Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata mamici , 

 

vreau sa impart cu voi fericirea mea !!!!!

Aseara cand eram la restaurant , Sofia a inceput sa zica MAMA , foarte clar si tare. Se uita la mine si mama mama mama si zambea . Am avut o senzatie de fluturi in stomac de fericire ca imi spunea atat de constient si dintr-o data mama. 

 

Am zis sa impart cu voi din fericirea mea !!! 

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete,

 

Mi-am luat cafeaua si sucul de rosii si am zis ca no matter what, va scriu. Caci codul la job tot rosu e (de aia beau rosii, ca sa-mi treaca alergia la culoarea asta :)) ), fetele tot pline de nebunii si activitati, casa tot pe mine ma asteapta sa o curat si tot asa. Dar viata e frumoasa, minunata chiar.

 

Carmenus incep cu voi pentru ca va iubesc si pentru ca am vazut pozicile. Sunt MINUNATE!!!!! [il]  Cele cu fetele in decor de iarna, cutia de cadou, 'trasurica', sunt pur si simplu minunate! Verutul mi se pare asa de schimbata, a crescut, are niste ochisori dementiali si o mimica de om serios, foarte preocupat si important. Ii prevad un viitor la nivel inalt.:) Iar Emma este transformata total de breton, parca e alt copil, parca si parul i s-a inchis la culoare, e fetita mare. Sunt superbe amandoua, au trasaturi asa de frumoase si de fine. Si semanati intre voi toti 4. [il] Ce-mi place cum se joaca ele impreuna cu lego si, mai zic, ce casa frumoasa aveti!!!

 

Tie iti doresc sa se echilibreze psoriazisul (unii zic ca nu are legatura, la mama are: bea multe lichide si incearca sa eviti excesul de cofeina) si sa te desfunzi complet iar fetelor si lui iubi, recuperare rapida! [pup]

Cu jucariile e complicata...la marmota a tinut mereu de personalitatea ei, chiar daca unele erau prea avansate sau de bebelusi poate. La 3 ani era interesata de instrumente muzicale mari (tobe, chitara, pianine); ii placea sa picteze cu pensule si culori SAU cu mana (exista vopseluri speciale); ii mai placeau inca aqua doodle, desi sunt cam de bebelusi asa dar ei ii place apa si daca putea 'sa picteze' udandu-se toata, iaca pretextul perfect :); Ma gandesc la tot felul de jocuri din astea cu personajele 'momentului', daca Emma e interesata: frozen, disney princess, etc; castele de construit din lego; joc de popice/golf. Pt pitici merg bine jucariile care le stimuleaza motricitatea fina/cele colorate/muzicale; pt cei mai energici merg bine cele de impins/tras.

 

Eyna ma bucur pt Gabriel ca e bine, dragul de el, cu genele lui uriase [il] . Va doresc sa deveniti dintosi fara prea mult discomfort iar tie impleteala placuta. Ah, si da, reabiliteaza-te, pentru ca oricum cand esti la job nu alaptezi, deci poti purta bluze 'nealaptatoare' si, oricum ar fi, ai nevoie sa te regasesti si pe tine in toata ecuatia asta. Un om, oricat de dedicat ar fi intr-o directie, nu poate fi doar atat...ca apoi se aduna frustrarile, fara sa stii. SI e pacat. Asa ca reabilitare la viteza maxima, iti doresc. [flo2]

 

Nadia ma bucur ca esti bine!!! Analizele se pot repeta, cum sa nu (la mine a fost cel mai ray, au trebuit refacute de cateva ori, ca doar nu poti opera/da tratament asa de life changing doar pe o analiza) dar eu zic ca esti in regula. Ranile astea apar si dispar, nasterea ajuta, de cele mai multe ori.

