Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Carmen, vorbesc toooataa ziua cu ea, probabil de-aia are si ea limbarita.  [:-)))] Dar tot imi raman suficiente cuvinte si pentru iubi ca daca nu ne vedem decat seara. .. 

Referitor la somn, nu stiu ce o fi dar si Céline doarme prost, se trezește des si suge ff mult noaptea  ( papa si suzeteaza) ca ma termina. 

 

M-ai facut sa plang cu ultima voastră masa de tzi tzi. .chiar emoționant! .nu vreau sa mă gândesc la ea, mai e ceva pana atunci la noi. [:-)))]

 

Aahhh, mi-am amintit! !! Intr-o zi, imi spunea prietena mea din Viena despre bebelușii mici ca accepta sanul altei femei si eu ca nu cred.  Incercam noi cu Celinuca ssii, nici una,nici doua , o vad ca sta la ea la tzi tzi . Nu pot sa va descriu ce sentiment naspa am trăit, de parca imi luase copilul de tot si nu ma mai simteam cea mai importanta persoana pentru ea, eram doar o alta tzi tzi.  Imi venea sa plang si mi-a luat ceva sa imi revin . Acum mi se pare amuzant ca o vad ce disperata e dupa mine și mă gândesc ce tuta sunt sa gândesc așa ca doar eu sunt MAMI indiferent ca o alăptez sau nu .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna Dragelor!

 

Carmen multumesc de aprecieri. Alex sa stii ca seamana cu tati (inclusiv vartejul din par, gropita din barbie, pozitiile de somn sunt ale lui).

Nu ii fac eu iaurtul. Cumpar iaurt din lapte de capra de la ARTESANA (ceva firma de pe la Tecuci?!?). Am incercat sa-i fac branzica (cu calciu lactic), dar laptele din comert nu se imbranzeste si am renuntat.

I-am cumparat branzica, calcica pentru copii de la DELACO, dar nu i-a placut (era si cam sarata, cel putin dupa gustul meu).

 

Alinutza mi-am amintit ca la maternitate era o fata cu un baietel care nu alapta pentru ca nu ii venise inca laptele si atunci o alta colega de salon hranea copilul (avea fata aia la alpte sa hraneasca 10 bebelusi).

Si inca o faza: la mine in cartier sunt foarte multi bebelusi, iar intr-o seara una din mamici a fost plecata si a lasat bebelusul (2 luni) cu tatal (caruia ii lasase biberon). Copilul a refuzat biberonul si a plans pana cand o alta mamica l-a luat si l-a alaptat.

Asa cum ai zis si tu, nu se va schimba nimic intre voi prin asta. La fel de bine putea papa Celine biberon si nu lapte de la tine (daca ar fi fost cazul) si totusi legatura mama-fiica sa nu fie atinsa.

 

Eyna sper ca Gabriel sa se mai linisteasca. Si eu cred (sper!) ca este o etapa trecatoare.

 

Intr-adevar fetelor ce se petrece cu micutii nostri pentru ca si Alex se trezeste o data sau de doua ori pe noapte si nu mereu mananca. Noaptea trecuta s-a trezit in jur de 2 si a refuzat atat san, cat si biberon si s-a linistit cu suzeta. Pe la 4 s-a trezit si a mancat, pe la 6 iar a mancat. Uneori imi spun ca a ajuns sa manance mai bine noaptea decat ziua.

 

Carnita i-am dat-o pe cea cu legume (o bucata de ardei gras rosu si doua crestaturi de morcov). A luat doua lingurite, sper sa se agate de ea si sa ii placa.

 

Mai nou i-au aparut ceva bubite mici-mici (ca un varf de ac) pe burtica si pe spate si nu stiu de la ce este. Sa fie de la transpiratie? De la ceva ce-a mancat (banana)? Nu stiu daca sa ma duc cu el la medic sau nu.

 

V-am lasat acum, incerc sa termin ce am de lucru si sa o iau catre casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele dragi si frumoase, 

 

va pup si va multumesc de raspunsuri. E ceva haos la noi ca m-au chemat de la cresa ca Emma nu era bine, am venit acasa cu tot cu lucru evident. Emma nu stiu ce are, nu e in apele ei deloc. Nu papa, nu rade, e asa usor apatica. Daca maine nu isi revine mergem la dr. 

 

Bine ca Veru' e bucuros si rade intruna.

si a si dormit bine azi noapte, zici ca simtea ca o sa am o zi grea.

 

pup fetele, revin maine cu vesti

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!

