Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

P.S. Nici Efremica nu se omoara cu papica solida, tot tzitzi e la putere. Dar papa orice ii dau si acum nu mai fac greseala pe care am facut-o cu Luca; daca copilul intinde mana, ii dau: roade castraveti si morcovi, feliute de mar, suge mango, a incercat mamaliguta si fish fingers, ciulama. Piureul nu ii place deloc, indiferent din ce ar fi. Omleta ii place, mai ales amestecata cu iaurt grecesc, rondelele de orez expandat cu hrisca si evident... painea. Bine ca o fac in casa... Dar papa delicat, nu se infrupta. [:-D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele,

 

Ce tacere pe aici.

 

Miha foarte bine faceti, tot ce conteaza e sanatatea..a lui, a voastra, a tuturor. Si grija mare la sare si, mai ales, la zahar. Eu astept poze cu inaltimea sa, Ioan cel suav!!! [il] Daca nu te superi, nu as vrea sa vorbesc despre ce am patimit, nu sunt pregatita sa fac asta inca.

 

Iuli ai 2 copii absolut SUPERBI!!!! [il]  Efremior seamana cu taticul iar Luca este al tau!!! Si, oricum ar fi, Luca are o fatuca de copilas extrem de inteligent, care v-a invinge orice obstacol sau diagnostic ii va fi pus in cale! Sa ai incredere in sansa voastra, draga mea!

 

Soparlicul plimbaret ce faci? Muncesti de nu te mai opresti? MA bucur ca ati ajuns la un echilibru cu mancarea Alexului.

 

Mai curajoase sunteti...ciorba de peste, iahnie de fasole, ciulama...la 8 luni. Stiu ca ma injurati dar catinel, dragelor, ca au timp de toate astea. Chiar si gustatul ala, pt ficatul, rinichii si nu numai, asa micuti ai lor, pot fi foarte nocive. Catinel, au timp de toate, nu e musai sa-i indopati cu piureuri bebelusesti dar nici cu mancaruri atat de grele, ca nu au nici macar 1 anisor. Si-mi cer scuze ca am zis chestia asta dar...dar....Ma iertati si treceti peste, daca v-am deranjat! [flo2]

 

Nadia cum au iesit analizele???? Te rog, spune ceva!!! Am vazut pozele cu Sofia...cat poate sa fie de dulce!!! Ce ochi, ce gene, ce frumos bea apa din biberon, ce voce frumoasa ai tu, ce relatie de iubire intre voi doua, ce bine sta pe picioruse. Este o dulce! [il]

 

Gabita ai reusit sa intri in drive? Trioul tau minunat ce face?

 

Alinutzel parisian, Celine este o deosebita!!!! CE dulce e cand mananca painica si o apreciaza asa vocal; si ce frumosi sunteti toti 3, cata iubire pluteste intre voi!!! Ce expresiva e, ce vacante frumoase, ce poze reusite si ce pupic suprem iti ofera! Minunat! [il]

 

Carmenusul ocupat si mut, am vazut bretonatele! Sunt absolut senzationale. Daca as face o revista, le-as coopta sa apara pe coperta. Cat de cool e imbracata Emma si ce mult o schimba tunsoarea. Si ce mandru e tati, la plimbare prin padure, cu printesele lui. Iar Verutul, atat de calma si calda si dulce copila asta; are 2 ochisori superbi, un zambet rezervat dar mereu prezent. Este diafana si minunata. Pozele cu ele doua sunt priceless, aveti pentru cine trai! [il]

 

Fetele???

 

Noi suntem ok. Ley creste frumos, vorbeste intr-una (are si un nou cuvant constient: apa), merge ba de o mana ba tinuta doar de guler/gluga/ba isi da drumu si sta fara sprijin; am avut vreme superba, asa ca am mers la plaja, unde m-a turat de numa, in lung si in lat. E topita dupa sora'sa si viceversa, flocaieste pisica de numa si pisicii ii place, sunt partenere de joaca si fugareala, scoate tot de peste tot, se catara peste tot, din astea, minunatii de bebelus adorabil.V-am lasat ceva poze pe drive. [:)] 

 

Cam asta. Mai trec eu, poate se mai opreste caruselul ametitor.

