Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Soparlicule, ce misto cu borsul! Si eu abia astept sa mancam toti aceeasi mancare, dar la noi o sa fie cam greu, ca mancam foarte sarat si cam gras (nu neaparat prajit), inclusiv Luca :P

 

Andreea, ce tare esti!  [pk] [pk]  Nici noi nu avem biberon in casa, cand mai bem apa bem din pahar de sticla (Luca s-a intarcat de biberon abia la 4,5 ani), dar noi ne tzitzilim toata ziua, ca eu nu merg la munca :P. Dar sa stii ca tu ai mare noroc cu socri ca lumea care fac cum spui tu! I-au dat ei laptic cu paharul si nu cu biberonul! Bravo! Si spor la laptic in continuare!  [il]

 

Mai, care bulgaras se mai deplaseaza in 4 labe+ cap? Ca nu mai tin minte...Gabriel? Si Irenele s-a apucat de ieri sa misune asa! E asa simpatica, gafaie de numa, dar nu se lasa! traverseaza covorul repede, sa ajunga sa linga parchetul - i se pare cea mai tare chestie parchetul asta! Arunca si cu jucarii in el, e nebunie! :))))) Si mai face o chestie haioasa: tipa incet! :)))))) Tipa ea si tare, dar mai nou tipa asa, in soapta!  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Azinoapte a rupt un pic gingiuta si un incisiv central de sus, iar celalat cred ca e cu o zi - doua in urma, molfaie Irenele tot si e toata numai bale! 

Ah, si cand tipa (asa, incet, cum am spus :)) i se vede gatul rosu si umflat - cred ca de aia imi tot vomita la masa :( . 

 

Pupacim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anutule, am ras pe saturate, zau asa, parca o si vedeam pe dulceata ta cum alearga asa si cum se razboieste cu parchetul :)))) O scumpica.

Stef inca n-a plecat de-a busilea, dar sta bine in 4 labe. La inceput statea in 4 labe + cap, ulterior a invatat sa ridice capsorul.

 

Noi nu facem prea bine. De aseara si mai multi mucisori, desi suntem in ziua 6 de tratament. Ieri peste zi nu a mancat absolut nimic, nici macar lapte. Au incercat tot si a refuzat de fiecare data. Ieri a fost prima zi in care a ramas singur cu bunicii, caci si tati s-a intors la serviciu. Si a fost jale. I-am gasit pe socrii cu parul pe moate, disperati ca n-a vrut sa pape nimic.

Azi dimineata cand au venit erau debusolati total si parca le era frica de ziua ce abia incepuse, Sa speram ca astazi va papa ceva. Incet, incet, are nevoie sa se acomodeze cu toate schimbarile.

 

Nu mai stiu daca v-am zis, dar pe 13 septembrie au spart gingiuta incisivii centrali de jos. Acum au crescut binisor, incep sa se vada atunci cand rade cu gurita pana la urechi. Bugs Bunny iubit :)

 

cu lapticul stau ceva mai bine, in sensul ca atunci cand l-am alaptat pe Stef aseara, azi-noapte si azi dimineata era laptic. Acum sa vedem peste zi, ma rog sa fie ca sa am ce scoate cu pompa. Continuu cu more milk plus, beau apa multa, pap bine si astept cu nerabdare sa fie din nou sanii pietroi, fierbinti si plini cu lapte :)

 

O zi frumoasa, fetele. va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

Andreea cand l-am lasat prima zi pe Alex cu taica-su' a refuzat sa manance (avea 3 luni si 3 saptamani). A doua zi insa s-a dat pe brazda.

Cand l-am lasat cu socrela s-a comportat la fel.

Da-i timp micutului sa se acomodeze cu noua situatie si nu te ingrijora, mai ales daca mananca bine in prezenta ta.

Puturosul bea apa cu cana, sticla, ceasca, paharul, canuta cu cioc. Nu cred ca ne va fi greu sa renuntam la biberon (sper eu!).

Refuzul mesei poate fi si din cauza mucilor, fiind incarcat sa nu poata inghiti. Ce tratament ii dai?

 

Ana si Alex are un mod haios de a se deplasa. Fie asa cum descrii tu, fie se foieste stanga-dreapta (ca un pendul), fie se rostogoleste pe toate partile. Cand are in vizor ceva (in special pune iute ochii pe telecomanda) se munceste pana ajunge acolo.

Cert este ca nu va mai trece mult pana cand va merge de-a busilea. Si sunt convinsa ca ii va iesi inainte de a sta bine in fundulet.

 

Asa, despre noi ca fuseram la medic. Mi-a zis ca are dermatita. Facuta de la ceva imbracaminte (body cu maneca scurta in special) si/sau de la caldura. Nu mi-a dat nimic sa-i dau/sa-l ung. Mi-a spus doar sa-l clatesc bine dupa baie.

 

In rest suntem bine. Voi restul ce mai faceti?

V-am pupat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soparlic, si eu zic ca are nevoie de un timp. prea multe deodata: mucii, fara tzi-tzi ziua, lipsa mea atatea ore/zi.

facem curatarea nasucului: ser + batista +apa de mare + colargol, aerosoli cu adrenalina si ser fiziologic si prospan pentru tuse.

 

Si stef a avut la un moment dat o dermatita foarte usoara de la dres. L-am imbracat de cateva ori cu dres si a facut dermatita simetrica pe pulpite. A trecut roseata cam intr-o saptamana si nu am dat cu nimic. am spalat bine si nu am dat cu ulei de masaj pe acolo si nici cu crema de corp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Intai   [s]  Celine si Sofia! [deziuata]

 

Pe urma, la dermatita Irenei mie mi s-a recomandat sa folosesc sapun cu OVAZ.

