Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Floare-de-Zapada si Evantaiul Secret de Lisa See


Recommended Posts

Am redescoperit de curand o carte foarte draga mie: Floare-de-Zapada si Evantaiul Secret sau Snow Flower and The Secret Fan, scrisa de Lisa See. 

 

http://www.elefant.ro/carti/fictiune/literatura-de-divertisment/romance/floare-de-zapada-si-evantaiul-secret-8889.html

 

 

http://www.goodreads.com/book/show/1103.Snow_Flower_and_the_Secret_Fan

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Snow_Flower_and_the_Secret_Fan

 

 

Am citit-o prima data in limba romana, in Romania si si-a lasat o amprenta adanca in sufletul meu. Am redescoperit aceeasi carte, in limba engleza, intr-un magazin aici si nu am recunoscut-o imediat, dar ceva m-a atras imediat cand am citit titlul si am decis sa o cumpar. Citind-o, mi-am amintit de versiunea ei din limba romana si am fost extrem de fericita sa o regasesc/recitesc in engleza (limba originara).

 

Mi-a placut si m-a impresionat atat de mult incat a trebuit sa o recomand si aici. [il]  [il]  [il]  [olala]  [olala]  [olala]

 

Cartea este pur si simplu minunata, o poveste extrem de profunda, impresionanta si foarte sensibila, scrisa intr-un mod perfect. Este felul acela de poveste care iti lasa o amprenta adanca in suflet pentru totdeauna, este o poveste de neuitat. 

Mai trebuie sa mentionez si ca povestea evolueaza intr-un ritm alert si iti capteaza atentia inca de pe prima pagina si iti mentine interesul; cel putin, in cazul meu, abia asteptam sa vad ce se intampla mai departe si multe scene din carte m-au captivat, mi-au taiat rasuflarea, atat de frumosa este povestea.

 

S-a facut si un film dupa carte, dar pentru cei interesati, as recomanda sa cititi cartea inaintea de a viziona filmul. Personal, cred ca filmul este inferior cartii. Filmul omite multe detalii care apar in carte si multe dintre aceste detalii sunt chiar foarte importante si dau profunzime povestii. Filmul nu are aceeasi profunzime in acest caz.

 

Pentru ca iubesc felul in care scrie Lisa See, am inceput sa ii citesc si celelalte carti.

 

Asadar, va recomand atat cartea Floare-de-Zapada si Evantaiul Secret cat si scriitoarea Lisa See.  [il]  [il]  [il]  [olala]  [olala]  [olala]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 0
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...