Sa fiti fericiti macar inca de 8 ori cate 8 ani, Felicitari pentru mama cu adresa, te cred ca te-ai topit! [il]  Sofia este o babuta dulcica si expresiva foc!!! [il]

 

Soparlici dragut si ocupat, sa aveti un weekend minunat si sa ne aduci poze frumoase, cum faci mereu!!! Si spor la gica-curatenie, wonder woman!!! [flo2]

 

Alinutz, Miha, scrieti voi, orice, despre voi, despre minunatii mici, ca doar nu avem formular de bifat, cu ce si cum raspundem. E important sa scriem despre bulgarasi! [flo2]

 

Fetele? Mi-e asa foarte ciuda si, deseori, imi spun ca ce rost mai are sa scriu si eu... Stiu cum e sa ai un job...of si ce job si 2 copii si sot si casa si toate astea fara nici un ajutor. Dar mai stiu si ca daca vrei, se poate sa lasi 2 randuri...despre bulgarasul personal, ca nu tre sa scrieti epistole pt toata lumea.

 

Ma gandeam ca poate sunt bulgarasi care merg deja si ar fi fost frumos sa ne bucuram si noi cu ei; ma gandeam ca primele bulgarase fac 11 luni duminica si li se apropie aniversarea si Diella nu vine sa ne povesteasca despre ele; ma gandeam cate emotii am trait cu gemenele Gabitei; cu 'micutul', pe atunci, Efremior si cate si mai cate. Ehhh....

 

Noi suntem ok.Leyul creste frumos tare. De cate ori ne intalnim cu cineva face cu mana si pentru hello si pt bye dar o rasuceste asa, ca printesele...asa ca se face misto de ea, ca stie ca e printul George 'a cote' si se pregateste:))). Cand trimite bezele isi lipeste manuta de buze dar asa cu pleosc, isi frige cate una :)) In rest este peste tot prin casa, nimic nu scapa necontrolat de ea. Si iubeste florile, adica sa le rupa si manance :))).

Ieri trebuia sa iau telefonul din alta camera si am rugat pisica sa pazeasca florile si...le-a pazit, spre surprinderea Leyei, ca nu se da matza la o parte, cum face de regula:))). LE-am facut poze. Mananca f bine, are tot 2 dinti si altii 'pe vine', doarme cand si cum, depinde, uneori se trezeste doar sa suga de 2-3 ori, alteori se rasuceste toata noaptea, ca puiul la rotisor; e alaptata in continuare si nu stiu cum o sa ne oprim, pt ca e tare mamofila.

Este un copil frumos, solar, mereu bine dispus, prietenos, zambitor. E un copil plin de energie si are atataaaa iubire, mana asta de om...ma strange de gat si ma pupa de mii de ori pe zi si are o privire de omulet indragostit. Ma simt coplesita si privilegiata.

Marmotel e foarte bine si ea, i se mai spune si xena printesa razboinica, mai nou. Ieri am avut parent-teacher meeting, cred ca si-a epuizat profa toate superlativele din dictionar, ca ce smart si fun si loving si a ray of sunshine pt ei toti este ea. DAR vorbeste continuu si isi sustine punctul de vedere transant si fara posibilitatea ca ar fi gresit, asa ca tre sa cizelam. Cica e un diamant raw care trebuie slefuit si sa muncim in echipa:).

 

Ar mai fi multe de zis dar mai las si pe altii. [:)]  Sper sa va adunati pe aici cu un rand, sper.

 

Acum imi iau catrafusele si grasa mica si plecam sa salvam lumea, cum ii sta bine lui captain planet  [ph34r]  [:D]  . Cand mai vin trebuie sa va povestesc si intamplari haioase dar na, cand vad ca e pustiu, uit.

 

Pupici cu drag! [pup]

EDIT: v-am lasat poze si 2 filmulete pe drive, cu bulgarasa mea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello girls,

 

Bine v-am regasit dragi mamicute frumoase , mi-era dor de voi !!! 

Ma gandeam aseara cum eram noi in verva aici anul trecut pe vremea asta si m-a apucat nostalgia, asa... . 

