Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Asa, revin

 

Eyna, draga de tine! Ma bucur ca v-a fost bine in excursie si ca minunatul Gabriel s-a comportat bine. Referitor la restaurante...intotdeauna sunt si surprize din astea.

 

Lory sa nu uit - mi-a placut poza cu voi 4 ca si bebelusi! Si sunteti impartiti cam asa: iubi cu marmotzicu si tu cu Ley (presupun ca tu esti coltul din dreapta sus...daca ma insel inseamna ca m-am imbatat cu apa  [alcool]  [alcool]  [alcool] ) 

 

Acu sa va spun despre noi: weekendul a fost tare reusit. A fost vreme frumoasa, asa ca am stat mult afara, ne-am plimbat, ne-am jucat, am sarbatorit-o pe Vera! I-am facut un tort din brownie (cea a lui Jamie Oliver) si cu o glazura, l-am ornat frumos si am papat. A fost tare dragut, Emma e mai nou foarte incantata sa cante "multi ani traiasca", evident in Olandeza, asa ca ne-am distrat de minune! (aveti poze)

 

Fetele noastre au dormit pentru prima data in aceeasi camera! A fost ok, ca am culcat-o intai pe Vera, apoi Emma in baita, citit in camera noastra si dus in patut direct la culcare (acasa citim in patul ei dupa baie). Au dormit, nu s-au sculat una pe cealalta, doar dimineata cand Veru' s-a trezit la 6.30 si evident ca s-a trezit si Emma atunci. Ver a dormit la loc dupa ce a mancat dar Emma nu evident! Dar ma bucur ca a functionat, ca in Romania in principiu o sa avem cam peste tot pe unde mergem doar 2 dormitoare!

 

Asa, cu ce sa ma mai laud? Veru' e de o veselie molipsitoare! Rade cu gura pana la urechi, vorbeste (nu asa clar ma-ma, ta-ta, mai mult ngiiii, bhbhhhhiiiiii). Intoarcerile le stapaneste bine, dar in fundulet nu sta nici daca o prind in cuie. Decat rezemata si sprijinita de 100 de perne! Si oricum cade pe fata cel mai adesea, se pliaza asa pe burtica! Si ma striga ("ghiiiiiiiiiiii, ghiiiiiiiiiiiiiiiiii).

 

Dinti - nu avem inca. Si la noi ca si la Ioanul nostru fermecat, "baleala" a fost pe la 3-4 luni, acu' nu mai baleste nimic! La mana nu simt nimic, asa ca probabil ca mai avem de asteptat (acu, Em a avut la 8 luni, asa ca sunt obisnuita).

 

Diversificare - vai vai vai si aoleu! Fetelor, pe cat de usor au mers toate la noi pana acum, era normal sa ne astepte si pe noi ceva gerutati nu? Morcovul a fost fara niciun pic de succes. Linge putin si scuipa si plangeeeeee... cu lacrimi mari mari mari si grele. Si se uita la mine cam asa "De ce ma chinui? De ce nu ma iubesti?". Cand ii dau apoi sanul il ia cu ambele maini, il mangaie, isi pune asa toata mana de la cot pe san, si nu ii mai da drumul. Azi a fost ziua 4, asa ca i-au dat la cresa fasole verde (a mancat fix 2 lingurite), ceea ce mie mi se pare mult! Dar cica tot in protest asa.

 

Lapte - se cam termina lapticul meu fetelor! Adica daca o pun la san pare a avea suficient dar la mine cu mulsul e jale! Pentru maine am doar o portie de lapte! Asa ca pentru a doua va trebui sa ii dea lapte praf! Pepti (laptele ala special fara niciun fel de proteine din lapte de vaca) nu vrea deloc deloc. Asa ca am luat iar HA (cel din care a baut de cateva ori inainte). A baut un pic, nu a avut nicio reactie, asa ca sper din tot sufletul sa fie bine! Ca maine ii dau din ala la cresa! Stau cu inima cat un purice! Dar ce sa fac, daca nu am suficient!  Alinutz multumesc draga mea de complimente, dar asa de eroina nu sunt! Oricare dintre voi ar face acelasi lucru! Vrem ce e mai bun pentru copilasii nostri, e normal :).

 

Nu stiu ce mai voiam sa va spun, sigur mai aveam una/alta, dar nu mai imi amintesc. 

 

Va pup si revin evident ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daa... Dupa disperarea de azi dimineata mi-a luat mama copilul si am picat lata. Doua ore am dormit neintoarsa si mi-am incatcat bateriile. Cand m-am trezit am observat ceva minunat:  puiul meu era pe covor, in fundulet, singurel, se juca si radea de zor... Nu credeam ca mai ajung sa prind ziua asta.

