Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Incarc niste poze. Nu sunt foarte reusite ca am ramas fara fotograf la botez si sunt in majoritate poze facute cu telefonul, ca uimitor nu am reusit sa avem un aparat foto (al nostru cel mic stricat, cel mare nu l-am luat, si toata lumea ori l-a uitat, ori era stricat...) in fine asa ca d'aia nu avem poze prea reusite (calitativ). Insa timpul petrecut acolo a fost de neuitat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fete,

 

Mai dau un semn. Nu vreau sa o supar pe Carmenus cea inimoasa!

 

Sa spun ca am vazut poze: pe \Celine cea cu ochisorii minunati, rochite alese, picioare lungi si trasaturi exotice si cu mami o frumusete; pe miresuca Ade, frumoasa si luminoasa si pe minunatul de Theo, expresiv si dulce; pe superba mireasa Andreuta, careia i se vede licarul de fericire in ochi si pe minunatul gogosel serios Stef (La multi ani cu sanatate, fericire si intelegere, draga mea si scuze pt intarziere!); pe dulcele posesor de scaunel roz :) Ioan, minunat incotosmanat in costumasul vacuta(?)(Miha cum merg planurile pt casuta?); as fi vrut sa-l vad pe Gabriel la mare si pe Alex la munte dar inca nu; am mai vazut minunatii copii ai Gabitei si recunosc ca as fi vrut mai multe poze(sa aveti un inceput de gradi lin si Andreiul sa se adapteze in no time iar tu sa ne povestesti mai des despre gargaritele dulci). Am vazut olandezele si doamneeeee, caaat de dulce este Veraaaaa.E fetita in toata regula, cu parul mare si ochisorii rotuuuunzi, e frumoasa ca de revista!!!! Iar Emma este totala, o frumusete in ie, iar tolanita pe jos in biserica este un deliciu.:)) Si ce turta dulceee, si ce haioase bebelusele pe burtica, ce frumosi toti 4 iar Vera cu tiara m-a dat pe spate. Sunteti o familie de senzatie, Carmenusule!!!!!

 

 

Noi suntem in regula. Am tot calarit avioanele, ba spre US, ba prin Europa, jobul mamei, bata-l vina.

Junioara e mare, la propriu si la figurat...e grea, lunga, mananca bine(legume si fructe, am inceput sa bagam si carnita, o sa bagam si galbenus si mai apoi a treia masa); doarme bine cand nu are dureri de dinti (atunci se foieste continuu si ma foloseste drept suzeta iar eu stau cuminte); nu are dinti,. desi se vad atat de clar ca parca-s desenati in gingie; nu ii place apa si dupa fiecare masa tot la san ajunge, asa ca probabil vom intarca la majorat.

 

Am inceput baby sign language, momentan stie sa arate milk si more, progresam cu cate 2 cuvinte la 3-4 sapt. Isi exerseaza motricitatea fina, incercand sa-mi ia tatuajele de pe piele sau sa ia desenele de pe haine/lenjerii, apucand in pensa. Umbla peste tot, e majoritar bipeda, ieri am child proof-uit casa, caci Denis pericol public e la noi in ograda. E o mega ultra scumpa si o iubim de lesinam.

 

Marmota este f bine si ea, a inceput anul 3 de scoala de 2 sapt deja si scrie de zor la o carte sf si spera ca la anu sa-i fie si asta publicata (anul trecut scoala i-a publicat prima ei carte, una de povesti usurele).

 

Acum suntem in parc, marmota si iubi fac intrecere cu bicicletele iar eu sunt punctul terminus.:) Imi voi pune rolele in picioare si alerg si eu cu carutul, dupa ei :)).

 

Cam atat, ma opresc, si-asa am scris destul si nu e cazul sa ocup eu spatiul cu aberatiile personale. Daca pot sa atasez ceva poze din telefon, o voi face in urmatoarea pauza, daca nu, cand revin pe meleaguri dublineze, peste o luna, cu drag si cu poze interesante.

 

Mi-e dor si mie de toate fetele care, dintr-un motiv sau altul, au ales sa nu mai scrie. E pacat.

