Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


Recommended Posts

Buna fetele,

 

Sanatate si liniste puiutilor vostri !

 

Soparlic, cum s-a manifestat la Alex procesul de raceala-dintisori? Ca si Theo de 2 zile e mucios si marait tare, tare. El tot inflamat e la gingii. Plus, am fost la dr si la ultimul control l-a verificat si la urechi ca el tot da cu manuta si nu avea nimic. Am citit ca si din cauza dintilor se poate ,, scarpina " la ureche. Azi a avut o zi ffff maraita . Luat temperatura, nimic. De mancat, mananca.

Plus, tot de 2 zile, nu pot iesi din camera ca plange pana la epuizare. El, care a dormit in camera separata de noi si nu era nevoie sa stam cu el in brate ore in sir, ci se juca singurel.

Il suspectez si de o anxietate de separare ca nu tace nici daca sta 20 de minute. Tot in alergare sunt cand ii fac mancarea in bucatarie. Cum ies, urla din toti plamanii.  Daca am treaba pe langa el si ma vede, nu schiteaza nimic dar nu pot sta lipita de el. Si la munca merg in 3 saptamani.

 

Va pup tare, tare pe toate!

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 851
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

 

Sunt in aeroport, mai am nitel pana la boarding si apoi sper la un zbor rapid, sa ajung mai repede la minunatii mei acasa, ca m-am uscat de dor.

 

O sa revin zilele urmatoare cu un mesaj detaliat, acum punctual la probleme expuse:

 

- la 46 de saptamani (deci ~10 luni jumate) este un major mental leap. Asta este cauza pt care mananca mai mult, se trezesc mai des, sunt mai cranky. Dupa ce depasesc saltul asta, vor deveni, brusc, copilasi mari asa...in tot ceea ce fac. Desigur, unii se manifesta mai puternic/altii mai putin, unii mai devreme, altii mai tarziu dar toti trec prin 'puseul' asta. Rabdare si iubire, trece!

 

- cand le ies dintii li se inflameaza timpanul, unora chiar f puternic. De acolo mancarime/usturime/disconfort

 

- cand le ies dintii, imunitatea e putin mai jos, asa ca agata mai usor cate un virus, de acolo, deseori muci/tuse. 

 

- controlul sfincterelor apare in jurul varstei de 18 luni. Pana atunci (acum nu musai fix la 18, unii sunt gata si la 14, altii abia sunt gata dupa 24), pusul la olita e pur dresaj (si imi cer scuze daca jignesc pe cineva, e doar parerea mea). Meteahna asta s-a tot perpetuat de pe vremea mamicilor noastre, care nu aveam pampersi ci scutece de finet si nici masini de spalat. Putin privit inainte nu ar strica. Pentru cine vrea sa citeasca pe tema asta, puteti cauta ' elimination communication', de mare mare ajutor, as spune. 

 

- plansul si agatatul de mama sunt perfect normale. e anxietatea de separare, care se manifesta cel mai agresiv intre 10-12 luni. Cu multa aplecare catre cel mic, cu asigurari continue ca mami se intoarce, cu jocuri de genul cucu-bau (care-l ajuta sa inteleaga ca uite mami dispare si apare) si da, cu devenit, pt o vreme, mama-cu-plod-pe-post-de-extensie, trece. Ei trebuie sa primeasca asigurari, in continuu, ca mami revine dar asta se invata, prin exercitiu, ca orice altceva. E un moment extrem de important si delicat pentru ei dar si pt relatia copil-mama, asa ca va doresc sa castigati lupta asta, cu tact, calm si rabdare!(asa este si L a mea, va povesteam in mesajul trecut ca este mamofila/umbra mea/extensia pantalonilor mei...deseori gatesc cu nadragii in vine si posteriorul la vedere dar ce sa facem, asa cresc).

 

Gata, ne imbarcam. Va pup, sanatate muuuulta bolnaviorilor si weekend placut tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heyyy.... [flo2]

 

Si eu pe aici intr-o mica pauza de somn a teroristei mele.

 

Lory, draga mea nu stiu cum reusesti sa le cuprinzi tu pe toate inclusiv faptul ca punctezi strict la obiect ne linistesti....cum sa nu a asa 2 fete minunate sin descrierea pe care le-o faci, caci are cu cine semana...cu mama lor minunata.

 

Carmen...este linistea si pacea, eu asa te aseman din posturile tale si pozele vazute.

 

Andreea ce mamica deosebita esti si tu...cum incerci sa le imbini cu armonie pe toate.

 

De fapt am mai zis si zic ca sunteti minunate si deosebite cum reusiti voi sa le imbinati pe toate...copii mici si mari, job, casa....va admir profund.

