Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Buna fetele,

 

Primiti o oaie ratacita? [:)]

 

Mi-a fost foarte dor de voi! Cand v-a transmis Carmenus ca va citesc dar nu ma puteam conecta, eram haihui prin Europa, cu jobul, trying to save the world [:)] . Apoi am revenit la Dublin pt o zi, am impachetat si am plecat pt 3 saptamani in vacanta, la mare, la soare. Ne-am aniversat cei minunati 10 ani de casnicie si pe preaperfectiunea-lui, el iubi.  [:)]

 

Ne-am intors ieri la pranz si v-am citit pe repede inainte dar fiind dupa 22 de ore de zboruri + aeroporturi, nu pot sa spun ca sunt foarte competenta. Zic doar atat, acum:

 

Miha nu are nimic Ioan si sunt foarte convinsa de ceea ce spun. Citeste despre 'mental leaps and wonder weeks' si cred ca iti vei face o idee. Plus ca el este baietel, plus ca e varsta descoperirilor(care da, se reflecta in somnul de noapte, prin agitatie) si etc etc. Incearca sa fii tu foarte calma si foarte pozitiva, pt ca ei simt toate vibs-urile si ofera-i toata disponibilitatea. Va trece, sa stii si o sa ajungi ca unele babe, nu spui care [soricel] , ce se minuneaza despre copil ca doamne, cand o fi crescut, cand or fi trecut 7 ani...Felicitari pentru ca-ti urmezi visul, sa ajungi fix unde iti doresti, fata draga!!!

 

Soparlici au!!! Grija mare cu tulburarile astea, pt ca o criza poate surveni oricand si..doamne fereste! Ma bucur ca este Alex bine!!! Felicitari pt de-a busileala, rabdare multa cu papica si multi pupici pt cat de echilibrata esti. Intru sa vaz si pozici, am inteles ca am ce vedea.

 

Anush bun revenit si felicitari maxime mergatoarei in 4xcap :)). Am blogul la favorite, asa ca m-am putut delecta cu colectia de toamna-iarna si shrek si doamneeee ce dulce e cand face flotari si ce totala in poza cu distractie maxima :)).  A venit frigul la Barca? Lucosul ce mai mestereste?

 

Carmenus drag cum sunteti? Sper sa fie ceva izolat ce a avut Veruca minunata. Abia astept sa te mai eliberezi si sa ne povestesti cum numai tu stii sa o faci!!! Ce bine papa Verisorul, draga si minunata de ea. Emma ce mai perluieste? Ca e varsta.

 

Alinutzel a reparat iubi laptopul? Ca tareeee dor imi e de cea mai dulce parisianca si de mamica ei. Cum sunteti cu diversificarea? Ce vraji mai face dulcea Celine?

 

Eyna cea scurta si la obiect, iti doresc nopti si zile linistite cat mai curand. Si nervi luuuungi, sa-i poti impleti:)) Te asteptam cu povesti muulte despre scumpul de Gabriel!!!

 

Andreut dulce si hotarat, ce mesaj frumos mai devreme!!!! Asa sa fiti mereu si asa sa simtiti mereu unii despre ceilalti! Felicitari Stefului pt progrese si multa rabdare cu mancarica. Poate incercati diferite texturi sau daca e ceva ce-i place: laptic de al tau, iaurt, vreun fruct, sa ii puneti peste legume si treptat micsorati proportiile; sau sa ii dati o jucarie la masa; sau sa ii puna muzica pe cd; sa ii schimbe locul in care mananca; sa ii inverseze mesele (dmineata legumele, poate este mai cooperant si odihnit, de ex). Zic si eu ca baba. ca nu am avut probleme din astea. Cand ne mai bucuri cu pozici dolofane? Ah, eu mai am jumatate de borcan de more milk, deci vreo 30 de pastile sigur mai sunt...daca le vrei, shoot si vad eu cum rezolv sa ajunga la tine, da?

 

Onutz felicitari pt Maruta care creste frumos si pt facultate, inteleg. Sa va fie bine!!!