 

Nadia, La mulți ani fericiți in continuare draga mea si sa va iubiți mereu ca acum!  Si la multe lunite si Sofiei care e o scumpa si o draguta ! Te inteleg cu bucuria cuvântului "mama" constient ca si Céline  zice de 3 zile mama si se uita la mine, ma striga cand nu sunt langa ea, cand vrea ceva, etc . Zicea si pana acum dar acum stiu ca ma asociaza cu numele de mama si ma topesc toată cand o aud. 

Felicitări si pentru analizele bune, si eu cred ca le poti repeta pentru liniștea ta dar cred ca nașterea a ajutat mult.

 

Soparlica, sa vina mai repede vacanta mult așteptata ca o meriti din plin! !!  Distracție placuta in weekend ! Plimbaretilor !!!

 

Eyna,,  se pare ca de-asta era bietul Gabriel agitat săptămânile trecute , asa multi dintisori e de înțeles dar e fb ca scapati si apoi papa si el bine, ca na, e dintos . :) spor la impleteala, chiar se potrivește cu iarna , cu sărbătorile, etc ! Cat despre starea ta,  incearca o iesire cu fetele, la un pahar de vorba,  intr-un spatiu placut .  Pe mine ma binedispune  întotdeauna ! 

 

Carmenus,, sa te faci bine repede,da???  Si fetitele frumoase la fel! 

Imi parerău pentru psoriazis, sper sa il tii sub control ușor. Am văzut și eu pozele,  sunt absolut superbe , mai ales cele cu tema de crăciun!  Imi plac mult, mult,  mult de tot! !! Si zic si eu ca si Lory,ce casa frumoasa ai!!!  

 

Lory sau captain planet ? , :) oricum ar fi,  aduci mereu o stare de bine cu mesajele tale, chiar și atuncicând ne certi ca nu scriem. Nici nu puteau fi altfel decat MINUNATE  fetele tale cu asa o mamica . Si zici ca ai un ajutor de nădejde acolo, ha? :)

 

noi, bine ca altfel nu acceptam ! :)) cum ziceam a început sa ma strige constient mam-ma, mama, ma-ma si are o bucurie pe fata ca iti vine sa o mănânci.  Am împlinit si noi 9 luni pe 24, o data cu Sofia. De săptămâna trecută a început sa stea singura in picioare câtevasecunde daca sție ca esti lângă ea. In rest, intinde manutele sa te prindă de deget , pe rand si face turul casei neobosita.

Papa mancarica bine, fructe, legume, iaurt de capra? Galbenus. Papa tzitzi si mai bine :)))) 

Uneori face cu mana- pa-pa, alteori bate din palme . Imita toooot, dupa ce suge face din limbuta cum face calutul si e fffoooarte incantata. Noaptea se urca pe perna lui tati si doarme cu capul in capul lui sau cu mana pe tzi tzi. Ne pupa toatăziua, ne musca ca acum are 2 dinti jos. Vorbeste non-stop,are o limbaritaaaa...  Dimineațaa ma trezeste cu pupicuri si mangaieri pe par care se soldează cu multe fire rupte ;))  dar ce mai contează cand ai parte de cei mai dulci pupici?? 

 

Tati si- a schimbat job-ul si vine mai devreme seara, are chiar o zi libera in afară de weekend asa ca ma declar super mulțumita. 

 

In rest, multumim Domnului in fiecare zi pentru sănătatea,pacea si fericirea din familia noastră si incercam sa ne bucuram de fiecare zi ! 

 

Va îmbrățișez cu mult drag și dooor si mai vin! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

Obosita pana in maduva oaselor (acasa am reusit sa scap de ce mi-am propus, mai putin perdelele de care sper sa ma ocup pe seara; la munci am asistat la 6 prezentari luuungi si alambicate) va las cateva vesti despre Alex.

Aseara a mancat 3/4 dintr-un iaurt, DAR tinut in brate de tati. Mancase si putina banana dimineata dupa ce am plecat eu.