 

Pupici cu drag. [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele dragi

 

Am pus poze, voiam sa si va scriu dar nu am apucat....Scuze. Suntem bine, doar prinsi cu de toate si nu reusesc sa va scriu pe cat si cum as vrea. Voiam de fapt sa pun mai multe poze, dar s-a intrerupt uploadul asa ca am ramas la astea!

 

Am intrat repede sa vad poze cu bulgarasi minunati!

 

Lory da' vad ca v-ati distrat nu gluma de Halloween. Mi-nu-nati sunteti! Iar tricoul lui tati e super adecvat! Doar ca trebuia sa scrie "I have 3 beautiful girls...". Ce bine se tine piticuta nu imi vine sa cred! Iar cu parul roz e dulce foc, am ras cu lacrimi! Si cu pisica, cum sta ea aproape calare pe pisicuta! E dulce foc foc foc! Multumesc din suflet draga mea pentru complimente si cuvintele frumoase! 

 

Alinutz v-am vazut si pe voi pe fuga! Ce inaltuta e Celinutza! Si dulce dulce! Tu esti minunata! Radiezi pur si simplu cand esti langa ea! Iar tati e mandru foc de voi! Are si de ce! Asa frumoase sunt pozele ca mi se face asa un dor de duuuucaaaa!

 

Miha ma bucur tare mult ca au iesit bine analizele! Sa stii ca m-am gandit la voi in sensul asta! Numai vesti bune sa primiti de acum incolo! 

 

Iuli draga mea draga, in primul rand iti spun ca m-au placut pozele de nu se poate! Ce frumosi sunt fratiorii! Si Lucutul cel frumos a facut 3 ani! Ce mare e! Ma rog pentru voi, suflet bun si frumos! Sa va gasiti si voi linistea si calea! Cat va ma e si voua dat sa traiti si prin cate sa mai treceti! Te imbratisez si sa stii ca aici intotdeauna te asteptam si ne bucuram sa te citim!

 

Noi suntem ok! Ver e asa de dulce si zambitoare... Se taraste si ea pe aici prin living (nici pe departe cu viteza de care vorbiti voi si nici nu are nicio intentie sa se ridice) dar e asa de mandra ca ajunge ea la diferite locuri. A invatat sa deschida compartimentul pentru dvd la dvd player, si e prezenta tot timpul acolo. Aaaa, si mai nou scoate toate cablurile de sub mobila. Si distruge tot ce construieste sora-sa cu duplo! Am ras cu lacrimi ca Emma facuse o minunata gradina zoologica de la duplo, construise de toate, pusese toate animalutele, si apoi a plecat si a lasat zona de lucru nesupravegheata! Cand s-a intors, ii distrusese toata "constructia" si radea fericita, rozand la girafa! Emma, care e mai melodramatica asa, striga "mama, tata, vaaaaai, ce a facut Ver! A stricat toata toata gradina zoologica". la care taica-su a zis ca gradina zoologica arata de parca a fost atacata de "godzilla".... 

 

Cam asa ne petrecem timpul ce ne ramane. A fost si aici vreme frumoasa, e o toamna minunata cu soara, nunate de galben, rosu, portocaliu si ruginiu...totul e asa de frumos. Asa ca am mers la plimbare in padure, De fapt acolo sunt si facute o serie din pozele de pe drive! Emma e super incantata sa mearga printre frunze.

 

Cam astea despre noi, scuze ca scriu un pic mai rar, dar nu prea reusesc sa ma organizez calumea cu timpul.

 

Va imbratisez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

Top si eu sa va las doua vorbulite ca n-am timp nici sa respir.

Azi a mai venit si socrela cu nepotul, ca socrelul zace (di bautura [smulgpar] ) si nu poate sta cu el si nici nu vreau sa ma gandesc ce voi gasi acasa.

