Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Soparlica, ohooo! Felicitari! BRAVO! A spart gheata dintisorul lui Alexutzu!
 
Lory, e bine... vesel, foarte vesel. Multumim de intrebare [pup]. Acum se lupta sa mearga de-a buselea si sa se ridice in picioare. 
Cu intarziere va urez si eu multe luni frumoase si pline de descoperiri inainte!! [pup]. 9 kg? WOW! Bravo ei! E minunata cate face!! 

Carmen, Felicitari pentru timpul minunat petrecut! Ce imi place sa citesc vesti bune! <3

 

 

Ioan ieri a zis "ma-mi-meu" de 4 ori la rand :))) nu stiu ce a vrut sa zica dar ce a iesit a fost teribil! :)). Citisem intr-o carte de psihologie ca de cand sunt mici copiii au nevoie sa apartina si sa li se repete treaba asta, gen "eu sunt mama ta, tu esti copilul meu"...si cred ca l-am stresat prea mult cu "eu sunt mami tau..." si cand intindea manutele spre mine sau era agitat "vreau la mami meu" :))). A fost simpatic tare. Ma striga numai cand nu ma vede sau ii e somn. In rest nu are stres. Sta la oricine, rade cu oricine, nu il intereseaza. Ieri am fost la o Manastire si l-a luat Pr Staret (care e duhovnicul nostru si pe care il vede cel putin o data pe saptamana) in brate si a plecat cu el la bucatarie, prin biserica, in aglomeratie... nu avea Ionut nicio treaba :)). Statea fara stres, desi nu era nimeni cunoscut cu el :)). Va trebui sa fiu tare atenta atunci cand va creste sa nu plece aiurea (cum a facut maica-sa la 2 ani jumate :">) 

 

Sa bifez si eu etapele dezvoltarii (cele pe care le-ati amintit)

 

diversificare, mancam destule. Nu are alergie la nimic deocamdata. Ii place orice daca ii pun miez de paine inauntru (stiu ca e devreme dar mi-a recomandat dr fiindca nu ii mai plac cremele). S-a saturat de banane. 3 mese diversificate / zi, in rest san la discretie. Multumesc lui Dumnezeu ca nu mai am probleme cu laptele. Vine oricand, repede si destul. IN SFARSIT! :))

 

dinti, nema. Ar da, n-ar da, nu se stie. Nu ma grabesc ca la halul in care ma musca de sani...dintii ii lipsesc

 

somn, ziua dupa masa de dimineata in carucior, la pranz vreo ora, seara pe drum la plimbare in sling vreo ora si apoi trezire la 1-2 ore de la 22 la 8 dimineata. Am avansat de la 45 min la 1-2 ore. E un progres. I-am mutat baia mai tarziu si am adaugat de la 18.00-21.00 plimbare pe malul Oltului in sling

 

- 6 luni jumatate, 7.950 kg, 72 cm. Sta in fundulet dar nu mult nesustinut ca oboseste, muta jucariile dintr-o mana in alta, se rostogoleste dar cu zgarcenie, face progrese la mersul de-a buselea, alearga daca e tinut in picioare :)), se catara pe orice prinde...

 

Nu mai stiu. Cam atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

\acum am vazut pozele si filmuletele.

 

Lory!! E o scumpa mititica! Si ce dolofanasa e! E asa iubibila!!! [pup] draga de ea.

E adorabil jumparoo-ul. Trebuie sa ii iau si eu!! Cum are sistemul intre picioare? E tip chilot ca la premergatoare?

O familie MINUNATA!

 

Carmen, ce faina e poza cu voi 4 la ziua Verei! :)) Are o privire priceless!

 

Frumos tort! Decorat de surioara iubitoare?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, am revenit.

Am vazut bulgarasi minunati in poze pe drive. Sunt adorabili cu totii, m-am topit toata.

Si ma bucur mult sa citesc despre progresele bebeilor vostri, noi suntem inca departe. Ce e drept, pediatra ne-a spus ca la noi lucrurile se vor intampla mai greu din cauza gabaritului :) dar e ok, e timp pentru toate.

Momentan ne bucuraam de rostogoliri, savuram degetele de la picioroante, vorbim cat e ziua de lunga, ne jucam cu jucariile si nu numai. E minunat. Papa bine si doarme bine, si-a facut un program minunat. Sunt tare multumita.

Ru am inceput lucrul la foc automat. N-mi mai vad acapul de treburi. Speram saa fie mai lejer acum pe vara, dar de unde? Aseara dupa ce l-am culcat pe bebe a trebuit sa merg la birou, trebuia sa fac ceva ce nu puteam face de acasa. Am plecat de acolo la ora 1, l-am speriat si pe paznicul de la garaj; se bagase omul la somn.

