Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lory, acum am vazut mesajul, scuze! Ma bucur ca v-a priit si felicitari micutei! Mereu cand il vad pe piticul meu cum se lupta sa stea singurel in fundulet ma gandesc la tine si la copilul tau minune!!! Pupici

 

Alinutza, ce mi-ar mai placea si mie o scadere de temperatura. Parca am fi in cuptor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

Am intrat si ieri, dar cand sa va scriu a intervenit ceva si a trebuit sa renunt.

 

Lory si tu ne-ai lipsit. Mie una imi lipsiti toate pentru ca m-am obisnuit cu voi, cu incurajarile voastre, cu minunile voastre si ochii mei duc dorul scrisului vostru.

 

Alinutza numai cand mi se spune din afara ca a crescut cred, altfel, avandu-l mereu sub nas, parca e tot piticul de la inceput, desi vad si eu la hainute cum creste.

Sufla putina racoare si spre noi ca ne-am topit si ne-am saturat sa iesim afara pe inserat pentru o perioada scurta.

 

Miha la mine Alex se trezeste la 5-6 mai nou si ii dau san, mai doarme pana pe la 7-8 cand il hranesc iarasi, uneori mai mananca si inainte sa plec la serviciu, iar intre 9 si 15.30 mananca 2-3 mese (2 de lapte muls, una de lapte praf), cand ajung acasa il pun iar la san, mai tarziu (pe la 5-6, in functie de cum sunt sanii papa san sau lapte praf), inainte sa iesim afara (cam pe la 20-20.30) iar il hranesc, intram in casa in jur de 22 cand intai il alaptez si apoi ii fac baie si iar ii dau san (sau lapte praf daca nu mai are ce smotoci, iar in ultima vreme cu biberon se culca).

Daca se trezeste cu fundu'-n sus peste noapte, fie il intorc si doarme mai departe, fie il mai pun la san pentru doua-trei guri.

Fructele, legumele si cerealele sunt intre mesele de lapte. Nu are un program cu ele si nu vrea mereu sa manance. Ieri nu a vrut decat un sfert de banana.

 

Eyna fumos foc Gabitu' si se vede pe mocuta lui ca e tare smecher. Sta culcat sau in vreun scaunel special?

 

Noi nu stam in fund decat daca il asez intre pernele de la canapea sau il tin eu, nu se rostogoleste de pe burta pe spate, insa de doua zile a descoperit cum e sa-si suga degetele de la picioare si ma amuz acum cand isi pune degetul mare de la piciorul stang in gura pe langa suzeta si molfaie la amandoua.

 

Va las o pozica de ieri dimineata si am fugit!

post-131326-0-93570900-1438249308_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Hai ca mai vin si eu la voi. Ar trebui sa pun disclaimer: atentie, urmeaza mesaj lung si, pe alocuri, laudaros! :)))) (dar cam asa ar trebui sa scriu la fiecare mesaj, zic....)

 

Teme dezbatute:

 

- dinti: nu avem inca, a vazut-o si doamna dr in Ro (zeul nostru pe Terra) si a zis ca asa in vreo 2-3 sapt ies; incisivii centrali SAU laterali de sus. Eu zic ca nu e musai pt cine se pregateste, ci pt cine se nimereste si vad ca gingia de jos a luat un avant promitator! Altfel, in viata mea n-am vazut rauri de bale ca la copila asta, in 5 minute e uda pana la brau.

 

- premergator: nu ii iau! are jumperoo, in care sta in fund si sare; are scaunel cu jucarii, e suficient. In viziunea mea, premergatorul ar putea fi ok dupa  ce copilul se ridica singur in picioare si dupa ce face pasi pe langa mobila; asa invata singur si natural cum sa paseasca, cum sa-si echilibreze corpul. (drept sa spun nici mie nu mi-ar placea sa invat sa merg stand in fund). E doar ce voi face eu, desigur. Impingatorul de la v-tech e foarte bun dupa ce se tin pe picioare; inainte e f bun pt multitudinea de activitati!

