Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Multumesc, Carmen! Din pacate acea tinerete mult invocata m-a impins cu mult timp in urma numai spre decizii tampite si nejudecate, irationale pe care acum nu am curajul sa le indrept. Privesc familiile voastre, citesc povestile si suspin. Ma consolez cu minunea mica si cu Dumnezeu. 

Noi nu avem probleme... doar nu prea stim unde incepe si se termina "noi"...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna mamici!

Am reusit dupa saptamani intregi sa ajung in fata la calculator sa vad si eu bine ce scrie si ce poze posteaza:)

azi am fost la plimbare cu bebe la un lac cu niste prieteni si a fost foarte cuminte. Saptamana asta trebuie sa ii fac vaccinul sa scapam de el ca tare imi e teama de el... 

Am iesit si la cumparaturi si i-am cumparat caciulite ca am o problema cu caciulitele ca ba sunt mici ba prea mari...Afara a fost foarte cald dar totusi batea vantul...nici nu stiu cum e mai bine sa il imbrac ? voi cam cum ii imbracati la plimbari mai lungi?

superbi copilasi mai aveti ...nu ma mai satur sa ma uit la poze....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Iuli, tare rau imi pare ca te zbuciumi asa! Si eu cred ca somnul prost al lui Efremior se datoreaza in principal agitatiei lui Luca, apoi disperarii tale. Dar si varsta o fi de vina, cu puseuri, cu tot felul de problemute de digestie...Tu sa ai rabdare, ca se vor obisnui si baietii tai unul cu altul si apoi iti va creste inima cand vei privi la ei si vei vedea ce echipa fac! Iar Luca sper sa fie diagnosticat cu "copil perfect"! Poate i-ar prinde bine o trambulina in casa pt zilele ploioase, sa-si consume energia. Foarte bune sfaturi ai primit de la fete! Multa putere iti doresc!

 

Soparlico, m-ai facut KO cu "de ce nu?" :))))). Desi imi plac dezbaterile, nu am de gand sa pun la indoiala alegerile nimanui, insa, din moment ce OMS recomanda alaptarea exclusiva pana la 6 luni, ma gandeam ca de acolo plecam cu argumentele, adica "de ce da" :))) In fine, am priceput, te intorci devreme la serviciu :((. Pe vremea mea :) se statea 2 ani acasa, eu asa am stat si..m-am obisnuit :D! Am zis (si mai zic, din cand in cand) ca am meserie liberala si pot munci de-acasa, insa asa de liberala-s io, ca inca n-am finalizat niciun proiect, Mimi zice ca am facut al doilea copil de plictiseala, sa-mi ocup si eu timpul :)))))

 

Carmen, tu mergi la serviciuuuu :((((( !!!! Sper sa mearga totul bine, fara lacrimi si suspine :), sunt chiar sigura ca asa va fi, ca voi sunteti dintr-o poveste! Ce fete dulci si frumoase ai!!!!

A sosit si caruciorul nostru, l-am si testat ieri si alaltaieri, plecati hai-hui ziua intreaga, uite-l si cu vestita floare :) : https://drive.google.com/file/d/0Bxp82ZVRS7W6eGpCYUNYMnhTSjg/view?usp=sharing

Suntem tare multumiti!

 

Lory, ce bombonica in dungi ai tu acolo, ce zambet poznas are Ley! Frumoaselor! Si ce scenarii palpitante imi fac eu despre serviciul tau! [masc]

 

Miha, lumina in suflet iti doresc, mamica frumoasa si sufletista! [pup]

 

Adwina, bravo pentru determinare, sigur vei alapta cu succes! Mai da-I MP Kytanei cu datele lui Tibisor, sa-l treaca pe prima pagina pe mezinul odiseei!

 

Alinutz, si Irene a trecut, de vreo 3-4 zile, de la caca dupa fiecare masa, la 1-2 pe zi! E semn bun, progreseaza, zic eu, chiar daca se lasa cu chiuituri din cand in cand (avem si episoade de plans neconsolat din cauza asta)

 

Noi ieri am fost la mare, in port, si ne-a batut un vaaaaant!!!! Irene are buzele parlite! Azi toata ziua s-a odihnit  dupa aventura [nani] !

