 

Si scrie aici de cate ori ai nevoie, macar cu o vorba sa-ti fim alaturi! Iar daca Luca va fi diagnosticat cumva, macar vei sti ce si cum si cu ce anume "te bati" si vei sti/vei invata cum sa-l ajuti si cum sa-i faci viata usoara!

 

Te imbratisez!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lory, pana la urma l-am luat din dormitor si l-am adus pe masa de infasat si nu a mai plans, dar nici nu a dormit. 

Mi-am comandat pompa manuala pe net pt ca cu mana nu scot nici 30ml daca va vine sa credeti. Poate chiar nu am lapte? Ma gandesc ca o fi la puseum de 12 saptamani dar a intrat la noi mai repede, habar nu am. 

Cu mama mea e alta discutie, ea nu are niciun fel de haine de ploaie si nu o pot trimite afara cand ploua. Bine, nici noi nu avem dar eu ma descurc cu umbrela si caruciorul, ea nu ca e mica si caruciorul mare. E pe lista de cumparaturi cand punem un ban deoparte sa ne luam cu totii haine/incaltaminte de ploaie.

 

Si eu cred ca ziua nu doarme din cauza lui Luca. Inainte de a va scrie il pusesem in patut si pe Luca l-am tinut cu mine in bucatarie. Dintr-o data si-a amintit de el si a inceput sa tipe cat il tineau plamanii "beebeeeee bebeeee bebeeee". Am incertat sa ii distrag atentia, sa ii zic ca ii dau x sau y lucru, am incercat si sa ii pun mana la gurita pana nu a tipat incontinuu de vreo 20x nu s-a lasat...

 

Orice joaca Lory, nu il tine antrenat nici 5 minute. Iar daca ma joc cu baloane sau mingea de burete, nu ai idee cum tipa si sare. El nu vb/rade incet. Pt el totul este la un maximum pe care nu il inteleg. Ca sa nu mai zic ca ar incepe in secunda doi bubuiturile in pereti ale celor de jos, deci liniste oricum nu ar fi. 

 

Am reusit sa ii adorm pe amandoi acum, mananc si eu ceva si ma duc sa prind 1-2h de somn. 

 

Aveti grija de voi si ma rog sa nu treceti niciodata prin ce trec eu acum. Nu doresc nimanui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...