Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

PS - am uitat sa spun...m-am amuzat tare tare Lory referitor la caciulita! Mi-am amintit cand am fost in Ro era oarecum racoare (14 grade sau ceva de genul asta) si ale mele erau in tinuta de vara, si cu o bluzita cu maneca lunga, si m-a oprit o mamaita binevoitoare pe strada sa ma certe, ca nu am grija de copii, nu vad cum sunt altii imbracati, ce ii tin pe ai mei asa despuiati! Ideea e ca asa s-au obisnuit si ele, ca si la cresa nu conteaza ca e frig afara, e vant, e ploaie, tot ii scoate afara sa se joace (evenuatl cu o pelerina de ploaie daca e cazul) si na, se obisnuiesc cu alte temperaturi  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna!! Vin si eu acum in trecere. Zilnic ma gandesc sa intru sa va scriu si nu reusesc. Acum trebuie sa invat si am lasat copilul cu frate-miu sub pretextul asta...asa ca citesc repede si va scriu.
 
Lory, mi-era dor sa te citesc! Stiu ca nu are nimic. Am zis-o la nervi :)). M-am dus cu el la medic si cand i-am zis el era catarat cu picioarele pe mainile doctorului si cu stetoscopul in gura si radea de zor. L-a bufnit rasul pe doctor. A zis ca la cat e de vesel nu are sanse.
Cred ca a fost un puseu de crestere ca ieri l-am masurat de 6 ori si nu mi-a venit sa cred ca intr-o luna a crescut 5,5 cm!! E record. 
 
FELICITARI pentru primii pasi!! E campioana, ce sa mai!
 
Multumim pentru urare!! <3
 
Carmen, poze cu bretonatele frumoase?? (daca sunt deja pe drive, mea culpa! Voi intra sa verific:D) <3
 
Soparlica, te ingrijoreaza 3-4 caca/zi? Eu ce sa mai zic de scutecel al meu care face MINIM 3 reprize/zilnic...si de cand cu dintisorii face si de 8-10 ori/zi. Dr a zis ca e perfect normal. Mai ales ca mananca bine si sunt galbene, nu verzi. Si puuut...oioioi... :)))
 
Helen, condoleante!! :( IMi pare sincer rau pentru pierderea ta. 
felicitari pentru modul in care ai decis sa mergi mai departe cu viata ta si sa te rupi de lucrurile neplacute!
Mult succes!
 
Gabi, sunt superbe micutele tale!!
 
Alynutz, si noi am patit cu insectele astea ...ceva teribil! Acum vreo luna era ca o broasca raioasa! TOT. La fel am crezut si eu ca ar putea fi varicela...si am fost la medic si mi-a zis ca nu e... culmea: si vecina era plina, si soru-sa... (copile amandoua).
 
Adelina, sa va bucurati de casa noua!!
Nu iti bate capul, Theo e foarte bine!! Creste fiecare in ritmul lui. 
 
 
 
Acum repede cateva cuvinte despre noi...ca sa ma apuc si de invatat ca daca vine si ma vede ce fac mi-am dat foc la cojoc :))).
 
Ioan are 9 luni si 3 zile, 8.750kg si 78,5cm. S-a lungit brusc. A trecut printr-un puseu urat...dar a trecut.
Are doi dintisori (la al doilea a facut diaree urata si febra 3 zile)....dar a trecut si asta.
Am fost la MS Curie iar...cateva zile...si am repetat toate procedurile (asa cum trebuia si la 6 luni si nu am reusit...). Totul este perfect. Ecografiile sunt bune (inima, abdomen, operatie). Nu se vede nimic nou si nici nu am vrea :)). Indicii tumorali sunt in continua scadere..deci Vesti bune, ce sa mai! :))
 
Cu mancarea are zile si zile. Uneori mai mult, alteori deloc. De mancat mananca de toate si nu ii mai pot face un program efectiv fiindca dimineata sunt plecata de acasa si ramane cu ai mei care oricum nu il respecta. 
Nu prea mai mananca mancare de bebelusi, vrea mancare de oameni mari...asa ca totul se gateste dietetic.
 