 

Fetele care lipsesc de atata vreme??? Nadia, Helen, draga de  Iuli, Nicol, Flory, Claudia, Eleina, etc....Un semn fetelor, stim ca e greu cu timpul dar el trece, bulgarasii cresc si am impartit momentele cand ei se formau, ar fi frumos sa le traim si momentele achizitiilor fabuloase ale primului an!

 

Despre noi revin eu cu un mesaj separat si zilele urmatoare si cu poze. Acum ma anunta californianul meu sef ca a avut autostrada libera si a ajuns si deci vrea meeting...probabil sa-mi dea niste minusuri, ca nu vreau sa reincep jobul oficial acum ci abia in feb. Dar tot salvez lumea intre timp [clo]

 

Va pup si va imbratisez!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fete dragi si frumoase, 

 

ce bine ca ati mai scris!

 

mihulr scump nu te mai gandi la ce e mai rau! Adhd nici nu se poate disgnostica/manifesta pana pe la 4-6 ani... Ce putin asa zic olandezii mei pe aici. E doar mai agitat el, are multe achizitii si le proceseaza in felul lui.

 

andreea ce frumos spui tu acolo de iubirea pe care o simti pentru baietii tai! Ma bucur mult de tot sa te citesc. Te cred ca e greu... Mai ales cu muls noaptea! Chapeau bas! Sa ne mainpui poze cu puisorul da?

 

Lory aka "captain planet", bine ai revenit! Chiar ma intrebam cat mai stai pe drumuri! Felicitari pentru cei 10 ani de fericire, si va doresc inca 100 de aici incolo! Sa ajungeti niste batranei draguti care se tin de mana in parc in dublin si sa va iubiti in continuare frumos! Abia astept poze si povesti din vacantele exotice! A inceput Leyu si sa inoate? 

 

eyna, mai povesteste-ne si tu despre voi, ce mai faceti! Ce achizitii mai are gabriel? 

 

Soparlici, cum e in vacanta? Te bucuri de puturos? E si tati cu voi acasa sau ai exclusivitate pe bebita?

 

acum sa va spun si despre noi! Ver e ok, nu a mai vomitata deloc, deci clar atunci a fost initial o intamplare si a doua oara a fost vina mea ca am hranit-o prea repede dup ce vomitase! Facem progrese, acum amestec 2 masuri de HA cu 3 d standard. Maine trece la 3 cu 2. Si tot asa pana trecem doar pe standard! Eu sunt pe drumuri, iar sunt "obraznica" (asa zice Emma daca plec). Si in ultimul moment s-a imbolnavit soacra asa ca iubi e singur cu fetele pana joi cand ma intorc acasa. Proba de foc!

 

verutzu sta bine in fundulet, se taraste in toate directiile, si e atrasa in special de jucariile sora'sii, si nu de ale ei! Si evident Emma i le ia si ii aduce ceva al ei, dar veru refuza (e mai interesant sa se jiace cu farfurioarele Emmei decat cu zornaitoarele ei). Le-am tuns pe amandou in weekend (bretonul) si sunt tare haioase.

 

de mancat manca in continuare foarte bine, tot ce ii dau! Acu 10 zile cand am fost eu iar teleleu, taica-su s-a incurcat in mese si i-a dat seara dupa ce a adus-o de la cresa un borcanel de legume, desi ea papase si la cresa un borcanel. Da' nu a fost nicio problema, l-a devorat si pe al doilea! E rotunjoara toata! Are deja 9kg asa ca am schimbat masura la scutece!

 

in weekend plecam la un hotel in Olanda, care are si piscina, e asa un mijlocul padurii si abia astept. Sunt curioasa cum o sa reactioneze piticuta la piscina! Si abia astept sa ma relaxez si eu putin cu iubi :).

 

cam atat de la nou, va pup si astept sa va citesc!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Noi suntem bine, devoram cate 120 ml de laptic la 2, maxim 2.5 ore de parca l-am proiectat pe vremea foametei. Sau era vreunul din noi infometat? Cred ca tati ca el intreaba la 1-2 ore dupa masa "noi ce mai mancam ca mi-e foame" de parca ar fi cine stie ce matahala de om, nu un sfrijit. In fine, macar nu suntem in extrema cealalta.

