Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Va pup fetele,

 

V-am citit destul de pe repede. Tin pumnii bulgarasilor bolnaviori sa se faca repede bine. Of, ce perioada urata; e groaznica sa-ti stii puiutul bolnavior.

Noi am lipsit o vreme. Stef a trecut printr-un nou episod de muci, of! Acum pare ca isi revine; a fost un episod mai usurel ca luna trecuta. Slava Domnului.

La birou am o perioada mega agitata.

Cu toate cele, abia mai gasesc timp sa respir, asa ca vor sa ma scuzati ca scriu asa de scurt.

Am vrut doar sa stiti de noi ca suntem iarasi in carusel.

Voi reveni mai pe indelete saptamana viitoare. Maine mergem la doctor, iar vineri sunt plecata intr-o deplasare. Asa ca nu cred sa reusesc sa mai intru pe aici mai devreme de luni.

Va pupam pe toate! sa fiti bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutam si noi!

 

Scuzati absenta, nu am patit/facut nimic deosebit, dar echilibrul meu se mentine prin balans, in special la intro/extro-verteala, asa ca faceti bine si va obisnuiti. Mai ales cand vedeti ca ciripesc mai vesela, de cele mai multe ori urmeaza sa ma "pitul" :)))

 

Am citit azi in fuga, am vazut si poze MINUNATE si ma bucur ca sunteti bine - sanatate piticutilor care mai au cate un hop!

 

Mi-a fost dor de voi toate, dar mesajele pline de viata ale lui Captain Planet m-au remontat complet! La multi ani minunati impreuna, dragilor si multumim si noi de urari! Dementiale pozele si povestile, iar Ley e chiar fantastica! Cu totii sunteti si faceti lucruri extraordinare cu o naturalete nemaipomenita!  [il]

 

Noi suntem bine, in grafice, veseli si voiosi! Ocupati nevoie mare, cu dinti, cu mers de-a busilea....

 

Voi reveni cu detalii, dar acum e cineva calare pe mine si pe tastatura. Pupaaaaam!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup mamici! 

 

Scuzati lunga absenta..

Doamne ajuta sa se faca bine bulgarasii care mai au cate un muculet, sau indispozitie. 

Mi-a fost dor sa va citesc sa aflu ce mai fac bulgarasii vostri si mi- a placut sa citesc evolutiile fiecaruia. 

 

Si noi avem atatea de povestiiit ca nustiu cu care sa incep..:)

Sambata face Sofia 8 luni si abia luni mergem la dr sa ne masuram , cantarim , deci nustiu cat a mai " pus pe ea " dar la 7 l avea 8 kg si 72 cm . 

Avem deja 2 dintisori jos care au iesit fara nici o suparare din partea Sofiei ( febra, diaree si altele ) atat doar ca roade de zor tot ce prinde . Toata ziua sta cu cate o jucarioara in gura si roade la ea. A si daca pana acum nu voia suzi , acuma singura si-o ia si o pune in gurita corect , cand n-o mai vrea o scoate si o arunca. Doar mie imi arata dintisorii , daca vrea sa se uite altcineva imediat pune limbuta peste ei si nu vrea deloc sa ii arate . Doar cand rade cu gura pana la urechi se vad si e atat de haioasa cu ei. :)

 

Cu mancarea solidelor si ea sta asa si asa . Intr-o zi mananca si la 11 fructele sau branzica cu biscu sau ce i mai dau si masa de la 2 legume cu carnita foarte bine , aduca cam vreo 150 gr de mancare ( orientativ ca nu stau sa i cantaresc cat mananca ) . Dar sunt zile in care nu vrea deloc delloc - intoarce capul si ma impinge cu manutele si daca mai insist se pune pe plans - deci clar nu vrea :)))

 

Din cauza ca in sanul stang nu mai fac lapte decat cateva picaturi si a ramas miiiiiiic  am incercat sa-i introduc lapte praf seara pt ca nu se satura dintr-un sg san si nu vrea absolut deloc . Cum sinte gustul cum se pune pe plans si se uita cu niste ochi mari la mine si ma impinge , mi se rupe inima. Poate ma sfatuiti voi cum sa fac ?! 

