Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Buna mamici!

Lory bine ai revenit in forta! E bine cand ai ce citi;)  imi place cum povestesti ca imi pot imagina:) felicitari pt locul 1 si despre greutate...pe mine mama m- a intrebat : Rochia de pe tine o ai de mult? Ii zic nu, acum am luat-o. Ea: e cam stransa, de fapt esti tu mare...dar iti revii tu...daca iti revii. :))) 

Eu aveam 65 dupa nastere si acum am 59 , mai am de dat jos pana 54 sa arat cum vreau eu dar de fapt nu mai sunt ca inainte asta e ideea mi s- a schimbat corpul. Cat despre mama asa ma incurajeaza ea mereu:))))  Eu am facut mereu lucruri doar din ambitia de ai demonstra ca sunt mai buna decat crede. In fine am mai avut discutia despre mame si in sarcina.

Noi suntem un pic agitati dar cred ca de la caldura. Eu nu stiu cat mananca...cand cere dau nu am stat sa vad, nici somnul nu l-am socotit...noi suntem niste relaxati:))

Eu intrebasem de premergator 3 in 1 care are functie de jumper si mai tarziu sa il impinga daca a avut cineva. Nu am de gand sa il folosesc mult dar mai e nevoie:)

Va las...am vb numai despre noi. O sa revin dupa ce imi aduc aminte ce am mai citit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Soparlica, ce mare pare Alex!!! Uitandu-ma la el si gandindu-ma la al meu am senzatia ca al meu a ramas in loc...dar cred ca pozele modifica realitatea. E tare voinic!! Un scump!! <3
 
Alynutza, wow! Felicitari, sta mai bine ca al meu care la un momentdat se prabuseste stanga/dreapta :)).
 
Lory, va tot aud cu balele...al  meu balea de rupea la 3 luni. Acum nu mai baleste deloc! Dar DELOC! :)))) Nu mai are ce ca se topesc si balele de la caldura asta :)).
 Eu i-am cumparat impingatorul de la vtech si e indragostit de el. Ii dau jos partea detasabila cu activitati si da cu tot ce poate in el: maini, picioare, jucariile din zona :)))... il distreaza teribil.
 
Am luat un scaunel de masa... e tare dragalas, cu animalute. Are si o jucarioara care macaie...dar nu sta in el. Prefera sa manance tot din leagan sau carucior, daca e afara. Ma gandesc ca va fi mai util dupa ce isi va tine bine spatele.
Gradinita mea... a stagnat. M-am bagat intr-un milion de proiecte...si la cat e de cald, nu imi mai vine nici sa ies din casa. As sta numai in living, la clima :)). Acum fac o pauza in speranta ca iau casa respectiva si fac acolo gradinita visurilor mele. Am pus deja ochii pe un unghi. Sa dea Doamne Doamne sa pot lua casa! <3
Nu am reusit sa mai intru pe drive, dar cum termin de citit intru sa vad copii frumosi! Si va arat cum se joaca Ioan cu babywalkerul :)) cred ca am un clip prin telefon :))
 
Ai niste fete...demne de invidiat!!! [pup]
 

 

 

Nu stiu ce are azi...de cand a incercat taica-su sa il scoata la 6 afara e agitat si nervos. L-am culcat la 8 *acum 2 ore* si deja s-a trezit de 4 ori...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

Inca o data multumesc pentru aprecieri.

Eu sunt de parere ca toti micutii nostri sunt FANTASTICI si ca Dumnezeu ne-a unit aici numai mamici calde si rabadatoare, cu copii superbi.

 

Eu n-am facut nimic sa slabesc, ba mananac ca sparta orice, oricat, oricand si cu toate astea am dat jos 12 kg (in sarcina luand 8). Aham, aseara m-am cantarit ca mi-a mai zis ieri o colega ca eu nu ma mai opresc din slabit, iar eu i-am spus ca n-am mai slabit si cand colo, inca un kg pierdut. Daca mai dau unul imi ajung sotul [:-)))]

Nu ma plang, dar asa imi cade parul incat intentionez sa ma tund periuta ca m-am saturat sa adun de peste tot fire.

 

I-am facut piure de nectarina cu banana ieri lui Alex, dar nu a mancat cine stie ce din el. Am mancat eu banana ramasa si atunci a intins si el mana sa apuce si i-am dat si lui. A mancat banana singur de nu-mi venea sa cred.

La capitolul legume stam in aer. E drept ca nici lui tac-su' nu-i plac si si le alege din mancare/ciorba asa ca va urma un chin...