Azi avem ora de masurat-cantarit si o sa vedem cum mai stam cu dermatita ca mie una mi se pare ca nu bate deloc in retragere.

 

Lorycico ce dor mi-a fost de voi! Permiti sa te trag nitelus de urechi ca ne lasi sa asteptam cu sufletul la gura?

In vacanta, hai? 3 saptamani. O fi bine?

Sa va tina Dumnezeu sanatosi si asa frumosi paaana hat peste suta! Asta ca si eu va vreau asa indragostiti si impleticindu-va bastoanele cum va vrea si Carmen. Adica sper sa ajungem toate asa!

 

Carmen ce vacanta? Puturosul imi rupe mainile. La propriu! Zilele astea urate am iesit afara fara carut si deja am febra musculara. Alex ar merge continuu, iar cand il pun jos pe podea se ridica in maini si picioare (un fel de pod cu fundu'-n sus), nu ii place sa mearga in 4 labute ca aluneca.

Nu apuc decat sa fac curatenia zilnica, ceva de mancare si sa intind/strang o rufa-doua. Sotul vine tarziu (de parca nu era de ajuns ca nu a reusit sa isi ia pe 15 si 16 concediu) sa ca visul meu de a face curatenie generala s-a topit. Dar...noi sa fim sanatosi!

 

Andreea ce frumos ne mai incanti si tu cu povestile voastre! Sa speram ca socrelele ne vor fi sanatoase (Carmen sanatate soacrei tale!) si vor avea putere sa ne ajute ca altfel...

 

Si daca tot suntem la capitolul povesti: am fiert ieri dupa amiază niște legume pentru o supa crema. Când a venit sotul l-am lasat sa stea cu Alex ca sa le pasez. Cum face de obicei, l-a adus la mine la bucătărie sa vadă ce fac, Alex fiind încântat de tot ce misca. La un moment dat a intins mâinile către blender si l-am lasat sa-l apuce, ba chiar i-am pus degetelul mare pe buton si l-am manuit impreuna. Nu mai putea de bucurie. Surpriza a venit cand i-am dat sa guste ce facusem si a papat foaaarte bine asa de acolo din oala (daca am vazut ca trage la lingurita l-am indopat fara sa-l mai misc).

Se pare ca voi avea un ajutor de nadejde in casa, mai ales la bucatarit!

 

Fug ca s-a trezit (a dormit mult, 50 min) si l-am auzit ca a facut caca. Apropos, el face si de 3-4 ori pe zi si o mamica de aici din cartier mi-a zis ca e prea mult. O sa intreb si doctora, dar va cer si voua parerea. E rau?

Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna cucuietelor,

 

Tacute, tacute cosanzenele mele, vad.

 

Carmenus multam frumos, asemenea si voua. In piscina mai rar, macar 3 ore, insa, in ocean, a avut o relatie aparte cu el, i-a placut sa calce pe corali desculta, sa il guste, etc.

Dragele de ele, le-ai facut breton, abia astept sa le vad!!!! Va doresc distractie placuta si relaxare totala in weekendul vostru piscinos!

 

Soparliciule cat de frumos e Alexul ajutor de bucatar. Am vazut pozele, ce suave sunt cele cu catelul care-l adulmeca. Are niste ooochi Alex si o figura perfecta iar tu esti o slabatura dar esti implinita, fata ta spune tot!

Cu caca este chiar perfect normal; si a mea face de 3-4 ori/zi. de cand cu diversificarea. Atata vreme cat consistenta este ok, nu are febra si etc, este chiar perfect normal.Ce v-a mai spus despre dermatita? Daca vrei ceva tips, am experienta, din pacate, de la marmota, care abia pe la 3 ani a scapat de ea.

 

Eyna am vazut Gabrielul. Mai, este fantastic de finut si dulce si are niste geneeeeee...multe, multe inimi va frange!!! Vai si ce dulce e 'facut fetita' si cum vorbeste el la telefon. Iar tu esti o subtiricaaaa, tanara si frumoasa!