Am luat un bidon de la Yves Rocher (exista si in farmacii, am vazut mai tarziu), care ulterior s-a dovedit a fi lapte de corp, nu sapun :P (l-am confundat eu in magazin). Dar a fost foarte bun si ala, cu el o ung si acum dupa baie, e tare bland cu pielea.

 

Sanatate multa Alexutului si Stefanutului!

 

Noi azi ne-am diversificat cu fenicul si mi-am amintit ca e si buuuun galactogog! Andreea, poti bea si ceai de fenicul sa sporesti lapticul daca te plicti de moremilk-ul ala :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Eyna se pare ca mi-ai luat vorbele din gura pentru ca si eu ma repezeam sa ma plang ca Alex s-a trezit noaptea trecuta la 12 (culcat la 9.30), 1, 3, 6 si apoi la 7.30 (ora lui). Si ma intrebam daca are ceva sau se apropie/este vreun puseu de crestere ca si ieri a mancat la 2 ore toata ziulica.

 

Ana mi-am amintit amuzata, citind "isprava" ta, ca si eu am cumparat o "lotiune" cu lavanda pe care i-am tot aplicat-o Puturosului pe piele dupa baie in primele saptamani dupa ce am sosit de la maternitate si in una din seri am avut un soc cand am citit pe sticla (in timp ce-l ungeam) ca nu e altceva decat gel de dus [batcap] 

 

Valeleu Andreiutule cu cate il mai doftoricesti pe "micutul" Stefanut! Eu mucii i-am atacat cu apa de mare+batistuta bebelusului. I-am pus supozitoare cu paracetamol dimineata si seara (5 bucati) desi mi se spusese (farmacista!!!) sa ii pun cam la 6 ore timp de 5 zile, dar daca n-a facut febra le-am lasat sa sada frumos in frigider.

 

Alex merge de-a busilea!!! DAR invers [alcool]  Este asa haios si se enerveaza cand intalneste vreun obstacol si se arunca pe burta.

I-am facut dovlecel cu branzica si biscute ieri si a papat cateva lingurite. I-ar placea sa bage el mana in castronas si sa se manjeasca pana la urechi (intr-o zi l-am lasat sa faca asta si am iesit afara cu cartofi in par).

Dimineata l-am pus cu noi la masa (in scaunelul lui) si i-am dat o felie de gogosar si un covrig sa molfaie la ele. Totusi tot mai bune erau bretelele si tavita.

 

Weekend placut si de la mine daca nu ne mai auzim si sanatate tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetele,

 

Am intrat doar sa va salut ca Céline e maraita

de azi noapte are muci, a dormit mai mult in brațe, de trezit si mancat des noaptea se întâmplă deja de vreo 2 săptămâni , acum se adaugă si raceala sau ce o fi. Spalam cu ser si aspiram.am invatat-o sa sufle nasul si e fooooarte amuzanta ca se stramba si mai mult ii trage.

De-a busilea merge deja bine, acum  se trage de manere si tot ce prinde sa se ridice in picioare. 

 

Sanatate tuturor bulgarasilor si revin cand am ceva timp.

 

Ana, mulțumim pentru urare! :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la noi fete dragi si frumoase

 

La multi ani pentru Celinutzul cel mic si racit! Sa fie sanatoasa, voioasa, vesela si se se faca bine repede. Sportiva mica, gata acu acu se ridica si ea! Imi pare rau pentru noptile grele Alinutz...dar le dati voi de capat? Cand se scoala mananca sau se scoala doar asa, sa vada daca esti langa ea?

 

Vai fetelor am ras cu lacrimi la povestile voastre cu cremele de au facut bine bebelusilor! Cum au dormit ei inclabucati  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . Erau fix gata de o baita!

 

Mai fetelor dar parca e perioada noptilor nedormite si a copiilor bolnavi!  Eu sper din tot sufletul sa se faca bine si sa revina si la sentimente mai bune cu somnicul! 

 

La noi e bine nu am de ce sa ma plang, ca Veru nu e nici bolnav si doarme iar bine! Si sper sa o tina asa. Cu papa suntem bine, mananca de toate, tot dar absolut tot ce ii dau! Suntem cam asa: dimineata lapte (150-180 ml), pe la 9.30-10 fructe (azi spre exemplu o banana cu o para), la 12-12.30 o felie de paine integrala fara coaja pe care ii pun o bobita de unt, si un lapte (150 ml), pe la 4 un borcanel cu legume si un lapte, pe la 6 un iaurt si apoi la 7 laptele inainte de culcare.

Revin ca s-a sculat Emma si ma striga....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen , mai mult ca e agitata decat de foame dar tot cu tzi tzi in gura adoarme.  Întoarce capul stânga dreapta mereu, nu știu de ce, ma gândesc ca o mănâncă gingiile.  Si mai nou, se trezește daca plec de lângă ea si plangeee...Si eu sper sa treacă repede faza asta. Cred ca e o amestecatura de dinți, puseu ,teama de abandon si acum raceala.

Ce bine papa Ver!!! Eu ii dau doar câteva lingurițe la prânz de legume sau fructe dar azi nu a papat nimic decat san. In rest stranuta fff mult, cu tot cu muci si are ochii rosii si umezi. 

Eh, ne facem noi mari!  :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...