Cu somnul sta tot mai rau... daca inainte se trezea, molfaia si addormea...acum urla, se da cu fundul de pamant, se catara pe mine si ma ia la bataie...daca il iau in brate se fandeaza. Azinoapte m-am enervat si l-am pus in patut si l-am lasat sa urle. A urlat asa pana mi s-a facut mila de el. L-am luat inapoi in brate si suspina si ma tinea atat de strans ca nu i-a mai ars de plans. Trebuie sa dorm numai cu el in brate. Nu mai stiu ce e ala somn. Maxim 3 ore pe noapte adunate dorm...si ziua deloc. Imi mai pierd rabdarea, nu ma manifest fata de el dar ma simt eu... caut ocazii sa il pasez la altcineva, ma oboseste. 
 
A inceput sa mearga tinut si numai asa ar vrea. Daca il pun jos se prinde de tot ce nimereste, sa dea jos...sau sa se ridice sa mearga tinut de margini. Sau fuge de-a buselea dupa noi si se ridica pe picioarele noaste. E adorabil :)).
 
Nu mai stiu daca mai e vreun capitol de marcat. 
 
In principiu e bine. 
Voi pune si poze pe drive...
Acum fug.
 
Va pup si mi-e tarre dor sa va citesc asa... pe-ndelete!!!

Ma gandesc mereu la voi!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

Am reusit sa va citesc, insa pe prea repede inainte ca sa fiu in stare de comentarii individuale. Am foarte mult de lucru la serviciu, saptamana viitoare intra si o colega in concediu, deci...

In plimbari a fost frumos, imi cer scuze ca nu reusesc sa va povestesc, dar mi-am propus sa nu va las eu asa nerabdatoare si sa o fac in cel mai scurt timp posibil.

Noi suntem bine, putin muciosi (matusa sotului era un pic mucioasa si cred ca s-a pricopsit de la ea). Se ridica singur de tot ce prinde si paseste pe langa patut 2-3 pasi.

Cu mancarea stam pe loc, nici nu evoluam, nici nu involuam. La Curtea de Arges s-a indopat la propriu cu ciorbita de curcan cu paine, rosii, castraveti, prajitura cu mere sau paine inmuiata in iahnie de fasole (de cate ori duceam furculita la gura deschidea gurita si mi-a fost mila de el asa ca i-am dat si lui sa guste).

 

Toate bune, fug la munca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamicute si bobocei scumpi! Ce dor mi-a fost sa va scriu si sa va citesc, dar... uneori nu am cum. 

 

Eu nu am mai intrat din multe considerente. Trecem printr-o perioada dificila. Seful dlui Sotz la o luna de cand i-a anuntat ca inchide compania ca de fapt nu mai are bani sa ii plateasca pt urmatoarele 2 luni. Drept urmare, ultimii bani i-a primit la sf lui iunie. Noi tocmai ne mutasem in alta parte, la chirie mai mare (doar cu o luna inainte ii marise salariul, deci cine se astepta?!), facusem imprumut si luasem masina, etc. Deci o mare lovitura. 

Drept urmare a intrat in depresie crunta si momentan a ajuns la 100kg si tot creste. A intrat in somaj de o luna, dar din somaj platim doar chiria. Am ajuns sa cerem bani alor lui si tot asa. 

 

Luca a inceput gradi in august dar imediat au aparut problemele: a batut si muscat cativa copii. Ne-au chemat in sedinta si recomandat ergoterapie. Ulterior, ne-au spus ca nu il mai pot tine program intreg pt ca nu ii fac fata. Alearga, se suie peste tot, nu participa la activitati, etc. Acum, la inceput de oct, ne-au dat scrisoare pt pediatru cu recomandarile lor si am resemnat contractul de gradi pt 4h. O ora pe drum, deci eu nu ma pot angaja pt ca nu are cine sa il ia de la gradi (e la 2.5 kg distanta).

La controlul de 3 ani a venit si bomba pe care eu o tot asteptam sa explodeze din UK: este suspect de autism. Ne-am facut programari la terapie si diagnostic - timp de asteptat 5-6 luni. 

Sa mai continui? Acasa ne innebuneste, il bate pe Efrem cand nu suntem atenti - desi eu am ajuns sa petrec timp cu el si pe E. sa il ignor. Se trezeste la 5 dimineata si toata ziua e pe fuga. 

Efrem nici el nu doarme, ziua max 1h in 2 reprize de 30'. Imi ia mai mult sa il adorm. Noaptea de la 3 dimineata nu mai doarme decat cate 30'. Sunt terminata fizic, psihic nu mai comentez. 