 

Fetele ocupatele? Diella si Gabita nimic despre gemenutele noastre cele mai mari? Ade lasa cititul si pune mana si scrie 6 randuri exclusiv despre voi :); Alinus si superbebe Mihai, Deni, Dana? Asta ca sa va mentionez disparat asa in mesajele mele, ca neuronii sunt scurti.:) 

 

Cum ziceam, despre noi acum:
 
Am fost plecati 3 saptamani la mare si la soare. Leyul s-a comportat exemplar si pe avioane si, mai ales, in vacanta. Este o scumpa grasana noastra, toata lumea se minuna continuu ca ea chiar nu plange, deloc, niciodata...maxim maraie daca nu te misti prea repede cu mancarea or so. Mananca foarte bine, tot ce-i dam. In concediu manca piure-ul de fructe sau de legume+/-carne(a facut o pasiune pt papaya gratinata) si apoi, cat mancam noi, ii puneam pe tavita scaunelului boabe de mazare, bucati de legume si fructe, painica si le manca tacticoasa, one by one. Inca o alaptez, chiar foarte mult lately, probabil puseul si dintii...care dinti, desi ne ameninta de la 5 luni, nu au iesit nici acum. Toata lumea a concluzionat ca ar fi trebuit sa o cheme smiley, pt ca ea zambeste tuturor, este un copil magic.(cra-cra)
 
La achizitiile fizice este avansata, putin uimitor pt cat de dolofana e. In fund se ridica din orice pozitie, si de pe spate si ii ia un micron de secunda; merge de-a busilea dar nu e mare fan doar ca e, momentan, singurul mod de a ajunge unde se poate ridica in picioare. Caci da, in picioare este pozitia ei preferata, se tine doar cu o manuta, la fel a si inceput sa mearga, doar tinuta de o mana si se echilibreaza foarte bine.
 
Pe 7 oct, adica la 8 luni+1 zi, a facut primii 2 pasi singura. Eram pe plaja, ne sarbatoream a mia oara cu tort si poze cu strambaturi, eu pe sezlong, ea in picioare intre picioarele mele si pur si simplu a mers 2 pasi pana la sezlongul din fata. Tati nu a prins pasii ci doar finalitatea..expresia mea faciala, cred ca spune tot, insa.:) Nu a mai repetat figura dar are timp destul, ca si-asa e devreme.
 
Vorbeste toata ziulica, are o gama foarte larga de silabe; ne striga pe fiecare, fara sa greseasca; incepe timid sa arate cu degetul; danseaza imediat ce ii canti/aude o melodie; ne pupa cu forta, cu gurita deschisa si face o mocuta indragostita; tuseste demonstrativ si noi trebuie sa o imitam si apoi tot asa, la nesfarsit; e in plina anxietate de separare si cum se vede singura, cum baga un strigat a la tarzan, spre distractia sora'sii.
 
I-a placut oceanul la nebunie, avea 3 reprize de inotat cu tati/mers prin apa; a iubit si mancat nisip cu duiumul, mai cadea cu fata si radea, nici cel mai mic stres; iubea sa se joace cu nisipul, lasandu-l sa-i curga din manute.A mers in cea mai mare piata, daca ati vazut/fost in India, la genul ala de piata ma refer, super full, nu prea curata, cu toata lumea vrand s-o atinga, ca deh, copil alb si zambitor. I-a placut la nebunie. Am fost si cu speed boat sa vedem delfinii, la dus a dormit dusa la pieptul meu, la intoarcere s-a distrat de cum ii sarea apa pe fata, din cauza vitezei. A fost si senzatia uneia dintre seri, cand toata trupa de stuardeze de la Emirates + pilotii (de pe un a380, o armata, adica) s-au oprit sa faca poze cu fetele mele, le-au pus si vestitele lor 'palarii' rosii pe cap.:)
 
Se trezea in fiecare dimineata la 6 (acasa la 8), asa ca mami o lua si mergeam pe plaja(camerele erau la 3 metri pe plaja) si faceam aerosoli, ne jucam, dupa care ea la 7 cerea somn in carut iar mami isi facea numarul de pasi/km, numarati de google watch:)). E mare, frumoasa, face gropita in obrajorul stang; perisorul i l-am tuns nitel si pare ca i se onduleaza, are 10.800kg si 74 cm, adica un mic urias :) si e al doilea dar divin al nostru. Nu stiu ce am facut noi bun asa, in viata asta, ca sa meritam cele doua perfectiuni dar ii multumim zilnic Domnului. Cam asta.
 