 

Va imbratisez cu drag, aveti mare grija de copilasii vostri si de voi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Am revenit si eu si, desi mai am inca unele buchiseli de facut inainte de a preda ce am pentru maine (vreau sa termin azi) fac o pauza maaare sa reiau totul la citit cu forte proaspete.

 

Cat am lipsit am trecut prin doua chestii.

Miercuri a luat prima cazatura din pat (patul nostru este foarte inalt!). M-am dus sa-i arunc pampersul si l-am lasat (ca si alte dati) in mijlocul patului. Nu apuc sa ajung in bucatarie ca s-a auzit "buf!" si tipete. Nu stiu cum a cazut ca l-am gasit cu capul spre peretele opus patului, cu fata in sus. Tiii, nici nu vreau sa stiu si nici nu vreau sa se mai repete prea curand (ca sunt constienta ca vor mai fi cazaturi).

De vineri am avut si primii muci. A racit socrela si a luat si el (asa as fi aruncat-o de la balcon vineri!!!). L-am chinuit mititelul cu apa de mare in nasuc si scos mucii cu aspiratorul de acum cand vede chiar si vigantolul incepe instant sa urle. Sa nu mai spun ca, pana nu ascund aspiratorul nu se linisteste.

I-am pus si supozitor cu paracetamol (2 in 24 H) si ceapa intr-un sacut atarnat de patut. Febra n-a facut, iar dimineata era mult mai bine.

 

Cu mancatul suntem in pom si pomul in aer. Nu serveste decat iaurt cu biscute si fructe. Branzica nu e buna.

Laptic mai este cat sa isi potoleasca foamea cand se trezeste peste noapte si maxim doua mese peste zi. Tot la 2 ore mananca (ziua) si tot 90-120 ml.

 

In fundulet nu sta singur de nicio culoare, iar sprijinit sau tinut numai cateva minute. Ar sta in picioare in schimb toata ziua.

 

Azi va las si eu pozici din vacanta.

 

Iuli nu trebuie sa fii invidioasa pe noi. Nu stim niciodata cand ajungem si noi sa fim in situatia voastra. Important este ca tu, sotul si micutii sa fiti sanatosi. Asta este cea mai de pret avere.

Suntem aici daca vei mai vrea sa mai vorbesti cu noi. Sa va dea Dumnezeu sanatate si sa va ajute sa treceti peste greutati!

 

Carmen, Lory ce dor mi-a fost de "scrisorile" voastre. Si eu sper sa ne repunem pe povestit acum ca s-au sfarsit si vacantele.

 

Alinutza plimbare placuta sa aveti!

 

Miha, Andreea, Nadia pe voi v-am vazut pe FB, dar cand intru pe drive ma holbez si acolo ca tare imi sunteti dragi (toate-toate imi sunteti!).

 

Va las acum, pun de un ceai si ma reapuc de treaba!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am obosit sa scriu detaliat despre una , despre alta si cand sa postez...nu eram logats si s- a dus...la fel si energia mea:)

O sa revin cu poveste detaliata si poze pe drive curand.Si sper sa ne regrupam dupa vacante ca imi face placere sa va citesc!

Iuli ma gandesc la voi si sper sa treaca repede perioada asta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

Vad ca iarasi este liniste pe aici.

 

Eyna astept sa vad pozicile cu voi si sa ne impartasesti detaliile din vacanta.

 

Am vazut ieri pozele cu voi si mi se par fantastice. DAR, Lory la voi nu am gasit niciuna!?!

 

Daca tot v-am pus poze ieri, azi m-am hotarat sa va povestesc cum a fost in vacanta.

 

In primul rand, s-a terminat repede, foarte repede  [smulgpar] 

In al doilea, cazarile au fost la inaltime din toate punctele de vedere. In special la pensiunea din Herculane ne-am simtit tratai regeste: cu cina la lumina lumanarilor si muzica in surdina. Ehehe, sa mai fi stat!