 

Ea merge ai de-a busilea cu o viteza de ametesti  , asta cand vrea sa ajunga la ceva , dar cel mai mult sta in picioare , se apuca de orice  si se ridica pe picioare si raaaade cand sta asa si face si pasi spre acel obiect de care se tine . 

Seara , sotul cand vine de la munca pe la 8-9 , zici ca stie ca el vine la ora aia, cum aude usa cum gata lasa tot ce face si e atenta si isi suceste gatul pe usa pana il vede si atunci sa vezi bucurie ca te topesti. Rade , chiuie sare in sus in fundulet asa si intinde mainile spre el . 

O duc la kineto de 2 ori pe saptamana pt ca are la piciorul stang osul de la calcai putin dus apre interior si sa nu calce stramb cand o creste mi s-a recomandat kineto. 

 

Eu am slabit foarte tare in ultima perioada am ajuns la 55 kg , nu stiu de ce , desi mananc la fel ca inainte . 

Am fost aaptamana asta sa fac papp-ul  sa vad cum mai stau ca in pe la inceputul sarcinii cand l-am facut imi iesise o ceva pe col ( ceva cu potential cancerigen nu mai stiu , ca mi-a ascuns sotul foaia aia pt ca atunci erqm la inceput de sarcina luna 2 si dadusem intr-o "balarie " ca plangeam si ma uitam la foaia aia si ziceam ca uite o sa mor )). Astept sa vad ce mai e. 

 

Numai stiu ce mai aveam de povestit , dar mai vin pe aici . 

Scuzati romanul , dar azi m-am trezit cu o mare nevoie de a povesti cu cineva orice. Eu stau f mult timp singura peste zi pt ca toti sunt la servici si cine vrea sa vina pe la noi vine doar seara . Asa ca mai am si zile d-astea de cand prind pe cineva turui ca o moara stricata. 

 

P.s. Si eu am uitat id-ul si parola la drive , daca binevoiti vreuna din voi sa mi-o dati?! Multumesc 

 

Sofi si mami va pupaaaaa

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna sa va fie inima,

 

Alinutz bun revenit, fata frumoasa! Ce lunga e Celinuca, am zis eu bine ca se face fotomodel, ca frumoasa e, silueta si-o mentine in parametri, fani deja are prin toata Europa. [il] Sa stii ca eu nu cred ca are varicela, aia vine cu disconfort/stare ca de raceala/febra/pustule cu lichid care se intind si in alte zone, nu doar pe fata. Cred ca sunt ciupituri de ceva (nu musai tantari, Ley era ciupita de orice gaza, ca na, in tara tropicala fuseram) sau de la ceva ce a mancat/atins. Abia astept sa ne mai incanti cu poze Celinesti! Si multumesc frumos!

 

Eyna sanatate Gabitului. Partea buna e ca nu va trebuie decat antitermic daca are febra si daca are mancarimi, ceva mixtura mentolata. Si avantajul rubeolei fata de varicela, e ca trece repede, in 5-6 zile ar trebui sa fie 'curat'. Va tin pumnii sa va reintrati in ritm cu toate, cu mancarica, somn si toate cele si sa va puteti bucura alaturi de prietena voastra.

 

Carmenus cum este VERA??? [il]  Ma tot gandesc la voi, mai ales ca de cateva 'scrieri' incoace, te simt altfel, parca mai departe asa. Daca e ceva ce pot face, just let me know, pt voi, oricand!

 

Anuta draga, intro-extrovertita mea scumpa, multumesc mult! Felicitari Lucanului pt lopatica pierduta, viata asta, cei mari ii pierd, cei mici ii dobandesc. Si felicitari si dungatei scumpe pt de-a busileala si pt ca e atat de dulce! Ahh, Captain Planet va multumeste, ieri tocmai m-am certat cu un, cum ar spune draga mea bunica, Domnul s-o tina in imparatia Lui, 'general cu multe insigne in chiept'. Pt oamenii mei ma lupt cu oricine, oricat e nevoie si cu orice urmari. [viki]

Nadia felicitari pt progresele scumpei Sofia. Ce dulce e ea, cum se bucura ca vine tati! Si ce lunguta este!!! Sa ne mai pui poze, sa vii la povesti (nici nu te mai plictisesti) si eu, personal, iti urez ca analizele sa fie perfecte si atunci sa fi fost doar ceva trecator. Sper ca ai primit datele drive-ului, ti le-am trimis ieri.