 

Am schimbat strategia de somn. La 7jum in loc de baie il scot in sling si merg pana la 9 jum cu el la plimbare. Am facut vreo 10km azi. Oboseste si el, fac si eu sport. Acum doarme de o ora neintors. Sper sa functioneZe. Ah, plus aer curat ca am mers pe toata faleza Oltului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

 

V-am citit ieri si cand m-am hotarat sa va si scriu m-au sunat de la pensiunea din Herculane unde facusem rezervare ca le vin nu stiu ce cunostinte din strainatate in vizita si au nevoie de camera si nu mai putem sta acolo. Imi gasisera in alta parte la un tarif mai mic, dar cand am sunat sa vorbesc direct cu ei mi-au zis ca nu le face nimeni tariful si ca e cel de pe site si...si uite asa cauta cazare acum cand mai e putin pana la plecare.

Am gasit ceva, astept sa-mi trimita datele sa le platesc avans (sper sa nu imi traga teapa si sa astept mult si bine sa mi le trimita!).

Intre timp si fina mea s-a razgandit si renunta la vacanta (am sunat-o ieri sa o intreb daca e de acord cu noua locatie si mi-a zis ca "isi facea curaj" sa-mi spuna ca nu mai merge).

In fine, mi-am lasat ce aveam pe suflet voua, scutur din cap si merg inainte.

 

Eyna am refacut alaturi de tine plimbarea. Noi am mers intr-o toamna (in ajun de Sf. Parascheva) si am urcat si la Patrunsa. Vremea a fost buna, peisajul de un ruginiu superb, cerul senin si de un albastru pur. Tiiii abia astept sa imi mearga Puturosul sa il alerg pe la munte!

 

Alinutza si eu am aceeasi parere ca sunteti mai frumosi in 3. Iar pe chipul tau se vede asa o lumina calda si radiezi.

Plimbaretelor! Va sade taaare bine!

 

Carmen si eu tot la fel cu lapticul. Numai o masa scot (la noi o masa inseamna 120 ml - asta era si motivul pentru care v-am intrebat cat papa micutii vostri).

Aaaaaa, deci nu trebuie sa imi fac griji ca numai al meu nu serveste legume.

Bafta!

 

Lory am vazut si eu pozele si iti spun ca nu m-am saturat, mai vreau.

 

Ana daca intrebi in stanga si dreapta gasesti pareri diferite legate de apa. Fina mea spune ca Aquatique este cea mai buna, colegele Bucovina, nu mai stiu cine Carpatina si tot asa. Eu consum Borsec de ani buni si ma simt bine cu ea (este singura care nu are gust de "chiuveta" in opinia mea). Cu ea prepar si laptele (apropos neonatoloaga mi-a zis simplu apa fiarta si racita sau apa plata din comert) si tot din ea ii dau sa bea.

 

Miha mai incearca astfel de momente. Rasfata-te si tu macar o data pe saptamana. Eu ieri imi propusesem sa fac curat, dar copilul meu m-a vrut langa el si am motait si eu 30 minute cat a dormit, dupa care ne-am jucat si a mai tras inca o repriza de somn de 1.5 ore in patul nostru drept pentru care am abandonat orice activitate casnica si am stat pur si simplu si l-am admirat cum doarme.

 

Andreea da' mari mai sunteti! Voi cresteti asa ca Fat Frumos. Serviciu usoar sa ai!

 

A inceput sa se rostogoleasca si de pe spate pe burta, dar intr-un mod de-a dreptul ciudat. Se ridica de fund, se impinge in genunchi si indeasa fruntea-n pat pana (cred ca-i fundul greu!) legile fizicii isi fac aparitia si pica intr-o parte. Dar e musai sa aiba spatiu mare ca in patut nu ii iese.

Daca il ridic sa il pun in fundulet se impinge in calcaie si in fractiune de secunda e in picioare afisand un aer triumfator.

Baleste si isi tot roade degetele de la maini (inelul gingival nu il vrea desi are mai multe modele). Dinti nu se vad si nici nu se simt inca.

 

V-am tucat! Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

 Soparlica , sper sa gasiti repede alta cazare si sunt sigura ca o sa aveti o vacanta reusita si fara finuti! Se pare ca Alex vrea direct in picioare dragul de el.

 

Miha, poate iti faci un obicei sa dormi asa vreo 2 ore pe zi și vorba Carmencitei, cine stie ce surprize frumoase iti mai ofera Ioan. :) Oricum e bine ca ti-ai mai incarcat bateriile puțin. 

 

Carmencita am auzit de muuullti bebei cărora nu le plac legumele la început pentru ca nu sunt obișnui cu gustul dar o sa fie bine mai târziu 

 A papat Verutz???? 

Offf, primeste te rog un "La mulți ani " întârziat de la o mamica uituca!

 

Noi bine, in parc la copii ca ne place mult sa ne uitam dupa ei.Mergem apoi la mama si fac o tarta cu legume pt iubi si mancam in familie.   Celine A dormit , a papat si s-a jucat azi, cumintica.  

Soparlica  sa stii ca Celine doarme întotdeauna mai mult și mai bine daca stau langa ea. Adica 2ore jum-3 , in comparatie cu 1 ora daca nu sunt langa ea dar mai sunt si cazuri in care doarme f bine și singurica mult. 