 

Sanatate lui Alex cel cu mucisori si dinti...sa treaca cat mai repede.

 

Legat de olita fara sa citesc si sa plec urechea la o mamica sau alta...eu o asez de cateori ii schimb scutecul daca suntem acasa. De o luna face numai la olita...dar ea a a facut f rar si cu consistenta grosolana de bebelus nu numai acum odata cu mesele solide si am vazut ca o ajuta sezutul pe olita. Face de multe ori fara sa o vad eu ca se screme si sa o asez.

 

Ne dau si noua 3 dinti de sus...suntem cu specifice maraieli, treziri mai dese peste noapte, mancam mai putin nu ca excelam, dar ma bucur ca nu face temperatura si alte povesti mai putin frumoase.

 

Are o personalitate f puternica....se enerveaza f repede cand nu ii iese ceva (  [:-)))] haha aici imi seamana leit) ...trebuie sa o tin numa de mana sa exploreze tot...nu o ia in 4 labe si nici nu are prea mare incredere in ea sa inainteze tinandu-se de mobila asa ca eu sunt cocosila. Vorbeste cat e ziua de lunga...noaptea cand se trezeste la tatziit ...dar am auzit-o si in somn....( [:-)))] tot mie imi seamana, apropo cand era bebe mama mea ma tot impulsiona sa vorbesc cu ea sa nu fie mutulica....acum nu poti de ea  [batcap] ) si nu vrea sa zambasca deloc la cei ce se tot stramba la ea straini fiind...sta incruntata. Aaa si daca se intalneste cu copii de seama ei ea are voie sa exploreze sa ii traga de maini,par ei nu....incepe plansul de numai si in parc ma trage numai la copii mari care alearga se dau in topogane etc.

 

 

Va pupic dulcic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor,

Ma tot chinui sa las si azi doua cuvinte si nu am reusit. Pentru ca domnisorul meu a dormit dimineata 20 de minute si abia acum a adormit. Dar parca in curand il aud miorlaind.

A fost mai bine azi, si mai bine noaptea trecuta (s-a trezit abia spre dimineata, a mancat si fuga la somn).

 

Ade doar tie iti voi raspunde acum. Ma fac datoare celorlalte, dar promit sa imi fac timp, daca nu in weekend, cand revin la munca.

A dormit linistit o ora marti seara si s-a trezit intr-un plans isteric ce nu se lasa dus nici plimbat, nici leganat, nici cu lapte, nici cu apa, nici sus, nici jos (de fapt cand il aduceam catre orizontala urla la propriu).

Marti si-a tot frecat nasul de noi si a strănutat mai des decât de obicei.

Cu muci cred ca s-a pricopsit de la nasica mica. Duminica au interactionat si e posibil sa-i fi supt suzeta cand n-am vazut-o ca are obiceiul asta.

Spre surprindrerea mea laptele nu l-a refuzat. A mancat bine si iaurtul si cam atat miercuri.

Anterior acestui episod, musca cu nesat tot ce putea.

Azi am reusit sa il fac sa rada cu gura mare-mare si am vazut ca nu sunt asa umflate gingiile sus, unde zicea doctora ca i-ar iesi caninii.

E posibil ca si o usturime in gat sa fie de vina, intrucat atat eu, cat si sotul ne-am trezit dimineata cu usturime in gat.

In fine, a trecut si speram sa nu ne mai lovim prea curand de un astfel de episod.

 

Migrez sa incerc sa pun ceva la cuptor. Sanatate va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

 

Multumesc de sfaturi!

 

Soparlici, cam asa si la noi. Eu cred ca a luat de la mine sau de la sot ca noi am fost lesinati de raciti. Si eu am stat cu el ca nu aveam cu cine sa il  las. Dar pe langa raceala si dinti si anxietate de separare, are momente cand e vesel si nu ma doare capul de la cum se tanguie.  [batcap] Sa va faceti bine, da? Sa reusiti si voi sa va odihniti cum trebuie. Pupici !!!!  [flo2]

 

Lory, multumim de info! Da, asa e la noi. E disperat daca nu ma vede. Ar sta lipit, catarat de mine. Ma trage de bluza, de fata, de tot. Cu calm, om trece si noi peste asta.

 

La olita, noi nu ne-am pus problema asta inca. Soacra-mea in schimb, l-a incercat cu olita ea. Insa, mie mi s-a parut prea devreme la 7 luni. Asa ca am abandonat operatiunea asta pana cand ma decid sa o incep  [:-)))] Nu stiu cand va fi asta.

 

Fetelor, al meu domn a ,, lesinat" de somn la ora 20:00 desi era prea devreme pentru nani si acum, e treaz si se stramba de zor la mine de la el din patut  [batcap]  [smulgpar] . Plus, isi tot arunca suzeta dupa patut. Ca doar de acolo o scoate mama mai greu.