 

Ma doare inima si sufletul ca nu am fost mai infipta in UK sa il duc la diagnosticare. 

 

In rest, incerc sa vad lucrurile bune: Luca se incalta singur, face doar la baie, a scapat de scutec de tot si ziua si noaptea de vreo 6 luni, are o memorie excelenta. Inca nu vorbeste decat expresii memorate si canta toata ziua. Are voce frumoasa, poate devine cantaret, cine stie?

 

Efrem e un dulce, un zambet continuu, chiar daca nu doarme el zambeste si e mort dupa Luca, doar cu el ar vorbi si ganguri. Are deja 6 dintisori la 8 luni, inca nu merge in 4 labe (Luca la varsta lui deja facea pasi, dar na sunt diferiti). 

 

Fug sa fac repede curat ca acus tre sa il luam de la gradi si apoi nu mai am timp nici sa ma duc la baie. De vreo saptamana incerc sa ma epilez, record 1/4 de picior :)))

 

Va imbratisez si imi pare rau ca nu am mai intrat. Poate reusesc sa pun niste poze pe seara. Aveti grija de voi si de iubitii copilasi dragi! Sunteti bine, da?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

 

Iuly m-am bucurat tare-tare sa citesc vesti de la tine, chiar daca nu dintre cele mai bune. Eu sunt cu sufletul alaturi de voi si ma rog pentru voi sa aveti rabdare si nervi sa puteti trece peste hopurile acestea.

Este tare important ca voi sa fiti sanatosi si sa va sfatuiti mereu, chiar daca este greu si uneori va pierdeti cumpatul.

Raman totusi la parerea ca Luca are doar un episod trecator si isi va reveni. Incercati sa nu renuntati la a-l duce la gradi, mai ales ca el a fost atata timp in centrul atentiei acasa. Trebuie sa invete sa imparta atentia voastra.

In ceea ce-l priveste pe Efremior nu trebuie sa-ti faci griji. Se dezvolta in ritmul sau. Eu una il las pe Alex sa manance cand, cat si ce vrea el ca m-am stresat degeaba sa-i tot fac ona-alta, iar el sa nici nu vrea sa guste.

 

Miha, Ioan este ADORABIL! Ce culegeati via sau porumbul? Anul vitor va fi de ajutor prin curte (macar la stricat [:D] )

 

Lory eu n-am apucat sa intru sa vad pozicile vostre, le mai lasi? Te rooooggg!

 

Eyna ce mai face Gabriel? Si-a mai revenit? Hai fuguta cu doua vorbe.

 

Carmenus voi? Ce mai fac micutele? Mi se lungesc ochii si urechile sa ma tot uit dupa ce mai mestereste Emma si ce mai face Vera, si uite ca toot nu gasesc nimic.

 

Ade bine ai revenit. Poate ne scrii mai des, in pauzele de pe santier.

 

Oana, Gabi, Hellen, Ana, Andreea, Nadia...voi cum mai sunteti? Pe unele va vad pe FB si imi place ceea ce vad, dar lasati o vorba si pe aici.

 

Noi suntem bine. Are al doilea dinte sus iesit nu se stie, dar este un incisiv lateral astfel incat acum are dinte-gaura-dinte.

Mananca bine ciorbita acra cu bors (fac bors de casa si ii place chiar sa bea, nu se stramba deloc), infulaca iaurtul lu' tac-su' (dimineata cerseste iaurt cand il vede pe el mancand si nu se lasa pana nu i-l mananca jumatate), roade biscuiti pana isi pune si in urechi, fructe...

Nu are program de masa, nu tinem regula cu fructele dimineata pentru ca daca ne vede pe noi mancand vrea si el, incerc sa gatesc astfel incat cel putin unul dintre feluri sa i-l pot da si lui.

Dimineata dupa ce si-a baut portia de lapte cu cereale a intins mana spre painea mea cu unt si n-am scapat de el pana cand n-a mancat cam o treime de felie.

 

In plimbarea din weekend a fost foarte incantat de iarba, frunze, animale. A smotocit catelul pana n-a mai putut (e valabil si invers) - ar fi fost in stare sa fuga dupa el, dar nu il prea tineau picioarele, a vorbit si tipat pe dealuri pe unde am fost, s-a mirat de biserici.

