Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Fetele, felicitari pt kg pierdute. Bravo ca reusiti. Eu n-am reusit sa mai clintesc acul cantsrului de f multa vreme.

Dupa vacanta nici nu m-am cantarit de frica. Am fost la all inclusive si mi-am cam facut de cap.

Aaa, si n-am indraznit sa stau in costum de baie, asa ca am fost la plaja si la piscina....imbracata :(

 

Well, vara viitoare sper sa ma prinda mai in forma.

Acum nu vreau sa tin dieta, mi-e frica sa nu stric laptele lui bebe. Da, stiu ca n-are legatura, dar nah, sa fiu eu mai catolica decat Papa.

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bravo Eyna, felicitari :)!

 

soparlici, ma bucur ca ai gasit cazare si te-ai linistit! Sunt convinsa ca o sa va simtiti bine in concediu.

 

Andreea, o sa se obisnuiasca si cu canuta cu cioc - eventual vezi ca sunt unele care au ciocul moale asa, gen biberon. Pe de alta parte poti sa incerci sa ii dai si din biberon nu? Cred ca e bine sa incepi de acum cu lapticul in canuta sau biberon, oricare varianta o alegi, ca sa apuce sa se obisnuiasca pana mergi la servici! Asteptam cuminti poze. Referitor la situatia cu socrii, sper sa reusiti sa rezolvati problemele! Si acum vezi, poate nici nu se pune problema de insistat si "rugat". De obicei bunicii sunt asa de incantati sa stea cu nepoteii, ca s-ar putea ca ei sa te roage pe tine. Oricum ar fi, iti doresc mult succes.

 

Veru a papat ieri la cresa 100 ml de lapte praf. Nu a avut nicio reactie dubioasa, deci e bine. Dar greu greu a papat, s-au chinuit fetele la cresa cu ea (a papat lapticul meu la 9.15 dimineata si laptele praf abia pe la 16.30 (desi incercau sa o hraneasca de la 12.30.). Fasolea verde a refuzat-o insistent! Iar cand m-a vazut si am luat-o in brate, ma sugea prin bluza, nu exagerez! Si era nervoasa toata ca erau prea multe straturi de hainute in calea ei (sutien, tricou si o bluzita de voal [:-)))]  [:-)))] [:-)))] ). 

 

Azi am fost la control cu ea, la biroul de consultatii. A crescut bine, are aproape 67 cm (66.6) si 7.750 kg. M-a certat doctora aia de acolo, ca trebuia sa fi inceput mai devreme diversificarea, ca d-aia refuza acum ca asa e cu copii care sunt hraniti doar la san, refuza legumele, ca de ce nu introduc simultan si legume si fructe... Ma uitam la ea ca la masini straine.... Mi-am pastrat calmul si i-am spus ca am inceput diversificarea la 6 luni, asa cum e si recomandarea OMS si ca o sa introduc fructe dupa legume (asa cum e si recomandarea biroului de consultatii si asa cum am facut si la fiica-mea mai mare). De data asta eram si cu Emma ca trebuia sa se uite si la ea, sa ii monitorizeze dezvoltarea. si se tot mira doamna dr ce desteapta e fiica-mea si cate stie sa faca (pentru ca a stiut sa puna niste forme prin gaurele, si ca a stiut sa ii spuna care e banana si care e vaca [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] ). Cand a inceput fiica-mea sa ii si cante vreo trei cantecele in olandeza si I-a cantat la final si "are mama o fetita" era toata socata!

 

In fine, m-a iritat un pic doamna dr ca am indoieli serioase in ceea ce priveste competenta dumneaei! Dar asa e sistemul aici, monitorizarea se face la acest birou de consultatii local, nu ai posibilitatea sa iti alegi singur doctorul pentru monitorizare. \

 

Cam astea de la noi, ma intorc la trebile mele.

 

Aaaa, sa nu uit, am chemat o bona vineri seara, sa stea cu fetele, si noi avem date night! Iesim la film si cina. Abia astept.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen si noua la fel ne-a zis azi dr ca sa incepem simultam cu fructe si legume și peste 2 săptămâni branzica nature deja!!! Deja 2 medici mi-au zis așa.  Oricum eu fac cum stiu de la alte mămici.  

 

Felicitari Verei pentru masuratori si voua pentru escapada, abia aștept sa ne spui Cum a fost ! Trebuia sa ii spui ca asa sunt copiii romani mai inteligenți din naștere.   [:-)))]

 

Speram sa se obisnuiasca Verutz sa pape lapte praf si mancarica cat mai curând.  Dulcegaria mica!

