Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata fete dragi si frumoase :)

 

Va pup si mi-e dor de voi! E un aer de vacanta aici pe forum, sau doar mi se pare mie?

Am vazut poze pe drive, ce au mai crescut bulgarasii! Ionut e ditamai baiatul, cum sta el in fundulet si se joaca. De-li-cios! Si seamana cu mami bine bine! Asa expresiv si asa de zambaret! Un copil fericit, clar!

 

Stef e mare, cu zambetul cat casa, si frumos frumos! Se potriveste de minune in familia voastra tanara si frumoasa Andreea. Se vede ca sunteti fericiti in trei :). Andreea ma bucur ca relatia cu socrii merge in directia buna.

 

Soparlici cald si bland, imi place sa te citesc, echilibrata si calma si calda cum esti. Sper sa treaca Alex si la intors singurel noaptea, sa dormiti si voi mai uman.

 

Sa va spun despre noi acum - asa mai pe repede. Suntem bine, am avut o saptamana agitata si plina. Asa ca ma bucur ca e weeked (eu vinerea sunt acasa cu fetele asa ca weekendul incepe mai devreme). Veru' s-a obisnuit cu lapticul HA, si primeste un biberon pe zi. Eu saptamana asta m-am muls doar o data pe zi la servici. Saptamana viitoare o sa incerc sa nu ma mai mulg in timpul zilei. As vrea sa reusesc sa tin lapticul pt dimineata si seara, dar in cursul zilei sa bea lapte praf. Diversificarea merge incet incet. Vreau de azi sa ii dau si fructe, sa vedem cum reactioneaza. S-a invatat un pic sa molfaie legumele dar greu greu! Sta cu ele in gura si cu gura deschisa o vesnicie! Ii place insa sa bea apa cu lingrita, o lipaie si lapaie si plescaie zgomotos  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

A inceput sa isi aduca genunchii sub ea cand sta pe burtica, doarme pe burtica cu fundu in sus asa (cu genunchii sub ea) e amuzanta tare. Dinti inca nu avem, iar de stat in fundulet nu reusim inca, desi pare ca ar vrea. Acum daca o asez asa si o proptesc in perne, sta cateva secunde singurica si apoi se lasa pe spate,macar nu se mai pravaleste in fata pe burtica.

 

Noi suntem bine, cu pregatirile de plecare in Ro, in weekendul asta mai am o gramada de facut. Weekendul viitor botezam noi, apoi weekendul celalalt e Vera. Aaaa, am avut show ca am trimis-o pe sora-mea la biserica din sat de langa Cheia sa vada ce si cum, si am aflat ca biserica nu e terminata! Adica ea e functionala, dar cladirea nu e finisata, e cu schele pe langa ea, cu zid dar fara tencuiala, etc. Asa ca am cautat alta biserica, am gasit, si m-am linistit. Incerc sa gasesc si un fotograf pentru noi, dar caut ceva oarecum "altfel", adica nu vreau un "pachet" clasic de botez, cu 500 poze, cd personalizat, etc. Am reusit sa gasesc cate ceva, acum in weekend sa aleg.

 

In rest agitatie, in weekendul asta mai am de cumparat ceva cadouri pentru in Romania, dar mai am si ceva de lucru ca altfel nu reusesc sa termin tot pana la vacanta.

 

Anutzule, voi ati plecat parca spre Romania nu? Sa va simtiti bine si sa aveti vacanta frumoasa!

 

Alinutz mai pune-ne poze cu voi ca tare frumoase si indragostite una de alta mai sunteti! Dau dintisorii la voi? 

 

Loryyyyy, iar ai disparut? Sau te tine Ley ocupata ca intre timp alergi dupa ea prin casa? Cum mai e la voi? Marmo? cand incepe scoala? Hai draga mea ca mi-e dor de tine.

 

Gata dragele mele, ma ridic din pat ma duc sa calc ceva pana nu se scoala fetele.

 

Va pup si mai vin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi!

 

Carmenus cate ai de invartit si tu. Cum razbesti cu toate?

Si Alex doarme pe burtica in diferite moduri, dar se "impiedica" la intors, DESI, l-am vazut ieri ca se intoarce si in somn, dar in patul nostru. Banuiesc ca nu are spatiu suficient la el in patut pentru ca se tot loveste cu capul de gratiile lui.

Zicem merci ca majoritatea noptilor sunt cu o singura trezire si ca noptile in care se trezeste si din ora in ora sunt rare.

 

Noi am trecut la broccoli ieri. A luat doua lingurite si apoi a zis pas. La fel ca Vera mesteca la ele ca la guma de mestecat (uneori face asta si cu laptele/limba dupa ce suge).

 

Cu lapticul suntem la fel. Tot 2-3 biberoane pe zi de lapte praf (unul cand sunt la serviciu). Incerc sa-i dau san de cate ori pot si sa profit de fiecare picatura (cat o mai fi).

