Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Dragi mămici, 

 Suntrm bine, foarte ocupate doar  ( nu stiu cum reușiți voi sa le faceți pe toate ) si ne cerem scuze pentru absenta. .. Am mai scris mesaje care s-ai șters si adevărul e ca mi-a cam taiat cheful si asta. Tot zic sa intru de pe laptop ziua si nu apuc efectiv. Abia am timp sa mănânc și aia pe fuga și numai prostii. Acum scriu cu mâna stângă ca e la încărcat si Céline doarme la san. Ms rog, stiu ca nu am scuza si ca as fi putut sa mai scriu 2 randuri asa dar mi-era rusine sa intru sa va scriu doar de noi ( ca acum) fara sa va răspund. 

 

Va pup pe toate si va îmbrățișez si sper sa revin curând cu un mesaj ca lumea ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Seara buna fete frumoase

 

intru repede sa va spun ca suntem oarecum inspre bine. Adica in weekend fetele s-au recuperat oarecum, nu au mai facut temperatura. Azi au fost la cresa si a fost ok. Evident ca in weekend s-a imbolnavit si Iubi ca na, nu putem lasa virusii de capul lor, ii primim, ii gazduim, ii omenim si primenim! Asa ca am functionat pe post de sora medicala! Am facut la ceaiuri cu lamaie, frectii cu carmol (am terminat carmolu' si astia aici nu au, tre sa iau de Craciun din Ro), am consumat 2 cutii se ser fiziologiz (adica 40 de doze mici de 5 ml) in 6 zile, am obosit tragand muci cu aparatul ala de se baga in gura, si nici nu mai stiu cate cutii de supozitoare cu paracetamol am consumat! Si evident de azi ma jeneaza si pe mine gatul, ca doar nu era sa fiu degeaba! 

 

Dar suntem ok in rest!

 

ca noutati, L-am exilat pe iubi la mansarda ca tuseste si ma trezeste, si de pe la 2-3 noaptea (nu stiu exact ora ca nu stiu cand vine) am o noua colega de pat, pe Emma. Care vine tiptil, se aseaza cumintica langa mine si ma ia in brate. Delicioasa e! 

 

Inca nu stiu ce sa iau fetelor de mos, aveti vreo idee? Spunet-mi ca sunt in pana totala.

 

psoriazisul reactioneaza bine la tratament! Mai putin buricele degetelor care sunt praf, se crapa intr-un hal de nu stiu ce e cu mine. Si cu ele terfelite asa nici nu va puteti imagina cum e sa inchiI nasturasi mici de hainute de copii.... Un deliciu!

 

alinutz draga de tine, nu iti mai face griji ca nu raspunzi individual! Fiecare scrie ce, cum, cat su cand vrea, da? Ca nu ne-a adus nimeni aici cu forta! Facem ce putem, cand putem! Pup fetele frumoase! 

 

Mihule te pup si pe tine si sa iti fie bine, orice ai face fata draga!

 

Soparlici ocupat, un mare puuuuuup de la noi! Tr inteleg draga mea :).

 

Lory, ai salvat lumea? Stai cumintica acasa sau ai plecat pe meleaguri indepartate? Hai ca de la tine am sperante cu sfaturile de cadouri! Ca de, marmotzelul e mai mare asa ca ai experienta!

 

Andreea voi cum mai sunteti? Super Stef?

 

Anuuuuutz? Iari disparusi? Hai fata draga ca ne e dor de tine!

 

Am facut niste minunate poze cu piticele, incerc sa la pun de pe tel, sper sa imi iasa

 

va pup,

Sora Carmen

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

Iar intru din an in pasti ca n-am timp nici de respirat. Sotiorul e in concediu si m-am apucat sa fac curatenie ultra-mega-giga generala.

Asa ca la serviciu sunt cu toate in coada (DAR se vede dupa colt vacanta pentru ca ne-au anuntat sa donam bani pentru serbarea de Craciun), acasa iau altele in piept.

 

Suntem bine, plini de energie si pusi pe nebunii si sotii. Cand prinde momentul face numai nazbatii: intra in baie si isi baga degetele in scurgerea din podea, deschide sertarele de la tot mobilierul, isi baga mainile in priza (am pus dopuri), trage de perdele si cate si mai cate ii vin lui in tartacuta.