Am fost in excursie sambata la Manastirea Bistrita-Valcea si Manastirea Arnota. Peisaje superbe (asta a fost scopul excursiei), iarba putin umeda, dar l-am lasat sa-i faca de cap in si cu ea.

Duminica am mers la o plimbare printr-o padure unde exista o biserica (Biserica izvoarelor de leac) si l-a impartasit parintele de acolo. Ploaia de frunze il facea sa exclame "ooo, oooo" si sa isi roteasca ochii ca un vultur. A urmat iarasi zbenguiala in iarba, de data asta si cu cainele.

Din pacate timpul scurt nu ne-a mai permis si altceva.

 

Fug din nou la munca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuli ma bucur ca ne-ai mai scris! Sper sa va reveniti , sa vi se schimbe norocul!

 La noi bubitele au trecut, dar mi-a iesit e- coli la copro si luam tratament 7 zile , apoi repetam analiza. Bb e un pic agitat noaptea si pe timpul zilei ma solicita.

O sa imi fac timp sa va vad pe drive si sa ma laud detaliat cu ce mai facem noi:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Sunt prinsa ca intr-o menghina in treburi dar putina pauza sa va salut, nu strica.

 

Eyna sanatate multa. Eu nu inteleg, manifestari nu avea? Pt e-coli asta. Pare cam ciudat asa, asimptomatic. Oricum ar fi, va doresc sanatate muuulta, multa si distractie frumoasa la nunta prietenei. Sa ne mai aduci poze si povestiri.

 

Miha bravo si iar bravo pt Ioan cel sanatos! Asa sa vi se spuna mereu, ca are analize perfecte. Este un frumos si jumatate, are o mocuta angelica! Si ce inaaalt, auzi, se apropie de 80 :). Daca imi permiti, ca la babe: grija mare cu mancarea lui...cand aveti sabia aia deasupra capului, alimentatia e f importanta (ti-o zic ca om care a avut nenorocirea aia de boala). Ah si pantofiori cu talpite mai flexibile, desi stiu ca in Ro e asa un curent cu glezna care trebuie sustinuta si deci le punem talonet si altele dar la inceputul mersului, mai ales, se recomanda peste tot, ca piciorul sa fie gol(cu soseta) in interior si altfel cu talpa cat mai flexibila, in exterior. Ma ierti ca ma bag si eu in seama, o fac din drag pentru voi! Sa ne mai pui poze cu zapacitul mic, care face cat 4 copii.;)

 

Adeeee te pup, te imbratisez si ma bucur sa te citesc! Ce frumos creste minunatul Theo! Va doresc sa va linistiti si sa fiti fericiti in casuta voastra! Si te rog sa scrii mai des si sa ne mai pui poze cu dulcicul.

 

Carmenus ahaaa, am inteles acum de ce te citeam asa...mai altfel. Esti o curajoasa sa amenajezi de la distanta dar la cum te stiu, va iesi superb! Mai, imi este dor de fete!!! Pune poze cu bretonatele, te rog eu mult! Eh cu pafreristii da, asa-i...si cu clima e asa dar nu musai, ca marmota 3 ani a crescut in Ro si tot cea mai dezbracata era in parc. Ei, fiecare cum stie, ca iaca si eu ma bag in sufletul unor fete, fara sa mi-o ceara.:) Mai dar ce le doarme Veruta, este fenomenala, cot la cot cu nou-nascutii :)Huzureala completa pe capul tau:))). Si da, Emma cea solara are dreptate, are o sora dulce, dulce ca ea!

 

Soparlic sa va fie de bine plimbarica, ce frumos suna! Alex este minunat si ma bucur ca-l expuneti asa, va fi un copilas foarte adaptabil si sociabil. Cand ploua, de ce nu pui 'prelata' pe carut si va plimbati in voie? Eu numai asa fac, ca gecile mele sunt impermeabile. Sa ne mai pui pozici si daaa, le mai las nitel, sa le vezi si tu.:)

 

Iuli draga mea, ce ma bucur sa te citesc. Nici nu stiu ce as putea spune...decat ca va doresc, din inima, sa va gasiti calea. Germania nu e chiar locul cel mai bun sa fii somer in momentul asta dar sotul tau este tanar, educat si va gasi cu siguranta ceva! Cat despre Luca, da, cam asa dureaza rogramarile astea si oricum, sunteti in grafic, 3 ani jumate e o varsta ok de corectat ce va fi de corectat. Pana atunci daca faceti ergoterapie si daca merge la gradi, progresele vor aparea. Poate o fi in spectrul autist, nu zic nu, dar eu cred ca e highly functional si ca timpul + munca voastra cu el, vor da roade. Sa ne pui pozici cu dragul de Efremior, scumpul de el, zambaretul cald! Si sa ne scrii, de cate ori simti ca te clatini...un umar vei gasi mereu pe aici!!!