(Alinutz vezi ce ziceam prin aberatii personale? Mesajele voastre parca nu suna asa ca ale mele, tzatza laudaroasa ce sunt eu)
 
V-am lasat poze, multe, cu familia mea de nebuni miraculosi! [il]  Le sterg peste o sapt, pt ca sunt si foarte mari si nu vreau sa ocup locul.

 

Acum merg sa-mi recuperez pretioasa cea mare, de care sunt iremediabil uimita si mandra, este un geniu intelectual si emotional, copila asta.

 

Va pup si va imbratisez pe toate!!! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,vreau sa va vad pe fb!! :D Vreau sa vad si bebeii minunati despre care tot ati scris aici :) (eu pe drive nu stiu sa intru,is paralela)

Scuzati-mi absenta,dar vai de cate ori am vrut sa va scriu si nu am reusit. Am trecut prin multe de cand nu v-am scris. In iulie a murit tatal meu...A fost bolnav la pat. A facut din nou accident vascular si intr-o saptamana s-a dus.. :( :(

M-am mutat impreuna cu amicul meu pe care il cunosc de 7 ani si care a fost alaturi de mine tot timpul(acum suntem iubiti,de-aia ne-am si mutat). Am mai avut si restanta+examen de practica si iaca am intrat in ultimul an de facultate. Si asa a trecut timpul...

Isabebelusul meu e un copil precoce. A inceput sa umble in 4 labe la 6l jum, acum la aproape 8 luni sta in picioare(numa in picioare toata ziua :D),se agata de tot ce prinde,face pasi pe langa mobila,canapea,etc. A zis mama de cateva ori si nu va spun ce am simtit in momentele alea. Am vandut caruciorul,o port doar in ssc+wrap tesut(am in plan sa ne luam sling cu inele)si ne simtim mega fain. Avem intalniri saptamanale cu mamicile purtarete la noi in oras si ne place enorm. Babywearing rulz :

Soparlica,Babybjorn nu e ergonomic e nasol si pt coloana ta cat si pt coloana bebelui. Daca poti,indreapta-te catre ceva ergonomic si vei simti diferenta imediat :)

Fetele,cum va gasesc  pe fb?Aici intru rar,ca nu am calculator,intru de pe tel si merge cam greu. 

Va pup si va imbratisez cu drag

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!

Avem 8.050 kg si...nu stim cati cm pentru ca nu au avut cu ce sa il măsoare (era jucarica stricata).

Pentru ca l-am trezit si luat din scoica a fost chin cu imbracatul-dezbracatul asa ca a urlat continuu cat am stat in cabinet, el care radea si vorbea cu toata lumea. Ba am plecat cu el de acolo jumătate dezbrăcat. Cu ajitagia asta am uitat sa intreb medicul despre numărul scaunelor, asadar multumesc Lory! Si eu eram de aceeasi parere.

 

A fost taaare morocanos ieri si in dimineata asta. Efectiv a urlat continuu de imi venea sa il arunc pe geam de disperare (sper sa imi trag una in cap sa nu ajung sa fac vreodata asta! Va invit si pe voi sa ma urecheati poate ma învăț minte).

In schimb a dormit foarte bine în ultimele doua nopți. Noaptea trecuta s-a culcat la 9.30, a miorlait putin pe la miezul nopții (cand a vrut doar suzeta) si s-a trezit la 7 când a sunat ceasul.

 

Lory ce vacanta minunata. Sa va fie de bine! O raza de soare nu te-ai gandit sa ne trimiți și noua? Eu deja plang după vara.

Sper sa reusesc sa va vad.