Nu stiu cum e la voi, dar eu simt ca nu mai am timp de nimic, cand ma asez in pat adorm instant de parca iau cu cateva ore bune inainte un somnifer.

 

Noi suntem bine, inca putin muciosi, dar i-om dovedi, nu?

 

Nu am apucat sa intru pe drive si nu stiu cand o sa reusesc. La munca s-a adunat enorm de lucru (ca sa simt apoi de sarbatori ca voi sta acasa 3 saptamani). Sefa ma sacaie sa depun un dosar de avansare (n-am nicio sansa, dar ea vrea sa particip) si sunt multe de adunat si facut, trag tare de mine sa pun la punct niste detalii pentru o colaborare cu niste suedeJi [:-)))] , d-astea.

 

Alex are 4 (da, da) dinti sus. Ma jucam sambata cu el si cand a ras o data cu toata gura cascata i-am vazut. Si sunt nenica maricei.

E lesinat dupa masina de spalat, se catara mai ceva ca Omul Paianjen, iar seara ne alergam toti trei pana ii punem scutecul de nadusim nu alta. Uneori are asa o fata de Mowgli in pielea goala de imi vine sa-l mananc. Mai si rade strengareste.

 

E lesinat dupa copii (mai ales fetite carora le zambeste), pisici si catei (cum vede vreun animal se agita, tremura si "injura" pe limba lui).

 

A inceput sa zica "ma-ma" cu un accent de bulibasa si rad de ma prapadesc cand ma striga. Palarie cu boruri largi si mustata incarligata ii mai trebuie.

 

Va las cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupicei lui Alex cu cei 4 dintisori ai lui! Draga Soparlicescule, te si vad o mica bulibasa <3 

 

Lory, Carmenus, va pup si va multumesc pentru tot sprijinul!

 

Efremica bifeaza dintele nr ... 7, astazi descoperit! La 2 saptamani mai rasare unul. Mai e de mirare ca nu doarme?! [:-))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Scuze ca am disparut din nou in ceatza, dar nu ma mai pot mobiliza ca lumea de ceva vreme. Scartaie si sanatatea (Luca, Irene, eu, de ieri si Mimi), vremea e cam cacacioasa, rutina asta cu plimbare-somnic-papa-somnic-papa-plimbare-misunat-somnic-misunat-somnic, toate cu scanceala pe fundal (se tot anunta si niste dinti care nu mai ies), iar mintea vrea si ea sa mai plece :)), e tare obositoare. Insa ne descurcam noi, nu ma plang (prea tare) :). 

 

Zilele astea am fost si noi ravasiti de nenorocirea din Colectiv (nu cunosteam pe nimeni personal, noi suntem oleaca mai batraiori), Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei pieriti!, si suntem cu sufletul alaturi de cei ramasi, nenorociti, neputinciosi si furiosi. Si salutam demisia lui Ponta, mai asteptam si altele!

 

Asadar, noi suntem binisor. Gogosica mai slabuta - nu stiu cat mai cantareste - dar e vioaie, merge bine in 4, se ridica si sta pe genunchi, in picioare mai rar, papa aprox.80gr de solide/zi, restul tzitzi (btw, azi mi-a venit si mie ciclul, finally), bolboroseste vrute si nevrute, face cu limba clop-clop, asa cum zicem noi ca face calul la trap :), ma serveste mereu si pe mine cu mancare (adica imi baga chestii in gura), a invatat-o frate-su si isi pune singura un castronel (i l-am dat pt jjoaca) pe cap, pe post de casca (isi pune chiar si alte vase daca prinde :))), face bine pensa, arunca binisor cu jucarii (adica le trosneste de iubitul ei parchet) si e innebunita dupa cutii si cabluri. Am mutat patutul ei inapoi in dormitor si a inceput sa si doarma in el cate un pic, dupa ce a luat cateva trante din patul mare :(, asa ca in living nu mi avem oprelisti, cand e treaza, sta exclusiv pe podea, la misunat.

Cam asta despre noi.