Baietii mei sunt pusi pe sotii si nazdravanii si gasesc casa plina de jucarii (la noi jucarii insemnand capace de lapte, suporturi de pahare, reviste, un magnet de plastic pentru frigider - cea mai noua "jucarie"). Evident ca imi vine sa o iau inapoi, dar cand ma intampina amandoi cu ranjetul pe buze si cu mutrele de nevinovati ma topesc si ii iau la pupacit pe rand.

 

Noaptea trecuta a fost un chin. S-a culcat la 21.30 si s-a trezit la 23.45, 0.50, 3.05, 4.20, 5.30, 7.05 numai sa miorlaie. Mai mult l-am tinut in pat cu noi si va dati seama ca n-am prea dormit. Pana si cand se intorcea avea ceva de mieunat. Groaznic!

 

Speram si noi sa fie o mini-vacanta reusita, mai ales ca se anunta o taiere de porc si un A(n)rdei si poate gasim si ceva zapada sa ne zbenguim.

Oricum sunt constienta ca ma voi intoarce muuult mai obosita, dar merita.

 

Fug, fug!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nadia ce dragut! Gabriel zice mama cel mai des cand e suparat...dar mai rar asa constient si fericit:)

Intrasem sa va citesc dar am zis sa si scriu repede un rand. Gabriel doarme acum si ma rasfat online cand e treaz ma vrea doar pt el , nu pot face nimic fara el.

Vremea asta ma indispune...macar sa ninga , sa fie iarna...la mine ploua de azi noapte intruna...

O zi faina va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup fetele dragi,

 

Repede de la noi ca sunt tare pe fuga. Iubi are pneunomie (vineri a ajuns la dr) asa ca e cam terminat, ia antibiotic dar evident ca recuperarea dureaza. Bine ca macar fetele si-au revenit. Dar va dati seama ca sunt intr-o continua "vrie" sa am grija de trei! Fetele cu trei copii, nu stiu cum reusiti! Respectul meu!

 

Multumesc fetele pentru complimente - pozele alea cu tema de Craciun le-am facut in acelasi loc in care am facut sedinta foto cand avea Veru' vreo 2 luni! E o educatoare la cresa care face poze si am zis sa le fac si eu! Le-am facut felicitari de Craciun (eu trimit intotdeauna felicitari de Craciun, asa ca anul asta sunt super personalizate).

 

Am fost cu Em la Mos Nicolae la mine la job sambata dimineata! A fost tare dragalasa Em ca evident ca i-a fost frica si de Mos si de ajutoarele lui (ajutoarele lui sunt niste spiridusi negri). Si a fost dezamagita ca a venit fara cal (adica ok, a venit cu barca, dar unde ii era calul, ca in cartile ei are cal cu el pe barca). Asa, si nu avea nici cadouri pe barca...ce e asta ca a plecat si le-a lasat... Aaaa, si i-a dat si o suzeta! Anul asta am convenit ca ii dam suzetele lui Mos Nicolae. Astuia i-a dat una (mai are 5!!!!!  [alcool]  [alcool]  [alcool]  [alcool] ). In weekend sarbatorim acasa si trebuie sa le dea pe restul! Sunt curioasa cum se va comporta! Si daca le da sau nu! Si mi-e teama ca i le da pe ale ei si o sa le ia pe ale Verei, ca mai nou i le ia din gura fara nicio problema...

 

Veru e bine, si-a revenit complet, rade cu gura pana la urechi, ii ia jucariile sora-sii. Daca sunt in bucatarie vine dupa mine dar se opreste la scari (noi avem o diferenta de nivel de 2 trepte intre living  (jos) si bucatarie). Nu stie inca sa se urce pe scari, dar ma striga de jos de nu ma vad! Jucariile favorite sunt de fapt jucariile favorite ale Emmei! pe ale ei le arunca de numa'.