 

Sa aveti o noapte usoara, fara multe treziri si plansete! Sanatate bolnaviorilor si multe imbratisari  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna sera si de la noi fetele,

 

Primiti o ratacita?  Vad ca ati fost harnicute si ati scris, asa ca am avut ce citi!

 

Ade bine ai revenit, si sa nu mai dispari asa de mult, da? Imi pare rau sa citesc despre Theo ca e usor bolnavior, o sa treaca si asta! si ma bucur sa citesc ca iti e bine si ca iti e asa de bine cu el! Sa te bucuri de astea trei (doua?) saptamani care au ramas pana te intorci la servici! O sa fie bine, ai sa vezi, se obisnuieste bebe sa te vada mai putin! La unii copii anxietatea de separare se manifesta mai puternic decat la altii! Dar cand va vedea ca te intorci de fiecare data o sa inceapa sa inteleaga ca nu pleci "de tot". Aici astia recomanda sa "antrenezi copilul" daca urmeaza sa il lasi la cresa, prin plecari dese, la inceput cate jumatate de ora, apoi o ora, doua ore, etc, sa vada ca de fiecare data te intorci. 

 

Soparlici, bine ca sunteti mai bine! V-ati revenit da? Pup mamica si pe Alexutzul cel cuminte!

 

Flory, m-a amuzat modul in care povestesti de piticuta, esti foarte "grafica". Cum te alearga ea peste tot, cum ii place ei sa ii cerceteze pe ceilalti copii, dar ceilalti nu prea au voie sa se apropie de ea! E super amuzanta piticuta! Si acum, daca la tine functioneaza asezatul pe olita, continua asa! Nici eu nu cred ca pot invata mare lucru inainte de 1,5 ani, dar nici rau nu poate fi sa o asezi, atata vreme cat nu e fortat si nu e impotriva vointei ei! Eu cred ca fiecare copil are ritmul propriu cu privire la facutul la olita. Emma mea are aproape 3 ani si inca nu face la olitza, manifesta o aversiune puternica pentru olitza si WC si nu o fortez deloc!

 

Alinutz am vazut pozele si filmuletele! E superba Celine! Am ras cu lacrimi la filmuletul cu salteaua, cum sare ea pe saltea si mai ales mi-a placut cum se da jos dupa saltea! E tare expresiva si tare jucausa! Si frumoasa tare, si rade mult! O minune de copil!

 

Lory cum a fost pe drumuri? te cred ca te-ai uscat de dor draga mea, si eu am fost doua zile plecata saptamana trecuta si te inteleg perfect cu dorurile! Am vazut pozele cele noi, tare dragalase sunt! Ce frumos e decorata casa, atmosfera de Craciun pluteste peste tot! Craciunitele sunt minunate! Ley rade asa cu toata gura! Are asa o fata frumoasa, poznasa si totusi nevinovata! Iar poza cu Ley mancand luminitzele e asa de haioasa! 

 

Despre noi acum - suntem ok-ish (asa oarecum). Iubi a avut o revenire a bolii luni si marti, apoi am fost eu plecat doua zile, asa ca a fost o saptamana grea! Aveam planificat sa plecam in weekend dar am anulat (iar). Ne chinuim de o gramada de timp sa iesim undeva doar noi patru, dar nu ne iese :(. 

 

Dar am avut un weekend dragut, am impodobit casa, am facut bradul. Emma e incantata toata, sa bucura "ca un copil" la nrad. E asa de bucuroasa, de fiecare data cauta sa vada noi globuri, are favorite (care se schimba la fiecare ora). Ver nu e prea preocupata de brad, rade la beculete putin dar de fapt e foarte bucuroasa ca Em e la brad si ea se poate juca in tihna cu jucariile Emmei  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Azi am reusit sa impodobim si bradul de afara (un bradut pe care l-am luat la Craciunul cand eram insarcinata cu Em, adica in 2012, si pe care l-am plantat apoi in gradina). L-am incarcat de beculete, i-am pus varf, cateva globuri si iar ne-am bucurat o seara intreaga :).

 

Veru' e usor bolnava, are un virus stomacal cred, ne umplem de caca pana la gat, a si vomitat de cateva ori, asa ca scoatem peste tot tot ce mancam! Ieri am schimbat-o de vreo patru ori. De altfel ea e prietenoasa, rade, nu are decat un pic de temperatura, sper sa isi revina! Maine avem testul matoux, ca trebuie sa ii faca vaccinul TBC, dar pentru ca am fost deja in Romania, trebuie sa o testeze intai!