 

Ma bucur mult sa va citesc pe toate, salut (adica pupacesc) revenirea la forumeala a familiei de Pinguini frumosi si promit sa ma bag si pe Drive la admirat frumusetile, cat de curand! Lory, Carmen, multumim de complimente! Sa fiti toti sanatosi! Va pupam! Mai vin! :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici dragi!

 

Am intrat sa va salutam si sa va spunem ca suntem bine,crestem,radem si ne iubim. 

 

Am citit si din urma ,doar ca asa repede ...

 

Lory multumim frumos pentru aprecieri ! Am vazut pozele cu minunata familie ce o formati si pot sa spun ca sunteti asa cum stiti deja,mi-nu-nati! E super dulce Leysor cu mocuta ei amuzanta si expresiva cum se joaca ea cu super surioara Marmotel si cu peruca roz e mortala. Parca te simt mai rece asa in ultimul timp ( sau ma insel desi nu cred) si cred ca e in parte si din cauza absentei noastre pe forum asa ca eu promit sa scriu mai des ca tare-mi place de Lory-cea-cu-vino*n-coa* si nu vreau sa o supar! Cred ca ati avut o vacanta superba si pozele sunt pe masura.

 

Carmenus cea dulce si calma,mamica celor 2 minuni,multumim si tie! E super dulce Ver cu bretonel si Emma a crescut muullt si arata asa ca o domnisoara. Sunt tare tare dulci fetele tale si mami la fel! 

 

Nadia,  e o frumusete Sofia,are niste geneee si trasaturi frumoaseeee! Cum au iesit analizele???

 

Soparlici, vai dar ce baiat mare si frumos avem noi aici! E un dulce Alex si tu esti o frumoasa tunsa asa,imi ^place cum iti sta.

Miha, mai poti? Felicitari pentru ambitie si pentru analizele bune ale puiului tau! Ce mare s-a facut si Ioan si ce scump e cum va ajuta el la treaba!Ah, si felicitari si pt dintisor,la noi nu au aparut inca.

 

Iuli,m-am bucurat ca ne-ai mai scris si ca ne-ai trimis poze cu baietii tai frumosi si iti doresc rabdare,putere si sanatate sa treeceti cu bine prin toate! Sunt convinsa ca o sa fie bine,curaj!

 

Despre noi as putea sa va scriu zece pagini dar nu vreau sa umplu spatiu numai cu asta asa ca va zic ca am mai pus cateva poze pe drive,mai vechi,din iunie ,daca vreti sa le vedeti,Celine  e o scumpa,se tine binisor pe picioare,se prinde de tot si se ridica ,merge tinuta de manute. La capitolul mancare,prefera legumele,mancarea noastra dar nu ii dau decat daca am oprit fara sare  si ii place sa puna ea manuta,sa simta mancarea,lucru care nu e tocmai amuzant pt mine ca o schimb si spal toata ziua dupa ea dar asta e,e vremea cunoasterii. 

 

Stie cine e tzi-tzi,cand aude cuvantul intoarce imediat capul spre ea,cand vine tati seara zice ta-ta sau ta-te, zice si mama sau mam-mam dar nu stiu daca stie ca eu sunt mama :) . Se urca pe picioarele mele cand gasesc,ii place sa se uite cand spal vase,cand nu sunt atenta o tuleste la baie sa bage mana in wc asa ca daca am uitat usa deschisa aia sunt. Are momente cand vrea numai in brate la mine dar si momente in care sta si se joaca cu jucariile si o ora. E cumintica,vesela si alintata. Cand o adorm,se arunca pe perne in pat,ii place ca e moale. Plange cand o scot din apica la baie,dupa ea ar sta non stop. 

 

Vedeti??? Cand incep sa vorbesc despre ea nu ma mai opresc,Noroc ca-mi sunteti dragi si nu vreau sa va plictisesc asa ca ma opresc. 

 

In rest,si la Paris e o toamna minunat colorata si insorita,profitam cat putem de frunze,soare si aer. Tati ne duce in fiecare duminica la pescuit intr-o zona de padure,fooarte frumoasa si noi ne plimbam,adunam alune,mure,dormim sau admiram natura. 