 

Azi m-am hotarat sa merg cu Puturosul la medic sa vad ce-i cu bubitele intrucat aseara, dupa baita, mi s-au parut mai accentuate. Sper sa nu fie ceva serios.

 

In rest...se stramba si scutura si la carne si nu mananca decat 2-3 lingurite. Mama imi spune ca este de ajuns pentru varsta lui, dar sa fie oare chiar asa?

 

Carmen cum se simte Emma? Sper sa nu e nimic grav la voi si ca a avut numai o stare ce a trecut si azi este vesela si jucausa ca de obicei.

 

Mai dar restul pe unde ati disparut? Ca vorba aia: din 10 ca florile am ramas 3 ca ciorile. Hai fuguta la raportel!

 

Weekend placut sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele

 

Nu am mai apucat sa intru ieri... Emma a fost bine, fara niciun fel de probleme. Habar nu am ce a avut joi. Bine ca i-a trecut orice o fi fost! 

 

Soparlici voi ce ati facut la dr? 

 

Noi bine, avem musafiri la cina, asa ca tre sa pregatesc una alta... si maine avem o petrecere de copii, asa ca avem un weekend plin.

Aaa, sa nu uit sa va povestesc ceva: vede Emma un semn de carte si ma intreaba "Ce e asta?", ca acum e la varsta intrebarilor. Ii spun ca e semn de carte. Repeta dupa mine, "semn de carte" dupa care imi spune "mama, poti sa il duci la gunoi!". Am ras cu lacrimi.

 

Si mai nou vrea sa o traga pe Veruta dupa ea, peste tot. Si cum Veru e greu pentru ea, o trage asa de ce o apuca, ieri o apucase de tricou si o taraia asa pe covor. Si Veru in loc sa protesteze si ea, sa zica ceva, radea in hohote. Pe semne ca ii place.

 

Gata, ma duc sa vad ce face marinada si sa construiesc un sos de ciuperci. 

 

Va pup si weekend placut sa aveti

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heloooo, ce fac feteleee!?

 

Ne-am intors si noi din vacanta de o saptamana si tot nu apuc sa intru aici sa dau binete! Cu o saptamana inainte de a pleca spre Ro am facut nenorocitul ala de update la Windows 10 si mi-am paradit laptopul, de am murit de nervi, am inviat in vacanta si am murit iarasi cand m-am intors! Abia alaltaieri am reusit sa reinstalez un 7, ca oamenii!! Nici poze din vacanta n-am apucat sa pun, nici pe Drive nu m-am uitat inca! Dar vin sa va pupacesc, ca mi-a fost dor de voi!  [pup]

 

Suntem bine, Luca a inceput luni scoala, zice ca "e ok", iar Irene a inceput si ea, tot atunci, diversificarea, dar scuipa/vomita tot. Deci, practic, suntem tot pe  [alap] exclusiv. Avem si noi 2 dinti romanesti, jos, au iesit impreuna in prima noapte in RO, iar acum ii asteptam si pe cei de sus - tot pereche se arata. Greutatea stagneaza la 9,500 kg de 3 saptamani. In fundulet sta bine de pe la inceputul lui august, dar singura s-a ridicat in fund chiar in ziua botezului, pe 30 aug, la 6 luni si 5 zile :))). Nu mai stiu ca sa mai zic de ea, e o scumpa si o dulce! Are fatuca usor asimetrica (ea inca e toata asimetrica) si atunci cand oboseste ii cade mereu mai jos spranceana dreapta, de are o moacaaa... :)))) Foarte cuminte si foarte prietenoasa, doar pe nasa nu o place (plange la ea in brate) si eu m-am simtit usor razbunata ca i-a rupt mainile la botez (a durat 2 ore). Botez pe care l-am facut la mama la tara, intim, fara fite (doar cu ale soacrei), la biserica din sat, in cristelnita veche de 100 de ani (era scris pe ea "mai 1915"), in care m-am botezat si eu, si tata, si bunicul! Apoi am fost "mosi" la nunta cumnatului si au dormit ambii copii, pe scaune unul si in carucior altul, 6 ore in mijlocul tambalaului, ca doar eram asezati mot in frunte, sa ne cante la ureche! :))) Dar sa stiti ca poze nu am facut nici la botez, nici la nunta, sper sa capat una-doua de pe la neamuri, cand s-o coace!  [batcap]

M-am lungit o gramada si nu mai stiu ce mai voiam sa va mai zic...