 

Lory, vaaaai, vaaaaai si iar vaaaaai! Ce frumoase sunt pozele si filmuletele! Doamne e spirt Ley! Cat de plina de energie e, si cata treaba are ea! Nu ma mai satur sa ma uit la poze! Marmotul mic (in fine, mare de fapt) e si ea minunata! Cum isi pune ea castile si "ignora" complet haosul pe care-l face Ley! Tare dulci sunt minunile voastre! Iar tu ai asa o voce frumoasa, calda, si "poznasa" asa! M-a amuzat povestea cu pisica care a pazit florile! Si suprararea Ley-ului, pai cum ma, sa ramana ea singura in camera si sa nu poata sa isi desfasoare activitatea preferata! Mama rea ce esti  [:)] ! Va imbratisez tare tare frumoaselor! 

 

Voi ce faceti de sarbatori? Mergeti in Ro sau ramaneti pe meleaguri Irlandeze?  

 

Alinutz ce bine ca ai scris! Ce frumos descrii tu iubirea de Celine! Si ce de fericire razbate din fiecare cuvant al tau! Ma bucur mult ca va e bine! Felicitari pentru progresele Celinutzului si felicitari pentru noul job al lui tati! E bine ca e acasa trei zile pe saptamana! Aveti timp sa va bucurati de minunea cea mica!

 

Soparlici sper ca iti e bine in vacanta! Si ca "puturosu" nu va face instructaj de noapte ;). Abia te astept cu poze si povesti!

 

Nadia, felicitari pentru "mama" constient! Frumos cadou de la minunata Sofiutza! Eyna si pentru voi la fel! 

 

Fetele de care nu mai stim nimic, hai mai dati un semn da? 

 

Va imbratisez si revin! Va pun cateva poze de la mos!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor, Nici nu credeam ca mai gasesc pe cineva activ....dar m-am inselat. Spre rusinea mea si acept sa dati cu rosii, nu am mai scris de la nasterea bulgarasului meu. Am citit ultima pagina, dupa ceea ce scrie Lory sa inteleg ca multe mamici nu ma scriu. Sunteti cu toate minunate, nu stiu cum impacati si job-ul cu copii si familia, dar mie imi este tare dificil chiar daca stau numai acasa si ma ocup de bulgaras sot si casa. Cateodata cred ca nu am sa reusesc sa mai fac vreodata si altceva...pentru ca ma gandesc ca nu mai am unde si cum sa mai strecor si alte activitati. Asa ca imi scot palaria si ma inclin in fata voastra, sunteti MINUNATE. Ioana creste maine poimaine face 10luni si nu realizez cum au trecut. Merge in picioare tinuta de catre noi, nu o ia in 4 labe si nici nu merge singurica prea mult tinandu-se de canapea sau altceva cred ca are ceva teama pentru ca si atunci cand incerc sa o tin de o singura mana cealalta mana o agata de mana mea ai nu pleaca de pe loc pana nu e ea prinsa de ambele maini. Cert este ca nici nu am incurajat statul in picioare si mersul din cauza problemelor de la picioruse insa nici in calea dez copilului nu putea sta. In fine facem kinetoterapie de la 3luni acum este mai bine facem o pauza ai revenim pentru control la 1 an. Spune mama, tata, pa si face cu manuta, face la olita, o pun de fiecare data cand ii schimb pampersul sau o vad ca se screme, bate sin palme cand zic bravo, scoate tot felul de sunete si e delicioasa pentru ca e o mica vorbareata si noaptea in somn cateodata vorbeste. Este un mic mesterila si se lasa rugata sa manance. Daca ii dau ei mananca daca ii dau cu lingurita mai greu, daca nu ii place scuipa si nu reusesc sa ii gasesc combinatia buna la legume caci aici avem probleme, fructele le mananca f bine branzica si iaurtul deloc. Tot incercam de ceva vreme sa introducem si masa 3 dar nu stiu din ce. Mancam san de 4 ori pe zi si ne trezim o data pe noapte. Avem 2 dintisori jos si inca ne sugem degetul cand ne plictisim, vrem somnic si adormim, cand vrem tatzi. Cam astea sunt pe scurt vestile de la noi. Va pup dulce.