 

- diversificare: nu am inceput, nu i-am dat nimic nimic sa guste. Pentru ca a crescut foarte mult, voi incepe cu piure de legume si nu cu cereale, cum spusesem initial. Voi incepe cu borcanele de la hipp: cartof dulce, dovlecel, dovleac, morcov, mazare, blabla. Ieri i-am luat si scaunul de masa, ne-am oprit pana la urma la un chicco polly, foarte colorat si f trainic. I-am luat si o ustensila din aia gen capsuna, in care bagi leguma/fructul si bebe molfaie la ea, fara risc de inec. In weekend cred ca vom incepe, marmot abia asteapta, i-am promis c-o las pe ea sa-i dea prima lingurita surioarei!:)

 

- dormit: doarme bine, cam 11 ore neintrerupt noaptea (mai putin in Ro cand sugea des, de sete dar fara sa caraie, doar se mufa si se dezmufa, eu, in nesimtirea mea, imi vedeam de somn) si ziua, in functie de conditii, cam la 2 ore cere somn: uneori sunt reprize scurte de 40-45 min, alteori de 2 ore! Nu i-am contorizat dar as spune ca e undeva la 15-16 ore

 

- concediu cu bebe: am fost, i-a placut maxim si a crescut ca din apa si in Tenerife si in Ro...ba chiar si in USA, desi ala n-a fost concediu. Mentinut pe cat posibil aceeasi rutina ca acasa, parintii sa-si ia zen-ul cu ei si sa aiba motiv dublu de bucurie: in sfarsit relaxare si primul concediu cu bebe!

 

Probabil ati mai vorbit dar zau de-mi amintesc, pt ca nu am recitit.

 

Miha te imbratisez! Iti doresc ca toate planurile cu casuta sa-ti iasa si sa-ti gasesti linistea, alaturi de minunea ta! Cu somnul lui Ioan nu stiu ce sa te sfatuiesc, decat rabdare! Si daca il iei cu tine in pat, ca sa te poti odihni si tu, ai putea cumpara aparatoare din aia, folosita pt copiii mai mari: http://www.bestkids.ro/c-241-protectie-pat.aspx 

Si eu ma gandesc la tine, deseori! Iti multumesc, mereu atenta! Ai luat scaunel de masa? Gradinita ta cea frumoasa cum e? Cand ne mai incanti ochii cu minunatul luptator?

 

Alinutzel multumesc! Felicitari pt Celinut, este fetita mare, gata!!! Draga de ea, ce dulce poate sa fie! [il]  La voi asa racoare e in casa, de sunteti in pijamaluta? Afara si la noi e racoare, a fost interesanta trecerea de la 40 la 16-18 grade, cu vant si ploaie dar in casa sunt 23-24, asa ca tinem bulanele la vedere. Macar in casa sa purtam hainutele de vara, ca pe baza verii irlandeze...:))

 

Cu slabitul sa stii ca te inteleg, este absolut normal sa nu te simti bine cu noua infatisare. Invata, insa, sa iei lucrurile pe rand, rezolva-le cum poti si nu te mai certa cu iubi pt asta. Sigur ca si noi si ei am vrea sa fim asa, tac-pac, zanele de altadata dar trebuie sa fim obiectivi. Si acum, prioritatea este alaptatul...la mine cel putin, pana la 6 luni, asa am zis, poate sa se uite toata lumea crucis (si s-au uitat, ohooo) ca-s grasa, eu musai tre sa alaptez!

 

Soparlicu mai ai un baiaaaat de te topesti! E atat de frumos si de conturat, pe bune! SI are o fata boema! [il] Cand plecati in concediu? Cred ca abia asteptati sa vedeti omuletul alaturi de voi! Ahhh si ce frumos povestesti despre cum tu vei gati si ei se vor juca pe covor... [il]

 

Eyna sa aveti diversificare lina! Gabriel este un mega dulce, este asa de finut si de scump! Si are niste mocuteeee [il] Voi cand mergeti in concediu? Cand este (sau a fost?) ziua sotului, ca parca te pregateai sa-l sarbatoriti!