Vroiam sa merg in tara vreo  2 nzaptamani luna asta dar m-am razgandit ca nu am gasit bilet de intoarcere sa imi convina si mi-era si mila de iubi sa il las fara fetele lui 2 saptamani ( deja se intristase :)) )

 

Mi-e dor sa merg la serviciu,sa mai fac si altceva dar ma bucur totusi ca am sansa sa pot sta acasa cu copilul meu si sa ma bucur de fiecare etapa din viata lui. 

 

Va imbratisez cu drag pe fiecare in parte si va doresc o zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

 Eu sunt obosita...nu m-am mai odihnit de ceva vreme. Gabriel este foarte marait si in final au iesit doi dinti jos, saptamana viitoare ii repet analiza copro sa vad daca mai are ceva( sper ca s-a rezolvat). 

Am intrat pe drive si am vazut o parte din poze, ma indragostesc de fetele cu breton:) dar si de fete cu par roz:)...mai astept un timp si poate , poate o sa am si eu una!

Cu mancarea ne-am mai reglat, mananca mai bine dar difera de la o zi la alta in functie de stare. Se ridica si se chinuie ca nu vrea in 4 labe , vrea direct in picioare si zile in care vrea sa il tin in brate non stop si sa ma iubeasca cu bale peste tot:)

Cam atat...va las si o sa revin cu vesti si povesti mai lungi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup, mamici frumoase.

Intru sa va salut si destul de pe fuga.

Sunt extrem de prinsa la birou, luna noiembrie este una de haos.

Si de ja job fug intr-un suflet acasa la strumful care ma asteapta cu nerabdare sa ii dau tzi-tzi.

Saptamana trecuta de miercuri seara pana duminica am fost plecati in mini-vacanta in Banat. Am avut vreme superba si am facut multe plimbari in aer curat. Lui bebe i-a priit iesirea. De atunci a inceput sa pape mai bine; cred ca aerul tare a contribuit. Si intorsi acasa vad ca si-a pastrat interesul pentru papica, slava Domnului sa il tina. Ii dam doar mancarica bebeluseasca, special gatita pentru el, fara sare si zahar. Ii gatim zilnic pentru fiecare masa, exceptand ciorbita pe care i-o mai dam si de pe o zi pe alta. Singurul compromis pe care il mai facem uneori, este sa ii dam cand si cand sa molfaie cate o cojita de paine. Maxim o data pe saptamana. Abia daca inghite cateva firimituri, nu sunt foarte stresata din cauza asta, dar m-as bucura sa ma abtin complet de la acest compromis.

Merge de-a busilea in toata casa, cam greu ce e drept, caci avem parchet din lemn masiv ultra-mega-lacuit si ii cam aluneca genunchii, dar invata incet, incet sa gestioneze situatia. Se ridica foarte bine in genunchi si incepe sa puna si piciorusul drept ca sa se ridice. Nu-l fortam, nici macar nu il "incurajam" sa se ridice. Il lasam in ritmul lui caci toate la timpul lor. Daca il sustinem  face pasi binisori, mai ca da sa fuga dupa pisica alor mei, dupa care e disperat.  Ar face orice sa o traga de coada, dar matza salbatica nu sta neam. In scurta vacanta a mangait multi catei (cunoscuti), s-a bucurat si de pisici care l-au lasat sa le traga de coada, a fost in mare forma, ce sa mai.

Alti dintisori in afara celor 2 de jos care au iesit la 8 luni, nu avem. Au inceput incisivii centrali superiori sa coboare, dar pediatra zicea ca mai dureaza macar vreo luna pana la eruptie.

In linii mari, suntem bine cu totii, bebe se intelege de minune cu bunicii si sunt topiti unii dupa ceilalti, iar eu sunt happy ca este asa. 

Mi-as dori tare mult sa vad pozele de pe drive, dar  momentan nu reusesc, poate le mai lasati acolo o vreme, pana ce le vad si "intarziatii".

 

va pupam, sa fiti bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...