Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vi s-a dublat factura la lumina?


Recommended Posts

rufus, chiar daca transmiti lunar indexul, conteaza si pe ce tip de tarif esti incadrat.

 

de exemplu, un abonat cu tarif social (CS), care are un consum mai mare de 110 kw/luna, va plati mai mult fata de un abonat cu tarif cu rezervare (CR), care are exact acelasi consum lunar.

pe site-ul electrica exista si o comparatie intre valorile facturilor, in functie de consum si tipul de tarif. de la 110 kw/luna consum, cel cu CR plateste mai putin decat cel cu CS.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

selene, e clar, va trebui sa treceti pe alt tarif, respectiv cel cu rezervare (cum am si eu).

din cei 130 kw, tu platesti 40 kw cu pret aproape dublu fata de cat platesc eu. ca si cum ai fi consumat 80 kw pe tariful meu, intelegi ?

daca ai avea tariful meu, ai putea lejer sa folosesti si alti consumatori de curent in casa, fara grija ca iti creste factura la curent.

cum zicea si viv, si eu am becuri cu leduri in casa, consuma 2-3 W/bec, dar fac lumina ca un bec de 100 W sau mai mult.

gasesti becuri cu led la pret convenabil in praktiker (12-13 lei/bec). merita investitia, recuperezi banii prin economia de curent electric realizata.

 

Ce inseamna CR? (CS credeam ca inseamna consum standard).

 

M-am lamurit, intre timp, multumesc, Corina.

 

Cam 130 de kW consumam lunar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu m-am saturat de modificari in casele altora... Doua dintre "becuri" sunt neoane, de fapt, de-ala lungi, tuburi. Banuiesc ca ar trebui demontate.

 

In fine, m-am lamurit, mai bine mai tarziu decat niciodata. Pana acum, nici nu m-am uitat la planul tarifar pe care il avem, pentru ca mi se parea ca platim curent in limite acceptabile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem CR consum lunar estimat 173 kWh cu pret lunar de 110 ron, La factura de regularizare platim 60 lei. Nu facem in niciun fel economie la curent, chit ca in ultima perioada am inceput sa mai sting lumini/opresc TV-uri in camerele in care nu suntem.

 

Si uitandu-ma prin facturile de acum 2 ani din 2013, plateam lunar estimativ 80 ron si la regularizare 50 lei au mai crescut, dar nu pot sa spun ca s-au dublat.                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca una si ma duc : selene, pentru perioada 11 feb-10 martie, la un consum real de 157 kw (transmit lunar indexul, on-line, mi-am facut cont in oficiul virtual), factura mea are o valoare de 93,65 lei, cu tva, certificate verzi, acize, cogenerare inalta eficienta.

pretul mediu pentru 1 kw este 0,5 lei. (40% din KW consumati sunt tarifati cu 0,45 lei, restul cu 0,55 lei)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem consum zero la casuta de la tara, unde ajungem cam o data pe luna pentru vreo trei zile. Si platim... destul de mult, pentru cat stam acolo, zic eu, dar si pentru ca avem boiler electric pentru apa calda, masina de spalat, hidroforul.

 SI totusi, ar trebui sa ne fixam alt plan tarifar, decat consum zero, cum a tot fost in ultimii ani, si inainte de a cumpara noi casa cu pricina, cand era nelocuita? Se schimba cu ceva calculul consumului, cand declaram noi indexul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...