 

Eh, si pentru ca maine nu stiu daca reusesc sa intru (la pranz iesim cu mamele in oras la masa), doresc sa urez de pe acum un "LA MULTI ANI cu SANATATE!" Mariilor si Marinilor ce se serbeaza maine (pentru restul, pastrez urarile pentru 8 septembrie [:)] ).

 

Weekend placut si drum bun celor ce se pun in miscare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, succes la lucru! Sper sa vina momente mai linistite... cred ca e tare greu!

Cand am citit de trezire, pana sa ma mentionezi, am oftat :))...  

Eu fructele i le dau, in principiu, facute in blender, crema. Nu le vrea decat piure. Bananele le mai mananca si asa...dar alte fructe nu am curaj. I-am dat bucatele sperand ca le molfaie si le inghite si mi s-a inecat atat de urat ca se invinetise si pana nu a vomitat fortat nu si-a revenit.

In general le vrea crude, insa cand am inceput diversificarea i le faceam la aburi. Nu mult sa nu se piarda vitaminele. Tot combinatie mananca si el.

 

Eyna, e bine ca mananca. Eu fructe ii dau numai dimineata. Pe la 9. Cateodata ii mai dau o banana sa o molfaie si pe la pranz...dar mi s-a constipat de la ea asa ca am inceput sa o raresc.

Legumele i le dau la pranz. Pe la 13-14 max.

 

Carmen, am fost cu el zilele trecute la medicul de familie...asa, in trecere ca eram in zona si ne e prietena veche... si cand l-a vazut a zis acelasi lucru, ca parca incepe sa semene tot mai mult cu mine (ma stie de cand eram ca el)... numai eu nu prea vad asta. De fapt, vad clar ca nu seamana cu taica-su, dar mai departe... are toate "partzurile" mele ca face exact cum fac eu cand e nervos/obosit/suparat... atitudinal imi seamana, fizic nu stiu.

Iti multumesc mult pentru cuvintele frumoase!

Mult succes cu pregatirile pentru RO si pentru botez! In Cluj faceti botezul?

 

 

Mamicile cu experienta, HELP! :)) Am avut o perioada cand manca oricat/orice/oricum. Acum s-a invatat un mofturos. Cred ca incepe sa isi manifeste personalitatea. Nu mai mananca decat 3-4 lingurile (numai supa cu paine mananca mai mult...si orice ii pun cu paine...) dar vrea sa tina el lingurita...si normal ca imbrastie in toata casa, face si prastie cu ea :)), si de mancat... sta cate 3 ore la masa, ca atunci cand a terminat ma apuc sa ii gatesc masa urmatoare :)). Molfaie orice ii dau sa manance singur: biscuiti/pufuleti/banane... dar nu ma prea incanta. 

Acum intrebarea mea este, a ajuns cumva la momentul cand ar vrea sa invete sa manance singur? Sa ma incarc cu rabdare si sa incerc sa il las sa vad cum decurge? Nu e prea mititel pt asta? (7 luni fara o sapt).

 

PS: A inceput sa spuna MAMA, MAMI, NENE, HEI, NEI, MEI, MEU si DEI :))) Dar mereu cand e suparat/somnoros striga "mama! Mama! mami!" E simpatic tare. L-am inregistrat cand a inceput. Acum, dupa 2 zile deja s-a perfectionat. Vorbeste intr-una :)).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza, 

 

Andreea am văzut pozele și e tare dulce și Stef cu zâmbetul lui cât fata, sa nemai pui poze!  :*

 

Soparlica, ce curajoși sunteți sa îl cărați pe Alex pana sus!  Mie îmi rupe mâinile și spatele asta mica și nu merg pe munte cu ea.  Oricum, frumoși tare si voi! :***

 

Carmenus , suntem bine, mulțumim!  Pupam fetele frumoase  ( toate 3 ! ) :*  o sa pun si poze noi dar nu am mai intrat de pe laptop de muuuulllt. 

 

S-a racorit azi din fericire și al noi  și a dormit Céline iar 10 ore pe noapte ça  am observat in noptile cand e f cald doarme mai puțin, 8,9. 

Dintii inca nu au iesit dar roade tot,baleste, musca si uneori e agitata noaptea. 

Începând cu 5,6 dim suge f des, sta aproape numai cu sanul in gura, deci nu prea mai reușesc sa dorm ca suge un pic, se întoarce cu spatele mai doarme și iar se întoarce si tot asa pana se trezește. 

 

Altceva, sta bine de tot in fundulet, de fapt numai asa se joaca,  se tine de cearceafuri, pătuț, parul meu, tot ce apuca și se ridică singura . Sta în picioare dar susținută, face pași, se împinge mereu. 