 

Soparlici plimbareti in ploaie, voi ce faceti? Ce mai mesteriti weekendul asta?

 

Andreuta succes in toate, sanatate muuulta Stefului si la multe lunite pt astazi.

 

Ioan, la multe luni pt ieri si, te rog, spune-i mamicii tale ca vrem sa-ti mai vedem mocuta pretioasa si sa mai auzim ce nazbatii faci!

 

Noi ok, in plin puseu, caci nu se putea sa rateze ea unul. Asta pare afurisit, doarme, biata, ca o frunza in bataia vantului, asa de agitat si rasucitor. Macar eu stiu o treaba, nu dorm [afro] .

Ieri seara eram singure acasa, ea in pat in dormitorul nostru cu sora'sa, cu lateralele ridicate, sa nu aiba pe unde se strecura. Si oricum, sora'sa este foarte dedicata in a o tine. Eu la baie, cu usa deschisa, baia in dormitor. Si Ley se hotaraste sa fie tarzan si din 2 miscari, se arunca peste bara patului...marmota nu a reusit sa reactioneze iar eu, as fi fost buna in videoclipul 'black or white' al lui michael, doar ca cu chilotii in vine....am reusit sa o prind. [:-)))]

 

Acum plec sa produc seminte de pin, caci marmota, care astazi e imbracata in super vrajitoare, cu abtibilduri pe fata, palarie cu o mana de scheleton si etc, doreste salata cu ananas, rosii, seminte de pin si bla bla. Si chicken curry, ca asa-i in tenis, pardon, burta ei, taramul amestecurilor ciudate.

 

Ah si eu inca nu i-am pus fes Leyei, spre marea ciuda si dezaprobare a familiei iubi-ului, ca cum, la 10-12 grade, tin copilul doar cu gluga. Ntzzz, asa ceva [soc]

 

Inca una si ma duc. Astazi Leyuta are fix 37 de saptamani, adica exact cat a avut si in burta, ea nascandu-se la exact 37 de saptamani. Ehhh, emotii, emotii. [il]

 

Cam asta. Weekend frumos sa aveti.

 

Pupici cu drag!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicile mele dragi,

 

Revin si eu dupa luuuuuunga absenta. V-am citit dar am avut o perioada, tare grea( inca nu a trecut dar speram la mai bine).

 

Am trecut prin probleme cu casa, munca la ea, pus parchet, gresie etc etc si asa avem parterul gata. Inca nu ne-am mutat caci mai avem nevoie de centrala :(. Mama ei!

 

Pe langa agitatia asta, am trecut prin a gramada de probleme cu socrii, probleme ce nu s-au terminat si asa am ajuns sa ma mut la mama, in acelasi oras. Asadar, mi-am luat minunea si bagajele si am plecat.

 

Vor trece si astea, noi sa fim sanatosi!

 

V-am citit, admirat, putin invidiat :) dar de o saptamana, m-am linistit putin si am decis sa va scriu.

 

Noi suntem bine, crestem si ne iubim. Theo are 7,500 gr si 69 cm. Micut, dar zice dna doctor ca suntem ok.

 

Noi nu am trecut inca prin episoade cu muci dar nici sa nu le avem! Le urez bulgarasilor multa sanatate si mamicilor lor, multa rabdare si iubire. Vor creste ei si trec si astea.

 

Theo e bine, e un vesel, iubaret, pupacios si lipicios. Ar vrea sa ne jucam 24/24 si ma sa pupe la fel de mult. Avem un dinte jos( care nu a semnalat cand a iesit ) si gingii umflate sus. Avem reprize rare de marait din cauza lor dar ,, dintosul meu " le depaseste rapid.