 

Iuli, eu sper sa va reveniti repejor din stramtoare si sa revii la sentimente mai bune fata de forumeala, in special pentru ca tu ai o inclinatie spre depresie, iar sa vorbesti cu niste straini despre probleme poate sa-ti fie de mare ajutor. Sau cu niste prietene, ca gasesti aici si de-alea, eu asa ma socotesc [pup] ! 

 

Sanatate Soparlicutului!

 

Pup apasat toate fetele si toti bulgarasii! Dar pe toti! Revin cat de curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heloo! Chiar ca e liniste pe-aici! Cand citesti din urma mult o data (si se face varza in cap) pare veselie, dar de fapt..nu-i! Hmm...

 

Si am intrat pe drive si nu am vazut poze cu Lory si Piscot si Marmot!! Deloc! Loooryyyy!!! [:(]  [:(]  [:(]  [:(] Hai cu poze si povesti! Te rooog!! [pup]  [pup]

 

Dar am vazut cu Carmen si Vera si Emma, Doamne, ce dulceturi de fetite! Cum e Vera cu tiara si Emma cu rochita-ie! Si ce turte dulci! Si ce nume interesant si neobisnuit! Nu stiam ca o cheama Vera Baudina (se citeste <Bodina>? sau cum?)! Numele asta trebuie sa aiba o poveste!  [8**]  [8**]  [8**]

 

Si Celine e o minunatie! Si e blonda! [8**] Alinutza, si eu am avut niste sentimente ciudate cu alaptatul in vacanta, dar in sens invers! Adica m-am tulburat toata si m-am aricit cand a vrut nepotelul de 1 an sa incerce daca tzitzi e la fel la mine ca la mama-sa! [:I]

Ah, si sper ca ati schimbat deja pediatrul ala!

 

 

Andreea, ceee frumooosi sunteeeti!!! [il] Sa ne povestesti mai detaliat povestea aia a voastra frumoasa de dragoste!  [il] Iar Stef e delicios, rotund asa, cu par-pufulet si barbita aia hotarata cu gropita! Zici ca-i piersico-mar, ceva!  [8**]

 

Soparlico, voi sunteti fenomenali! Asa plimbareti si veseli! Pe-acolo pe la Mraconia mi-am petrecut eu tineretile, ma bucur ca ati fost in zona si ca v-a si placut! Sa va fie de bine!  [pup]

 

Ade, pe cat de scumpi la vedere si la vorba, pe atat de frumosi sunteti! Sa scrii mai des!

 

Si Miha! Unde esti, Mihaaaa?? Sper ca dichisesti de zor la casuta noua (si te si odihnesti bine-bine  [pup] ) Minunea noastra mica e delicioasa! Si mergatoare, am vazut pe FB! Cum mai sunteti?

 

Azi a mancat si Galushky a mea cartof dulce cam cat o lingurita! Sa ne fie de bine! :)))

 

Pupacim, a deja mi-am pierdut focusul (e batran neuronul)!  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

Am fost vineri la medicul de garda si a spus ca nu are nimic, ca bubitele sunt de la caldura si sa-l tin mai dezbracat (desi mie nu imi par a fi de la caldura, dar mai stau si daca nu ii trec revin). L-a controlat ca i-am zis de muci si mi-a zis ca este bine, DESI inca il mai zgandar o data pe zi cu aspiratorul ca ii mai apar.

 

Ieri am fost la nunta, piticul a ramas acasa cu socrela, insa inainte de eveniment am mers la plimbare in parc unde Puturosul a dormit bustean.

 

Ana bine ai revenit! Ce frumos ne povestesti si tu! Asteptam poze (cu gura cascata!).

 

Migrez si eu la lucru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup pe repede ca fug sa bag minunile la dormit...dar am zis ca cine stie, poate nu imi iese sa intru mai pe seara

 

Mi-a scris Loricica noastra plimbareata care ne pupa pe toate, ne transmite ca nu scapam de ea asa cu una cu doua si cand se intoarce pe verzile meleaguri dublineze ne trimite poze si ne scrie povesti lungi lungi. Dar din pacate nu poate sa ne scrie de pe telefon si nici sa puna poze, dar ne poate citi! Asa ca sa avem grija ce scriem si mai ales cat scriem [:-)))] [:-)))] [:-)))] . Am spus bine Loricic?

 

Noi suntem bine, Vera a trecut din weekend la borcanele de 6 luni, si cu carnita si le mananca bine bine. Azi la cresa a papat si o felie de paine integrala.... O sa ne manance si pe noi in ritmul asta.

 

Ma duc sa le culc, incerc sa revin mai incolo cu ceva mai multe povesti, si sa intru si la poze

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...