Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pasi catre adoptie - 2015


Recommended Posts

Anemona, cu siguranta nu sunt probleme. Doar se conving de faptul ca prezinti garantii materiale si morale. Totul va fi bine! Chiar foarte bine! Viata e asa cum vrem sa o vedem, nu neg ca sunt multe probleme, bariere si prejudecati, dar gandind cu optimism, vom reusi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 569
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc pt raspuns, Anca!  [flo2]

savurez orice litera pe care o scrieti voi aici , am recitit tot din urma si imi face bine  sa aflu atat de multe...

Sper sa nu fie o problema cu adeverinta de venit , la fel imi fac probleme cu caracterizarile de care am nevoie.,am inteles de la voi ca trebuie sa fie de la un coleg si de la un sef?

Ma gandesc ca fiind nou angajata nu ma cunoaste nimeni incat sa ma poata descrie ...iar de la fostul loc de munca presupun ca nu mai pot aduce caracterizari..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anemona 79

Intr-adevar, doamnele de la noi sunt mai mult decat dragute, intr-adevar iti dau o speranta ca totul va fi bine. Ai rabdare sa vezi cat de frumos va fi la cursuri, noi am trait o experienta pozitiva covarsitoare, a fost ceva unic extraordinar, mai ales ca am avut privilegiul de a cunoaste parinti care se aflau deja la a doua adoptie. Tot ce formeaza acest proces minunat, numit adoptie, fara sa exagerez, mi se pare ceva magic, dincolo de cuvinte. Nici eu nu sunt cu multi pasi inaintea ta, am depus dosarul, am intrat in posesia atestatului la inceputul lui iulie si astept.....

Perioada in care strangi actele - maxim o saptamana jumate.

urmeaza cursurile

apoi vizitele psihologului si a asistentului social - depinde, cate considera ei ca sa se convinga de aspectele pe care le urmaresc

testele date de catre voi

 

si...atestatul.

 

Per total, veti trai o experienta unica, indiferent cat ti-as descrie eu in cuvinte, pana nu o traiti voi, pas cu pas, nu inseamna nimic cuvintele altora.

Mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anemona și eu lucrez tot în învățământ :-)

Nu e o problema, zic eu,  mai ales că în  învățământ asta e o situație frecventă. Cât despre  caracterizări nu trebuie făcute de șefi, ci doar de persoane care să poată povesti despre tine.  Trebuie să fie totuși de la locul actual de muncă, din câte am înțeles eu. 

Baftă tuturor și salutări fetelor noi!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Bun venit Anemona!Felicitări Alessandra pentru postări!Foarte bine punctat ,fiecare trăieşte experienţe unice ,fiecare dintre noi işi aminteşte cu fiori tot procesul pănă când are puiuţul acasă ,umilinţe poate ,deznădejde etc...dar se trece peste toate cu brio când îţi doreşti cu adevărat un copil...

    Nu contează dragă Anemona ,important este să ai un loc de muncă stabil,doar acele mame care beau acei bănuţi -alocaţia copiilor ce garanţii pot  oferi ....dar are Doamne ,Doamne grijă de toţi!

     Caracterizările le ceri de la cine şimţi tu că îţi este aproape ....o colegă de suflet...Şi eu lucrez tot în învăţământ am avut parte de un colectiv de dascăli care poate se nasc unul la 100 de ani am spus că am nevoie de caracterizări şi apoi am găsit scris ,,CINE ARE SĂ SI-I CREASCĂ ,CINE NU SĂ NU-I DOREASCĂ,,Bineînţeles că la început am fost  supărată dar mi-au tot explicat ce implică să fi părinte......apoi mi-au făcut caracterizările  !

   Multă baftă şi doamne ajută tuturor! [:X]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Bun venit Anemona!Felicitări Alessandra pentru postări!Foarte bine punctat ,fiecare trăieşte experienţe unice ,fiecare dintre noi işi aminteşte cu fiori tot procesul pănă când are puiuţul acasă ,umilinţe poate ,deznădejde etc...dar se trece peste toate cu brio când îţi doreşti cu adevărat un copil...

    Nu contează dragă Anemona ,important este să ai un loc de muncă stabil,doar acele mame care beau acei bănuţi -alocaţia copiilor ce garanţii pot  oferi ....dar are Doamne ,Doamne grijă de toţi!

     Caracterizările le ceri de la cine şimţi tu că îţi este aproape ....o colegă de suflet...Şi eu lucrez tot în învăţământ am avut parte de un colectiv de dascăli care poate se nasc unul la 100 de ani am spus că am nevoie de caracterizări şi apoi am găsit scris ,,CINE ARE SĂ SI-I CREASCĂ ,CINE NU SĂ NU-I DOREASCĂ,,Bineînţeles că la început am fost  supărată dar mi-au tot explicat ce implică să fi părinte......apoi mi-au făcut caracterizările  !

   Multă baftă şi doamne ajută tuturor! [:X]

 

Vai Lili, nu iti spun cat urasc expresia asta.

O tot aud de vreo 12 ani asa de cand ne chinuim si noi sa avem un copilas.