 

Va pupam dulce!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Vin cu vesti bune. Am rezolvat cu cazarea, chiar dimineata am mers si am platit avansul. Acum sper sa nu se mai iveasca alte probleme.

Numar nu doar zilele, ci si minutele pana la vacanta. Abia o astept. E mai mult nerabdarea de a vizita locuri noi.

 

Alexandru a papat bine de tot ieri piureul de legume (morcov + telina). O jumatate de ceasca. M-am si mirat. Poate o luam catinel din loc cu ele. Nu il fortez.

 

Noaptea trecuta s-a trezit pe la 2.30 cu fundu'-n sus. M-am dus la el si era acolo sotul meu (m-am si speriat de el, dar banuiesc ca in trecere de la/dinspre baie l-a auzit). L-a intors si a dormit pana la 6.40 cand s-a trezit (tot cu fundu'-n sus) si a mancat. A urmat o alta repriza de somn pana la 8.05. Cand am plecat l-am lasat vorbind.

 

Ieri dupa-amiaza am facut curat impreuna. Adica l-am tinut in brate in locurile unde am aspirat si nu eram in raza lui vizuala si am spalat pe jos tot cu el in brate. Se uita asa mirat si rotea capul dupa orice miscare ce o faceam eu.

 

Ma intorc si eu la balariile mele. O zi usoara va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Soparlica eu am fost cu niste prieteni care sunt grasuti si nu au putut urca nici la pestera de la Iezer. De la Pahomie la Patrunsa e drumul mai greu si nu puteam merge cu masina fiindca e o masina obisnuita nu de teren. Pe jos nici nu se punea problema. Stiu ca e foarte frumos si acolo de la sotul meu care a masurat drumul pana la rezervatia Buila...sotul e inginer drumuri  si merge prin toata tara la masuratori. A fost de curand si la Cazanele Dunarii , avem in plan sa mergem in septembrie daca nu mai intervine nimic.

Au inceput incet , incet sa manance toti bebelusii...eu nu am inceput serios dar de saptamana viitoare o sa mancam zilnic dupa regula de 3 zile . Am o programare si la pediatra saptamana viitoare sa vedem ce zice asta asa orientativ ca e cam in varsta si e posibil sa nu fim pe aceasi unda, dar sustin mamicile ca ar foarte buna.

Gabrielul meu a inceput de o saptamana sa se trezeasca la 2-3 ore noaptea ca in prima luna, sper sa treaca perioada asta. In rest somn ,joaca,rasete si plimbari! Iar eu mai am 4 kg pana la greutatea ideala:)

Gata cu lauda:) miha sa o tii tot asa cu somnul ,soparlica sa ai o vacanta asa cum ti-o doresti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinutz am mancat trei mese si intre mese fructe proaspete sau salate de legume din gradina mea sa tin burta plina. Mancare gatita un casa normala nimic dietetic.Apa multa si cate o limonada cu miere pe zi cam 1 l.  De fapt asa mancam si in sarcina anul trecut ca nu mai suportam nimic dulce, acum ma abtin de la dulce si cam atat. Sper sa ajung in doua saptamani fara colacel ca sa pot merge fara stress la plaja;)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Ma bucur de vestile bune.

Si noi papam bine legumele, in fine, doar morcov pana acum. Maine bagam si albitura.

Of Carmen, Soparlica, tare mi-e frica sa nu pierd si eu lapticul cand o sa plec de langa bebe. Ma streseaza ideea revenirii efective la birou. BB nu bea cu canuta cu cioc inca. I-am dat de cateva zile apica in ea, dar mai mult se joaca cu ea; nu suge. Isr daca din greseala suge si vine apa, o scuipa. Si din septembrie va trebui sa bea laptele cu ea... :( Of.

Mai am un stres fiindca nu stiu cu cine sa il las. Initial am zis ca bunicii paterni se vor ocupa, doar ca dupa nunta eu m-am certat cu socrul meu si nu vorbim. Si nici nu mai vine la baiat. Soacra mea mai vine cand si cand, dar ceva tensiune exista si i  relatia cu ea. Eu vreau sa iau bona, dar sotul nu e de acord, zice ca se le mai dam o sansa parintilor lui. Iar mie mi s-a cam luat. Nici nu sunt genul care sa se roage de cineva. In fine, iertti-mi rabufnirea.

Alinutza, sunteti ca doua papusele, se vede "indragosteala"

 

Stef ia f bine in greutate, am trecut de 10kg. E un mancacios si jumatate. Doarme si f bi e, si-a facut un program minunat ziua cu 3 somnicuri.

 

Lorycic, sa primesc pozele de la nunta si promit sa incarc cateva. Deocamdata am primit filmuletul cu dansul nostru, l-am incarcat pe FB, dar stiu ca tu nu esti fan.

 

Mai vin fetele. Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...