 

Cu mancarea este jale ca nici iaurt nu mai mananca. A descoperit o placere in a "manca" cu gura inchisa. Fructele inca sunt asa si asa, dar altceva nimic.

 

Alinutza ma bucur sa citesc vesti de la voi. Hai printre plimbareli mai scrie si doua vorbe.

 

Carmen multumesc mult pentru recomandare. Sanatate multa va doresc si, in plus, putere sa le poti duce pe toate.

Dentista mi-a recomandat intr-adevar o pasta de dinti fara fluor (uituca cum sunt am uitat denumirea), DAR a zis ca pana pe la 3 ani nu e importanta folosirea pastei ci deprinderea gestului de periaj. In prioada asta sa ii curat dintii cu un tifon (nu neaparat steril). A zis ca a studiat foarte mult de cand e mamica si ca alimentatia si faptul ca nu isi spala dintii nu contribuie la dezvoltarea cariilor ci unele deficiente in functionarea rinichilor si/sau ficatului. Mi-a zis ca tine un curs pentru mamici si i-am zis ca vrea sa ma inscriu si eu la urmatorul modul. Sper sa revin (cand va va fi sa fie) cu detalii.

 

Eyna trebuie sa te degajezi si tu putin, sa te bucuri si de tine si de timpul tau liber fara sa te simti vinovata sau fustrata. Hai incet, incet fa pasi inainte si ridica fruntea.

 

Miha mai vrem sa ne tii companie mai mult. Eu vreau sa dau de voi toate aici si ma cam intristez cand intru si ma citesc singura si atunci chiar imi piere si cheful sa va mai scriu si ma apuc sa fac altceva.

 

Lory macar borcanele de-ar manca. Cred ca revolta cu mancarea pasata va dainui vesnic. Am incercat diverse sortimente si au ajuns la gunoi toate. Asa ca ma dau batuta.

 

Noi avem in plan sa evadam in weekend-ul prelungit asa ca va rog sa nu ma puneti la colt daca lipsesc o vreme.

Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragi mamici, 

 

va multumim pentru complimente. 

 

Noi suntem bine, Sofia ieri a facut 9 luni, nici nu imi vine sa cred ca a trecut atata timp deja. E in plin puseu de 9 luni cred pentru ca ar sta toaaaata ziua la san si trebuie sa ii iasa dintucii de sus acum si e foarte maraita si se trezeste noaptea plangand si isi baga degetele in gurita . DAR, nustiu care e cauza ca de onsaptamana nu mai vrea sa pape nimic mancarica , nici legume, nici fructe nici iaurt nimic. Doar san vrea si apa. Si nu prea fac fata cu sanul si lp nu vrea. Am incercat 2 tipuri pana acum si nu vrea, plus ca ii ies pete rosii pe fata de la el. Ati patit asa cand ati introdus lp( cele care le-ati dat )?

 

in rest, toata ziua sta in picioare si se plimba tinandu-se de marginea patului d-a toata lungimea lui. "Vorbeste" : ba-ba, ghe-ghe, fuf, ngu si alte dastea. Il simte pe tati cand vine acasa de cum baga cheia in usa si sare imediat in picioare pe marginea patului si rade la el de te topesti cand o vezi :)

 

noi azi avem ziua aniversara. Facem 8 ani de cand suntem impreuna si ne-a invitat tati la restaurant pe seara, in 3 asa. 

 

Mi-a iesit analiza de care ziceam , si a iesit ok de data asta . Nu a mai aparut nimic pe col cica. Ma bucura asta , dar stau si ma gandesc cum data trecuta aparea rana pe

col vazuta la colposcopie si acum a trecut !?!? Nustiu ce sa zic. As repeta analiza in alta parte dar stiu ca papp-ul e recomandat la min 6 luni intre ele. Voi ce ma sfatuiti?!? ( sper sa nu par stupida ca desi a iesit acum bine eu vreau sa il repet). 

 

Va pupam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

Fuguta si eu sa semnez condicuta.

 

Nadia La Multi, Multi Ani voua si micutei. Sa aveti o seara linistita si petrecere frumoasa!

Alex a primit lp din maternitate si apoi am avut in casa mereu chiar daca nu i-am dat. In cazul nostru nu au fost probleme.

Cu mancarea suntem in acelasi stadiu cu voi, nici eu nu stiu ce trebuie sa facem.