 

Azi am fost la un centru de gradinarit, etc, sa vedem aranjamentele de Craciun! Veru a fost incantata de luminite, Emma de trenulete si alte aranjamente de Craciun! Am facut si ceva poze, le pun pe drive! Apoi am vrut sa mancam acolo, dar a facut Veru' nostru caca de a trebuit sa o schimb complet! Si evident ca nu aveam haine de schimb! Am umblat 10 luni cu haine de schimb in geanta ei, acum iaca nu aveam! Asa ca am plimbat-o apoi in rochie pusa direct peste pampers, fara body, fara ciorapei! Noroc ca aveam o paturica!

 

Cam astea de la noi, va pup tare si incerc sa scriu mai des!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici frumoase,

 

Intram si noi pentru cateva vorbulite, doar. Ne iertati, suntem pe mare fuga.

Vrem sa va spunem ca in sfarsit, am reusit si noi sa ne ridicam fundul cel mare si gras :) Vineri s-a intamplat si de atunci se ridica de sute de ori de zi :) Facem si pasi laterali tinandu-ne de de canapea :) 

Peste 2 zile facem vaccinul de 11 luni. De ieri Stef e cam ragusit. Sper sa fie doar de la vocalizele pe care le face pe afara, si sa ne putem vaccina asa cum am programat. 

In rest, suntem bine. De cateva zile Stef nu prea mai vrea laptele peste zi (in canuta), iar in weekendul asta a cam facut mutrele si la san. Asta doar ziua, caci noaptea papa in continuare de minim 3 ori. In stilul asta, lactatia a scazut. Aseara, n-am scos nimic, azi dimineata cu chiu cu vai 100, iar peste zi la birou, doar vreo 140. Well, speram sa ne revenim. Sunt mai linistita la birou atunci cand stiu ca i-am lasat suficient laptic, chiar daca el nu il papa pe tot.

Fetele, ma iertati ca nu reusesc sa scriu fiecareia in parte, desi mi-as dori. V-am citit pe toate si va trimit ganduri bune si imbratisari.

Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Eliptic si eu, sa fiu in trend cu voi.:)

 

Bravo Stef, gata, esti baiat mare si..vertical.:) Ca tot zicea mamica ta ca esti elastic:)), acum o sa-i cocosezi si or sa devina si ei ca tine..elastici adica. Andreut sanatate, sa fie o simpla raguseala si nu altceva. Bafta la intepat bulanel si laptic din abudenta!

 

Sanatate pt poznasul Alex  si pt pretiosul Theo!(cum mai sunteti?)

 

Carmenus ma bucur ca ai scris!!!! Asa 'oaie' ca tine, sa tot aiba fiecare club! Multumim. Draga de Ver, ii dorim sa se faca repejor bine si sa-i ciufuleasca jucariile surioarei ocupata cu admirat bradul. Ce dulci sunt ele, abia astept sa pui poze sa le vad bucuria de pe fetisoarele scumpe. [il]  Cand plecati spre Ro?

 

Am vazut poze cu Theo, care e un baietel finut si dulce si care rade asa caraghios, zici ca e un elf mic. E un frumusel scump tare. Si Athos este frumos si el, tare. Are pe cine pazi de fete acum.;) [il]

Am vazut-o si pe parisianca noastra. E dementiala, cum coboara in cap de pe saltea dar nu spune nimic. Si am avut dreptate, Alinut, o sa va petreceti sarbatorile alergand-o pe Celine, caci o va lua din loc foarte curand. Este dulce. frumoasa si exotica. [il]  Mi-o sugereaza pe marmot, la varsta ei, asa lunga, zvapaiata si foarte sigura in miscari!

 

Noi suntem in regula, printre trebi, party-uri craciunistice, pregatiri. Am aflat ca vom fi nasi de cununie si in 2017 (suntem si la anu) dar, de data asta, pe o plaja exotica, fix cum ne place noua:). Sanatosi sa fim. Fetele sunt bine, sanatoase, cresc si ne bucura inimile. Ah, trebuie sa-l laud pe iubi care s-a descurcat cu L peste noapte, cand am fost plecata, desi le lasasem doar 250ml lapte; m-au asteptat cu cafea cu vanilie, de la cel mai tare shop dublinez, cu sorici !!! si cu carrier Boba (mi-l imaginez cum o fi aratat el in magazin, cand ii faceau alea prezentarea si a trebuit sa decida pe care il ia [:-)))] ).

 

O sa revin cu poze pe final de saptamana. Va mai stresez anul asta si apoi scapati.

 

Ah, as avea o propunere. Ca dupa sarbatori, toate fetele sa puna macar 3 poze cu bulgarasii in atmosfera de sarbatoare, de la primul lor Craciun!

 

Acestea fiind spuse, va pup si va doresc succese pe linie tuturor, mentionate sau nementionate! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...