 

Alex a fost incantat de tot ceea ce a vazut, dar mai ales impresionat de apa (Dunare). A stat cumintel la ducere (6.5 ore) si, fiind foarte obosit, a mai vociferat la intoarcere (12 ore cu popasuri).

A bifat si prima plimbare cu vaporul [fal]  Vaporasul??? Na bine, barca cu motor [soricel]

 

Am urcat si la Ciucarul Mare de unde am admirat Dunarea de sus. O priveliste minunata!

Vrem sa revenim in Herculane intrucat n-am apucat sa ajungem decat la Grota cu Abur si mai erau multe alte trasee de facut (vazut). O zi am petrecut-o facand excursie la Cascada Bigar si la morile de apa de la Rudaria, iar la intoarcerea spre Bucuresti am vizitat operele lui Brancusi la Targu Jiu.

 

Mi-a placut Valea Cernei si drumul de la Herculane la Targu Jiu. Ne-am oprit si la Manastirea Tismana de unde ne-am luat o dulceata de gutui foarte buna (desi scumpa - 15 lei un borcanel mic, mic) si sirop de muguri de brad (pe care am avut eu grija sa-l consum iute).

 

Deplangem faptul ca nu exista autostrazi sa ajungem mai repede si mai des in zona, dar avem in plan sa mergem anul viitor cu nasicii (sa le facem o surpriza).

Daca n-ati ajuns in zona, si iubiti natura, e musai sa treceti, macar o data, si pe aici.

 

Acus va las cu bine si o iau catinel spre casa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, 

 

Cu scuzele de rigoare pentru lipsa, revenim si noi cu forte noi pe meleaguri pariziene!  

 

Am citit din urma (noroc ca ati mai lipsit si voi) si ma bucur ca aproape toata lumea e bine.  Zic "aproape " referindu-ma la draga noastră Iuli,,careia ii transmit ca SUNTEM AICI daca se răzgândește si vrea sa ne mai scrie, ca toti avem si probleme dar ca nu le spunem neapărat aici, ca nu are nimeni o viata perfect roz și lipsita de griji asa ca nu are de ce sa invidieze pe cineva.  Sa nu uiti draga mea ca oricat de negru ar fi norul ăsta, tot se da la o parte o data si iese soarele de dupa el  ( eu asa ma gandesc mereu )! Nu in ultimul rand, noi te purtam in gand si ne rugam sa va fie bine!  :*

 

Lori cea cu "vino-ncoa' , mi-a fost dooor de tine si de mesajele tale luuungi si am fost surprinsa ca nu ne-ai scris mai mult . Nu m-am prins încă ce ai vrut sa spui exact cu "aberatiile personale " pentru ca, eu de aia intru pe acest forum, sa citesc poveștile tuturor mămicilor și nazdrvaniile/cuminteniile tuturor bulgarasiilor noștri.  Asa ca, astept sa ma cuceresti din nou cu poveștile tale fermecate despre marmotele si piticoti umblareti si ultra delicioși.  :*** 

 

Carmencita cea dulce , nu am apucat sa vad pozele,dar sunt convinsa ca sunt minunate, asa ca voi! Si ma bucur tare ca a decurs bine botezul si vacanta voastră.  Ver mi se pare ca se face pe zi ce trece mai frumoasa ,Emma mai scumpa  si mămica lor mi-e tot mai draga. Cum a decurs intarcarea? Cum s-a acomodat Vera? :*

 

Soparlica cea perseverenta, care ne arata ca SE POATE sa urci cu bebe pe munte, sa mergi in vacanta , sa lucrezi si totuși sa fi activa pe forum si pentru asta ii spun FELICITĂRI!  :*

 

Eyna mamica calma , sper ca si-a revenit Gabriel cu somnicul. Aștept pozele si povestea detaliata promisa! :* 

 

Restul mamicilor mi-nu-na-te , va transmit ca mi-e dor de toate si aștept sa ne scrieți  curând! 