In rest, suntem bine. Bunicul si-a facut curaj sa vina la noi si vad ca ne revenim, am inceput sa mai vorbim si altceva in afara de copil. Sper sa depasim momentul, caci e tare rau cand sunt tensiuni din astea in familie. 

Fug ca am pe foc legumele domnului bebelin.

Mai vin.

Va doresc o zi minunata.

Pupici de la noi.

 

PS: am uitat sa va zic ca bebe a avut 2 nopti in care s-a trezit din ora in ora. Eram zombi. Si bineinteles ca m-am gandit la tine Miha. Nu stiu cum de rezisti; esti o forta. Bine ca a trecut si am revenit la programul nostru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Am intrat sa fac prezenta:)

Eu sunt la plimbarea de dimi, Gabrielu' doarme si eu savurez un frappe. 

Bebeluseniile voastre sunt tare harnice:) noi suntem mai lenesi , nu ne intoarcem decat foarte rar, papam picioare si sosete daca avem:) balim, gangurim si radem toata ziua. Se trage sa stea in fund dar nu reuseste fara ajutor. Cu mancarea stam bine cred eu:) adica se stramba rau la legume dar mananca pe cand fructele...alta poveste :) ar manca mereu.

Voi la ce ora dati legumele? Si fructele? Ati facut program strict?

Pe drive nu am apucat sa intru(stau pe mobil pe net) nici sa va vad dar nici sa mai pun poze...dar o sa imi fac timp.

O zi frumoasa va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot vorbeam de fructe. Voi cum le dati? pasate? bucati sa le molfaie? combinatii de cate doua fructe sau doar unul singur? se aplica si aici regula de 3 zile pt testarea tolerantei?

Pediatra mi-a zis sa i le dau crude si daca nu le accepta sa le "aburesc" un pic. si sa dau combinatii de cate 2 fructe. Dar am uitat sa o intreb de restul.

Multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit!

Am lasat si eu pozicile promise si m-am DELECTAT cu bebicii vostri. Nu ma hotarasc la o poza anume. Pur si simplu imi place Stefanut cel grasut ce sta ca un Pasa, Leya sportiva (cred ca mami face cu ea militarie [:-)))] ), Veru delicat si mirat (a papat si ea tort?). Imi place de Ioan cel nazdravan (pe care nu doar il gasesc descris mai sus, ci si il privesc pe FB).

Si am cautat cu nesat prin celelalte foldere sa mai gasesc pozici noi si nu am gasit, dar tot m-am holbat la cele vechi cu bulgarasii si bulgaroaicele noastre. [soricel]

 

Andreea eu am observat ca ii plac mai mult fructele intregi. Am patit-o de doua ori sa scuipe piureul de fructe (crude) si sa imi traga fructa sa o molfaie. Daca musca bucati mai mari le scuipa.

Tot cate una i-am dat initial. Acum ii fac si cate doua (banana cu nectarina, spre exemplu).

 

Eyna eu ii dau fructe fie dimineata (mai ales cand sunt acasa), fie cand ajung eu la 15.30 de la munca, iar legumele i le dau inainte de a iesi afara (undeva pe la 19.30-20.00). Nu am o regula, nu e bai daca sar o zi peste ele.

Cerealele din orez vin ca o completare seara inainte de somn.

Cum mai este cu buricelul? La noi se vad niste cruste (ca o coaja de rana) in interior si ma gandeam sa intreb doctora daca e ceva in neregula.

 

Miha ce ma bucur sa aud astfel de vesti despre Ioan. Inseamna ca nu va fi un copil legat de fusta ta si asa mai poti sa respiri si tu putin.

Incet si cu rabdare se va regla si cu somnicul.

Al meu a dormit ieri (adunat pe toata ziua) o ora. Aseara nici sa scoata aerul n-a mai fost in stare. La 3 s-a trezit intors (l-am redresat si a dormit in continuare), la cinci dupa ce a mancat avea o limbarita...

 

Carmenus frumoasa plimbare avurati. Si mie mi-e dor de o ieseala romantica in doi, dar trebuie sa recunosc ca nici in 3 nu e rau.

 

Eu am tot zis ca va spun si tot imi iesea complet din cap. Cu ochisorii suntem bine, nu mai sunt probleme.

 

Restul ce mai faceti? Hai ca mi-e dor de vorbulitele voastre!

 

V-am tucat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...