 

FETELE? La multe lunite primelor bulgarase, care astazi fac 10 luni, wow! Diella unde esti?

 

Noi bine, mergem, vorbim, dintalim(are si ea 2 dinti, in sfarsit), radem, din astea. Ieri au montat bunk bed-ul in camera marmotei (single sus si double jos) si, desigur, atractia junioarei este fix scara dintre paturi...ei, voi profita de ocazie sa-i arat cum se coboara din pat cu spatele si nu cu fata, cum face ea adesea.:) In rest ne pregatim de halloween si blabla, munca si iar munca.

 

Trebuie sa o filmez cum merge in sacul de dormit, sa va distrati si voi.:)

 

Cam asta. Pupici de la noi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuli!!! Off, de cand asteptam vesti, dar sigur nu tot in ritmul acesta. Speram la o schimbare. Ne rugam mereu! Suntem atat de mici.

Ma bucur totusi pentru lucrurile minunate, pentru dragostea micutului Efrem pentru fratiorul sau, ma minunez cand iti citesc randurile si parca iti aud vocea incredibil de calda spunand tot... si te simt cum ascunzi atata forta si tristete, deopotriva, intr-un ton inca moderat. Esti puternica, mami! Foarte puternica! 

 

Soparlica, culegeam porumbul. de acum a fost foarte util. El a fost baza. Il tineam in carucior langa noi si statea foarte cuminte... pana incepea sa ceara in brate...si mutam cocenii cu il si el tinea cate o frunza asa, mandru, si sprijinea gramada! :)) Simpatic! Fara el nu puteam face treaba. El e barbatul in casa!

:)) Se pare ca nu doar noi avem probleme cu mancarea de bebelusi :)). 

Ati fost pe la noi sambata, deci! Asa-i ca e frumoasa zona? La Hurezi nu ati mai mers? De la Bistrita la Hurezi mai erau cativa km.

 

Lory, multumim mult pentru incurajari! Sa dea Dumnezeu sa fie asa mereu! Analize perfecte!

Da, ai mare dreptate! Sunt foarte atenta la mancare...de-asta ii si chinui pe ai mei sa nu mai cumpar nimic din comert. Am ajuns sa tinem vaca si capre ca sa ii pot da lapte si carne naturale... nu si-ar fi imaginat ai mei in veci ca vor avea asa ceva. Si gradina, si animale...si am ajuns sa facem de toate in casa. Ma feresc de orice fel de substante ce ar putea afecta. Dar... ai avut probleme? M-ai facut curioasa.

Da, de obicei il tin in mocasini inalti dar nu ii tine in picioare. Il tin doar cu soseta... dar tot nu reusesc. Pantofiorii astia ni i-a dat cineva din Anglia...si surprinzator i-a tinut in picioare :)) asa ca i-am lasat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata mamicute,

 

Multumesc pentru vorbele bune. Lory, esti o luptatoare tu iar fetele neste scumpe! Imi si imaginez cum se cocoata pe scarita! In patul de jos vei dormi tu cu marmotel mititel?

 

Eyna, multa sanatate! Cum se mai simte bobocelul?

 

Miha, am incercat de vreo 2 ori sa te mai sun, dar fara succes. Banuiesc ca erai prin porumb. Ce amintiri mi-ai trezit ... la culesul porumbului, viei, ce imi mai placea si mie sa ma duc. Despre analize, va doresc sa o tineti tot asa! In curand se va da Ionut pe brazda cu somnicul (asa imi spun si mie cu Efremica).

 

Soparlicescule, ce mai robotesti tu?

 

Carmen, wow, chiar ca greu cu renovarile la distanta, dar cu siguranta ca va iesi pe masura, avand in vedere cine are grija de lucruri. Pupicei motatelor de la mine!

 

Incerc sa va las poze cu marmotii cei doi. Sa aveti o zi senina si linistita!

 

post-118600-0-75375300-1446198904_thumb.jpg

post-118600-0-85824700-1446198922_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...