 

Carmenus ce fac fetele cele mai frumoase? Rara avis zilele astea, tu! Cand plecati spre Ro? Sa stii ca am doua locatii pt Delta, la care se ajunge pe roti, deci ok pt copii. Hai mai vino cu povestiri, poze, orice! Miss you!

 

Delia sa va fie de bine diversificare! V-ati grabit dar ma bucur ca piticei ii merge bine, asa va doresc intotdeauna! Am fost in vacanta dar cel mai bine te pot ajuta fetele care locuiesc in Ro! Eu zic sa mergeti cu inima deschisa, va fi foarte bine! O poza cu frumoasa ta nu ne arati si noua?

 

Mai mi-e dor de fetele astea tacute sau disparute de-a dreptul! Ma intreb cum or fi fost nuntile Adei si Andreei si, cred ca si Adwyna avea! Ma intreb ce-or mai face Gabita si Diella, cu gemanutele lor; Ma intreb ce-or mai face Eleina si Flory si Nico si Claudia si si si; Oare Helen s-o fi mutat? Nadia(in pozele de la nunta, esti cu mama si sora ta? semanati f mult la ochi, forma nasului, zambet)! Mi-e dor de Alina de la Buzau si de superbebe Mihai si nu inteleg de ce nu ne mai scrie deloc, ea care era asa de prezenta si de uimitoare si gospodina si si si! Va rog eu, dragelor, stiu ca e mai usor sa cititi, va inteleg! Dati-ne un semn mic, totusi! Macar sa mai stim si noi despre bulgarasi, cum cresc, ce mananca, ce minuni mai fac! Va rog, da? [flo2]

 

Despre noi ce sa mai zic....gasesc eu, cand e de laudat :)))

 

Leyul a crescut mult, cred ca cel mai mult si spectaculos de pana acum (cred ca vrea sa-l ajunga pe Stef). E o dulce asa, vorbim cu ea despre orice, cat e ziua de lunga si nu doar noua, ci si altora, ni se pare ca "raspunde" ca un om mare asa...are o intelepciune in privire!

Vorbeste cat e ziua de lunga, zici ca e o mierla: a-buuu, bi du bi du; de-de; maaaa (a cu caciula, doar cand e la san :)) ; ih ih, nei nei, goa goa si altele la fel! Si tipa de te asurzeste si scuipa, de vreo 3 sapt face brrrrrummmmm ca masinile si asa o tine 10 min, dupa care e musai s-o schimb, ca pana si pampersul e ud :)))

Sta in fund, asta nu e noutate, acum sta si se joaca, ridica o jucarie in manuta si o baga in gura si se echilibreaza foarte frumos...reuseste sa stea 10-15 min. Cand e pe burta se ridica in 4 labe si se bataie fata-spate dar repede asa si apoi se arunca...uneori sinucigas asa, e de nelasat in pat, oricum.

Ne pupa, ne musca, ne linge, ne studiaza fetele, intinzandu-ne balele ei pe ochi. E o hlizita, rade la absolut oricine, merge la oricine in brate si, in general, e o minunata si o solara! Nici nu credeam ca pot sa mai iubesc un alt copil, la fel ca pe marmot...de fapt, acum niste ani eram fix convinsa ca nu. Dumnezeu, insa, mi-a demonstrat ca inima unei mame, este cel mai incapator si cald loc!