 

 

Pupaturi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha multumesc [pup] . Povestea nasterii Verei am scris-o atunci asa intr-un suflet, mi-era teama sa nu imi uit trairile si simtirile. Nu pot sa te ajut cu scaunul de masina, ca nu il am. Eu am scoica (pt 0-13 kg) si scaun de masina 9-18 kg. Asa am facut la Emma si asa o sa fac si la Vera. 

 

Ana ce imi mai place sa te citesc. Trebuie sa scrii mai des fata draga... Ce sa spun, floarea e minunata! A meritat toata asteptarea zic eu. E frumos caruciorul iar Irenuca pare tare bucuroasa acolo. M-am uitat un pic pe blog la poze. Ce frumoasa esti tu mai closca draga iar puii...n-am cuvinte. M-a amuzat poza cu Irene in care are salopeta acceea cu nasturasi rosii, ca "plezneste" Cosanzeana de sanatate. 

 

Eyna referitor la imbracat, regula de baza e ca bebe sa aibe un rand de hainute in plus fata de tine (atentie, daca are paturica, aceea e considerata un rand de haine). Acum de caciulite nu stiu ce sa spun. Eu nu prea ii mai pun caciula daca sunt peste 15 grade. Dar a mea are o gramada de par si in carucior e protejata oricum, asa ca nu o bate vantul acolo.

 

V-am pupat mamici  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup fetele,

 

Adwyna si tu si Tibisor sunteti doi finuti dragalasi! Esti foarte puternica, sunt convinsa ca vei reusi si cu alaptarea!!! In toata aglomeratia din viata ta, nu uita, insa, si de sufletul tau! Bebe are nevoie, pe langa laptic si de o mamica odihnita si relaxata! Pumnii stransi pt voi si numai bine!

 

Eyna eu ii dau body maneca lunga + pantalon iar deasupra o gecuta cu gluga, am renuntat la fes de ceva vreme. In carut ei sunt protejati bine, oricum. Asteptam pozici.

 

Alinutz, Anuta, si noi tot asa, de la kk in fiecare pampers la kk 1 data pe zi sau la 2 zile. E ok si asa dar uneori se vede ca are disconfort!

 

Ana ce frumoasa esti, parca esti sora lor! Imi place si caruciorul f tare iar Irene este mortala complet! Ce seamanaaaa cu Luca in poza aia in care doarme in carut cu capul spre dreapta, imbracata in roz. Pfff. Iar Luca este tot Mimi. Si deci te plictiseai de atata liberalizare profesionala, asa ca ai mai facut un copil :))

Stii ca mi-ai zis candva de viata ca in filme? Ei, despre ce fac eu, sunt filme :)

 

Miha offf mai puiule! Sotul tau merita scuturat bine, poate realizeaza ce minune e Ioan si ce femeie deosebita esti tu! Suntem aici pentru orice, sa stii! Scaun nu am avut ca acela, si eu ca si Carmen, scoica pana la 1 an (marmotel avea 10kg si 81cm si ii cam iesea capul, asa ca la 13 luni am upgradat-0) si apoi scaun. Ideea ar fi sa-l poti vedea, sa-i vezi materialele (de la unele transpira cumplit), sa vezi cat se inclina si cat de usor se manevreaza, sa vezi cum sta Ioan....adica ar cam fi pe testatelea, daca nu ai feedback-uri despre el.

 

Carmenus multumesc fata draga. Sa stii ca ma gandesc la tine cu drag si-ti doresc sa incepeti cu dreptul, amandoua! E bine ca ai libere, va fi adaptarea mai lina! Te imbratiseeez cu multa prietenie. Sa fie bine! O sa-mi lipsesti, chiar daca stiu ca vei scrie dar nu asa de des.

 

Noi la puseu, nu se putea sa nu-l bifam. Asa ca suntem pe baricade, sa rezistam valului de crankyness.

 

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, Céline nu à mai făcut kk de joi, adică 4 zile azi. i -am făcut masaj pe burtica cu ulei ,masaj în cadita ,gimnastica cu picioarele. ce sa mai fac ???? Înainte când Dădea vânturi nu miroseau, acum miros a kk de al ei. ce mă sfătuiți ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici dragi,

 

Ma bucur ca ati fost active zilele astea si ca am avut ce sa citesc in dimineata asta.