 

De mancat mananca tot, orice. Si mananca bine. Fructe de dimineata, legume cu carnita sau ou la pranz si cate un iaurtel jumate dupa-masa. Ii place la nebunie iaurtul. Mai nou, vrea sa manance singur, asa ca mami are o farfurie si lingurita, el alta goala cu lingurita ca a invatat de unde vine papa si incearca si el.

 

Stam bine in fundulet de la 6 luni. Inca nu mergem 4x4 dar nici mama, nici tata nu au servit asta. In picioare sta bine dar inca nu are chef de plecat :)) face pasi, rade si se aseaza tacticos.

 

Bombane toaaaata ziua ( ba ba, de de, bebe, ma ma, ghe ghe ) si alte cele. Ma topesc de dragul vocii lui.

 

Doarme bine noaptea, fara treziri ci doar cu cateva intoarceri in jurul axei sale. Momentan nu avem patutul cu noi si doarme cu mami. Noaptea in gasesc peste tot in pat :)).

 

V-as scrie fiecareia in parte dar ma cearta cineva f suparat ca cica, ii e somn.

 

Mai revin, sper ca nu dupa cateva luni :)).

 

Va pup pe toate in parte !  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Theo si mama 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

Va las si eu pe repede inainte doua vorbulite sa stiti ca suntem bine. Ma rog, un pic morocanaosi ca se iveste al doilea dintisor sus si se manifesta ca atare (fara legume de nicio culoare).

 

Azi plecam in plimbareli la Curtea de Arges. Nu era sotul sigur ca termina mobilierul comandat de cei de acolo si nu am spus nimic, dar e oficial ca diseara ne luam talpasita.

Asa ca avem la dispozitie un weekend intreg sa exploram si exploatam gradina si animalute.

 

Ieri a dormit Puturosul mai mult de o ora, afara, sub umbrela. L-am tinut sa-si faca somnul ca altfel nu m-as mai fi inteles cu el. Oricum si "gagica" lui a abordat aceeasi tactica.

 

Scuzati-ma ca fug, dar n-am chef de ore suplimentare vinerea. Weekend placut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ! Noi suntem mai bine, bubetele trec si Gabriel e mai ok. I-am facut analizele si a iesit doar o parte din care fe e la limita in rest e ok si mi-a spus ca la copro e o problema , dar luni vad clar ce are.. fiindca se dezvolta  in proba data ceva dar inca nu analizase la laborator. Luni cand o sa am toate rezultatele o sa imi spuna clar ce avem si sper sa fim ok. In alta ordine de idei vreau sa spun ca pe mine in fiecare zi ma doare ceva...capul, stomacul, burta jos( de la rinichi) , in gat( mi s-au inflamat amigdalele) dar tind sa cred ca e din cauza ca sunt obosita, suparata si stresata in ultima perioada . Weekend placut si sper sa revin cu vesti mai bune!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la mine,

 

Eyna, ma bucur ca Gabriel e mai bine si imi pare rau ca tu te simti asa de rau. Ai dreptate, probabil e pe fond de oboseala acumulata, care asa se manifesta, pe unde poate. Iti doresc sa iti fie bine, sa reusesti sa te relaxezi si sa te linistesti.

 

Soparlicule, distractie placuta la Curtea de Arges. Sa va simtiti bine, si sa te intorci si povesti frumoase despre voi si minunatul puiut zambaret.

 

Alinutz, bine ai revenit draga mea. Chiar ca e inanlta si subtirica Celine. O frumusete de fata! E deja pe stil " frantuzoaica" he?

 

Nadia ce bine ca ne-ai mai scris! Ce frumos povestesti tu acolo de voi si de cum va trec zilele si de cum se bucura micuta Sofia cand vine tati acasa. Sa stii ca nici pe mine nu ma plictisesc mesajele tale, scrie cat vrei si cand vrei, ca doar d'asta suntem adunate aici de prin toate colturile tarii si lumii, nu?