 

Marmotel e mare, in every way! A luat locul 1 la calarie, dupa camp-ul de acolo; in Ro s-a straduit sa vorbeasca romana si ii iesea cumva, cu multe accente comice gen: buni sunt foame!:)) (ea isi traduce din engleza) A pierdut si dintele nr 8, acum are pauze pe incisivii laterali superiori; e tunsa si ea si pare mai mare si, in general, este cel mai minunat suflet din Univers! (cand o veni azi de la summer camp, sa vezi ce-mi iese minunatia pe ochi, ca nu i-am mai gasit loc la gimnastica, si=mi voi lua papara):))

 

Noi astia mari suntem bine, grasi si frumosi.:))) Toata lumea, fara exceptie, in Ro, mi-a zis/s-a minunat ca-s grasa/implinita dar ca sunt senzational de luminoasa (culminand cu tata care mi-a zis, suav, ca-s cat usha:))) ). Altfel, ne-am distrat frumos, am murit de cald, nu am reusit sa mancam tot ce am fi vrut (ciorba de burta iubi, porumb fiert eu) dar am realizat ca nu mai e de noi acolo.

 

Am lasat ceva poze pe drive, cu grasii dublinezi. Gata, am umplut singura toata pagina, aveti ce citi :)))

 

Va pup si va imbratisez pe toate! [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa postez de 1 mil de ori, aiurea! Scuze, nu stiu de ce.....

 

Si eu ma gandesc la tine, deseori! Iti multumesc, mereu atenta! Ai luat scaunel de masa? Gradinita ta cea frumoasa cum e? Cand ne mai incanti ochii cu minunatul luptator?

 

Alinutzel multumesc! Felicitari pt Celinut, este fetita mare, gata!!! Draga de ea, ce dulce poate sa fie! [il]  La voi asa racoare e in casa, de sunteti in pijamaluta? Afara si la noi e racoare, a fost interesanta trecerea de la 40 la 16-18 grade, cu vant si ploaie dar in casa sunt 23-24, asa ca tinem bulanele la vedere. Macar in casa sa purtam hainutele de vara, ca pe baza verii irlandeze...:))

 

Cu slabitul sa stii ca te inteleg, este absolut normal sa nu te simti bine cu noua infatisare. Invata, insa, sa iei lucrurile pe rand, rezolva-le cum poti si nu te mai certa cu iubi pt asta. Sigur ca si noi si ei am vrea sa fim asa, tac-pac, zanele de altadata dar trebuie sa fim obiectivi. Si acum, prioritatea este alaptatul...la mine cel putin, pana la 6 luni, asa am zis, poate sa se uite toata lumea crucis (si s-au uitat, ohooo) ca-s grasa, eu musai tre sa alaptez!

 

Soparlicu mai ai un baiaaaat de te topesti! E atat de frumos si de conturat, pe bune! SI are o fata boema! [il] Cand plecati in concediu? Cred ca abia asteptati sa vedeti omuletul alaturi de voi! Ahhh si ce frumos povestesti despre cum tu vei gati si ei se vor juca pe covor... [il]

 

Eyna sa aveti diversificare lina! Gabriel este un mega dulce, este asa de finut si de scump! Si are niste mocuteeee [il] Voi cand mergeti in concediu? Cand este (sau a fost?) ziua sotului, ca parca te pregateai sa-l sarbatoriti!

 

Carmenus ce fac fetele cele mai frumoase? Rara avis zilele astea, tu! Cand plecati spre Ro? Sa stii ca am doua locatii pt Delta, la care se ajunge pe roti, deci ok pt copii. Hai mai vino cu povestiri, poze, orice! Miss you!

 

Delia sa va fie de bine diversificare! V-ati grabit dar ma bucur ca piticei ii merge bine, asa va doresc intotdeauna! Am fost in vacanta dar cel mai bine te pot ajuta fetele care locuiesc in Ro! Eu zic sa mergeti cu inima deschisa, va fi foarte bine! O poza cu frumoasa ta nu ne arati si noua?