Cat despre rana pe col...eu am una de cand ma stiu si o monitorizez periodic. Uneori este mai pronuntata, alteori se estompeaza. Nu am fost niciodata in situatia de a trebui sa fiu cauterizata.

 

Carmen nu stiu ce sfaturi sa-ti dau. Eu am constatat ca nu se joaca nicicum cu jucarii asa ca ma indrept la a-i lua Puturosului ceva hainute.

Am vazut zilele trecute la Carrefour niste bucati de placaj creionate si pregatite pentru pictat/colorat si care ulterior se pot agata fie ca glob in pom, fie ca tablou pe perete. Ma gandeam sa-i iau nasicii mici (are 2 ani) ca tot este ea lesinata dupa pictura.

Altceva...

 

Va las!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

La multi ani Nadia, aveti dubla aniversare!

Carmen nu stiu ce magazine ai la dispozitie...eu am fost la JUMBO si am vazut multe, multe jucarii. Pentru pictura m-a atras si pe mine un set foarte dragut-avea tablou cu contur si toate cele necesare sa il realizeze , inclusiv hainuta lavabila dar la noi nu e cazul poate la anul...dar tare mult mi- a placut! 

Eu i-am luat jucarii cantacioase:) si care sa la asmbleze\dezasmbleze cu piese mari. M- a luat sotul asa repede , nu m-a lasat sa ma uit mult ca mie imi placeau multe de la ei ,au oferte variate.

Despre noi: ne ies dintii unul dupa altul! Asa ca Gabriel e intr-o maraiala continua, gingiile sunt inflamate peste tot! Pana la craciun o sa fim dintosi:)) pana acum avea doar unul si acum...invazie de dinti:))iar  eu sunt in proces de reabiilitare:) daca pot zice asa.

Uitasem...am ineput sa ii impletesc o vesta si apoi o sa ii fac un pulover, desi am timp pt mine limitat ...lucrul manual ma relaxeaza!

O zi faina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim Eyna! 

 

Multumim Soparlica!  Azi i-am facut branzica si cu pasta de fructe banana, mar, rodie si portocala si surpriza a mancat toooot , DAR nu i-am dat in scaunelul ei de masa ci in pat stand in fund si cu toate jucariile prin prejurul ei. Acuma ma gandesc ca a inceput sa nu ii placa scaunul de masa aduca nu ii e confortabil nustiu. Dar m-am bucurat ca mi-a mancat. Acum doarme inca si cand se trezeste incerc tot asa si cu legumele cu ou azi. Sper sa am spor si cu ele. 

 

Va pup

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai revenit Nadia,

 

Ma bucur ca au iesit bine analizele! Ce frumoasa e "babuta" voastra! Expresiva si delicata! Dulce foc! Felicitari, sa fiti tot asa de fericiti cel putin 80 de ani de acum inainte!  Referitor la reactie la laptic, si Veru a facut la fel! E posibila o alergie sau o sensibilitate ridicata la laptele de vaca. Incearca sa ii dai HA, la mine asta a functionat. Si acum daca ii dau lapte de bebelusi "standard" tuseste, vomita, face in toate felurile. Succes, sa treceti cu bine de perioada asta!

 

Ce frumos ca impletesti Eyna! Si eu fac chestii uneori, desi in ultimul timp nu prea mai reusesc (tot zic ca ii fac o rochita/sarafan fiica-mii' (celei mari) dar sunt cam ca Penelopa asa, ca tot ce fac desfac. Dar si pe mine ma relaxeaza tare mult tricotatul! si mi se pare ca se potriveste cu iarna si frig si stat in casa la caldurica si tricotat. Imi aminteste de mama de fapt tare mult (ea tricota de toate). 

 

Multumesc fetele pentru sugestii de cadouri! O sa vad, sa ma uit, sa ma orientez. Imi place ideea de chestii care pot fi colorate/vopsite si apoi agatate in brad. 

 

In rest, noi bine, in recuperare! Iubi inca bolnav, eu infundata complet, fetele binisor! Sper ca in weekend sa fie toata lumea bine. 

 

Va pup ca azi ma bag devreme la somnic (ieri m-a apucat 12 noaptea, ca am avut comitet de parinti la cresa, de la 8 la 11....).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...