Si mereu de la oameni care au copii. Mi se pare atat de insensibil sa spui la cineva asa ceva din postura ta de parinte mandru, bleah.

Prima oara eram in spital si faceam instilatii (cumplite, foarte dureroase) si stateam cu picioarele pe pereti si nu mai puteam de durere. Langa patul meu o fata foarte tanara si frumusica tocmai pierduse o sarcina, statea pe burta, avea dureri mari si plangea dar mai degraba de durere ca a pierdut copilasul. Si o tanti din salon ne zice asa foartea tare: ,CINE ARE SĂ SI-I CREASCĂ ,CINE NU SĂ NU-I DOREASCĂ, dupa care a inceput sa povesteasca mandra de copchii ei. Mi s-a parut cel mai insensibil lucru pe care il putea face in momentul acela. I-am zis si eu ceva de dulce printre dinti si mi-am vazut de ale mele. De atunci mereu mi se spune chestia asta; zambesc si merg mai departe dar de fiecare data ma doare ca naiba.

As vrea cumva sa pot transmite tuturor sa nu mai zica asa ceva. E ca si cum le-as spune eu lor: Aoleu, aveti copii? Mai bine nu-i aveati, uite ce bine imi este mie fara [batcap]

 

Scuze de off topic dar mi-a crescut tensiunea cand am citit :)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Anemona, si sedere cat mai scurta p'aci!

 

Salut toate fetele. Si eu p'aci, intru si citesc in fiecare zi, din pacate nu am nimic de spus; Nici un telefon, nici un semn, nimic, nimic.

A trecut si concediu, si vara, acum ma gandesc iar in fiecare zi si ma uit la telefon sa nu fi pierdut vreun apel. Nu sunt foarte optimista, dimpotriva; dar mai intru, o mai citesc pe Alessandra [flo2] care emana asa o energie pozitiva prin ce scrie si mai imi revin 

Tot astept vreo veste buna de la vreuna dintre voi, sa mai capat si eu un pic de speranta [pk]

 

Zi frumoasa sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pt raspunsuri! sunteti gura mea de oxigen si doza de optimism si de fiecare data intru aici cu drag ... [flo2]

Eu abia luni voi merge cu sotul la directie , asa au cerut doamnele de acolo , sa il cunoasca si pe el inainte de a primi lista cu acte...

Imi fac tot felul de griji , poate timpul imi va arata ca au fost inutile dar poate inerete acestei etape ...cea mai mare este cea cu privire la caracterizari pt ca fiind angajata doar de la 1 sept la noua scoala , nu stiu cine va vrea sa imi dea o caracterizare ..dar poate se va gasi cineva cu suflet bun! 

  As vrea sa va mai intreb despre curs...cat dureaza si cam de la ce ora incepe , daca prezenta ambilor soti este obligatorie , pt ca si la mine si la sot vor fi mari probleme cu invoitul de la munca [fri] ..

 Va pup , va multumesc ca sunteti aici , empatizez cu asteptarile si sperantele voastre si va doresc sa va impliniti cat mai repede visul!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pt raspunsuri! sunteti gura mea de oxigen si doza de optimism si de fiecare data intru aici cu drag ... [flo2]

Eu abia luni voi merge cu sotul la directie , asa au cerut doamnele de acolo , sa il cunoasca si pe el inainte de a primi lista cu acte...

Imi fac tot felul de griji , poate timpul imi va arata ca au fost inutile dar poate inerete acestei etape ...cea mai mare este cea cu privire la caracterizari pt ca fiind angajata doar de la 1 sept la noua scoala , nu stiu cine va vrea sa imi dea o caracterizare ..dar poate se va gasi cineva cu suflet bun! 

  As vrea sa va mai intreb despre curs...cat dureaza si cam de la ce ora incepe , daca prezenta ambilor soti este obligatorie , pt ca si la mine si la sot vor fi mari probleme cu invoitul de la munca [fri] ..

 Va pup , va multumesc ca sunteti aici , empatizez cu asteptarile si sperantele voastre si va doresc sa va impliniti cat mai repede visul!

 

cursurile incep de la ora 8. pana pe la....12..uneori si mai mult....

nimeni nu mai are vesti.....DAR si cand om avea!!! [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     Dragă flo.flo şi eu detest această,,zicală,,şi noi 11 ani am fost nevoiţi să ,,înghiţim ,,în sec şi la ,,nu vă aşteptă copiii acasă ,, ce vă grăbiţi !Dar cei care nu sunt în situaţia noastră poate nu ştiu prin ce trecem noi. [:(]

     Cel puţin pe noi nu ne-a dezarmat nimeni cu răutăţile lor ...Dar dragele noastre viitoare mămici la început de drum trebuie să fie pregătite pentru atitudinea celor din sistem ,din jur ,pentru birocaţia adopţie etc. ...pentru tot ...dar cu toate acestea în cele din urmă toate o să fie mame că undeva există doi ochişori curioşi care mai devreme sau mai târziu o să-şi privescă cu dragoste şi admiraţie ,,MAMA,,  [flo] [floare3] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...