 

Mai mi-e dor de fetele astea tacute sau disparute de-a dreptul! Ma intreb cum or fi fost nuntile Adei si Andreei si, cred ca si Adwyna avea! Ma intreb ce-or mai face Gabita si Diella, cu gemanutele lor; Ma intreb ce-or mai face Eleina si Flory si Nico si Claudia si si si; Oare Helen s-o fi mutat? Nadia(in pozele de la nunta, esti cu mama si sora ta? semanati f mult la ochi, forma nasului, zambet)! Mi-e dor de Alina de la Buzau si de superbebe Mihai si nu inteleg de ce nu ne mai scrie deloc, ea care era asa de prezenta si de uimitoare si gospodina si si si! Va rog eu, dragelor, stiu ca e mai usor sa cititi, va inteleg! Dati-ne un semn mic, totusi! Macar sa mai stim si noi despre bulgarasi, cum cresc, ce mananca, ce minuni mai fac! Va rog, da? [flo2]

 

Despre noi ce sa mai zic....gasesc eu, cand e de laudat :)))

 

Leyul a crescut mult, cred ca cel mai mult si spectaculos de pana acum (cred ca vrea sa-l ajunga pe Stef). E o dulce asa, vorbim cu ea despre orice, cat e ziua de lunga si nu doar noua, ci si altora, ni se pare ca "raspunde" ca un om mare asa...are o intelepciune in privire!

Vorbeste cat e ziua de lunga, zici ca e o mierla: a-buuu, bi du bi du; de-de; maaaa (a cu caciula, doar cand e la san :)) ; ih ih, nei nei, goa goa si altele la fel! Si tipa de te asurzeste si scuipa, de vreo 3 sapt face brrrrrummmmm ca masinile si asa o tine 10 min, dupa care e musai s-o schimb, ca pana si pampersul e ud :)))

Sta in fund, asta nu e noutate, acum sta si se joaca, ridica o jucarie in manuta si o baga in gura si se echilibreaza foarte frumos...reuseste sa stea 10-15 min. Cand e pe burta se ridica in 4 labe si se bataie fata-spate dar repede asa si apoi se arunca...uneori sinucigas asa, e de nelasat in pat, oricum.

Ne pupa, ne musca, ne linge, ne studiaza fetele, intinzandu-ne balele ei pe ochi. E o hlizita, rade la absolut oricine, merge la oricine in brate si, in general, e o minunata si o solara! Nici nu credeam ca pot sa mai iubesc un alt copil, la fel ca pe marmot...de fapt, acum niste ani eram fix convinsa ca nu. Dumnezeu, insa, mi-a demonstrat ca inima unei mame, este cel mai incapator si cald loc!

 

Marmotel e mare, in every way! A luat locul 1 la calarie, dupa camp-ul de acolo; in Ro s-a straduit sa vorbeasca romana si ii iesea cumva, cu multe accente comice gen: buni sunt foame!:)) (ea isi traduce din engleza) A pierdut si dintele nr 8, acum are pauze pe incisivii laterali superiori; e tunsa si ea si pare mai mare si, in general, este cel mai minunat suflet din Univers! (cand o veni azi de la summer camp, sa vezi ce-mi iese minunatia pe ochi, ca nu i-am mai gasit loc la gimnastica, si=mi voi lua papara):))

 

Noi astia mari suntem bine, grasi si frumosi.:))) Toata lumea, fara exceptie, in Ro, mi-a zis/s-a minunat ca-s grasa/implinita dar ca sunt senzational de luminoasa (culminand cu tata care mi-a zis, suav, ca-s cat usha:))) ). Altfel, ne-am distrat frumos, am murit de cald, nu am reusit sa mancam tot ce am fi vrut (ciorba de burta iubi, porumb fiert eu) dar am realizat ca nu mai e de noi acolo.

 

Am lasat ceva poze pe drive, cu grasii dublinezi. Gata, am umplut singura toata pagina, aveti ce citi :)))

 

Va pup si va imbratisez pe toate! [il]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...