Si ce bine papa Leya, oare ajunge si Alex vreodata sa pape ca ea si ca Vera?!? El nu gusta decat doua-trei lingurite si atat. De doua zile nici iaurt nu mai vrea, azi a vrut biberon chiar la o ora, nu stiu unde incape atata lapte. In fine, s-o face el baiat mare.

 

Helen Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

Ma bucur pentru voi si bafta la facultate!

Eu folosesc foarte mult carutul, iar marsupiul in cazuri extreme (adica foooarte rar). Am porobat un Ergo si am zis ca mi se dizolva soldurile asa rau m-am simtit cu el. Nu sunt adepta agatarii pruncului de mine, mai ales de acum încolo cand vom incepe sa trecem de la 4 la 2 labute. Nici premergator nu o sa-i cumpar, il voi lăsa să fie independent, sa se descurce singur. Si mai nou isi arunca singur câte o jucărie mai in fata si se duce dupa ea.

Lasa-ne pe privat mesaj cu adresa ta de facebook, pe drive existau adresele noastre.

 

Migrez sa incerc sa pun un Puturos in patut ca a adormit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! 

Noi suntem bolnaviori, a facut febra Gabrielul meu si nici nu stiu care e cauza...ii scade cateva ore dupa ce ii dau sirop apoi revine. Abia luni merg la dr , pana atunci stau si il supraveghez sa nu faca temp mare si ii dau ce mi-a recomandat dr dar fara sa il vada... Sper sa nu fie nimic grav, e foarte agitat si baleste rau, roade tot ce prinde.

Sper sa reusesc sa intru zilelea astea de pe PC sa va vad si sa povestesc mai multe despre noi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

Noi suntem bine. Acum doarme Puturosul desi s-a culcat aseara la 8.20, s-a trezit la 4 pentru masa si apoi dimineata la 8.40. Doarme de la 10 si cand se va trezi am de gand sa il scot la plimbare ca e prea frumos afara.

 

Eyna cu dintisorii cum stati? Toate semnele arata catre ei, dar mai bine mergi la medic sa te linistesti. Sper sa nu fie ceva mai grav!

 

O duminica frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

LA multi ani pt Luca-barcelonezul fratiorul minunat al cvadruplei dintoase gogosele:) si pt Luca-neamtul fratiorul minunat de Efremior. Sa traiti cu numele, puilor iar mamicile voastre sa ne incante cu povesti muuulte despre voi si ai vostri! [deziuata]

Soparliciu ma bucur ca Alexut e bine, are o greutate foarte buna. Trixera este o crema buna, care ajuta in majoritatea cazurilor. Sfatul meu pt tine este sa il dai si cand iesiti afara, mai ales acum ca vine iarna (toate mamicile ar trebui); li se va usca fatuca foarte tare iar pt cei cu dermatita poate fi chiar dureros.

Cu momentele cand iti vine 'sa-l arunci', sfatul meu (moa, ce sfatoasa m-am trezit azi) este sa-l pui undeva unde e in siguranta si tu sa iesi din perimtru si sa te calmezi. Mai bine sa urle 2 minute dupa tine dar tu sa te intorci cu forte proaspete la el, calma si gata de 'atac', decat sa-l scuturi, sa tipi la el sau, cel mai rau, sa-l lovesti. Ca asa incepe lantul ala cu 'palmuta la pampers', cand parintii extenuati nu iau pauza la timp si apoi incepe cercul vicios. Altfel eu nu am de ce sa te cert, e normal sa mai ai si momente de cadere, oameni suntem! Fruntea sus, tu chiar esti un om echilibrat!

 

Eyna sanatate multa. Da, se poate sa fie de la dintisori, daca febra nu e prea mare dar ar fi trebuit sa cedeze la antitermic. In fine, sanatate multa, multa va doresc si te asteptam cu povesti 'Gabrielicioase'.

 

Olandezele cred ca inoata si se relaxeaza de zor [il] ; fratuzoaicele cred ca se plimba si se alinta; Stefii isi calaresc mamica [il] ; Ioanii alearga prin curte [il] ; barcelonezii se plimba si tot asa. Dar o poveste mica acolo....

 

Va pup cu drag! Duminica frumoasa sa aveti! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...