 

La noi a ramas doar brrrrrrrr-ul si niste sunete/tipete/chiote numai de el deslusite si ma-ma sau mam cand este suparat tare. In rest a epuizat tot vocabularul si nu mai are cuvinte. Ma amuza ca "prietena lui", mai mica cu 3 saptamani decat el, se comporta identic, dar cu ceva intarziere.

 

Lory tu, ca si Carmen, ne transpui acolo in povestile tale, ne faci sa visam cu ochii deschisi.

Felicitari fetelor tale! Cu o asa mamica nici nu se discuta sa nu faca performanta.

In vacanta plecam pe 24 august si da, abia asteptam.

Ne spui si noua locurile din Delta ca ne gandim si noi la o vacanta viitoare acolo.

 

Delia nu am fost efectiv in vacanta, dar am mai iesit din barlog de cateva ori: Curtea de Arges, Constanta, Buzau, Targoviste. Depinde ce zone preferati (munte/mare).

Noi am ales sa facem un traseu (o saptamana) astfel: Bucuresti-Eselnita-Herculane-Tg Jiu-Rm Valcea-Curtea de Arges-Bucuresti. Ne vom caza 2 nopti in Eselnita, 2 in Herculane si 2 von sta la rudele noastre la Curtea de Arges.

Vom alege sa facem excursii ce nu necesita catarare sau care sunt de durata mare.

Pana la vacanta ma bate gandul la o excursie la Babele, urcand pe Transbucegi si apoi pe jos.

 

Miha voi cand veniti in Bucuresti? Poate ne vedem. Sau daca vrei sa ramai la noi o noapte-doua sa iesi putin din barlog te astept cu mare placere.

Intr-adevar pozele nu reflecta realitatea.

 

Eyna grase sau slabe, coafate sau nu, pe tocuri sau nu, suntem (si vom fi mereu) mamele copiilor nostri si asta este singurul lucru ce conteaza. In rest...lumea oricum vorbeste singura.

Asa ca fruntea sus si bucura-te de "trasnaile" lui Gabriel ca acus trece vremea si te trezesti ca vrea sa se insoare.

 

Alinutza ce frumos se joaca Celine. Parca m-as baga si eu cu ea in seama. Abia astept si eu sa ajungem aici, sa nu mai fiu nevoita sa il intorc de 5 ori pe secunda ca nu se poate intoarce si plange (ba uneori urla). Dar...rabdare, nu?

 

Hai ca imi iau si eu talpasita (cand piisica nu-i acasa, nu-s nici soriceii!). Weekend placut si racoros (unde e cazul).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata dragelor,

Mi-am facut un latte mare mare si m-am asezat la laptop sa va scriu! Ca nu se mai poate asa.

 

Nici nu stiu de unde si cu ce sa incep - hai ca o iau cum imi amintesc

 

Alinuuuuutz, ce frumusica e celinutza. Si cum sta ea in fundulet si se joaca! Tare frumos e la voi! Tare mi-e pofta si mie sa ajungem in faza asta, in care sa stea in fundulet si sa se joace. Stiu din experienta anterioara ce minunat e cand "stam jos ca oamenii".

 

Eyna, ce frumusel e Gabitzu! Si ce mocute mocute face! Te inteleg ca te topesti dupa el!

 

Mihuleeeee ma gandesc la voi si sper sa va iasa asa cum va doriti cu casuta! Si sa vezi atunci colt de joaca pentru Nutzu! De nu o sa se mai sature de joaca. Tu ai inceput sa te mai odihnesti un pic draga mea?

 

Anuuuuuutz, unde esti? Ce face Ce face Irenuca mica si Lucosul cel frumos? Au iesit actele? Pe voi v-a topit caldura sau inca mau duceti?

 

Delia eu cred ca poti merle oriunde cu bebe. Atata vreme cat ai cum sa il speli, si sa il culci, cat ai grija sa nu stea in soare (vorbesc de soarele ala arzator de campie din Romania) decat dimineata foarte devreme si ai grija sa folosesti crema de protectie solara continuu, nu trebuie sa iti faci griji. Succes!

 

Iuli ce faci? Sa nu ne parasesti iar! Hai mai intra sa ne spui cum mai sunteti, da?

 

 

Soparliciule, tu esti minunata. Te pup mult mult! Iar Alexutzul e asa dragalas! Si intr-adevar, pare ca a crescut mult mult! Dar uneori si pozele sunt inselatoare, asa cum e el in prim plan pare ditamai baietelul! Te cred ca abia astepti concediul! Tare frumoase planuri aveti! O sa fie frumos sunt convinsa.