 

Ne-am masurat si noi azi,avem 68 cm si 6.900 kg,asa ca ma declar mulțumită.  Se pare ca o sa am o fata inalta si slaba ceea ce nu e tocmai rău.  [:)]

Ah, o tragea de zor pe dna dr azi draga de Celine cand a auzit de mâncare.  [:-)))]

Fug ca vrea atenție! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soparlica, imi pare rau ca trebuie sa apara astfel de lucruri inainte de vacanta. imi dau seama ca e tare iritant...dar nu trebuie sa lasati nimic sa va stea in drum! Va veti distra si fara ceilalti...si sigur veti gasi o cazare mai buna! :D

 

Alynutza, ar fi bine dar slabe sanse :). Nu pot dormi ziua decat cand sunt epuizata...

 

Eyna, pt mine 2-3 ore noaptea ar fi lux :)))

 

Andreea, bine ai revenit dupa atata planificare, distractie samd! Am vazut pozele pe fb! Sunteti superbi si ai fost o miresica de invidiat!

Uh, e destul de nasol cand apare cate un conflict intre tine si parintii lui> Sper din suflet sa nu va afecteze pe voi.

 

Carmen, Doamne ajuta sa nici nu apara vreo reactie. Aia a fost o intamplare. Vera e perfect sanatoasa si va fi bine! [pup]

Vai, trebuie sa fi fost tare dragulta Emma!! 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si de la mine pupici pentru ziua de azi! Lory, sa traiasca atleta! La multe multe lunite si anisori cu sanatate si bucurii! Cum va sarbatoriti? Cum merge diversificarea la voi? Ca la noi mai mult sta pe loc! Piti nu stie ce sa faca deloc cu mancarea, si o tine asa in gura, asta in cazul fericit in care nu o scuipa direct!... Aaaa , si are lacrimile alea mari cu ea de cate ori tre sa o hranesc :). 

 

Cred ca o sa o alapez pana la 18 ani... Ca tot ziceam eu ca ne oprim prieteneste la 6 luni . Acu' mulg cu spor.

 

puuuup

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!

Si eu am intrat tot sa va salut si sa semnez condicuta.

 

Bifam primul dintisor. Ieri dupa-amiaza imi tot musca de zor mana si la un moment dat degetul mare. Am vrut sa-i masez putin gingiile (ca jucariile de dentitie nu il atrag) si atunci m-am "impiedicat" de el.

 

A papat bine si ieri legumele.

 

In rest acelasi program. Maine mergem amandoi la scarbiciu si, cum vom fi doi, vom sta mai putin acolo.

 

Fug ca-mi clocotesc oalele pe foc. O dupa-amiaza placuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Soparlici felicitari primului bulgaras iepuras!!! [il]  (cel putin dintre cei cu mamicile active) Vacanta frumoasa sa aveti, cu relaxare, voie buna si oameni adevarati in drumul vostru!!!

 

Miha cum mai e Ioan? Felicitari pt somnicul de atunci si, mai ales, pt baiatul mareeee care se juca singur pe covor! [il]

 

Alinutza ce mai face draga si minunata Celine? [il]  Canta pe MJ, ha? :)) Felicitari pt masuratori, fotomodel, am zis eu bine!

 

Carmenus multumim din inima! Hihi, felicitari fetitei inteligente Emma [il]  si mega felicitari Verutei, pt masuratori si pt ca stie ea ce-i bun pe lumea asta [:-)))]

Am vazut pozele, mai ce frumoasa este cea cu voi 3 fetele pe burta, uitandu-va pe sub bara aceea de lemn! [il] Sa mai spun ca-s pe vecie indragostita de freza Verei si de ochisorii ei? Sunteti asa frumosi si luminosi toti 4 iar poza cu Vera singurica la tort, cand face ochisorii maaaaari, este mi-nu-na-ta!!!! [il]  Frumosi copii face olandezu [:D]

 

Ah, imi pare rau ca Veruc nu e fan diversificare dar catinel, va descoperi ca-i buna si treaba asta. Sunt convinsa ca la fructe nu va mai fi o lupta dar pana atunci, cate lingurite vrea, atatea vrea si gata. Bossu-i boss! [:D]  [il]

Voi cand plecati spre Ro?

 

Andreut felicitari pt big bossul iubitor de legumite! Sa stii ca te inteleg cu nedezbracatul in vacanta, si eu tot imbracata am stat, doar o zi am ramas in costum de baie, cand m-a rugat marmota sa ma ingroape in nisip. [:)]  Am inteles cu pozele dar macar ceva din concediu? Mi-e dor sa-l vad pe Stef in toata spledoarea! [il]

Ah, poti pune ceva mililitri de laptic in canuta, ca sa priceapa ce vrei de la el! Si nu-ti face griji, de-acum nu mai renunta el la san in favoarea vreunui cauciuc, garantat. Doar ca trebuie sa inteleaga canuta/bibs-ul ca pe o sursa alternativa de mancare, la fel ca si lingurita. Sanul va ramane san, sunt absolut convinsa!