 

Noi bine. Celinutz cea plimbareata creste vazand cu ochii, avem la purtător 2 bulanase pupabile,a început incet încet sa meargă in 4 lăbuțe dar mai mult isi ia avânt și si se arunca înainte, se catara pe tot ce prinde ,tipa dupa copii in parc si cand ii prinde lângă ea ii trage cu manutele de fata sa ii pupe  ( trebuie musai să ii fac o surioara sau un frățior , e toata ziua un zâmbet ( pana vede camera photo ) ,  vorbește pe limba ei cu mareee spor si mi se pare cel mai dulce copilas.

 

Am fost in Austria 2 săptămâni, a fost foarte frumos, am vizitat si  un cuplu drag noua , am fost la munte, am făcut baie in lac de munte  (superb ) . Intorsi acasa Céline se pare ca a luat un microb ceva ca facut caca des si moale . Prietenii noștri au o fetita de 1 an si 3 luni, vârsta perfecta de pus manutele pe jos, pe jucării, etc si cum s-au jucat împreună fetele, bănuiesc că asta e cauza . Ii dau probiotice de 3 zile si vad o îmbunătățire.  Marea problema e ca mi s-a parut azi ca vad un firicel roșu, sper sa nu fi fost sange!!! 

 

Am hotărât să schimb pediatrul pentru ca e dus cu pluta rău. Face tot ce poate sa ma convinga sa nu o mai alăptez  (nu stiu inca motivul) si nu mi se pare deloc omul potrivit sa se ocupe de copilul meu. Data trecuta mi-a zis ca sa ii dau de max 3 ori /zi san ca de-aia face caca des si se mira ce bine creste fata cu laptele meu. 

 

Am început si noi papa de la 6 luni, mananca f bine, ii place tot ce ii dau văd.  Important e sa facă si ea ca noi. :)  Am tinut-o totuși de săptămâna trecută numai pe tzi-tzi cat a fost problema cu stomacelul. De ieri i-am dat iar morcovel si era fooaarte încântată.  

 

Duminica am fost la iarba verde si la pescuit  ( sotul si tata sunt pescari si nu se vindeca asta) si a plouaaat si m-am udat la picioare, eram fleasca si băieții nu va zic dar au prins 32 de păstrăvi asa ca a meritat.  Celine a fost o fericita, a plimbat -o mami toata ziulica in manduca cu umbrela in mana, absolut superb, mi-a placut maxim senzația aia de apa in adidasi!  [:-)))]  [batcap]

 

Ar mai fi multe de povestit dar nu vreau sa va plictisesc ca si asa am scris mult!

 

Va pupacim cu drag una mămica cu mana amortita de la tastat pe tel si una fetita frumoasa adormita!   [:-)))]  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

Iata semnez si eu condicuta pe ziua de azi.

Suntem bine, inca il mai necajesc cu apa de mare in nascuc.

Ieri a mancat foarte bine iaurtelul (mai vroia, dar ii pregatisem cantitatea pe care o manca de obicei si din care mai rananea cam o lingurita), iar azi vreau sa-i dau carnita. Ma gandesc sa prepar doua portii. Una cu carnita si legume, alta doar cu carnita. Incercam.

 

Alinutza bine ati revenit. Te-am citit pe nerasuflate.

Ai dreptate in ceea ce priveste pediatrul. Si eu sunt de parere ca alaptatul este bun. Eu una perseverez inca sa-i dau fiecare picatura.

 

Carmen, daca ai renuntat la alaptat ai luat ceva pastile pentru asta sau pur si simplu nu o mai pui pe Vera la san? Mie medicul mi-a zis sa-l anunt daca vreau sa renunt la alaptat sa imi dea ceva pastile.

 

Va las cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soparlica, imi place ce povestești tu acolo despre vacanta voastră, mai ca as pleca și eu pe traseul făcut de voi dar ar zice iubi ca am luat -o razna de tot dupa 3 vacante intr-o vara ( Romania, Spania, Austria ) . Si mie imi place Drumul Cernei si Tg Jiu  ( chiar dacă e micuț ) si ai dreptate, trebuie sa vizitam cat mai mult din România noastră frumoasa!  