 

Lory draga noastra draga, pe tine te pup tare tare! Ce frumosi si fericiti sunteti! Am vazut pozele! De vreo cateva ori pana acum ;). I le-am aratat si lui honey! Nu prea intelege el de ce ii arat poze cu tine [:-)))] [:-)))] [:-)))] Dar i-am explicat ca va iubesc mult si se uita linistit la poze. In primul rand va sta tare bine tunse, doamnelor! Frumoase amandoua! Si semanati mai asa de bine.... Tare frumoasa rochia cea verde! Superba! Si sa nu te mai aud ca esti grasa ca vin peste tine si te bat cu doua bete! Fata draga nu esti grasa deloc, esti frumoasa de nu se poate si ai o stralucire si o bucurie in ochi de ma topesc [flo2] . Gata, am zis! Leyu e minunata! Cum sta ea in fundulet, cum rade la toata lumea, e asa haioasa cu uitatura ei "sfatoasa" asa. Iar marmotzel (iti respect decizia de a nu ne spune cum o cheama, dar io is curioasa de nu ma vad...imi imaginez tot felul de nume....) e super dulce! Se vede din poze ca v-ati simtit bine si v-a priit iesirea in Romania. Pozele de la piscina sunt din delta? Sunt interesata sigur de adresele pe care le ai? Pentru ca la anu' sigur o sa vrem sa mergem si noi prin Delta.

 

Despre noi acum - asa mai detaliat sa nu ma mai certati ca nu va scriu...

 

Ver e inca 100% pe laptic matern! Am incerca de vreo doua ori sa ii dau Pepti (laptele ala special faca proteine din lapte de vaca) pe care il refuza cu indarjire! Si ma trage de tricou efectiv, linge sanul prin tricou, orice! A incercat sa ii dea taica-su, nici acolo nu a functionat! Asa ca mulg in continuare de doua ori pe zi la servici, si in rest o pun la san! Papa ok, creste (am ajuns la 7,5 kg) dar de doua nopti se trezeste noaptea si vrea san. Bine, poate sa fie puseul de 6 luni (ca parca asta e ultimul, nu?) dar eu cred ca incepe sa nu ii ajunga doar laptele! E si foarte curioasa, daca noi mancam ceva vrea sa ne ia din mana, duce imediat la gura...

 

Asa ca de azi incep oficial diversificarea! Incep cu legume! O sa ii dau trei zile morcovi! Apoi trei zile fasole verde, apoi trei zile cartof dulce, apoi trei zile broccoli... Sa vedem cum va functiona! In principal fructele o sa le introduc dupa ce termin cu legumele (adica peste vreo 2 saptamani). Legumele o sa i le dau dupa amiaza - sa fie un fel de masa de seara (asta pentru ca aici in Olanda se mananca mancarea calda seara si la pranz soar sandwich, si in principiu incerc sa o obisnuiesc asa), asa am facut si la Emma deci merg pe drumul stiut si batatorit!

 

Referitor la intoarceri si mobilitatea Verului, se intoarce pe toate partile si in toate directiile! Daca e pe burtica se arunca asa inainte cu capul! Si asa se si deplaseaza un pic. Daca e pe burtica se ridica asa de manute (nu in patru labe) si apoi ridica o mana si incearca sa apuce caruselul asa. E tare dragalasa. Rade mult, gangureste si mai mult, ne pipaie, ne cauta din privire (in special pe sora-sa si pe mine cand i-e foame).

 

Emma e si ea intr-un proces de crestere si invatare uiumitor! Vorbeste continuu, face constructii de fraze complexe si deja "ma ia" la olandeza (adica foloseste unele expresii sau constructii care sunt tipice olandeze si pe care eu nu le folosesc). Romana in continuare nu "serveste" iar daca ii spun cate ceva in romana imi spune ea in olandeza. Alege cartile cu rime in olandeza cand trebuie sa ii citesc, pentru ca stie ca pe alea nu le transform in romana.

 

Noi suntem relativ ok cu pregatirile pentru botez (ca avem putini oameni si putin de pregatit). Vreau sa ii fac un fel de "masuta cu bunatati" pentru la botez, si sa sar peste traditionalul tort! Am gasit o firma / o fata care face chestii minunate din turta dulce, si vom avea o gramada de chestii pe motiv olanda - romania (inclusiv lalele din turta dulce si evident cu glazura colorata, chestii cu motive traditionale olandeze si romanesti....). Abia astept.

 

In rest, eu botez pe 23 si i-am cumparat deja hainutele finutei, trebuie sa le spal si sa le calc si restul de "trusou" de botez il ia mamica.