 

Noi suntem ok! Ieri a implinit iubita mica 6 luni, frumoase, minunate! [il]  Cat timp mami s-a insemnat la tatuator [soricel] , tati a plimbat sarbatorita pe malul lacului. Apoi am mers toti 3 (marmota e la summer camp ziua) la un restaurant nepalez si am mancat nuuuumai chestii misto iar Ley a fost o dulce, ca intotdeauna!

Acasa am avut prajituri, lumanarica, coifuri, happy birthday si mult fun in 4! [il]

 

Despre Ley ce sa zic...e mare, in toate privintele. Are 9 kg si 71 cm, sta in fund de multa vreme, se taraste si se invarte in jurul propriului ax, se catara pe diverse, muta obiectele dintr-o manuta in alta, incepe timid sa imite si.....a inceput sa se ridice in picioare si sa stea singura!!!! pt cateva secunde! (aveti dovada pe drive!) Vorbestebebelusenii, rade mereu si e o scumpa si o ingenioasa! Se pregateste asiduu de dintisori, cred ca o inghesuie si puseul pe alocuri, asa ca in ultimele nopti a supt des dar nu e bai.

Pe 1 aug am inceput diversificarea cu morcovi de la borcanel, dati de surioara. Mareeee hit, se repezea in lingurita cu o viteza. [il] Eu am urmat regula proprie, adica 2 zile :)). A mancat morcov, parsnip (pastarnac parca) si squash (dovleac). Astazi avem mazare si tot asa. Mi-a venit si Beaba-food-maker-ul, asa ca de sapt viitoare vom manca facut de mami cand suntem acasa si borcanele in deplasare! Ramanem pe legume inca vreo 2 sapt si abia apoi fructele. Pt galbenus si carnita asteptam musai sa faca 7 luni, nu vreau sa-i dau mai devreme, idem pt iaurt/branzica. E timp!

 

Cam asta de pe la noi. V-am lasat poze si un film pe drive, cu evenimentele din viata noastra!

 

Sper ca toata lumea e bine, sanatoasa si in/aproape de vacanta!

 

Pupici racorosi!

 

p.s. Carmenus si Iubi, sa aveti o seara ultra reusita! [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

 

Lory multumim de complimente. Cred ca pana la concediu o sa apara si al doilea. M-a uimit faptul ca inafara de tendinta de a musca si a-si baga degetele in gura nu s-a mainfestat prin nimic din ce am auzit: febra, plans, agitatie.

La multi ani (intarziati) si din partea noastra! Sa fie sanatoasa si norocoasa!

 

Noi am avut un super weekend.

 

Sambata Alex a facut primul traseu de munte "pe jos". A fost extrem de incantat si de curios. Isi rotea privirea catre orice misca si se uita cu gurita deschisa si cu o mimica haioasa.

Am urcat de la Piatra Arsa la Babele. Si pentru ca i-a placut vrem sa repetam experienta mergand pana la Crucea Caraiman. Va las o pozica si promisiunea ca in curand sa pun mai multe pe drive.

 

Ieri ne-am lafait la nasici in curte la umbra pana spre miezul noptii.

 

Papa binisor si legume si fructe. Dimineata mancam eu pepene galben si nu am scapat de el pana nu i-am dat sa molfaie la o bucata. Azi vreau sa ii dau cartof dulce.

 

In rest...aceeasi noi.

 

O saptamana usoara!

 

 

post-131326-0-01601500-1439198111_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellooooo si de la noi!

 

lory multumim de complimente! I-am transmis olandezului ca face copii frumosi! S-a speriat initial, s-o fi gandit 'aoleu, mai vrea nebuna unu'". S-a calmat cand i-am explicat ce si cum! Si ca inca un copil nu e in carti deloc deloc! Am vazut pozele! Ca de obicei frumosi si fericiti. Si ti-am auzit vocea pe filmulet! Ce voce calda si asa oarecum "nastrusnica" ai. Muaaaaah.

 

soparlici ce curajosi sinteti voi! Cu bebe pe munte! Bravo fata draga! Asa trebuie! Ma bucur ca a mers totul bine. Ce palariuta dragalasa are Alex! Superba poza!

 

noi am avut un weekend reusit. Vineri la gewcul meu preferat in Delft si apoi la jurassic world! Tare bune a fost! Ce mi-a mai placut sa ma plimb seara pe strada, relaxata... A fost super ok, pe ver am culcat-o eu inainte de a pleca, pe emma a culcat-o bona. Oricum ne-am simtit minunat asa ca am zia ca repetam weekendul viitor, sa nergem la mission imposiible 4

in rest a fost vreme super frumoasa asa ca am stat mai mult pe afara.

 

cu papa e inca greu dar ii dam noi de cap.

 

va pup ca am terminat mulsu', fug la ale mele

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...