E bine ca ați avut parte de cazări bune, noi la munte in Austria ne-am dus la o pensiune care avea niște condiții gen România saraca , cu paturi de o persoana alăturate de a dormit Céline cam intre paturi ca nu aveam loc intr-unul ca erau mici. Noroc ca am avut o patura sa nivelam cât de cât. In schimb preturile. ...ca la hotel. Si ce m- a deranjat a fost ca am întrebat dacă au paturi duble la telefon ca dormim cu copilul  și au zis ca da,sigur ca au. Dar nah, asta e!  Măcar a compensat peisajul, aerul și inotatul in lacurile de acolo( era o apa rece de inghetai si broasca de mine numai in apa ar fi stat ).

 

Céline e la al doilea somnic de azi dimineața. de un timp e f matinala, ma trezește la max 7 jum dar adevărul este ca o si culc devreme (max 9 ) seara asa ca e de așteptat. Oricum prefer așa decât sa o culc târziu .

 

La noi plouă si azi dar tot ieșim ca statul prelungit in casa imi taie tot cheful de orice si ma găsește iubi diseară cu cele 20 mii sau cate erau de cuvinte neconsumate.  [:-)))]  [:-)))]

 

Va pupam ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu cu condica pe azi (ca deja am lipsit suficient :))

 

Va pup! Alinutz bine ai venit, si eu te-am citit intr-un suflet! Ma bucur ca v-ati simtit bine in concediu si ca v-a priit! Si ma bucur ca piticutz Celinutz creste asa de bine de la lapticul tau! Si ca toate va merg asa de bine! Hai sa intri sa ne pui poze din concediile voastre multe da? Si iti dau un tip ca sa iti termini cuvintele pe zi - vorbeste cu Celine! Eu cand stateam acasa daca nu vorbeam cu Ver cat era ziua de lunga! Ii spun tot ce fac, tot ce fac prietenii, bunicii, vecinii, alti copii la cresa, de toate! Ei oricum ii place sa ma auda vorbind... si macar asa o si expun la Romana. Si cu Emma fac cam la fel. Dar acu' de la ea primesc si raspunsuri.

 

Soparlici, ce frumos povestesti tu acolo! Sa stii ca si eu vreau mult de tot o vacanta in zona de care spui tu, ca nu am mai fost de cand eram eleva...Si asta a fost tare de muuuuuult. Am vazut pozele! Sunteti asa de frumosi si fericiti toti trei! Iti sta tare bine tunsa fata draga! Iti scoate in evidenta trasaturile fine tunsoarea! Sa iti fie de bine. Iar Alex e mi-nu-nat! Asa dragalas se uita el la camera sau la voi in poze! Inca nu m-am hotarat cu cine seamana, pana acum ziceam ca seamana cu tine dar acum cu pozele din vacanta parca mi se pare ca a luat si de la tati una alta! Succes cu carnita draga mea! Sa ne povestesti cum merge. Tu ii faci iaurt singura? Cum faci asta, imi spui si mie? Ca eu ii dau iaurt din ala de la nestle sau nutricia, special pentru bebelusi.

 

Eyna, imi pare rau ca ai pierdut mesajul. Eu atunci cand trimit mesajul si imi da eroare ca nu sunt logata, fac urmatoarele:

- back in browser, ajung iar la pagina in care am scris mesajul

- selectez textul si il copiez

- ma loggez pe forum

- dau paste la text iar si trimit

 

Sa incerci si tu data viitoare asa, ca altfel te cred ca e frustrant! Te asteptam cu poze si povesti!

 

Lory, acu daca eu sunt "vinovata" ca te-am facut sa scrii, nu pot decat sa ma bucur! Tare draga imi esti si tare imi place sa te citesc si nu sunt obisnuita sa lipsesti asa de mult! Stai asa sa inteleg bine: Ley merge deja? Asa sprijinita de mobila sau de ce prinde cred, sau independent? Ca e e revista draga mea fata voastra! Ma bucur ca va marge bine si imi place sa te citesc asa de fericita si implinita, draga mea "suzi". Ca na, daca fiica-ta te foloseste drept suzeta ma gandesc ca iti pot da un nu nume de cod [soricel] .