Canta toooata ziua , si in somn uneori, sau cand adoarme si se trezește, canta asa in soapta cumva dar e scumpa tare  (probabil pt ça îi cant mereu ) , zice ta-ta,da-da-da,na-na, nnnda,,iglu-iglu si alte silabe.  

E un copil tare senin, nu e mărită, nu plânge, zâmbește mereu si radddee.  

 

Ieri la magazin se uita intr-o oglinda là vânzătoare f serioasa si atenta câteva minute bune și casiera era în spatele ei dar ea o vedea in oglinda, a fost show. 

 

Am visat azi noapte ca a zis " il fait froid " si ca va scriam sa va spun .:)))) 

Nu mai adoarme tot timpul al sân și uneori o plimb și îi cant.  Ai voștri adorm mereu là san?????

 

Săptămâna viitoare plecam la niște prieteni în germania, sper sa nu ploua non stop sa putem

 Profita de natura ca e là munte. 

 

Azi am in plan ardei copți, supa cu găluște si curățenie generala, sa vedem ce imi iese.  :)

Va pupam mai venim! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, chiar seamănă Ioan cu tine sa știi!  Am văzut pozele, a crescuttt si e tare drăgălaș, are un zâmbet ștrengar, așa.  Cred ca l-as pupa toata ziua.  

 

Carmenussss, ce frumoasa e Vera in pozele noi!!! E dulce rau cu ochisorii ei albaștri si freza aia mortala!  Toti sunteți frumoși , senini si fericiti! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scurt.

 

La multi ani sarbatoritilor zilei! Sa va purtati numele cu mandrie si sa va aduca noroc si implinire! [flo2]

 

Vazut cei 3 muschetari: Ioan, Alex, Stef. Dulci, dulci foc si mari!!! [il]

 

Miha, da, e tip chilot sezutul de la jumperoo. Felicitari pt vorbaret, e minunat! [il]

 

Carmenus drum bun spre Ro si petreceri frumoase, frumoase! [flo2]

 

Vacante minunate tuturor si vreme si vremuri frumoase!

 

Imbratisari si numai bine sa aveti,

L

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici frumoase!

 

Va multumim pentru complimente, le primim cu drag!

 

Bifam si noi tumbe ca ursuletii panda. Cadou de ziua lui mami  [:)]

 

Ne puteti recomanda si noua niste retete de piureuri de legume? ceva mai gustos? eu i-am tot adaugat legumele una peste cealalta pana acum, dar se pare ca nu il incanta. Pana acum am introdus morcov, pastarnac, patrunjel, dovlecel, ardei gras si ardei capia. Azi o sa merg sa cumpar niste cartofi dulci, ca sa-i introduc de maine.

 

Va pupam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi!

 

Alinutza Alex nu mai adoarme la san de vro luna si jumatate. Foooarte rar se mai intampla si atunci noaptea cand e semi-adormit si molfaie la san de doua-trei ori si gata.

Si el canta uneori, mai ales daca aude muzica si zgaieste niste ochi mari cand ii cant eu. Cred ca se mira si el ca ii cant fals.

Drum bun si distractie placuta!

 

Andreea si eu vreau o solutie ca ia 2-3 lingurite si atat. Amn tot incercat si combinatii si singure si nimic. Ba fructele nici nu le mai gusta. E musai sa i le dau sa si le molfaie singur ca sa le manance. Ma muncesc degeaba cu piure.

Noi am introdus: morcov, dovlecel, pastarnac, patrunjel (radacina), telina (radacina), dovlecel, cartof dulce si broccoli. Ardei gras i-am mai dat fasii sa le molfaie.

 

Carmen sa aveti drum bun si distractie placuta si voi!

 

Lory voi ce vrajii si vrajitorii ati mai facut? Mai povesteste-ne.

 

Miha tu pe unde l-ai mai plimbat pe Ioan? De Iuli ce mai stii?

 

Noi am fost cu mamele la restaurant sambata, iar ieri pe langa casa.

Avem doi dintisori (ca tot ma rugam eu sa ii iasa fie inainte de concediu, fie dupa, sa nu fie morocanos atunci).

(e)Migreaza ca rama cand inainte cand inapoi, se ridica bine in maini, nu sta in fundulet decat daca il asez sprijinit si atunci cateva secunde ca apoi se apleaca in fata, DAR vrea teribil de mult in picioare si nu ar zice nu daca ar sta toata ziua.

 

Va las, ma intorc la lucru!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soparlic, nu ma speria :) mi-am pus mari sperante in fructe. Sper sa nu se intample la fel ca si cu legumele pe care in prima saptamana le manca de disperat, ca mai apoi sa faca fitze si sa pape 2-3 lingurite.

Legumele le fierbi sau le faci la aburi? Eu pana acum le-am fiert. ma bate gandul sa incerc si un steamer sau sa le fac la cuptor. Poate au alt gust. 

Felicitari pentru dintisori :)

Spor la treburi.

Pupam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...