 

Carmen, iti tin pumnii. Sa fie ziua cat mai scurta si sa te intorci repede la fetele tale minunate. Iti tin pumnii.

 

Lorycic, hai ca trece repede si puseul asta. Am citit ca ar fi cel mai dificil dintre toate, dar cine va avea apoi copii mari? :)

 

Adwyna, multumesc :) Iti doresc sa ramai la fel de incapatanata in privinta alaptarii. Daca tu asta simti sa faci, atunci pt bebe sa fii sigura ca e cel mai bine. In privinta asta sa nu asculti de nimeni in afara de tine. Stiu ce spun. Am trecut si eu prin presiuni mari, inclusiv din partea sotului care la un moment dat se lasase si el convins de parerile apropiatilor: copilul plange ca nu e laptele bun sau ca e prea putin. Da' te-ai muls sa vezi cum arata? Da'la un laborator de analize nu-l duci? Numai chinui copilul, nu vezi ca analizele i-au iesit bine? E clar ca laptele nu e bun. Si le spuneam mereu ca nu exista lapte de mama care sa nu fie bun, atata vreme cat mama nu se drogheaza, nu consuma alcool peste limite, nu fumeaza peste masura. Le spuneam de asemenea, ca atata vreme cat bebe ia bine in greutate si mananca cu mare pofta, inseamna ca laptele e ok. Si ce crezi ca ziceau? Pai, mananca saracul copil, de foame, ce sa faca? 2 luni si jumatate am avut presiuni continuu, dar n-am cedat. Acum cand colicii au trecut si bebe s-a linistit si are 7300gr, toti zic ca ce bun e laptele de mama, ca e cel mai bun din lume. Pai bine, mah, nu ma trimiteati voi cu el la analize??? Imi vine sa le dau in cap cu ceva cand ii aud. Dar ma abtin, stiu ca este vorba doar de lipsa de informare si atat. Asa ca, draga mea, continua ce ai inceput, ca faci foarte bine. Greu pt tine, dar cel mai bine pt bebe.

 

Miha, si eu m-as baga sa-ti scutur nitel sotul, ca sa deschida ochii si sa vada cu ce a fost binecuvantat. Cum mah, 3 zile?? A fost iar racit de e exilat? Iarta-ma ca te intreb, dar m-a agitat tare mesajul tau.

Despre scaun, nu stiu sa zic. Si noi cautam, caci lui bebe ii ies picioarele din scoica. Ma rog, ar mai fi ceva loc la cap, il tragem mai sus, dar aluneca imediat si zang picioarele afara. Cautam inca, nu ne-am hotarat. O sa alegem in functie de elementele de siguranta, designul chiar nu conteaza.

 

Eyna, si eu am marea problema cu imbracatul. Sa nu fie prea gros sa transpire, dar nici prea subtire. In fine. Ii pun body, dres, pantalonasi si hanorac. O caciulita foarte subtire daca e vant, daca nu, gluga de la hanorac trasa pe urechi.

 

Ana, e frumos tare caruciorul :) Sa aveti multe plimbari relaxante cu el :)

 

Alinutzel, Celinuca se face mare. O sa pape tot mai rar noaptea. Cacute asa rar a facut si Stef pe vremea cand inca ii dadeam picaturi pt colici. Tu ii dai asa ceva? La noi au revenit scaunele dese in momentul in care am renuntat la picaturi.

 

Despre noi. Eu am fost vraiste zilele astea. Gastro-enterocolita. Sambata cu greu am reusit sa alaptez copilul. De schimbat si ingrijit s-a ocupat tati singurel. Am crezut ca mor. Zeci de drumuri la toaleta, febra, frisoane, crampe abdominale cumplite, stare de epuizare. Ingrozitor. De vineri noaptea pana duminica dimineata. Apoi mi-am mai revenit. Acum e mai bine. 

Slava Domnului ca nu s-a transmit si la bebe. L-am urmarit permanent, temperatura, scaun, stare generala. Dar a fost ok.

A fost minunat iubitul de el. A stiut ca imi e rau, iar sambata noaptea nu s-a trezit deloc. A dormit de la 21:00 la 05:50.

Azi noapte a dormit de la 22:00 la 06:30., dragul de el.

In rest, povesteste mult de tot pe limba lui si rade cu pofta. E molipsitor.

 

Mai vin.

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...