 

Anutzule bine ai revenit! Sa stii ca mi-ai lipsit! Si hai nu te ascunde asa repede in coltul tau, mai povesteste-ne una alta da? Gogosica e minunata sa stii! Am intrat si eu pe blog sa va vad si tare dragalasa mai e! 

 

Adeeeee, ce bine ca toate merg bine cu Theo :)! O sa se termine si renovarile si o sa fie bine :). E greu sa stai cu socrii, si cu parintii de asemenea, nu pot decat sa imi imaginez ca eu niciodata nu am experimentat asta (din fericire) dar avand in vedere ca sunt in familie internationala, am experimentat perioade mai lungi la socri (cred ca niciodata mai mult de 6 zile) si acasa si pot sa spun cu mana pe inima ca desi socrii mei sunt minunati si ma inteleg cu ei de minune, dupa vreo cateva zile (de obicei 3-4) parca gata, a ajuns! Am nevoie de spatiu, de locul meu (desi socrii mei au o casa cat China, pot oricand gasi un loc cu liniste). Asa ca te pot intelege. Sa va fie bine, sa va mutati cu bine si pana atunci ia-ti energia pozitiva de la puiul tau.

 

Andreea, greu cu serviciul, te inteleg draga mea! Bine ca Stef si-a revenit! Pupam cu drag si te asteptam cu povesti!

 

Lory draga mea, cum ma "citesti" tu imediat  [flo2]  [flo2]  [flo2] . Am ras cu lacrimi la povestea ta cu alergatul cu chilotii in vine sa prinzi copilu'.

 

Sa stii insa ca sunt ok, dar ai dreptate, nu am fost in "apele" mele dar asta nu s-a datorat vreunor probleme ci dar unei supraaglomerari la servici (eu sunt genul care atunci cand altii nu isi fac treaba sau nu si-o fac bine, o fac eu pentru ei sau o refac eu....), corelata cu "aglomeratia" minunata de acasa plus ca m-am apucat sa renovez apartamentul din romania de la distanta! Asa ca asta imi mananca toate faramele de timp liber pe care l-as mai fi putut avea. Ca na, renovarea e intotdeauna o experienta "minunata" darmite de la distanta, ales faianta, mobila de bucatarie, tapitat fotolii, etc si toate de la +2000 km distanta. aaaa, si tot tre sa fie gata pana la sfarsitul anului ca mergem in Romania de Craciun (in fine, a doua zi de craciun, ca asa m-am schimbat si modificat cu biletele de avion ca pana m-am invartit pana m-am rasucit, am rezervat abia acum si sa plecam inainte de Craciun era acum nejustificat de scump. 

 

In rest suntem ok, Veru e bine, i-au dat spart doi dinti de sus, asa ca acum poate sa muste in toata regula. In continuare nu e interesata de a se deplasa 4X4. Se taraste foarte rar, sta bine in fund si se ridica singurica in fund, se joaca mult (in special cu telecomenzi, telefoane sau jucariile sora-sii). Doarme bine, seara de la 7 pana dimineata  la 8 (in zilele de cresa o scol eu la 6.30). Mai are doua reprize de somn pe zi, destul de fixe, de la 10 la 14.30-13 si de la 15-17. In timpul scurt care ne ramane, mananca si se joaca. Eu am senzatia ca nu ii fac fata sa o hranesc cat nu doarme. Suntem acum pe 3 mese de laptic pe zi, ca sincer nu reuseam sa ii dau 4 nici nu forta in programul asta pe care il cititi.

 

Azi am fost prin sat cu fetele la cumparaturi, Ver a fost activa tare, radea la loata lumea, si daca ii facea cineva cu mana a inceput sa faca si ea inapoi! E dulce tare. Iar Emma, micul meu soare, era delicioasa. O prezenta pe sora-sa la toata lumea, "Asta e sora mea mai mica, Vera. E dulce nu?"

 

Emma mai nou se trezeste la 6 fix (zici ca are un ceas in cap), si vine automat la noi in camera, se baga intre noi in pat, si se culca la loc! Uneori nici nu o aud vreau sa va spun, asa de silentioasa e. Si o gasesc calda si lipita de mine, ma topesc toata.

 

Cam astea despre noi, va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...