Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Isabel Allende


Recommended Posts

  • Administrators

E prima data cand o citesc pe Isabel Allende si trebuie sa va marturisesc ca m-a captivat de la primele pagini.

Am inceput cu Paula  - o carte atat de sensibila, scrisa de Isabel atunci cand fiica ei - Paula, de 24 de ani, era intr-o coma profunda (care a tinut 1 an) si din care nu s-a mai trezit.

 

Isabel ii povesteste Paulei toata istoria familiei ei ... cu atat de multa arta, umor si finete incat devii absorbit de acest roman.

 

Vi-l recomand cu caldura - e o terapie fantastica.

 

L-a mai citit cineva? Ce ati mai citit de Isabel Allende?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

City of the Beasts e  buna si  pentru adolescenti.
Fata mea de 13 ani a fost foarte  incantata de ceea ce a citit despre Amazon , de cum e scrisa, intriga, etc.

Si mie mi-a placut , mai ales cum e scrisa dar pasajele fantastice nu sunt genul meu .

Da, citind chiar ai impresia ca vezi un film.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merită citită și Țara mea inventată de Isabel Allende. E o carte dulce-amăruie despre copilăria în Chile și despre exilul familiei ei în urma instalării la putere a generalului Pinochet.

 

Am citit Casa spiritelor, Portret în sepia, Fiica norocului. Am încercat să citesc Zorro, nu m-a prins.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut mult Allende, desi e parca prea populara, cam ca Paolo Coelho [:-)))]

 

Am citit tot ce-a publicat (nu stiam pana acum de City of the beasts insa) si nu mi-a placut deloc Zorro. 

 

Paula, desi scrisa f bine, mi-a lasat un gust amar! Inca sper ca a scris-o doar ca pe un exercitiu terapeutic, nu pt succesul pe care l-a avut:(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Isabel Allende are foarte multi detractori, caci e totusi scriitorul hispanofon cel mai vindut. Se mai spune ce e un amestec de Garcia Marquez si Barbara Cartaland. [:)]

(adica realism magic si scritoare pentru doamne)

 

Mie imi place foarte mult, am citit tot, si chiar in spaniola se citeste foarte bine.

Mirela, afara de Cetatea bestiilor (cred ca am tradus bine),  mai sunt inca doua romane pentru adolescenti, foarte bine scrise si foarte "curate", fara violenta gratuita, fara sx : Regatul dragonului e aur si Cetatea pigmeilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...