 

LE. Am vrut sa urc niste pozici pe drive cu noi si ori am uitat parola ori a fost schimbata ca nu reusesc sa accesez.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Soparlici ce amintiri din copilarie mi-ai adus, cu mini-vacanta voastra...taiat de porc, ehhhh. Iti doresc sa te distrezi si umpli de voie buna iar poznasul Alex sa doarma biiine. Te asteptam cu poze frumoase si...eu as vrea si niste sorici, macar virtual asa, ca taaaare imi mai e dor...(ah, eu nu-s de acord cu dentista ta dar nu zic mai mult, ca am ajuns gigi contra al clubului)

 

Alinutz multumesc. Sa stii ca in 7 ani jumate nu mi-am certat marmota, cu atat mai putin as indrazni sa va cert pe voi. Erau ganduri pline de tristete si dezamagire, caci mi-e dor de toate fetele si ma intreb cum cresc bulgarasii/cum arata/ce prefera. Ehh, nu e prima data cand vorbesc prea mult, am mai suparat niste fete care nu scriu, stiu eu sigur...asa ca-mi iau cartile si ma mut in ultima banca a clasei si nu mai vorbesc decat intrebata. [:)]

In alta ordine de idei: felicitari lui tati pt jobul care-l aduce mai mult langa fetele lui; felicitari pentru mama constient [il] , felicitari pt dintisori si felicitari pt statul nesustinut/mersul de un deget. Celinuca va fi prima/printre primii care o vor lua la picior singurica.(parca Helen spunea ca si Isabel e tot asa precoce). Felicitari pt minunea din viata voastra!(poate ne mai incanti cu ceva pozici)

 

Carmenuuus mai cum a reusit iubi fix pneumonie? Of si au, il inteleg bine si ii doresc muuulta sanatate si recuperare rapida! Tie ce sa-ti mai zic? Esti o eroina! Iar Emma este dementiala, atat de logica este copila asta la nici 3 anisori. Abia astept pozicile!! Draga de Ver, imi imaginez cum te striga ea de la scari:)), macar gatesti cu fond sonor:)).

Multumesc, iubita, mereu ne spui cuvinte frumoase! Ah, nu, nu mergem in Ro de sarbatori, nu e iubi deloc fanul ideei, pt ca din Buc trebuie sa mai mergem 350km si cu masina si ii e teama sa nu ninga/bla si sa ne blocam acolo. (asta lasand la o parte preturile nesimtite ale avioanelor in perioada asta si, zice tot el, primul craciun al Leyei, si vrea acasa musai...si eu vreau fix ca el, doar niste sorici imi lipseste)

 

Floryyyyy ce ma buuucur sa te citesc!!! Ce frumos creste Ioana, tiza noastra de data de nastere:). La masa nr 3 poti incerca budinci cu lapte si fructe/orez cu lapte/mamaliguta cu branza si iaurt/smantana (daca ii dai), fructe coapte (gen dovleac/gutui/mere) cu iaurt/gris/taitei cu lapte, etc. Sa stii ca toate mamicile sunt minunate!!! Te asteptam mai des si cu ceva pozici, poate?!

 

Fetele?

 

Pt ca de 10 ani urasc cu pasiune ziua de 30 nov, permiteti-mi sa urez de astazi 'Sa ne traiti cu frumosul nume', tuturor sarbatoritilor, in special  Andreutei, alaturi de big Steful ei!

 

Iar pt cei ce simt romaneste, un 1 dec plin de speranta si inceputuri frumoase!

 

Noi ok. Astazi am fost la primul Santa experience, Ley s-a simtit si comportat foarte bine...doar cand a vrut sa o ia mosul in brate a pus buza, in rest nici un bai. Copil crescut prin avioane si aglomerari urbane, ce ma mai mir. Cum calatorului ii sade bine cu drumul, asa si mie. Ma intorc la facut christmas decorations cu marmota, ca are concurs la scoala (si anul trecut a luat locul 2 pe scoala, absolut inacceptabil pt perfectionista maniaca din ea, asa ca acum ma tine pe mine sub papuc, ca un chinez mic si oropsit ce sunt).

 

So long, aveti grija de minunile voastre! [il]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...