 

 

Cam astea despre noi. Plecam acum dupa amiaza catre nordul Olandei, intr-o zona frumoasa cu multa apa, lacuri, relaxare, etc. Ne intoarcem duminica!

 

Va pup si va imbratisez [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soparlica, multumesc mult pentru invitatie! Teoretic trebuia sa fi mers pana acum dar am avut licenta, apoi problemele cu fierea si, in final, am ramas fara aer conditionat si cu niste probleme de racire la motorul masinii asa ca nu am curaj sa ma aventureZ inca, pana nu mai scapam de canicula.

Cand te aud cat ai slabit tot nu imi vine sa cred ca am putut da jos 17kg din 22 :((. Mai exact nu imi vine sa cred ca am pus 22kg n sarcina....

 

Carmen ), multumesc din suflet! Inca nu stiu ce e aia odihna. Apropo. L-am deochiat. Dupa cele 2 zile de somn a revenit la programul lui.

Succes cu diversificarea! Cam pe aceeasi structura am mers si noi. Dupa apropape 3sapt am introdus fructele. Am inceput cu legume la 3 zile, doar ca nu cu morcov. Pe al meu il constipa teribil..

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Eu am avut o cadere nervoasa mai devreme... dupa ce ca de cand l-am nascut nu a dormit noaptea...acum s-a invatat sa doarma 5-10 minute dupa care incepe sa "cante" sau sa tipe... in miezul noptii. I-am dat nurofen, am deschis geamul, l-am leganat. Adoarme... il pun jos... incepe sa tipe. Nu vrea sa manance noaptea... mai nou nu vrea sa manance nici ziua...decat piept, si aia cand tasneste...si cum eu de cand ma stiu am probleme cu lactatua, imi vine sa urlu. El rade, nu are treaba... e vesel dar e nedormit si nemancat iar eu sunt zombie; deja nu mai stiu ce sa ii mai fac. M-am trezit cu maica-mea ca i-a dat o coaja de paine sa roada la ea... vrea sa ii faca nu stiu ce mancare de care imi dadea mie cand eram mica, din legume... dar eu as vrea sa manance mai mult produse pe baza de lapte, nu de legume... 

Of.

Gingiile sunt albe...deci nu cred ca e vorba de dinti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna rapid fete,

 

Miha of draga mea! Eu cred ca sunt dintii +puseul dar, mai ales dintii. Imi aduc aminte de colegi de-ai marmotei, care fix asa faceau. Stiu ca drii le recomandasera mamicilor supozitor cu paracetamol, cica ar fi mai eficace. Acum, desigur, eu nu sunt medic si mie imi este tare frica de dat medicamente fara avizul medicului. Incearca sa-i dai cu gel pe gingii, inainte de somn; ia-i  inele gingivale (cele de la nuk sunt f usor de tinut in manuta; eu i-am luat si periuta de dinti 0-6m de la nuk, e cu capete gumate, numai buna de masat gingiile naravase). Va tin pumnii sa va reveniti! Lui ii trebuie si legume si fructe acum, mai ales ca sunt destule de sezon, f bune!

L-am vazut in poze, este de-o veselie copilul asta al tau! Total cu caciula si maneca scurta, haios in toate cele; el ca si Celinuca si Gabriel, manechini cu picioare luuuuuungi nene!Poza cand e pe burtica, imbracat in rosu si se uita in sus e de revista! [il]

 

Soparliciu bravo tie fata draga, te luam drept model! Pumnii stransi minunatului, [il]  sa-i placa si legumele, totusi! [:)]

 

Alinutz suntem frumosi, tineri si indragostiti. Post Celine mai aveti ceva in privire, o dragoste incredibila, pentru minunea voastra! Sa fiti mereu sanatosi si impreuna!! [il]

 

Carmenus multumesc si multumesc! Sper ca a fost de poveste pe unde v-au umblat pasii weekendul asta! Laaaa muuulte lunite dulcei Vera, sa creasca mare, sanatoasa, iubita si norocoasa!!! Sa ne mai arati pozici cu superbele olandeze, pls!!!! [il] Te imbratisez cu patos! (my better half, aici pe forum, tu esti  [il] ) Cum a fost inceputul de diversificare?

 

ps. resorturile sunt la Murighiol. Unul este peninsula resort iar celalalt puflene resort

 

Iuli am uitat sa zic, citisem de febra lui Efrem si apoi eruptie. Se poate sa fi avut roseola infantum! Luca ce mai face? Cum mai sunteti?

 

Fetele vad ca dispar cand apar eu, cred ca tre sa scriu mai putin. [:)]

 

Noi bine, revin eu cu info, acum fug in ambasada.

 

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...