Imi pare rau sa citesc ca esti pe drumuri! Banuiesc ca impreuna cu Leyshor. O sa o faci frequent flyer inainte de a face 2 ani  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . Eu una abia astept sa te citesc cand si cum te hotarasti tu sa ne scrii da! Si cat mai multe detalii draga mea! Despre orice. 

 

Asa, despre noi acum:

 

Fetele sunt bine, eu cam capiata! Ca am o gramada de lucru la servici si parca nu se mai termina! Apoi Ver de vreo cateva zile/nopti doarme rau! Se scoala de cateva ori pe noapte si pare a avea o nemultimire, o durere! Ieri seara am ajuns eu acasa ca o floare la 22.30 (veneam de la intrunirea comitetului de parinti de la cresa ca sigur ca ca, eu ma implic [alcool] ...) si l-am gasit pe iubi pe canapea cu ea in brate! In conditiile in care se culcase la 7, bause un biberon, deci toate pareau a fi ok! Si cand s-a dus iubi cu Emma, deci la 7.30, Ver s-a trezit si s-a pus pe plans de nu s-a inteles cu ea! Foame nu ii putea fi, ca doar ce mancase, somn ii era oricum dar ea plangea! In fine, cand am ajuns eu era adormita, i-am mai dat un biberon (ca daca nu ii dau inca un lapte inainte de a ma culca eu, se scoala la 2-3 infometata toata) si am dus-o in pat si a dormit ok. Cu o noapte inainte s-a trezit la fiecare ora, pe la 2.30 nu am mai rezistat, am luat-o in pat, dar nici cu noi in pat nu s-a linistit, doar ca nu mai plangea. Ma gandesc ca sunt dinti! Habar nu am, ca la Emma nu s-a manifestat asa eruptia dentara! Si nici primii 2 dintisori ai Verului nu au fost asa... In fine, sper sa ne revenim

 

Referitor la alaptare, da, m-am oprit! Fara niciun fel de medicamente fara nimic, am renuntat treptat, adica de la 2 mese pe zi (dimineata si seara) am trecut la 1 pe zi seara, timp de vreo 4 zile, si apoi 1 la 1.5 zile  (adica ziua 1 dimineata, ziua 2 seara) si apoi m-am oprit! Oricum nu mai aveam mare lucru, la muls nu mai scoteam mai nimic, ei dupa ce statea la sa i se facea foame la juma de ora.... Dar nici la Emma nu am luat niciun medicament sa stii. Tot varianta asta am folosit-o si corelat cu cantitatea redusa de lapte pe care o produceam oricum. Ca daca as fi fost pe productie full, atunci cred ca nu puteam asa de repede. La mine a durat tot procesul o saptamana. Dar a fost tare emotionanta ultima masa. Ca na, stiam ca o sa fie ultima! Si am avut asa un sentiment de melancolie! mai ales ca stiu ca nu o sa mai alaptez niciodata in viata mea! :).

 

Dar acum e bine, ea mananca lapte praf bine, acum e intr-o perioada cu 5 mese pe zi (170-180 ml/masa) dar cred ca are un puseu de crestere! Ca a si luat intr-o saptamana 200 gr ceea ce nu s-a mai intamplat de cant avea 3-4 saptamani  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Gata, fug ca ma striga in "urlete".  Ca sa stau langa ea! Va pup mult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Nu am timp sa intru de la PC sa va pun poze si sa povestesc pe indelete dar am intrat de pe mobil sa va salut si sa va urez o zi frumoasa!

Gabrielul meu e sacait rau zilele astea , cred ca vine vreun dintisor. Ma bate , ma musca, ma trage de par , tipa la mine;) si vrea sa stam numai impreuna ca siamezii;)) acum a adormit si pot sa respir...dar nu doarme mult si revine plin de energie. Trebuie sa trecem prin toate etapele....

Va las sa apuc sa mananc si sa imi beau cafeaua ca mai nou nu pot sa pun ceva in gura de fata cu bb ca vrea si el:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...